Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.

Visning: Auktionsdagen 12-16

Lind, Yrsa Isabel, olja, komposition med geishor, signerad, 65 x 45 cm_28406a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Svensson, Roland, färglito, "Käringsundet, Eckerö", signerad med dedikation och numrerad 36/45, pappersstorlek 32 x 71 cm, blekt_28415a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Olson, Axel, färgetsning med carborundum, komposition med öga och bojar, signerad och numrerad 125/260, synlig pappersstorlek 31 x 60 cm_28418a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, olja, fartyg till havs, otydligt signerad, 65 x 95 cm_28161a_8db513d8c2469ed_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, fartyg till havs, otydligt signerad, 65 x 95 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets slut, hinterglasmalerei med applikation framför oljemålning, kronhjort, total mått inklusive ram 107 x 55 cm_28420a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Adamsson, Bo Åke, färglito, motiv från Skoklosters Slott, signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 50 x 65 cm_28424a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Olson, Axel, färglitografi, "Strandbild", signerad och numrerad 208/300, synlig pappersstorlek 25 x 46 cm_28150a_8db507fc774042f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Erik, färglitografi, "Monsieur et Madame", signerad och numrerad 42/310, daterad -73, synlig pappersstorlek 60 x 84 cm_28144a_8db5082c07d6ec2_lg.jpeg
Olson, Erik, färglitografi, "Monsieur et Madame", signerad och numrerad 42/310, daterad -73, synlig pappersstorlek 60 x 84 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Jonson, Sven, färglitografi, "Gryning", signerad och numrerad 70/300, synlig pappersstorlek 40 x 47 cm_28145a_8db5082cd77f8ba_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Adamsson, Bo Åke, färglitografi, ballerinor, numrerad HC 20/35, synlig pappersstorlek 53 x 38 cm_28428a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel, färglitografi, "Låset", signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 24 x 30 cm_28147a_8db5082f2a16638_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Olson, Axel, färglitografi, "Målarens hand", signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 31 x 54 cm_28148a_8db50831a60d778_lg.jpeg
Olson, Axel, färglitografi, "Målarens hand", signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 31 x 54 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Erik, färglitografi, "Ödets verkstad", signerad och numrerad EA, daterad -74, synlig pappersstorlek 50 x 69 cm_28149a_8db50830c8f23ef_lg.jpeg
Olson, Erik, färglitografi, "Ödets verkstad", signerad och numrerad EA, daterad -74, synlig pappersstorlek 50 x 69 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Mörner, Stellan, färgoffset efter olja, signerad i trycket och numrerad 45/600, synlig pappersstorlek 32 x 43 cm_28153a_8db507f7e111dc7_lg.jpeg
Mörner, Stellan, färgoffset efter olja, signerad i trycket och numrerad 45/600, synlig pappersstorlek 32 x 43 cm
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Olson, Axel, färgoffset, "Målarens hand", synlig pappersstorlek 43 x 49 cm_28146a_8db5082dcb9749b_lg.jpeg
Olson, Axel, färgoffset, "Målarens hand", synlig pappersstorlek 43 x 49 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Strüwer, Ardy, färglitografi, komposition, signerad och numrerad 41/150, synlig pappersstorlek 77 x 56 cm_28431a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Gordon, Patrick S. färglitografi, japanskt stilleben, signerad, daterad 1986 och numrerad AP 17/30. synlig pappersstorlek 86 x 62 cm_28432a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Norlind, Ernst, olja, vadande stork, signerad och daterad 1946, 41 x 46 cm_28409a_8db587391e9f024_lg.jpeg
Norlind, Ernst, olja, vadande stork, signerad och daterad 1946, 41 x 46 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Jönsson, Erik, olja, kustlandskap, signerad, 41 x 51 cm_28408a_8db58734e00fb1f_lg.jpeg
Jönsson, Erik, olja, kustlandskap, signerad, 41 x 51 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Pyk, Madeleine, färglito, "La Campanette" - ur serien "Från Provence" 1994, signerad och numrerad 2060/5000, synlig pappersstorlek 60 x 46 cm_28453a_8db59f4c39c271d_lg.jpeg
Pyk, Madeleine, färglito, "La Campanette" - ur serien "Från Provence" 1994, signerad och numrerad 2060/5000, synlig pappersstorlek 60 x 46 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Pyk, Madeleine, färglito, "Utsikt från ateljén" - ur serien "Från Provence" 1994, signerad och numrerad 2060/5000, synlig pappersstorlek 60 x 46 cm_28452a_8db59f4e22a8f1d_lg.jpeg
Pyk, Madeleine, färglito, "Utsikt från ateljén" - ur serien "Från Provence" 1994, signerad och numrerad 2060/5000, synlig pappersstorlek 60 x 46 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Pyk, Madeleine, färglito, "Det dukade bordet" - ur serien "Från Provence" 1994, signerad och numrerad 2060/5000, synlig pappersstorlek 60 x 46 cm_28451a_8db59f4d6d20a19_lg.jpeg
Pyk, Madeleine, färglito, "Det dukade bordet" - ur serien "Från Provence" 1994, signerad och numrerad 2060/5000, synlig pappersstorlek 60 x 46 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sanson d'Abbéville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "....Gouvernement General de L'Isle de France.....", _28476a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Adamsson, Bo Åke, färglitografi, dansande par_28477a_lg.jpeg
Adamsson, Bo Åke, färglitografi, dansande par
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Andersson, Ragnar, olja, kubistiskt stilleben, signerad och daterad -56, 58 x 122 cm, proveniens: konstnärens familj_28478a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, "Game on Blue" - ur mappen "Games", signerad och numrerad 269/1500, synlig pappersstorlek 53 x 48 cm_28450a_8db59fadaa62c7a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, "Game on Red" - ur mappen "Games", signerad och numrerad 269/1500, synlig pappersstorlek 53 x 48 cm_28449a_8db59f8c66f443e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, "Game on Yellow" - ur mappen "Games", signerad och numrerad 269/1500, synlig pappersstorlek 53 x 48 cm_28448a_8db59faeb5b9e90_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Andersson, Ragnar, olja, kustklippor, signerad och daterad -53, 45 x 60 cm, proveniens: konstnärens familj_28479a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Hydman Vallien, Ulrica, färglito, "Adam och Eva dåtid"- ur mappen "Adam och Eva" 1995, signerad och numrerad 136/1500, synlig pappersstorlek 58 x 43 cm_28446a_8db59f47c9d929c_lg.jpeg
Hydman Vallien, Ulrica, färglito, "Adam och Eva dåtid"- ur mappen "Adam och Eva" 1995, signerad och numrerad 136/1500, synlig pappersstorlek 58 x 43 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hydman Vallien, Ulrica, färglito, "Adam och Eva nutid"- ur mappen "Adam och Eva" 1995, signerad och numrerad 136/1500, synlig pappersstorlek 58 x 43 cm_28445a_8db59f48c66d6bd_lg.jpeg
Hydman Vallien, Ulrica, färglito, "Adam och Eva nutid"- ur mappen "Adam och Eva" 1995, signerad och numrerad 136/1500, synlig pappersstorlek 58 x 43 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sidenbroderi, delvis bemålat, sengustavianskt, kvinna i landskap, otydligt signerat och daterat 1806, synlig storlek 32 x 27 cm, proveniens: adliga ätten Tham, skador_28483a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lauthe, Jean, akvatint, komposition, ed L'Oeuvre Gravée, BFK Rives, signerad och numrerad 49/75, total pappersstorlek 50 x 75 cm_28484a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Andersson, Ragnar, olja, stilleben, signerad och daterad -53, 100 x 63 cm, proveniens: konstnärens familj_28488a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
H M Drottning Margrethe II. färglito, "Sommerrose", signerad, daterad -94 och numrerad 210/300, synlig pappersstorlek 59 x 79 cm_28492a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Johansson, Lars, olja, Surrealistisk strandkomposition, 90 x 100 cm, stämplad från konstnärens minnesauktion_28494a_lg.jpeg
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Johansson, Lars, olja, Strandbild med klocka, 46 x 38 cm, stämplad från konstnärens minnesauktion_28495a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Rion, Ewa Julia, olja, Mona Lisa Improvisation (Who is looking at who?), signerad och daterad 2006, 65 x 120 cm_28496a_lg.jpeg
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Sund, Jacues (Jacques), blandteknik, kubistiska porträtt, signerad, synlig pappersstorlek 32 x 10 cm_28444a_8db59f49baa5434_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Silva Santamaria, Guillermo, färgetsning, "Serenata", signerad och daterad 1959, synlig pappersstorlek 19 x 10 cm_28443a_8db59f4abef8ff0_lg.jpeg
Silva Santamaria, Guillermo, färgetsning, "Serenata", signerad och daterad 1959, synlig pappersstorlek 19 x 10 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Henning, Wilhelm, olja, stadsmotiv, signerad, 28 x 22 cm_28336a_8db59facbcbf809_lg.jpeg
Henning, Wilhelm, olja, stadsmotiv, signerad, 28 x 22 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Olson, Axel, färglitografi, Grötviks hamn, signerad och numrerad HC XVIII/XX, synlig pappersstorlek 17 x 41 cm, glas med skada_28334a_8db56e1f211d4eb_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Sanson d'Abbéville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Gouvernemnet d'Orleans..", , _28499a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Nørgård, Lars, färglito, "Carlsberg", signerad, numrerad 1566/2000 och daterad -97, synlig pappersstorlek 53 x 71 cm_28117a_8db4fa6a341a5b1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Scherfig, Hans, efter honom, färgoffset, "Ved skovsöen", ed Politikkens Forlag 2005, tryckt signatur, synlig pappersstorlek 65 x 85 cm_28116a_8db4fa13474bb9b_lg.jpeg
Scherfig, Hans, efter honom, färgoffset, "Ved skovsöen", ed Politikkens Forlag 2005, tryckt signatur, synlig pappersstorlek 65 x 85 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, olja, komposition, signeras N Å-n, 46 x 60 cm_28115a_8db4fa1e6692292_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, olja, komposition, a tergo signerad PWL och daterad -92, 54 x 65 cm_28114a_8db4fa791c412b4_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, komposition, a tergo signerad PWL och daterad -92, 54 x 65 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Christiansen, Niels, olja, kor i landskap, signerad, 41 x 62 cm_28118a_8db4fa1d81734ea_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK