Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.

Visning: Auktionsdagen 12-16

Collas, Achille (1794-1859) & Barbedienne, Ferdinand, skulptur, patinerad brons, omkring 1840, så kallad Grand Tour-souvenir, "Venus di Milo", stämpelsignerad, _28265a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 9 000 SEK
Arman, Fernandez, skulptur/relief, mässing, "Saxophones" 1988, signerad och numrerad 7/99, h 93 cm, b 125 cm_28257a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering38 000 - 40 000 SEK
Liebermann, Ferdinand för Rosenthal, figurin, delvis bemålat porslin, "Cellist", modellnummer 342, design 1914, inpressad signatur, l 20 cm_28262a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurn, devlsi glaserat stengods, "Bulldog Midi", ur serien "Kennel" från 1972, signerad, h 13,5 cm, litteratur: Avbildad omslag samt sid 61 Lisa Larson 1994_28259a_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Skulptur, flintgods, Staffordshire, omkring 1820, sittande Britannia med lejon, polykrom bemålning, höjd 35 cm, arm med lagning_28364a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Markup, Béla för Herend, skulptur, blanc-de-Chine, art-déco, sittande isbjörn, modellnummer 5367, inpressad signatur och datering 1927, h 20 cm_28381a_8db58535769af1e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, skulptur, bemålad terrakotta, arabisk man, h 29 cm_28383a_8db5856944e558f_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för Lladró/Nao, skulptur, delvis glaserat stengods, flicka med korgar, daterad 1990, höjd 36 cm_28141a_8db5074b9ba0728_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Thorvaldsen, Bertel för B&G, efter honom, väggplaketter 2 st, bisquit, 1800-talets mitt eller 2 hälft, livets åldrar, en stämpelsignerad, dia 29 cm_28427a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Olovsson, Gudmar, skulptur, konstmassa, "Les deux arbres", gjuten signatur, h 33 cm_28467a_8db59f80a0ed946_lg.jpeg
Olovsson, Gudmar, skulptur, konstmassa, "Les deux arbres", gjuten signatur, h 33 cm
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Wysocki, Stanislaw (Stan Wys), skulptur, patinerad och högglanspolerad brons, stående kvinnogestalt, signerad, daterad 2003 och numrerad 2/12, h 40 cm_28471a_8db59ff14cb03c0_lg.jpeg
Wysocki, Stanislaw (Stan Wys), skulptur, patinerad och högglanspolerad brons, stående kvinnogestalt, signerad, daterad 2003 och numrerad 2/12, h 40 cm
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Mandl, Peter, skulptur, patinerad brons, stående kvinnogestalt, signerad och numrerad 6/10, h 24 cm_28461a_8db5a04ee951514_lg.jpeg
Mandl, Peter, skulptur, patinerad brons, stående kvinnogestalt, signerad och numrerad 6/10, h 24 cm
Slutpris7 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Tomte, glaserat lergods, Heissner, etikettsignerad, l 29 cm_28214a_8db52f674252d46_lg.jpeg
Tomte, glaserat lergods, Heissner, etikettsignerad, l 29 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tomte med belysning, glaserat lergods, Heissner, etikettsignerad, höjd 42 cm_28213a_8db52f653e7a939_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Hörnlund, Karin för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, äpple, signerad, h 16 cm_28470a_8db5a009410d212_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Martinsson, Eva Lena för Skruf, skulptur, polykromt glas på svart träsockel, giraff, etikettmärkt, h 34 cm_28457a_8db59f81af3cb69_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets början, skulptur, skuret och bemålat trä, dam i baddräkt och -huva, h 43 cm, orangrepp, fötter med skador_28519a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd konstnär, skulptur, patinerad brons på marmorsockel, stående pojke med paraply, signerad M Franz, h 19 cm_28585a_8db5ac8e8c3cc40_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skulptur, skuret och bemålat trä, gädda, l 36 cm_28587a_8db5ac90c0a29d8_lg.jpeg
Skulptur, skuret och bemålat trä, gädda, l 36 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, 1910-20-tal, skulptur, brons, sjöodjur, otydligt signerad, h 13 cm_28611a_8db5adb9bae6258_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1910-20-tal, skulptur, brons, sjöodjur, otydligt signerad, h 13 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ebeling, Allan, efter, skulptur, rostfritt stål, Karl IX, höjd 12 cm_28685a_lg.jpeg
Ebeling, Allan, efter, skulptur, rostfritt stål, Karl IX, höjd 12 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Skulptur, lackarbete, Kina, 1900-tal, sittande Buddha, höjd 5 cm_28687a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, skulptur, delvis glaserat stengods, "Dora", ur serien ABC-flickor från 1958, signerad, h 20 cm_28693a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Okänd konstnär, skulptur, jadeit, Kina, 1900-tal, fåglar på gren, höjd 18 cm_28189a_8db5218558e7364_lg.jpeg
Okänd konstnär, skulptur, jadeit, Kina, 1900-tal, fåglar på gren, höjd 18 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk konstnär, skulptur/brevpress, brons på alabastersockel, flicka på knölsvan, h 9 cm_28751a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, jugend, sekelskiftet 1900, skulptur, patinerad brons, kvinnobyst, h 18 cm_28723a_8db5c427d1c75a6_lg.jpeg
Okänd konstnär, jugend, sekelskiftet 1900, skulptur, patinerad brons, kvinnobyst, h 18 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skulptur/ställ, skuret trä, 1700-tal, manshuvud, längd 10 cm_28713a_8db5c3ce45906ef_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, skulptur/brevpress, brons på marmorplatta, dekor av stående isbjörn, h 10 cm_28755a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Kleine, Marcel för M V Müller, Volkstedt, skulptur, bisquitporslin, sittande akt, art-déco, 1920-tal, signerad Weimar, h 42 cm_28758a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, glas, hjärta, signerad, längd 9 cm_28779a_8db5c62f2e256f0_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti träfigurer, bland annat Lorens Larsson och Carl Olof Trygg_28701a_8db5c3af6df2afe_lg.jpeg
Parti träfigurer, bland annat Lorens Larsson och Carl Olof Trygg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK