Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.
Visning: Auktionsdagen 12-16
- Måleri & GrafikRensa filter
Lignell, Sven, olja, flicka med blommor signerad,, 80 x 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Lignell, Sven, olja, flicka med blommor, signerad, 80 x 60 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Nilsson, Per Olof, etsningar, 2 st, signerade och daterade 1975, synliga pappersstorlekar 13 x 11 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, blandteknik, "Skånskt landskap", signerad Emil S-n, synlig storlek 9 x 37 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, 18-1900-tal, blandteknik, gårdsinteriör, signerad F Bemel (?), synlig pappersstorlek 26 x 18 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, emalj på plåt, nattbild, 26 x 25 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Olson, Erik, litografi, "Den heliga Familjen", signerad EA och daterad 1955, pappersstorlek 57 x 39 cm, proveniens: konstnären Sven Jonson därefter i arv
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Cederbank, Per, blandteknik, "Duetten", signerad, daterad 2011, 35 x 23 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kartor över Halland, 2 st, offset, efter förlaga 1700-tal
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lagfartsbevis samt köpebrev, daterat 1920 resp 1919, vattenskada, synliga pappersstorlekar 34 x 20 resp 34 x 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Gotemark, Eva, olja, "Fröken uggla", signerad, 101 x 60 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Franke, Ivan, olja, komposition, signerad, 92 x 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Andren, Bengt, olja, "Höst i fjällen, Härjedalen", signerad, 51 x 87 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ljunggren, Reinhold, litografier, 2 st, signerade och numrerade 316/360 resp, 179/410, synlig pappersstorlek 22 x 32 resp 26 x 37 cm
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
781
Båtbilder, 3 st, synlig pappersstorlek 24 x 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, måleri på glas, par med blommor i krus, 20 x 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK