Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.

Visning: Auktionsdagen 12-16

Guldmynt, 5 kr Gustav V 1920, vikt 2,24 gr 900/1000 guld, _28249a_8db52fe197eeae9_lg.jpeg
Guldmynt, 5 kr Gustav V 1920, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Guld/jubileumsmynt, 1000 kronor, Carl XVI Gustaf 1993, 5,8 gram 900/1000 guld_28250a_8db52fe30b57e84_lg.jpeg
Guld/jubileumsmynt, 1000 kronor, Carl XVI Gustaf 1993, 5,8 gram 900/1000 guld
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Guld/jubileumsmynt, 1000 kronor, Carl XVI Gustaf 1988, 5,8 gram 900/1000 guld_28251a_8db52fe410bace4_lg.jpeg
Guld/jubileumsmynt, 1000 kronor, Carl XVI Gustaf 1988, 5,8 gram 900/1000 guld
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Guld/jubileumsmynt, 1000 kronor, Carl XVI Gustaf 1993, 5,8 gram 900/1000 guld_28252a_8db52fe50469de1_lg.jpeg
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Guld/jubileumsmynt, 1000 kronor, Hockey VM 1989, 5,8 gram 900/1000 guld_28255a_8db52fe80433d55_lg.jpeg
Guld/jubileumsmynt, 1000 kronor, Hockey VM 1989, 5,8 gram 900/1000 guld
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Guld/jubileumsmynt, 1000 kronor, Hockey VM 1989, 5,8 gram 900/1000 guld_28256a_8db52fe91c3a943_lg.jpeg
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Guldmynt, 100 balboas, Panama 1975, 8,16gr 900/1000_28330a_8db561ab3b7217e_lg.jpeg
Guldmynt, 100 balboas, Panama 1975, 8,16gr 900/1000
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Guldmynt, 10 kroner, Norge, Oskar II 1877,  4,48 gram 900/1000 guld_28319a_8db561aa47c494f_lg.jpeg
Guldmynt, 10 kroner, Norge, Oskar II 1877, 4,48 gram 900/1000 guld
Slutpris19 000 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Guldmynt, 10 kroner, Norge, Oskar II 1902,  4,48 gram 900/1000 guld_28320a_8db561a951dda7a_lg.jpeg
Guldmynt, 10 kroner, Norge, Oskar II 1902, 4,48 gram 900/1000 guld
Slutpris10 000 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Guldmynt, 20 kroner, Norge, Oskar II 1902,  8,96 gram 900/1000 guld_28321a_8db561a8791d78e_lg.jpeg
Guldmynt, 20 kroner, Norge, Oskar II 1902, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Guldmynt, 20 kroner, Norge, Oskar II 1877,  8,96 gram 900/1000 guld_28329a_8db561a1e223cda_lg.jpeg
Guldmynt, 20 kroner, Norge, Oskar II 1877, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris10 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Guldmynt, 20 kroner, Norge, Oskar II 1876,  8,96 gram 900/1000 guld_28328a_8db561a2ad15440_lg.jpeg
Guldmynt, 20 kroner, Norge, Oskar II 1876, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris5 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Guldmynt, 20 kroner, Norge, Oskar II 1878,  8,96 gram 900/1000 guld_28327a_8db561a3dc8ef87_lg.jpeg
Guldmynt, 20 kroner, Norge, Oskar II 1878, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris5 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Guldmynt, 20 kroner, Norge, Oskar II 1875,  8,96 gram 900/1000 guld_28326a_8db561a4a58cb8d_lg.jpeg
Guldmynt, 20 kroner, Norge, Oskar II 1875, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris6 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Guldmynt, 20 kroner, Norge, Oskar II 1874,  8,96 gram 900/1000 guld_28325a_8db561a56fba228_lg.jpeg
Guldmynt, 20 kroner, Norge, Oskar II 1874, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris5 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Guldmynt, 20 kroner, Norge, Oskar II 1886,  8,96 gram 900/1000 guld_28324a_8db561a621c3856_lg.jpeg
Guldmynt, 20 kroner, Norge, Oskar II 1886, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris6 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Guldmynt, 20 kroner, Norge, Oskar II 1879,  8,96 gram 900/1000 guld_28323a_8db561a6dabe22a_lg.jpeg
Guldmynt, 20 kroner, Norge, Oskar II 1879, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris6 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Guldmynt, 10 kroner, Norge, Oskar II 1874,  4,48 gram 900/1000 guld_28322a_8db561a7857d55e_lg.jpeg
Guldmynt, 10 kroner, Norge, Oskar II 1874, 4,48 gram 900/1000 guld
Slutpris18 000 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Østern, Bjørn Sigurd för David Andersen, Oslo, armring, sterlingsilver, 1960-tal, stämplad, innerdiameter 66 mm_28169a_8db516691e17765_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Armring, försilvrad metall, Turkiet, 1900-tal, dekor av thugra, halvmåne och stjärna, skrivtecken mm, låssprint i form av jambiya, innerdiameter 65 x 50 mm_28384a_8db585733647208_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kaffeskedar, 12 st, silver, i etui, Gösta Wessfeldt Malmö 1950-70 tal, vikt 95 gram_28095a_8db4fad59c093af_lg.jpeg
Kaffeskedar, 12 st, silver, i etui, Gösta Wessfeldt Malmö 1950-70 tal, vikt 95 gram
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Käpp med silverkrycka, 1960-talet, doppsko i järn, längd 95 cm, gravyr_28196a_8db522eadd78287_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Silvermynt, 1 Öre Karl XI 1668_28417a_lg.jpeg
Silvermynt, 1 Öre Karl XI 1668
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kaffeskedar, 12 st, silver, i etui, Gösta Wessfeldt Malmö 1900-talets andra hälft, vikt 105 gram_28199a_8db522f098a40f2_lg.jpeg
Kaffeskedar, 12 st, silver, i etui, Gösta Wessfeldt Malmö 1900-talets andra hälft, vikt 105 gram
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kakgafflar, 12 st, silver, i etui, Gösta Wessfeldt Malmö 1900-talets andra hälft, vikt 220 gram_28200a_8db522f48331ee5_lg.jpeg
Kakgafflar, 12 st, silver, i etui, Gösta Wessfeldt Malmö 1900-talets andra hälft, vikt 220 gram
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för David Andersen, Oslo, hänge med kedja, sterlingsilver, krucifix, efter vikinga/medeltida förebild, h 35 mm_28170a_8db51668127cf06_lg.jpeg
Okänd designer för David Andersen, Oslo, hänge med kedja, sterlingsilver, krucifix, efter vikinga/medeltida förebild, h 35 mm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ring, 18 karat röd- och vitguld med 3 briljantslipade diamanter om totalt 0,09 carat, vikt 5,5 graminnerdiameter 17 mm, ägargravyr_28439a_8db59ff4ca22efa_lg.jpeg
Ring, 18 karat röd- och vitguld med 3 briljantslipade diamanter om totalt 0,09 carat, vikt 5,5 graminnerdiameter 17 mm, ägargravyr
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ringar, 4 st, 18 karat röd- och vitguld, varierande storlekar, total vikt 12,9 gram, ägargravyr_28438a_8db59ff5a9eac5c_lg.jpeg
Ringar, 4 st, 18 karat röd- och vitguld, varierande storlekar, total vikt 12,9 gram, ägargravyr
Slutpris4 600 SEK
Värdering4 800 - 5 000 SEK
Ringar, 5 st, 18 karat rödguld, varierande storlekar, total vikt 22,3 gram_28437a_8db59ff65f2b458_lg.jpeg
Ringar, 5 st, 18 karat rödguld, varierande storlekar, total vikt 22,3 gram
Slutpris8 000 SEK
Värdering8 500 - 9 000 SEK
Punschmuggar, 12 st, silver, kulhamrad dekor, total vikt 375 gram_28462a_8db59ff2529327c_lg.jpeg
Punschmuggar, 12 st, silver, kulhamrad dekor, total vikt 375 gram
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd tysk designer, honungskruka, glas med silverlock och -fat, 1900-talets 2 hälft, h 10 cm, medföljer sked, annan tillverkare, total silvervikt 130 gram_28606a_8db5ad3b696af36_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Damfickur, 14 karat rödguld, Schweiz, sekelskiftet 1900, innerboett graverad Isak Mobeck Norrköping, diameter 35 mm, vikt 30 gram, glas saknas, i etui av snidat trä medföljer_28630a_8db5b740f1c69c1_lg.jpeg
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Punschmuggar, 6 + 1 st, silver, kulhamrad dekor, total vikt 230 gram_28664a_8db5b83069465a8_lg.jpeg
Punschmuggar, 6 + 1 st, silver, kulhamrad dekor, total vikt 230 gram
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Dalí, Salvador, efter honom, ring, förgylld metall med 14 8-kantslipade stenar (dia 1,7 - 2,5 mm) samt 13 pärlor (1 saknas), "La sortija corsé" (Korsettringen) design 1949, signerad, _28679a_lg.jpeg
Dalí, Salvador, efter honom, ring, förgylld metall med 14 8-kantslipade stenar (dia 1,7 - 2,5 mm) samt 13 pärlor (1 saknas), "La sortija corsé" (Korsettringen) design 1949, signerad,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Overgaard, Regitze för Georg Jensen, hängen 6 st, sterlingsilver, "Infinity", design 2004, med silvermonterat sidenband respektive berlockhållare, oanvända i originalförpackningar (5 oöppnade), _28697a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ragoutskedar, 2 st, silver, Danmark, 1900-talets början, stämplade Köpenhamn 1911 respektive -13, l 28 cm, total vikt 190 gram_28712a_8db5c424525f778_lg.jpeg
Ragoutskedar, 2 st, silver, Danmark, 1900-talets början, stämplade Köpenhamn 1911 respektive -13, l 28 cm, total vikt 190 gram
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Fiskspade samt uppläggningssked, silver, Danmark, 1900-talets början, stämplade Köpenhamn 1917 respektive  utan årtal l 25 respektive 28 cm, total vikt 180 gram_28714a_8db5c425a11d24e_lg.jpeg
Fiskspade samt uppläggningssked, silver, Danmark, 1900-talets början, stämplade Köpenhamn 1917 respektive utan årtal l 25 respektive 28 cm, total vikt 180 gram
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Matsked, silver, fiolmodell, stämplar Sivert Thorsteinsson Köpenhamn 1789, guardeinstämpel för Fredrik Fabricius, l 21 cm, vikt 50 gram_28715a_8db5c4268896a95_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Kandelabrar för 3 ljus, 1 par, nysilver, jugend, 1900-talets början, stämplade A Ekman & Co, höjd 42 cm_28649a_8db5b82f4fb7c64_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för C G Hallberg, ljusstakar, 1 par, silver, stämplade , höjd 20 cm, fylld fot_28648a_8db5b82844cab46_lg.jpeg
Okänd designer för C G Hallberg, ljusstakar, 1 par, silver, stämplade , höjd 20 cm, fylld fot
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Matbesticksuppsättning, silver, 73 delar, "Rita",  total vikt exklusive knivar med fyllt skaft och stålblad cirka 2450 gram_28745a_8db5c535cb6377f_lg.jpeg
Matbesticksuppsättning, silver, 73 delar, "Rita", total vikt exklusive knivar med fyllt skaft och stålblad cirka 2450 gram
Slutpris11 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Skålfat, silver,  genombruten dekor, l 16 cm, vikt 115 gram_28746a_8db5c5370025d14_lg.jpeg
Skålfat, silver, genombruten dekor, l 16 cm, vikt 115 gram
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Andersson, David, kaffeskedar, 12 st, silver, vikt 115 gram_28209a_8db52dbe484baaa_lg.jpeg
Andersson, David, kaffeskedar, 12 st, silver, vikt 115 gram
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lynggard, Ole, egen verkstad, nyckelhänge hjärtan, rödguld med facettslipad topas samt 3 facettslipade diamanter om 0,03 carat WS1, l 44 mm, vikt 1,5 gram, i originaletui_28761a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Springborg, Hans Peter, egen verkstad Løgstør 1968-88, cigarrburk, ek, avtagbart lock/askkopp i sterlingsilver med emaljdekor, stämplad, h 11 vm_28774a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Askfat, sterlingsilver, Royal Guernsey Yacht Club, stämplat William Neale & Son Ltd Birmingham 1933, gravyr 5th April 1935, dia 13 cm, vikt 180 gram, emaljdefekt_28581a_8db5ac79fe357d4_lg.jpeg
Askfat, sterlingsilver, Royal Guernsey Yacht Club, stämplat William Neale & Son Ltd Birmingham 1933, gravyr 5th April 1935, dia 13 cm, vikt 180 gram, emaljdefekt
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Saltkar, silver med blå glasinsats, empirestil, Paris 18-1900-tal, i form av tripod med lejonmaskaroner, svårtydd mästarstämpel, h 6 cm, silvervikt 70 gram_28590a_8db5acf67937c6d_lg.jpeg
Saltkar, silver med blå glasinsats, empirestil, Paris 18-1900-tal, i form av tripod med lejonmaskaroner, svårtydd mästarstämpel, h 6 cm, silvervikt 70 gram
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Burk med lock/etui, sterlingsilver, 1900-talets 1 hälft, oktogonalt med räfflad dekor, invändigt fögyllt, h 7 cm, vikt 45 gram_28594a_8db5acfaadd1dcb_lg.jpeg
Burk med lock/etui, sterlingsilver, 1900-talets 1 hälft, oktogonalt med räfflad dekor, invändigt fögyllt, h 7 cm, vikt 45 gram
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK