Laddar...
Majauktion
Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.
Visning: Auktionsdagen 12-16
På grund av tekniska problem bortom vår kontroll var vi tvungna att avbryta söndagens auktion.
Auktionen kommer att återupptas nu på söndag, den 4/6 klockan 16 med visning auktionsdagen 12-16.
Lägsta föremålsnummer
- MöblerRensa filter
![Okänd designer för Martin Karlssons efterträdare, Tibro, skänk, teak med lådor i palisander, 1950-60-tal, mässingsbeslag, benställning i bonad bok, plakettmärkt, längd 150 cm_28270a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28270-itemimages/28270a_med.jpeg)
9
Okänd designer för Martin Karlssons efterträdare, Tibro, skänk, teak med lådor i palisander, 1950-60-tal, mässingsbeslag, benställning i bonad bok, plakettmärkt, längd 150 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
![Byrå, bemålat trä, Danmark, Louis XVI, sekelskiftet 1800, 3 lådor, bredd 70 cm, renoverad och kompletterad_28272a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28272-itemimages/28272a_med.jpeg)
19
Byrå, bemålat trä, Danmark, Louis XVI, sekelskiftet 1800, 3 lådor, bredd 70 cm, renoverad och kompletterad
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Kristiansson, Uno och Östen för Vittsjö Möbelfabrik/Luxus, väggskåp, teak samt svärtat päronträ med tennintarsia, Abstrakt, modellnr 301, l 75 cm, litteratur: Vittsjömöbels katalog 1957, avbildad_28260a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28260-itemimages/28260a_med.jpeg)
21
Kristiansson, Uno och Östen för Vittsjö Möbelfabrik/Luxus, väggskåp, teak samt svärtat päronträ med tennintarsia, Abstrakt, modellnr 301, l 75 cm, litteratur: Vittsjömöbels katalog 1957, avbildad
SlutprisInga bud
Värdering4 800 - 5 000 SEK
![Okänd designer för Wards Ateljéer AB, Tibro, barmöbel, "Party Corner'', fanérad i palisander, 1960-tal, invändig belysning, kvadratisk form, bredd 72 cm, glasinsats med skada_28096a_8db51372c2532b7_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28096-itemimages/28096a_8db51372c2532b7_med.jpeg)
36
Okänd designer för Wards Ateljéer AB, Tibro, barmöbel, "Party Corner'', fanérad i palisander, 1960-tal, invändig belysning, kvadratisk form, bredd 72 cm, glasinsats med skada
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Okänd designer, snurrfåtölj, röd textilklädsel på metallfot, modell snarlik Arne Jacobsens "Svanen", modern tillverkning_28291a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28291-itemimages/28291a_med.jpeg)
77
Okänd designer, snurrfåtölj, röd textilklädsel på metallfot, modell snarlik Arne Jacobsens "Svanen", modern tillverkning
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
![Klint, Kaare för Fritz Hansen, stolar, 4 st, ek med sjögräsklädsel (ngt def), modell FH4133, 'Kirkestolen', design 1936 för Betlehemskirken, Köpenhamn_28294a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28294-itemimages/28294a_med.jpeg)
78
Klint, Kaare för Fritz Hansen, stolar, 4 st, ek med sjögräsklädsel (ngt def), modell FH4133, 'Kirkestolen', design 1936 för Betlehemskirken, Köpenhamn
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
![Lampbord, valnöt, George II-stil, 1900-talets mitt, 2 lådor i sarg, bredd 61 cm_28295a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28295-itemimages/28295a_med.jpeg)
80
Lampbord, valnöt, George II-stil, 1900-talets mitt, 2 lådor i sarg, bredd 61 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Kallio, Sami för &Tradition, stol, svartlackerad ek och böjträ, "In Between SK2"_28289a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28289-itemimages/28289a_med.jpeg)
81
Kallio, Sami för &Tradition, stol, svartlackerad ek och böjträ, "In Between SK2"
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Okänd designer för Bröderna Andersson, soffa, "Örenäs", _28358a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28358-itemimages/28358a_med.jpeg)
105
Okänd designer för Bröderna Andersson, soffa, "Örenäs",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Okänd designer för George Smith, soffa, kretongklädsel, l 210 cm, visst slitage_28359a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28359-itemimages/28359a_med.jpeg)
106
Okänd designer för George Smith, soffa, kretongklädsel, l 210 cm, visst slitage
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Okänd designer, stolar, 2 + 2 st, Danmark, modern tillverkning, _28374a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28374-itemimages/28374a_med.jpeg)
126
Okänd designer, stolar, 2 + 2 st, Danmark, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Stolar, 1 par, mahogny med tagelklädd sits, Chippendalestil, 1900-talets 1 hälft, _28163a_8db513e7bcd7578_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28163-itemimages/28163a_8db513e7bcd7578_med.jpeg)
148
Stolar, 1 par, mahogny med tagelklädd sits, Chippendalestil, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Okänd snickare, 1900-talets mitt eller 2 hälft, stolar, 2 st, skuret och vitmålat trä, så kallade "Bellmansstolar", _28387a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28387-itemimages/28387a_med.jpeg)
158
Okänd snickare, 1900-talets mitt eller 2 hälft, stolar, 2 st, skuret och vitmålat trä, så kallade "Bellmansstolar",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Østergaard, Finn för Stolefabrikken Lindebjerg, armstolar, 1 par, ljus bok med svart textilklädsel, etikettsignerade_28390a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28390-itemimages/28390a_med.jpeg)
161
Østergaard, Finn för Stolefabrikken Lindebjerg, armstolar, 1 par, ljus bok med svart textilklädsel, etikettsignerade
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 2 200 SEK
![Okänd designer, cafébord, gjutjärn med stenskiva, diameter 60 cm, skiva lös_28139a_8db513773bb4ace_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28139-itemimages/28139a_8db513773bb4ace_med.jpeg)
166
Okänd designer, cafébord, gjutjärn med stenskiva, diameter 60 cm, skiva lös
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Hörnskåp, avlutad fur, 1900-talets 1 hälft, h 190 cm_28398a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28398-itemimages/28398a_med.jpeg)
184
Hörnskåp, avlutad fur, 1900-talets 1 hälft, h 190 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Okänd dansk designer, 1900-talets mitt, sémainier, mahogny, välvd front med 7 lådor, bredd 70cm_28399a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28399-itemimages/28399a_med.jpeg)
185
Okänd dansk designer, 1900-talets mitt, sémainier, mahogny, välvd front med 7 lådor, bredd 70cm
Slutpris1 900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Andersen, Johannes för Silkeborg, soffbord, palisander, 1960-tal, l 160 cm, bruksslitage_28405a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28405-itemimages/28405a_med.jpeg)
195
Andersen, Johannes för Silkeborg, soffbord, palisander, 1960-tal, l 160 cm, bruksslitage
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Okänd designer för Ox Art, soffbord, ek med kakelplattor, signerat OX-ART och daterat 1975, längd 145 cm_28160a_8db52036e489409_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28160-itemimages/28160a_8db52036e489409_med.jpeg)
199
Okänd designer för Ox Art, soffbord, ek med kakelplattor, signerat OX-ART och daterat 1975, längd 145 cm
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Byrå, palisander med mässingsbeslag och intarsia, brokig marmorskiva,, rokokostil, 1900-talets mitt, bredd 92 cm_28162a_8db513e86acf89d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28162-itemimages/28162a_8db513e86acf89d_med.jpeg)
200
Byrå, palisander med mässingsbeslag och intarsia, brokig marmorskiva,, rokokostil, 1900-talets mitt, bredd 92 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Okänd designer för Johansson Design, snurrstolar 4 st samt bord, kromad metall med röd konstläderklädsel, respektive rödlackerad skiva, bord h 72 cm, bord med smärre defekter samt repor_28304a_8db58742642be72_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28304-itemimages/28304a_8db58742642be72_med.jpeg)
201
Okänd designer för Johansson Design, snurrstolar 4 st samt bord, kromad metall med röd konstläderklädsel, respektive rödlackerad skiva, bord h 72 cm, bord med smärre defekter samt repor
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Okänd designer, 1970-tal, armstol, bok med canvasklädsel, armlän av läderremmar, bruksslitage_28416a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28416-itemimages/28416a_med.jpeg)
205
Okänd designer, 1970-tal, armstol, bok med canvasklädsel, armlän av läderremmar, bruksslitage
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Okänd dansk designer, soffbord, palisander med kakelplattor, 1960-70-tal, signerat KK (?), längd 143 cm_28205a_8db52d299cad407_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28205-itemimages/28205a_8db52d299cad407_med.jpeg)
213
Okänd dansk designer, soffbord, palisander med kakelplattor, 1960-70-tal, signerat KK (?), längd 143 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Okänd designer för ASKO, 1960-tal, soffa, svart läderklädsel på stålmedar, _28429a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28429-itemimages/28429a_med.jpeg)
233
Okänd designer för ASKO, 1960-tal, soffa, svart läderklädsel på stålmedar,
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 9 000 SEK
![Klädskåp, avlutad fur, sekelskiftet 1900, höjd 187 cm_28430a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28430-itemimages/28430a_med.jpeg)
234
Klädskåp, avlutad fur, sekelskiftet 1900, höjd 187 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Trädgårdsmöblemang, 7 delar, teak och plastklädd metall, bord + 6 stolar_28136a_8db51490ef632f4_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28136-itemimages/28136a_8db51490ef632f4_med.jpeg)
240
Trädgårdsmöblemang, 7 delar, teak och plastklädd metall, bord + 6 stolar
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Rituellt bord/tron, så kallat Chowki, mässingsklädd hardwood, antagligen Indien, 1900-talets början, dekor av lejontassar, h 28 cm, skivan 55 x 55 cm_28434a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28434-itemimages/28434a_med.jpeg)
244
Rituellt bord/tron, så kallat Chowki, mässingsklädd hardwood, antagligen Indien, 1900-talets början, dekor av lejontassar, h 28 cm, skivan 55 x 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
![Matbord, valnöt, så kallad Shaker-modell, 18-1900-tal, h 74, skiva 163 x 97 cm_28435a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28435-itemimages/28435a_med.jpeg)
245
Matbord, valnöt, så kallad Shaker-modell, 18-1900-tal, h 74, skiva 163 x 97 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Kista, järnbeslagen ek, 16-1700-tal, smidda beslag, lås och nyckel, b 106 cm _28475a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28475-itemimages/28475a_med.jpeg)
255
Kista, järnbeslagen ek, 16-1700-tal, smidda beslag, lås och nyckel, b 106 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Armstol, skuret och svartlackerat trä, antagligen Tyskland, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft, oval ryggbricka, skuren bladstav, bruksslitage, senare bemålning och klädsel_28480a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28480-itemimages/28480a_med.jpeg)
263
Armstol, skuret och svartlackerat trä, antagligen Tyskland, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft, oval ryggbricka, skuren bladstav, bruksslitage, senare bemålning och klädsel
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
![Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Botium, skrivpulpet, mahogny, ur den så kallade “Kongeserien”, ritad 1990 som 50-årsgåva till Drottning Margrethe II, skrivskiva i naturläder, plakettsignerad, _28481a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28481-itemimages/28481a_med.jpeg)
264
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Botium, skrivpulpet, mahogny, ur den så kallade “Kongeserien”, ritad 1990 som 50-årsgåva till Drottning Margrethe II, skrivskiva i naturläder, plakettsignerad,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Skriv/arbetsbord med uppfällbar skiva, mahogny, 1800-talets mitt, 2 lådor samt pennfack (?) i sarg, ben med avslutande hjultrissor, utfällt 127 x 93 cm, h 73 cm, någon smärre defekt_28482a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28482-itemimages/28482a_med.jpeg)
269
Skriv/arbetsbord med uppfällbar skiva, mahogny, 1800-talets mitt, 2 lådor samt pennfack (?) i sarg, ben med avslutande hjultrissor, utfällt 127 x 93 cm, h 73 cm, någon smärre defekt
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Fältmöbel, så kallad Tansu, Japan eller Korea, 1800-tal, nedfällbar lucka, bakom vilken inredning med små lådor och fack, delvis med original pappersbeklädnad, b 114 h 110 cm_28485a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28485-itemimages/28485a_med.jpeg)
272
Fältmöbel, så kallad Tansu, Japan eller Korea, 1800-tal, nedfällbar lucka, bakom vilken inredning med små lådor och fack, delvis med original pappersbeklädnad, b 114 h 110 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Lovegrove, Ross för Bernhardt Design, stolar, 1 par, plast och krom, "Orbit", design 2005, gjuten signatur, bruksslitage_28490a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28490-itemimages/28490a_med.jpeg)
282
Lovegrove, Ross för Bernhardt Design, stolar, 1 par, plast och krom, "Orbit", design 2005, gjuten signatur, bruksslitage
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Okänd designer, Swedish Grace 1910-20-tal, damsekretär, ljus björk med intarsia, snedklaff bakom vilken inredning, 2 lådor i sar, fotstöd med tagelstoppning, b 100 cm_28493a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28493-itemimages/28493a_med.jpeg)
290
Okänd designer, Swedish Grace 1910-20-tal, damsekretär, ljus björk med intarsia, snedklaff bakom vilken inredning, 2 lådor i sar, fotstöd med tagelstoppning, b 100 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Stolar, 4 st, skuret och gråmålat trä, provinsarbeten i transition sengustaviansk-empire, 1800-talets början, _28500a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28500-itemimages/28500a_med.jpeg)
307
Stolar, 4 st, skuret och gråmålat trä, provinsarbeten i transition sengustaviansk-empire, 1800-talets början,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
![Okänd designer för IKEA, serveringsvagn, krom med dubbla skivor i härdat glas, 1970-tal, etikettmärkt, längd 63 cm_28501a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28501-itemimages/28501a_med.jpeg)
308
Okänd designer för IKEA, serveringsvagn, krom med dubbla skivor i härdat glas, 1970-tal, etikettmärkt, längd 63 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Ljunggren, Mattias för Källemo, stolar, 4 st, blålackerat böjträ på metallunderrede, "Cobra", _28509a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28509-itemimages/28509a_med.jpeg)
327
Ljunggren, Mattias för Källemo, stolar, 4 st, blålackerat böjträ på metallunderrede, "Cobra",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Ljunggren, Mattias för Källemo, stolar, 3 st, blålackerat böjträ på metallunderrede, "Cobra", _28510a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28510-itemimages/28510a_med.jpeg)
328
Ljunggren, Mattias för Källemo, stolar, 3 st, blålackerat böjträ på metallunderrede, "Cobra",
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Trädgårdsstolar, 1 par, smide och trä_28137a_8db513ea3b646d2_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28137-itemimages/28137a_8db513ea3b646d2_med.jpeg)
338
Trädgårdsstolar, 1 par, smide och trä
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Breuer, Marcel, efter honom, stol, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut, modellen designad 1928 och namngiven efter Breuers styvdotter Francesca, etikett Made in Italy_28396a_8db5a05575537e8_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28396-itemimages/28396a_8db5a05575537e8_med.jpeg)
345
Breuer, Marcel, efter honom, stol, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut, modellen designad 1928 och namngiven efter Breuers styvdotter Francesca, etikett Made in Italy
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Okänd designer (Carl Malmsten?), armstolar, 1 par, mahogny, sitsar och ryggar klädda med Svenskt Tenns Elefant Gul, design Estrid Ericson, 1 sits med fläckar_28463a_8db5a95e4ae6b2d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28463-itemimages/28463a_8db5a95e4ae6b2d_med.jpeg)
346
Okänd designer (Carl Malmsten?), armstolar, 1 par, mahogny, sitsar och ryggar klädda med Svenskt Tenns Elefant Gul, design Estrid Ericson, 1 sits med fläckar
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Soffbänk, skuret och vitlackerat trä, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, dekor av bladstav, överkragade, kannelerade ben, l 150 cm_28527a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28527-itemimages/28527a_med.jpeg)
357
Soffbänk, skuret och vitlackerat trä, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, dekor av bladstav, överkragade, kannelerade ben, l 150 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Malmsten, Carl för Stolab, pinnstolar, 2 st, grålackerad björk, Lilla Åland, design 1942, obetydligt bruksslitage_28468a_8db5a9e00bafe61_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28468-itemimages/28468a_8db5a9e00bafe61_med.jpeg)
371
Malmsten, Carl för Stolab, pinnstolar, 2 st, grålackerad björk, Lilla Åland, design 1942, obetydligt bruksslitage
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Tallrikshylla, avlutad fur, sekelskiftet 1900, längd 94 cm_28563a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28563-itemimages/28563a_med.jpeg)
386
Tallrikshylla, avlutad fur, sekelskiftet 1900, längd 94 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Okänd designer, möjligen Carl Malmsten för Åtvidaberg, bokskåp med vitrindörrar, så kallad Sekreteraremöbel, design 1928 l 87 cm_28565a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28565-itemimages/28565a_med.jpeg)
388
Okänd designer, möjligen Carl Malmsten för Åtvidaberg, bokskåp med vitrindörrar, så kallad Sekreteraremöbel, design 1928 l 87 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Stol, mässing med röd textilklädsel, så kallad Chiavari, Italien, 1900-tal_28595a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28595-itemimages/28595a_med.jpeg)
416
Stol, mässing med röd textilklädsel, så kallad Chiavari, Italien, 1900-tal
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Ekström, Yngve för Swedese, soffa, ljus fur med randig klädsel, "Dymling", 1970-tal, brännstämplad, l 198 cm_28614a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/28614-itemimages/28614a_med.jpeg)
426
Ekström, Yngve för Swedese, soffa, ljus fur med randig klädsel, "Dymling", 1970-tal, brännstämplad, l 198 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.