Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.

Visning: Auktionsdagen 12-16

Öhrström, Edvin för Orrefors, skål, glas, "Ariel", dekor i blått och gult, signerad och numrerad 223G (1958), h 9 cm_28267a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Liebermann, Ferdinand för Rosenthal, figurin, delvis bemålat porslin, "Cellist", modellnummer 342, design 1914, inpressad signatur, l 20 cm_28262a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Uppsatsskål, porslin, Meissen, 1900-talets 2 hälft, genombruten, blå underglasyrdekor i lökmönstret, h 17 cm_28268a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurn, devlsi glaserat stengods, "Bulldog Midi", ur serien "Kennel" från 1972, signerad, h 13,5 cm, litteratur: Avbildad omslag samt sid 61 Lisa Larson 1994_28259a_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kaffeservisdelar, flintgods, Salix, design 1954, 6 koppar, 4 underfat samt kaffekanna, denna höjd 17 cm_28094a_8db4fa45b81acbc_lg.jpeg
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kaffeservisdelar, flintgods, Salix, design 1954, 6 koppar, 4 underfat samt kaffekanna, denna höjd 17 cm
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Wärff, Göran för Kosta, glasservis, cirka 65 delar, "Prince", design 1986, bland annat 13 rödvinsglas_28286a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Tiffany, Louis Comfort, bägare på fot, glas, "Favrile", iriserande dekor, osignerad, h 9,5 cm_28293a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kähler, Nils för Hermann A Kähler, Nästved, bordslampa, delvis turkosglaserat stengods, modellnummer 964 eller 96C, handsignerad och etikettmärkt, h inklusive lamphållare 33 cm_28299a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Fischer, Michael för Ritzenhoff & Breker, mat- och kaffeservis, porslin, Flirt, 6 vardera av mat- och djupa tallrikar, assietter samt kaffekoppar och -fat, dekor av rosor_28105a_8db4fad4121db5e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Skulptur, flintgods, Staffordshire, omkring 1820, sittande Britannia med lejon, polykrom bemålning, höjd 35 cm, arm med lagning_28364a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Tallrik, fajans, Holland 1700-tal, dekor i starkeldsfärger, av strand och fågel, diameter 23 cm_28365a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Tallrik, fajans, antagligen Holland, 1700-tal, dekor av fågel och blommor i koboltblått, diameter 22 cm _28366a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Väggplattor, 2 + 2 fajans, längd 28 cm _28363a_lg.jpeg
Väggplattor, 2 + 2 fajans, längd 28 cm
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Skål, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, modellnummer 1177, l 15 cm_28375a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Matservisdelar, 10 st, porslin, Royal Copenhagen, Purpur Blomst, Juliane Marie, 1920-tal, dia 17 - 33 cm_28370a_lg.jpeg
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Thekanna, flintgods, (John) Shorthose & Co, Hanley, Staffordshire omkring 1817-23, rund med pip i form av havsodjur, inpressad signatur, l 28 cm, något nagg, botten med hårsprickor, _28367a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Takampel, mässing med vit glaskupa, så kallad månskensampel, sekelskiftet 1900, dekor av djur och natur, total höjd 55 cm_28197a_8db522ec36a90b9_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Markup, Béla för Herend, skulptur, blanc-de-Chine, art-déco, sittande isbjörn, modellnummer 5367, inpressad signatur och datering 1927, h 20 cm_28381a_8db58535769af1e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, skulptur, bemålad terrakotta, arabisk man, h 29 cm_28383a_8db5856944e558f_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Rackham, Richard, egen verkstad, Båstad, skål, glas, signerad och daterad -03, längd 26 cm_28386a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Londi, Aldo för Bitossi, vas, chamotterat lergods, glasyr i blått och grönt, höjd 25 cm_28315a_8db5610c64231ea_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, 3 delar chamotterat stengods, ytterfoder samt vas/ljusstake, "Olympia", genombruten dekor, höjd 15 - 21 cm_28215a_8db52f69b9e3ce5_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, polykrom emaljdekor, oidentifierad signatur, dia 26 cm_28392a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Wärff, Göran för Kosta, glasservis, 30 delar, "Prince", design 1986, 9 rödvins- och 9 starkvins samt 8 selters- och 4 likörglas_28401a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, kaffekoppar med fat, skål mm_28402a_lg.jpeg
Parti porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, kaffekoppar med fat, skål mm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Gefle Upsala Ekeby, kaffe och the-servisdelar, "Bonny"_28120a_8db4fc828fa7e78_lg.jpeg
Okänd designer för Gefle Upsala Ekeby, kaffe och the-servisdelar, "Bonny"
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Isskål, glas med nysilvermontage, Rasmus Henrik Tvenstrup, Randers sekelskiftet 1900, dekor av stående man, stämplad, l 21 cm_28193a_8db5217c9016533_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Urna, porslin, Chelsea_Derby cirka 1769-84, dekor i guld och kobolt, röd signatur, h 18 cm_28419a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti porslin, bl.a Gustavsberg, Arabia m.m_28123a_8db4fc801770299_lg.jpeg
Parti porslin, bl.a Gustavsberg, Arabia m.m
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mat-och kaffeservis, porslin, B&G Hartmann, cirka 100 delar, förgylld kantdekor_28422a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, ljusstakar, 3 st, gjutet glas, "Cool", design 1999, höjd 14 - 30 cm_28143a_8db5074ec5e4187_lg.jpeg
Engman, Kjell för Kosta Boda, ljusstakar, 3 st, gjutet glas, "Cool", design 1999, höjd 14 - 30 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Cyrén Gunnar, för Orrefors, skål, "Sofiero" diameter 24 cm, ägargravyr_28142a_8db5074d5bf7373_lg.jpeg
Cyrén Gunnar, för Orrefors, skål, "Sofiero" diameter 24 cm, ägargravyr
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Lladró/Nao, skulptur, delvis glaserat stengods, flicka med korgar, daterad 1990, höjd 36 cm_28141a_8db5074b9ba0728_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Thorvaldsen, Bertel för B&G, efter honom, väggplaketter 2 st, bisquit, 1800-talets mitt eller 2 hälft, livets åldrar, en stämpelsignerad, dia 29 cm_28427a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Paradis, Eva för Paradisverkstaden, Öland, kanna, bemålat lergods, dekor av blommor, signerad, h 26 cm_28460a_8db59f7e8ee71c5_lg.jpeg
Paradis, Eva för Paradisverkstaden, Öland, kanna, bemålat lergods, dekor av blommor, signerad, h 26 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Paradis, Eva för Paradisverkstaden, Öland, vas, bemålat lergods, dekor av blommor, signerad, h 26 cm_28459a_8db59f7f8a2e6a1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Tams, John, mat och theservisdelar, porslin, svart underglasyrdekor i Piero Fornasettis art, 22 delar, största diameter 25 cm_28497a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Tomte, glaserat lergods, Heissner, etikettsignerad, l 29 cm_28214a_8db52f674252d46_lg.jpeg
Tomte, glaserat lergods, Heissner, etikettsignerad, l 29 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tomte med belysning, glaserat lergods, Heissner, etikettsignerad, höjd 42 cm_28213a_8db52f653e7a939_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Orvola, Heikki för Marimekko, Iittlala, ljuslyktor, 10 st, blå glasmassa, "Kivi", höjd 6 cm_28314a_8db5610af6d66c5_lg.jpeg
Orvola, Heikki för Marimekko, Iittlala, ljuslyktor, 10 st, blå glasmassa, "Kivi", höjd 6 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lockurna, glaserat lergods, Italien, 1900-talets 2 hälft, förgylld dekor av blommor med koboltfond, höjd 47 cm, enstaka mynningsnagg_28502a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Cyrén, Gunnar för Orrefors, champagneglas, 1 par, "Nobel", design till Nobelprisets 90-årsjubileum 1991, h 22 cm, i originalförpackningar_28466a_8db5a050ae02aa0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Hörnlund, Karin för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, äpple, signerad, h 16 cm_28470a_8db5a009410d212_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Martinsson, Eva Lena för Skruf, skulptur, polykromt glas på svart träsockel, giraff, etikettmärkt, h 34 cm_28457a_8db59f81af3cb69_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Rackham, Richard för Eld och Luft, vas, vitopak glasmassa på klack i klarglas, invälsad dekor i rött och blått, signerad, h 20 cm_28456a_8db5a000c90a496_lg.jpeg
Rackham, Richard för Eld och Luft, vas, vitopak glasmassa på klack i klarglas, invälsad dekor i rött och blått, signerad, h 20 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
3 delar kristall och glas,; Olle Alberius för Orrefors, skål, Residence, Simon Gate för Orrefors, skål "Tusen Fönster" samt okänd_28465a_8db5a0517b449a5_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd keramiker, skål samt kanna, glaserat lergods, otydligt signerade, h 22 respektive dia 28 cm_28472a_8db5a00264b51fb_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Bauscher, Weiden, matservisdelar, porslin, "Create", cirka 30 delar_28464a_8db5aa0e4eb5c08_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK