Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.

Visning: Auktionsdagen 12-16

Matta, semiantik/antik Shirvan(?), 205 x 130 cm_28362a_lg.jpeg
Matta, semiantik/antik Shirvan(?), 205 x 130 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Bratt, Cajsa för Åhlens, tyg, "Paradis", cirka 300 x 150 cm_28190a_8db5218110c156e_lg.jpeg
Bratt, Cajsa för Åhlens, tyg, "Paradis", cirka 300 x 150 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Eisner Textil, matta, rölakan, dekor i brunt, "Ängsö", etikettsignerad, 200 x 145 cm_28388a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Matta, semiantik persisk galleri, 320 x 90 cm_28425a_lg.jpeg
Matta, semiantik persisk galleri, 320 x 90 cm
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Iisola, Maija för Marimekko, efter henne, 2 gardinlängder, 4 tabletter samt 2 handdukar_28140a_8db51375a4e2a5e_lg.jpeg
Iisola, Maija för Marimekko, efter henne, 2 gardinlängder, 4 tabletter samt 2 handdukar
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Sidenbroderi, delvis bemålat, sengustavianskt, kvinna i landskap, otydligt signerat och daterat 1806, synlig storlek 32 x 27 cm, proveniens: adliga ätten Tham, skador_28483a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matta, semiantik Teke Turkmen, 390 x 265 cm_28486a_lg.jpeg
Matta, semiantik Teke Turkmen, 390 x 265 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Matta, antik Bachtiari (?) galleri, 515 x 115 cm, bruksslitage_28489a_lg.jpeg
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Sörensen-Ringi, Kjell för Kasthall, vävnad, ylle, komposition, signerad, 135 x 90 cm_28491a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Mössa för matros vid U-båt samt U-båtsflagga, Danmark 1930-40-tal, medföljer Yachtflagga och 3 signalflaggor_28504a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Matta, semiantik Kashmir, 315 x 200 cm_28132a_8db51525c568a82_lg.jpeg
Matta, semiantik Kashmir, 315 x 200 cm
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Matta, old Suraj, 85 x 60 cm_28130a_8db5148f97d11a8_lg.jpeg
Matta, old Suraj, 85 x 60 cm
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old Persisk, 240 x 170 cm_28131a_8db51527377610d_lg.jpeg
Matta, old Persisk, 240 x 170 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Matta, old Kaukasus (?), 180 x 125 cm_28134a_8db513d6ad3c064_lg.jpeg
Matta, old Kaukasus (?), 180 x 125 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Matta, old Hamadan, 225 x 125 cm_28135a_8db513e6fad9c22_lg.jpeg
Matta, old Hamadan, 225 x 125 cm
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Matta, old Afshar, 230 x190 cm_28133a_8db513d529285e4_lg.jpeg
Matta, old Afshar, 230 x190 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Matta, old/semiantik Persisk galleri, 280 x 70 cm_28524a_8db5aa0c2d2610f_lg.jpeg
Matta, old/semiantik Persisk galleri, 280 x 70 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Matta, old/semiantik Persisk, 210 x 140 cm_28525a_8db5aa0d29ae11c_lg.jpeg
Matta, old/semiantik Persisk, 210 x 140 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Kuddar, 3 st, Kelimvävda, 1900-talets 2 hälft, 37 x 37 cm_28526a_lg.jpeg
Kuddar, 3 st, Kelimvävda, 1900-talets 2 hälft, 37 x 37 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Märkduk, broderat linne och ull, 1800-talets 2 hälft, dekor av alfabetet, fåglar, blommor mm, signerad "Sydd af Cicilia Truedsson den 3e Augusti 1862, synligt mått 35 x 54 cm_28498a_8db5a9e107483ba_lg.jpeg
Märkduk, broderat linne och ull, 1800-talets 2 hälft, dekor av alfabetet, fåglar, blommor mm, signerad "Sydd af Cicilia Truedsson den 3e Augusti 1862, synligt mått 35 x 54 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Matta, antik Teketurkmen, 120 x 110 cm, bruksslitage_28540a_lg.jpeg
Matta, antik Teketurkmen, 120 x 110 cm, bruksslitage
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matta, semiantik/antik Isphahan, 190 x 140 cm_28414a_8db5adae981e032_lg.jpeg
Matta, semiantik/antik Isphahan, 190 x 140 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Matta, semiantik/antik Isphahan, 320 x 195 cm, ställvis slitage_28413a_8db5adadb66255b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Bødtker-Næss, Bodil för Georg Jensen, duk samt servietter, bomull, gulddekor på röd botten_28647a_8db5b972418b6c5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Klänning, grönt, broderat siden och spets, sekelskiftet 1900_28721a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Bröllops(?) klänning, broderat siden och spets, sekelskiftet 1900_28722a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Matta, semiantik persisk, 200 x 140 cm _28738a_lg.jpeg
Matta, semiantik persisk, 200 x 140 cm
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Parti dukar och servetter, linne m.m, ca 5 + 15 st_28171a_8db5203575d58ae_lg.jpeg
Parti dukar och servetter, linne m.m, ca 5 + 15 st
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Matta, semiantik Afshar (?), 150 x 110 cm_28201a_8db522e85beea4a_lg.jpeg
Matta, semiantik Afshar (?), 150 x 110 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Matta, semiantik Turkmen, 335 x 230 cm, ställvis något slitage, smärre lagning_28762a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matta, semiantik Teke, 190 x 130 cm_28786a_lg.jpeg
Matta, semiantik Teke, 190 x 130 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Matta, old Kayseri (?), 155 x 95 cm_28795a_lg.jpeg
Matta, old Kayseri (?), 155 x 95 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Matta, old Hamadan, 215 x 130 cm_28796a_lg.jpeg
Matta, old Hamadan, 215 x 130 cm
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old Turkmen (?), 215 x 115 cm_28174a_8db5203483368cd_lg.jpeg
Matta, old Turkmen (?), 215 x 115 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, väggbonad, ylle, komposition, 160 x 145 cm_28829a_lg.jpeg
Okänd konstnär, väggbonad, ylle, komposition, 160 x 145 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Matta, old Pakistan med bönenisch, 125 x 80 cm_28093a_8db52fcc4fc9298_lg.jpeg
Matta, old Pakistan med bönenisch, 125 x 80 cm
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Möbeltyg, bredd 140 cm, okänd längd_28777a_8db5c62d4e2a2b3_lg.jpeg
Möbeltyg, bredd 140 cm, okänd längd
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Möbeltyg, bredd 140 cm, okänd längd_28776a_8db5c62ca4e5171_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK