Laddar...
Majauktion
Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.
Visning: Auktionsdagen 12-16
På grund av tekniska problem bortom vår kontroll var vi tvungna att avbryta söndagens auktion.
Auktionen kommer att återupptas nu på söndag, den 4/6 klockan 16 med visning auktionsdagen 12-16.
Lägsta föremålsnummer
- Silver, Guld smyckenRensa filter
![Guldmynt, 20 kronor, Gustav V 1925, 8,96 gram 900/1000 guld, detta mynt var det sist präglade ordinarie svenska guldmyntet_28248a_8db52fe08ed6f71_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28248-itemimages/28248a_8db52fe08ed6f71_med.jpeg)
3
Guldmynt, 20 kronor, Gustav V 1925, 8,96 gram 900/1000 guld, detta mynt var det sist präglade ordinarie svenska guldmyntet
Slutpris10 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
![Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1877, 8,96 gram 900/1000 guld_28217a_8db52f8f9208b47_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28217-itemimages/28217a_8db52f8f9208b47_med.jpeg)
4
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1877, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Janusch, Bernd, halssmycke, sterlingsilver, livmoder, dubbelt signerad samt stämplad Stockholm 1995, h 29 cm_28182a_8db52195993f803_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28182-itemimages/28182a_8db52195993f803_med.jpeg)
5
Janusch, Bernd, halssmycke, sterlingsilver, livmoder, dubbelt signerad samt stämplad Stockholm 1995, h 29 cm
Slutpris10 000 SEK
Värdering12 000 - 14 000 SEK
![Janusch, Bernd, ring, sterlingsilver och borst, roterbar, dubbelt signerad samt stämplad Stockholm 1999, h 6 cm_28184a_8db521582294aad_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28184-itemimages/28184a_8db521582294aad_med.jpeg)
22
Janusch, Bernd, ring, sterlingsilver och borst, roterbar, dubbelt signerad samt stämplad Stockholm 1999, h 6 cm
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 7 000 SEK
![Janusch, Bernd, hängsmycke, sterlingsilver, organisk form, dubbelt signerad samt stämplad Stockholm 1991, dia 9 cm, kedjor total l 82 (!) cm_28183a_8db52194738c87f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28183-itemimages/28183a_8db52194738c87f_med.jpeg)
23
Janusch, Bernd, hängsmycke, sterlingsilver, organisk form, dubbelt signerad samt stämplad Stockholm 1991, dia 9 cm, kedjor total l 82 (!) cm
SlutprisInga bud
Värdering9 000 - 10 000 SEK
![Ditzel, Nanna & Jörgen för Georg Jensen, armring, sterlingsilver, "Archive", dessin no 121, designad 1960, stämplad, innermått 60 x 65 mm_28175a_8db5219fac277e5_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28175-itemimages/28175a_8db5219fac277e5_med.jpeg)
24
Ditzel, Nanna & Jörgen för Georg Jensen, armring, sterlingsilver, "Archive", dessin no 121, designad 1960, stämplad, innermått 60 x 65 mm
Slutpris9 500 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
![Lindström, Bengt, hänge, sterlingsilver, dekor av mansfigur, utförd av Guld Carlsen Sundsvall 1984, numrerad 103/999, stämpelsignerad, h exklusive kedja 65 mm_28176a_8db5219e5cc64c4_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28176-itemimages/28176a_8db5219e5cc64c4_med.jpeg)
25
Lindström, Bengt, hänge, sterlingsilver, dekor av mansfigur, utförd av Guld Carlsen Sundsvall 1984, numrerad 103/999, stämpelsignerad, h exklusive kedja 65 mm
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
![Taikon, Rosa, ring, sterlingsilver, kulhamrad med vågmönster, dubbelt signerad samt stämplad Stockholm 1988, l 7,5 cm (!)_28179a_8db52199cbc2f5e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28179-itemimages/28179a_8db52199cbc2f5e_med.jpeg)
26
Taikon, Rosa, ring, sterlingsilver, kulhamrad med vågmönster, dubbelt signerad samt stämplad Stockholm 1988, l 7,5 cm (!)
Slutpris20 000 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
![Taikon, Rosa, örhängen, 1 par, sterlingsilver, kulhamrade med vågmönster, dubbelt signerade samt stämplade Stockholm 1989, h 7 cm (!)_28181a_8db521972fc4b1a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28181-itemimages/28181a_8db521972fc4b1a_med.jpeg)
27
Taikon, Rosa, örhängen, 1 par, sterlingsilver, kulhamrade med vågmönster, dubbelt signerade samt stämplade Stockholm 1989, h 7 cm (!)
Slutpris9 500 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
![Taikon, Rosa, ring, sterlingsilver, dekor av växter, dubbelt signerad samt stämplad Stockholm 1984 ?, l 6 cm (!)_28180a_8db5219895c052c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28180-itemimages/28180a_8db5219895c052c_med.jpeg)
28
Taikon, Rosa, ring, sterlingsilver, dekor av växter, dubbelt signerad samt stämplad Stockholm 1984 ?, l 6 cm (!)
Slutpris9 000 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
![Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1884, 8,96 gram 900/1000 guld_28218a_8db52f917caddd5_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28218-itemimages/28218a_8db52f917caddd5_med.jpeg)
29
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1884, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris4 600 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1880, 8,96 gram 900/1000 guld_28232a_8db52fcc543bfc8_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28232-itemimages/28232a_8db52fcc543bfc8_med.jpeg)
30
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1880, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris4 600 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1889, 8,96 gram 900/1000 guld_28233a_8db52fcd6eef3cf_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28233-itemimages/28233a_8db52fcd6eef3cf_med.jpeg)
31
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1889, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1900, 8,96 gram 900/1000 guld_28234a_8db52fce64ff1ff_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28234-itemimages/28234a_8db52fce64ff1ff_med.jpeg)
32
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1900, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris4 600 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1901, 8,96 gram 900/1000 guld_28235a_8db52fcf956d2a1_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28235-itemimages/28235a_8db52fcf956d2a1_med.jpeg)
33
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1901, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1890, 8,96 gram 900/1000 guld_28236a_8db52fd0b99655a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28236-itemimages/28236a_8db52fd0b99655a_med.jpeg)
34
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1890, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1902, 8,96 gram 900/1000 guld_28237a_8db52fd1bc3c92a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28237-itemimages/28237a_8db52fd1bc3c92a_med.jpeg)
35
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1902, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Hallberg, Ulla för Silversmedjan Johnsson & Hallberg, armring, sterlingsilver, dekor av rundlar, stämplad Halmstad 1972, innerdiameter 60 mm_28177a_8db5219cb57d84f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28177-itemimages/28177a_8db5219cb57d84f_med.jpeg)
37
Hallberg, Ulla för Silversmedjan Johnsson & Hallberg, armring, sterlingsilver, dekor av rundlar, stämplad Halmstad 1972, innerdiameter 60 mm
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
![Okänd svensk/polsk designer, armring, silver och (smält) bärnsten, ostämplad, innermått 53 x 65 mm_28178a_8db5219b5542afd_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28178-itemimages/28178a_8db5219b5542afd_med.jpeg)
38
Okänd svensk/polsk designer, armring, silver och (smält) bärnsten, ostämplad, innermått 53 x 65 mm
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
![Bryngler, Bengt Axel, egen verkstad, halssmycke, sterlingsilver, i form av orm, dubbelt signerad samt stämplad Halmstad 2002, l 96 (!) cm, vikt 290 gram_28188a_8db521513cb2774_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28188-itemimages/28188a_8db521513cb2774_med.jpeg)
39
Bryngler, Bengt Axel, egen verkstad, halssmycke, sterlingsilver, i form av orm, dubbelt signerad samt stämplad Halmstad 2002, l 96 (!) cm, vikt 290 gram
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 7 000 SEK
![Janusch, Bernd, ring, sterlingsilver, blomdekor, dubbelt signerad samt stämplad Stockholm 1999, h 6 cm_28185a_8db5215677b71fb_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28185-itemimages/28185a_8db5215677b71fb_med.jpeg)
40
Janusch, Bernd, ring, sterlingsilver, blomdekor, dubbelt signerad samt stämplad Stockholm 1999, h 6 cm
Slutpris4 800 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
![Janusch, Bernd, ring, sterlingsilver, blomdekor, dubbelt signerad samt stämplad Stockholm 1991, h 5 cm_28186a_8db5215523a2037_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28186-itemimages/28186a_8db5215523a2037_med.jpeg)
41
Janusch, Bernd, ring, sterlingsilver, blomdekor, dubbelt signerad samt stämplad Stockholm 1991, h 5 cm
Slutpris4 800 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
![Janusch, Bernd, örhängen, 1 par, sterlingsilver med cabochonslipade opaler, blomdekor, dubbelt signerade samt stämplade Stockholm 1995, h 9 cm_28187a_8db5215367d11cc_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28187-itemimages/28187a_8db5215367d11cc_med.jpeg)
42
Janusch, Bernd, örhängen, 1 par, sterlingsilver med cabochonslipade opaler, blomdekor, dubbelt signerade samt stämplade Stockholm 1995, h 9 cm
Slutpris4 800 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
![Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1895, 8,96 gram 900/1000 guld_28219a_8db52f94d457269_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28219-itemimages/28219a_8db52f94d457269_med.jpeg)
43
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1895, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris5 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1874, 4,48 gram 900/1000 guld_28238a_8db52fd2b2e65a0_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28238-itemimages/28238a_8db52fd2b2e65a0_med.jpeg)
44
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1874, 4,48 gram 900/1000 guld
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1874, 8,96 gram 900/1000 guld_28220a_8db52f967ff1800_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28220-itemimages/28220a_8db52f967ff1800_med.jpeg)
45
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1874, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1878, 8,96 gram 900/1000 guld_28221a_8db52f997427c5f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28221-itemimages/28221a_8db52f997427c5f_med.jpeg)
46
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1878, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris4 600 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1875, 8,96 gram 900/1000 guld_28222a_8db52f9b0b53142_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28222-itemimages/28222a_8db52f9b0b53142_med.jpeg)
47
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1875, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris4 600 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1876, 8,96 gram 900/1000 guld_28223a_8db52f9cc663237_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28223-itemimages/28223a_8db52f9cc663237_med.jpeg)
48
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1876, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris11 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1876, 8,96 gram 900/1000 guld_28224a_8db52f9ea92de47_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28224-itemimages/28224a_8db52f9ea92de47_med.jpeg)
49
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1876, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1885, 8,96 gram 900/1000 guld, sällsynt år_28226a_8db52fa2119e17d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28226-itemimages/28226a_8db52fa2119e17d_med.jpeg)
50
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1885, 8,96 gram 900/1000 guld, sällsynt år
Slutpris9 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1877, 8,96 gram 900/1000 guld_28225a_8db52fa060de402_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28225-itemimages/28225a_8db52fa060de402_med.jpeg)
51
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1877, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1878, 8,96 gram 900/1000 guld_28227a_8db52fa3c686925_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28227-itemimages/28227a_8db52fa3c686925_med.jpeg)
52
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1878, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris6 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1898, 8,96 gram 900/1000 guld_28228a_8db52fa54003290_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28228-itemimages/28228a_8db52fa54003290_med.jpeg)
53
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1898, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Ring, 18 karat vitguld med 3 facettslipade diamanter, stämplad Heribert Engelbert Stockholm 2003, innerdiameter 16 mm_28107a_8db4fad17d0eac6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28107-itemimages/28107a_8db4fad17d0eac6_med.jpeg)
54
Ring, 18 karat vitguld med 3 facettslipade diamanter, stämplad Heribert Engelbert Stockholm 2003, innerdiameter 16 mm
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
![Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1899, 8,96 gram 900/1000 guld_28229a_8db52fc2bb6b625_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28229-itemimages/28229a_8db52fc2bb6b625_med.jpeg)
57
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1899, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1879, 8,96 gram 900/1000 guld_28230a_8db52fc45d5f576_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28230-itemimages/28230a_8db52fc45d5f576_med.jpeg)
58
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1879, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1887, 8,96 gram 900/1000 guld_28231a_8db52fcaeb2018a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28231-itemimages/28231a_8db52fcaeb2018a_med.jpeg)
59
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1887, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Kaffekanna, sterlingsilver med svärtat träskaft, England George III, 1700-talets 2 hälft, vikt 705 gram, _28283a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28283-itemimages/28283a_med.jpeg)
61
Kaffekanna, sterlingsilver med svärtat träskaft, England George III, 1700-talets 2 hälft, vikt 705 gram,
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1883, 4,48 gram 900/1000 guld_28241a_8db52fd88e8b607_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28241-itemimages/28241a_8db52fd88e8b607_med.jpeg)
62
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1883, 4,48 gram 900/1000 guld
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1876, 4,48 gram 900/1000 guld_28240a_8db52fd489247fc_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28240-itemimages/28240a_8db52fd489247fc_med.jpeg)
63
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1876, 4,48 gram 900/1000 guld
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1880, 4,48 gram 900/1000 guld_28239a_8db52fd396e4ec9_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28239-itemimages/28239a_8db52fd396e4ec9_med.jpeg)
64
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1880, 4,48 gram 900/1000 guld
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1876, 4,48 gram 900/1000 guld_28242a_8db52fd995a74dc_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28242-itemimages/28242a_8db52fd995a74dc_med.jpeg)
65
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1876, 4,48 gram 900/1000 guld
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1877, 4,48 gram 900/1000 guld_28243a_8db52fda7e7ea5a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28243-itemimages/28243a_8db52fda7e7ea5a_med.jpeg)
71
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1877, 4,48 gram 900/1000 guld
Slutpris6 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1901, 4,48 gram 900/1000 guld_28244a_8db52fdb8c2f710_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28244-itemimages/28244a_8db52fdb8c2f710_med.jpeg)
72
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1901, 4,48 gram 900/1000 guld
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1895, 4,48 gram 900/1000 guld_28245a_8db52fdc6dfba14_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28245-itemimages/28245a_8db52fdc6dfba14_med.jpeg)
73
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1895, 4,48 gram 900/1000 guld
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1894, 4,48 gram 900/1000 guld_28246a_8db52fdd7e38e11_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28246-itemimages/28246a_8db52fdd7e38e11_med.jpeg)
74
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1894, 4,48 gram 900/1000 guld
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1883, 4,48 gram 900/1000 guld_28247a_8db52fde881336a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28247-itemimages/28247a_8db52fde881336a_med.jpeg)
75
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1883, 4,48 gram 900/1000 guld
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.