Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.

Visning: Auktionsdagen 12-16

Okänd designer för Martin Karlssons efterträdare, Tibro, skänk, teak med lådor i palisander, 1950-60-tal, mässingsbeslag, benställning i bonad bok, plakettmärkt, längd 150 cm_28270a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Byrå, bemålat trä, Danmark, Louis XVI, sekelskiftet 1800, 3 lådor, bredd 70 cm, renoverad och kompletterad_28272a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Kristiansson, Uno och Östen för Vittsjö Möbelfabrik/Luxus, väggskåp, teak samt svärtat päronträ med tennintarsia, Abstrakt, modellnr 301, l 75 cm, litteratur: Vittsjömöbels katalog 1957, avbildad_28260a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 800 - 5 000 SEK
Okänd designer för Wards Ateljéer AB, Tibro, barmöbel, "Party Corner'', fanérad i palisander, 1960-tal, invändig belysning, kvadratisk form, bredd 72 cm, glasinsats med skada_28096a_8db51372c2532b7_lg.jpeg
Okänd designer för Wards Ateljéer AB, Tibro, barmöbel, "Party Corner'', fanérad i palisander, 1960-tal, invändig belysning, kvadratisk form, bredd 72 cm, glasinsats med skada
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, snurrfåtölj, röd textilklädsel på metallfot, modell snarlik Arne Jacobsens "Svanen", modern tillverkning_28291a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Klint, Kaare för Fritz Hansen, stolar, 4 st, ek med sjögräsklädsel (ngt def), modell FH4133, 'Kirkestolen', design 1936 för Betlehemskirken, Köpenhamn_28294a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Lampbord, valnöt, George II-stil, 1900-talets mitt, 2 lådor i sarg, bredd 61 cm_28295a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Kallio, Sami för &Tradition, stol, svartlackerad ek och böjträ, "In Between SK2"_28289a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Bröderna Andersson, soffa, "Örenäs", _28358a_lg.jpeg
Okänd designer för Bröderna Andersson, soffa, "Örenäs",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för George Smith, soffa, kretongklädsel, l 210 cm, visst slitage_28359a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, stolar, 2 + 2 st, Danmark, modern tillverkning, _28374a_lg.jpeg
Okänd designer, stolar, 2 + 2 st, Danmark, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stolar, 1 par, mahogny med tagelklädd sits, Chippendalestil, 1900-talets 1 hälft, _28163a_8db513e7bcd7578_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd snickare, 1900-talets mitt eller 2 hälft, stolar, 2 st, skuret och vitmålat trä, så kallade "Bellmansstolar", _28387a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Østergaard, Finn för Stolefabrikken Lindebjerg, armstolar, 1 par, ljus bok med svart textilklädsel, etikettsignerade_28390a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 2 200 SEK
Okänd designer, cafébord, gjutjärn med stenskiva, diameter 60 cm, skiva lös_28139a_8db513773bb4ace_lg.jpeg
Okänd designer, cafébord, gjutjärn med stenskiva, diameter 60 cm, skiva lös
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hörnskåp, avlutad fur, 1900-talets 1 hälft, h 190 cm_28398a_lg.jpeg
Hörnskåp, avlutad fur, 1900-talets 1 hälft, h 190 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd dansk designer, 1900-talets mitt, sémainier, mahogny, välvd front med 7 lådor, bredd 70cm_28399a_lg.jpeg
Slutpris1 900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Andersen, Johannes för Silkeborg, soffbord, palisander, 1960-tal, l 160 cm, bruksslitage_28405a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för Ox Art, soffbord, ek med kakelplattor,  signerat OX-ART och daterat 1975, längd 145 cm_28160a_8db52036e489409_lg.jpeg
Okänd designer för Ox Art, soffbord, ek med kakelplattor, signerat OX-ART och daterat 1975, längd 145 cm
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Byrå, palisander med mässingsbeslag och intarsia, brokig marmorskiva,, rokokostil, 1900-talets mitt, bredd 92 cm_28162a_8db513e86acf89d_lg.jpeg
Byrå, palisander med mässingsbeslag och intarsia, brokig marmorskiva,, rokokostil, 1900-talets mitt, bredd 92 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Johansson Design, snurrstolar 4 st samt bord, kromad metall med röd konstläderklädsel, respektive rödlackerad skiva, bord h 72 cm, bord med smärre defekter samt repor_28304a_8db58742642be72_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Okänd designer, 1970-tal, armstol, bok med canvasklädsel, armlän av läderremmar, bruksslitage_28416a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd dansk designer, soffbord, palisander med kakelplattor, 1960-70-tal, signerat KK (?), längd 143 cm_28205a_8db52d299cad407_lg.jpeg
Okänd dansk designer, soffbord, palisander med kakelplattor, 1960-70-tal, signerat KK (?), längd 143 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för ASKO, 1960-tal, soffa, svart läderklädsel på stålmedar, _28429a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 9 000 SEK
Klädskåp, avlutad fur, sekelskiftet 1900, höjd 187 cm_28430a_lg.jpeg
Klädskåp, avlutad fur, sekelskiftet 1900, höjd 187 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Trädgårdsmöblemang, 7 delar, teak och plastklädd metall, bord + 6 stolar_28136a_8db51490ef632f4_lg.jpeg
Trädgårdsmöblemang, 7 delar, teak och plastklädd metall, bord + 6 stolar
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Rituellt bord/tron, så kallat Chowki, mässingsklädd hardwood, antagligen Indien, 1900-talets början, dekor av lejontassar, h 28 cm, skivan 55 x 55 cm_28434a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Matbord, valnöt, så kallad Shaker-modell, 18-1900-tal, h 74, skiva 163 x 97 cm_28435a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kista, järnbeslagen ek, 16-1700-tal, smidda beslag, lås och nyckel, b 106 cm _28475a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Armstol, skuret och svartlackerat trä, antagligen Tyskland, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft, oval ryggbricka, skuren bladstav, bruksslitage, senare bemålning och klädsel_28480a_lg.jpeg
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Botium, skrivpulpet, mahogny, ur den så kallade “Kongeserien”, ritad 1990 som 50-årsgåva till Drottning Margrethe II, skrivskiva i naturläder, plakettsignerad, _28481a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Skriv/arbetsbord med uppfällbar skiva, mahogny, 1800-talets mitt, 2 lådor samt pennfack (?) i sarg, ben med avslutande hjultrissor, utfällt 127 x 93 cm, h 73 cm, någon smärre defekt_28482a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Fältmöbel, så kallad Tansu, Japan eller Korea, 1800-tal, nedfällbar lucka, bakom vilken inredning med små lådor och fack, delvis med original pappersbeklädnad, b 114 h 110 cm_28485a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Lovegrove, Ross för Bernhardt Design, stolar, 1 par, plast och krom, "Orbit", design 2005, gjuten signatur, bruksslitage_28490a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, Swedish Grace 1910-20-tal, damsekretär, ljus björk med intarsia, snedklaff bakom vilken inredning, 2 lådor i sar, fotstöd med tagelstoppning, b 100 cm_28493a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Stolar, 4 st, skuret och gråmålat trä, provinsarbeten i transition sengustaviansk-empire, 1800-talets början, _28500a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd designer för IKEA, serveringsvagn, krom med dubbla skivor i härdat glas, 1970-tal, etikettmärkt, längd 63 cm_28501a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Ljunggren, Mattias för Källemo, stolar, 4 st, blålackerat böjträ på metallunderrede, "Cobra", _28509a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ljunggren, Mattias för Källemo, stolar, 3 st, blålackerat böjträ på metallunderrede, "Cobra", _28510a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Trädgårdsstolar, 1 par, smide och trä_28137a_8db513ea3b646d2_lg.jpeg
Trädgårdsstolar, 1 par, smide och trä
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Breuer, Marcel, efter honom, stol, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut, modellen designad 1928 och namngiven efter Breuers styvdotter Francesca, etikett Made in Italy_28396a_8db5a05575537e8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer (Carl Malmsten?), armstolar, 1 par, mahogny, sitsar och ryggar klädda med Svenskt Tenns Elefant Gul, design Estrid Ericson, 1 sits med fläckar_28463a_8db5a95e4ae6b2d_lg.jpeg
Okänd designer (Carl Malmsten?), armstolar, 1 par, mahogny, sitsar och ryggar klädda med Svenskt Tenns Elefant Gul, design Estrid Ericson, 1 sits med fläckar
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Soffbänk, skuret och vitlackerat trä, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, dekor av bladstav, överkragade, kannelerade ben, l 150 cm_28527a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Malmsten, Carl för Stolab, pinnstolar, 2 st, grålackerad björk, Lilla Åland, design 1942, obetydligt bruksslitage_28468a_8db5a9e00bafe61_lg.jpeg
Malmsten, Carl för Stolab, pinnstolar, 2 st, grålackerad björk, Lilla Åland, design 1942, obetydligt bruksslitage
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Tallrikshylla, avlutad fur, sekelskiftet 1900, längd 94 cm_28563a_lg.jpeg
Tallrikshylla, avlutad fur, sekelskiftet 1900, längd 94 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, möjligen Carl Malmsten för Åtvidaberg, bokskåp med vitrindörrar, så kallad Sekreteraremöbel, design 1928 l 87 cm_28565a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Stol, mässing med röd textilklädsel, så kallad Chiavari, Italien, 1900-tal_28595a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Ekström, Yngve för Swedese, soffa, ljus fur med randig klädsel, "Dymling", 1970-tal, brännstämplad, l 198 cm_28614a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK