Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.

Visning: Auktionsdagen 12-16

Lindberg, Stig för Gustavsberg, kaffekoppar med underfat och assietter, 12 + 12 + 12 st, benporslin, "Brun Linje", design 1972, medförljer sockerskål och gräddkanna, assietter dia 17 cm_28469a_8db5a963147c65e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Terrin med lock och underfat, porslin B&G, sekelskiftet 1900, förgylld kant, total l 41 cm, lock med nagg_28528a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, möjligen Murano, glasservis, 7 delar, grön glasmassa med förgylld och polykrom dekor_28347a_8db5a9e31d59f63_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Garstecki.  Walther för Karlskrona Porslinsfabrik, vas, porslin, vas, "Capri", höjd 19 cm_28344a_8db5a05646be8f0_lg.jpeg
Garstecki. Walther för Karlskrona Porslinsfabrik, vas, porslin, vas, "Capri", höjd 19 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Thomas Avory, Bavaria, lockurna, polykrom dekor av blommor, höjd 32 cm_28343a_8db5a04cc12e801_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okända konstnärer, skålar, 2 st, glaserad keramik, jugend, 1900-talets början, otydliga numreringar, h 6 respektive 8 cm_28532a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg, mat- kaffe- och theservis, cirka 100 delar, porslin, "Ming" design 1969, , bland annat 8 mattallrikar, 8 assietter, 14 + 9 djupa tallrikar, _28534a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Mat samt kaffeservisdelad, flintgods, Villeroy & Boch "Siena", , ca 30 delar, polykrom dekor av marmorimitation_28542a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, antagligen Murano, vas/flaska, glas, polykrom dekor i zanfiricomönster, _28566a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lundström, Nils Emil för Rörstrand, lockurna, fajans, rokokostil, 1920-30-tal, reliefdekor av växter och fågel, signerad, h 30 cm_28583a_8db5ac8bf6ba7f3_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, jugend, 1900-talets början, tobaksburk, glaserat lergods med mässingslås, h 13 cm_28589a_8db5ac944bbc21a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, höjd 7,5 cm_28596a_lg.jpeg
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, höjd 7,5 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fagerlund, Carl för Orrefors, vägglampetter, 1 par, guldfärgat glas och mässing, lövformade, h 27 cm_28588a_8db5ac92628dd8a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kanna, gulglaserat lergods, Michael Andersen & Sön, Bormholm, 1950-tal, i form av fisk, h 14 cm_28584a_8db5ac8d3c2ce57_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Mjölkkanna, svart- och lysterglaserat flintgods, så kallat Sunderland Lustre Ware, England, 1800-talets 1 hälft eller mitt, h 12 cm_28603a_8db5ad3628b4f33_lg.jpeg
Mjölkkanna, svart- och lysterglaserat flintgods, så kallat Sunderland Lustre Ware, England, 1800-talets 1 hälft eller mitt, h 12 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bang, Mikael för Holmegaard, taklampa, glas, "Sonate Aubergine type 2", design 1978, etikettsignerad, dia 39 cm_28619a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kofoed, Ingelise för Royal Copenhagen/Fogh & Mörup, bordslampa, fajans, modell Royal 7 Tenera/E7167, design 1967, avbildad i katalogen, h inklusive skärm 69 cm_28623a_lg.jpeg
Slutpris1 500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lagerbielke, Erika för Orrefors, vas, guld glasmassa med orange mynning på blå fot, "Solo", design 1994, etikettmärkt, h 33 cm_28624a_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Wärff, Göran för Kosta, ljusstakar, 1 par, glas, "Prince", design 1986, signerade, h 18 cm_28165a_8db515e21c05b82_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, champagneglas, 11 st, 'Chateau', design 1981, h 22,5 cm_28164a_8db515e107ec044_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Kosta Boda, champagneglas, 11 st, 'Chateau', design 1981, h 22,5 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, stengods, så kallat "Gäddgap", dekor i grön harpälsglasyr, signerad, h 31 cm_28639a_8db5b7a744905b2_lg.jpeg
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, stengods, så kallat "Gäddgap", dekor i grön harpälsglasyr, signerad, h 31 cm
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el,_28646a_8db5b7aacf3bed5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el, _28645a_8db5b7a93a282d6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Vas, porslin, Kangxi-stil, Kina, antagligen Guangxu, 18-1900-tal, dekor av krigare mm i famille-verte-stil, höjd 30 cm_28644a_8db5b7a603ba6cd_lg.jpeg
Slutpris4 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Lockurna, porslin, Kangxi-stil, Kina, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor av personer, botten med Kangxis fyrakaraktärsmärke, höjd 28 cm, lock med nagg_28643a_8db5b7a3e5d4e9f_lg.jpeg
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti keramik, ca 15 delar, Nittsjö, Uppsala Ekeby, Gustavsberg mm_28690a_lg.jpeg
Parti keramik, ca 15 delar, Nittsjö, Uppsala Ekeby, Gustavsberg mm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, möjligen, vas, glas, höjd 27 cm_28692a_lg.jpeg
Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, möjligen, vas, glas, höjd 27 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, skulptur, delvis glaserat stengods, "Dora", ur serien ABC-flickor från 1958, signerad, h 20 cm_28693a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Sockerskål med lock, flintgods, Staffordshire, George III, sekelskiftet 1800, l 18 cm, något missfärgad, lock med nagg_28717a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Ståndkärl med pip, fajans, 1700-talets 2 hälft, h 21 cm, delvis retuscherad (lagad?)_28718a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Cigarettburk, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, modellnummer 1016, l 11 cm_28640a_8db5b79fc98b532_lg.jpeg
Cigarettburk, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, modellnummer 1016, l 11 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, diameter 25 cm_28642a_8db5b7a2a642474_lg.jpeg
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, diameter 25 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
5 delar porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, 2 skålar på fot samt 3 lövformade fat_28742a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, vas, glaserat lergods, jugend-art-déco, 1910-20-tal, organisk dekor, h 17 cm_28612a_8db5b690c2a69d5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Aladåbform med lock, flintgods, Max Roesler, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, inpräglad signatur, h 16 cm, skålen missfärgad_28610a_8db5b68f9d41c66_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Jaatinen-Winqvist, Anja för Arabia, kaffeservisdelar, ca 16 delar, stengods, Karelia_28753a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Kleine, Marcel för M V Müller, Volkstedt, skulptur, bisquitporslin, sittande akt, art-déco, 1920-tal, signerad Weimar, h 42 cm_28758a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, karaff, grön glasmassa, h 21 cm_28759a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Arabia, 1920/30-tal, vas, blåglaserat lergods med dekor av blommor i silver, stämplad, h 20 cm_28767a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Fat, 2 st, porslin, Japan, Meiji/Taishô, dekor i Imarifärger, dia 32 respektive 47 cm_28632a_8db5c53d8a53cbc_lg.jpeg
Fat, 2 st, porslin, Japan, Meiji/Taishô, dekor i Imarifärger, dia 32 respektive 47 cm
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kakelplatta, fajans, möjligen Store Kongensgade, 1700-tal, dekor av hund i koboltblått, mått inklusive ekram 16 x 16 cm_28775a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Sparbössa, glaserat lergods, 1800-talets slut, i form av snörsko full av mynt, märkt F&S Gefle, l 13 cm_28579a_8db5ac782163928_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Vallien, Bertil för Boda Artist Collection, vas, glas, dekor av polykroma linjer mot violettiriserande fond, signerad, h 11 cm_28604a_8db5ad3718a5c48_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Boda Artist Collection, vas, glas, dekor av polykroma linjer mot violettiriserande fond, signerad, h 11 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, diameter 15 cm_28641a_8db5b7a174864f3_lg.jpeg
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, diameter 15 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Höglund, Erik för Boda, pokalglas, koboltglas, signerat, h 23 cm_28809a_8db5c6cb45ebb1f_lg.jpeg
Höglund, Erik för Boda, pokalglas, koboltglas, signerat, h 23 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bäck, Göran för Arabia , vas, stengods, geometrisk reliefdekor med grå-blå harpälsglasyr, etikettmärkt och stämplad, h 24 cm_28784a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Terrin med lock, saltglaserat lergods, antagligen Bornholm eller Tillinge, sekelskiftet 1900, l 27 cm, lock med något dålig passform_28602a_8db5ad354caf4cf_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Wärff (Wolff) Ann för Kosta, vas, glas, dekor i grönt och blått samt av luftbubblor, signerad, h 15 cm_28580a_8db5ac79139f1f2_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK