Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.

Visning: Auktionsdagen 12-16

Lignell, Sven, olja, flicka med blommor signerad,, 80 x 60 cm_28208a_8db52dc5a999cac_lg.jpeg
Lignell, Sven, olja, flicka med blommor signerad,, 80 x 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Lignell, Sven, olja, flicka med blommor, signerad, 80 x 60 cm_28207a_8db52dc41926efb_lg.jpeg
Lignell, Sven, olja, flicka med blommor, signerad, 80 x 60 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, plöjning med oxar, otydligt signerad, 65 x 81 cm_28825a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Nilsson, Per Olof, etsningar, 2 st, signerade och daterade 1975, synliga pappersstorlekar 13 x 11 cm_28351a_8db5a00a2f8d016_lg.jpeg
Nilsson, Per Olof, etsningar, 2 st, signerade och daterade 1975, synliga pappersstorlekar 13 x 11 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, blandteknik, "Skånskt landskap", signerad Emil S-n, synlig storlek 9 x 37 cm_28559a_8db5ab7819d5ce6_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, blandteknik, "Skånskt landskap", signerad Emil S-n, synlig storlek 9 x 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, 18-1900-tal, blandteknik, gårdsinteriör, signerad F Bemel (?), synlig pappersstorlek 26 x 18 cm_28558a_8db5ab81799e7fa_lg.jpeg
Okänd konstnär, 18-1900-tal, blandteknik, gårdsinteriör, signerad F Bemel (?), synlig pappersstorlek 26 x 18 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, emalj  på plåt, nattbild, 26 x 25 cm_28555a_8db5ab6f807ca05_lg.jpeg
Okänd konstnär, emalj på plåt, nattbild, 26 x 25 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Olson, Erik, litografi, "Den heliga Familjen", signerad EA och daterad 1955, pappersstorlek 57 x 39 cm, proveniens: konstnären Sven Jonson därefter i arv_28520a_8db5a9e6a2913c8_lg.jpeg
Olson, Erik, litografi, "Den heliga Familjen", signerad EA och daterad 1955, pappersstorlek 57 x 39 cm, proveniens: konstnären Sven Jonson därefter i arv
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel, färglitografi, signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 44 x 36_28778a_8db5c62e4172485_lg.jpeg
Olson, Axel, färglitografi, signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 44 x 36
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Cederbank, Per, blandteknik, "Duetten", signerad, daterad 2011, 35 x 23 cm_28780a_8db5c63044494a7_lg.jpeg
Cederbank, Per, blandteknik, "Duetten", signerad, daterad 2011, 35 x 23 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kartor över Halland, 2 st, offset, efter förlaga 1700-tal_28813a_8db5d0456d659f8_lg.jpeg
Kartor över Halland, 2 st, offset, efter förlaga 1700-tal
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lagfartsbevis samt köpebrev, daterat 1920 resp 1919, vattenskada, synliga pappersstorlekar 34 x 20 resp 34 x 22 cm_28099a_8db4fa39dfaf7ba_lg.jpeg
Lagfartsbevis samt köpebrev, daterat 1920 resp 1919, vattenskada, synliga pappersstorlekar 34 x 20 resp 34 x 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Chagall, Marc, utställningsaffisch, litograferad, Geneve, 1987, synlig pappersstorlek 59 x 40 cm_28856a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Johansson, Gunnar, olja, komposition med personer, signerad, 46 x 63 cm_28318a_8db561308b1fddd_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Jansson, Tove, efter, 4 färgtryck, Muminfigurer, tryckta 1956 för Stockmanns och NK av Kromipaino Helsingfors, _28866a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Fougstedt, Gösta, akvarell, ökenlandskap, signerad och daterad -52, synlig pappersstorlek 26 x 33 cm_28867a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Churchill, John & Awnsham, kopparstick 2 st, valfångst, ur Travel... 1744, synlig pappersstorlek 18 x 25 cm_28868a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Gotemark, Eva, olja, "Fröken uggla", signerad, 101 x 60 cm_28874a_lg.jpeg
Gotemark, Eva, olja, "Fröken uggla", signerad, 101 x 60 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Gotemark, Eva, olja, "Ringsvans lemur", signerad, 101 x 60 cm_28876a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Franke, Ivan, olja, komposition, signerad, 92 x 38 cm_28877a_lg.jpeg
Franke, Ivan, olja, komposition, signerad, 92 x 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Andren, Bengt, olja, "Höst i fjällen, Härjedalen", signerad, 51 x 87 cm_28842a_8db5d20adcb0acf_lg.jpeg
Andren, Bengt, olja, "Höst i fjällen, Härjedalen", signerad, 51 x 87 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ljunggren, Reinhold, litografier, 2 st, signerade och numrerade 316/360 resp, 179/410, synlig pappersstorlek 22 x 32  resp 26 x 37 cm_28841a_8db5d207774318d_lg.jpeg
Ljunggren, Reinhold, litografier, 2 st, signerade och numrerade 316/360 resp, 179/410, synlig pappersstorlek 22 x 32 resp 26 x 37 cm
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Båtbilder, 3 st, synlig pappersstorlek 24 x 31 cm_28873a_8db5d2cba678497_lg.jpeg
781
Båtbilder, 3 st, synlig pappersstorlek 24 x 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, måleri på glas, par med blommor i krus, 20 x 25 cm_28872a_8db5d2ca2767028_lg.jpeg
Okänd konstnär, måleri på glas, par med blommor i krus, 20 x 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK