Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.

Visning: Auktionsdagen 12-16

Okänd amerikansk konstnär, sekelskiftet 1900, bokstöd, 1 par, patinerad brons, reliefdekor av indianhövdingar, h 11 cm_28516a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Ljusstakar, 1 par, förgylld brons, Ny-Louis-XVI, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av akantus, turturduvor, medaljonger mm, 1 märkt 597, h 29 cm_28517a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Handklocka, patinerad brons, så kallad Bell of Mechelen (Malines), Flandern, barock, 1500-tal, dekor av mytologiska motiv samt latinsk devis “Sit nomen Domini benedictum”, h 12 cm, kläpp saknas_28518a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Väggspegel, skuret och bronserat trä, jugend, 1900-talets början, 73 x 46 cm_28473a_8db5a04fb13db7d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Torstensson, Jonas för Torstensson Art & Design, ljusstake för 16 ljus, delvis patinerad brons,"Stumpastaken", jubileumsutgåva från 2000, numrerad 4, längd 29 cm_28530a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Märkduk, broderat linne och ull, 1800-talets 2 hälft, dekor av alfabetet, fåglar, blommor mm, signerad "Sydd af Cicilia Truedsson den 3e Augusti 1862, synligt mått 35 x 54 cm_28498a_8db5a9e107483ba_lg.jpeg
Märkduk, broderat linne och ull, 1800-talets 2 hälft, dekor av alfabetet, fåglar, blommor mm, signerad "Sydd af Cicilia Truedsson den 3e Augusti 1862, synligt mått 35 x 54 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Takampel, mässing med smidd kedja, barock, 16-1700-tal, kraterformad med dekor av serafer, _28531a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Just Andersen, Ib, dubbelvas, bronserad metall, så kallad Diskometall, organis form, gjuten signaturoch numrering D118, l 13 cm_28533a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kryddskrin, mahogny med mässingsbeslag, Danmark, 1800-talets 2 hälft, etikett från Östergades Materialhandel, uppfällbart lock varunder 12 glasflaskor med stoppers, låda med 4 bleckburkar, h 20 cm_28539a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Leksaker, 2 st, Schuco, litograferad plåt, grarage Varianto-Box 3010/30 US Zone samt Varianto 3047 West Germany, sistnämnda med originalkartong_28543a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Tallrikshylla, avlutad fur, sekelskiftet 1900, längd 94 cm_28563a_lg.jpeg
Tallrikshylla, avlutad fur, sekelskiftet 1900, längd 94 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd tysk konstnär, sekelskiftet 1900, relief, kork, Schloss Ehrenfels med Mäuseturm, synlig storlek 8 x 10 cm_28550a_8db5ab474a591dc_lg.jpeg
Okänd tysk konstnär, sekelskiftet 1900, relief, kork, Schloss Ehrenfels med Mäuseturm, synlig storlek 8 x 10 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd norsk konstnär, blandteknik med halm(!)collage, "Stalheim Hotel", Sogn, Naerodalen - efter fotografi av Axel Lindahl, a tergo gåvodatering Julen 1915, 15 x 19,5 cm_28546a_8db5aba0fb1d421_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, 1800-talets mitt, höjd 30 cm_28573a_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, mässing, 1800-talets mitt, höjd 30 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Akustisk gitarr, Bjärton_28574a_lg.jpeg
Akustisk gitarr, Bjärton
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Akustisk gitarr, Bjärton, etikettmärkt_28575a_lg.jpeg
Akustisk gitarr, Bjärton, etikettmärkt
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Askkopp, brons, 1900-talets 1 hälft, i form av badkar med kranar, l 16 cm_28578a_8db5ac77495ddb7_lg.jpeg
Askkopp, brons, 1900-talets 1 hälft, i form av badkar med kranar, l 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Bordsfotogenlampa, bronserad metall och majolika med grön glaskupa, jugend, 1900-talets början, h exklusive sotrör 47 cm_28560a_8db5ac71e375edc_lg.jpeg
Bordsfotogenlampa, bronserad metall och majolika med grön glaskupa, jugend, 1900-talets början, h exklusive sotrör 47 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, jugend, 1900-talets början, tobaksburk, glaserat lergods med mässingslås, h 13 cm_28589a_8db5ac944bbc21a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ljusstakar, 1 par, old Sheffield Plate, sekelskiftet 1900, h 22 cm, visst slitage_28598a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Panna, brons, 1800-tal, tre kannelerade ben, gjuten signatur ROY, h 11 cm, trähandtag saknas_28599a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Docka, Balinesisk man, höjd 74 cm_28128a_8db5062d33dbdaf_lg.jpeg
Docka, Balinesisk man, höjd 74 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Docka, Balinesisk kvinna, höjd 68 cm_28129a_8db5062c1c74f89_lg.jpeg
Docka, Balinesisk kvinna, höjd 68 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Fagerlund, Carl för Orrefors, vägglampetter, 1 par, guldfärgat glas och mässing, lövformade, h 27 cm_28588a_8db5ac92628dd8a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skulptur, skuret och bemålat trä, gädda, l 36 cm_28587a_8db5ac90c0a29d8_lg.jpeg
Skulptur, skuret och bemålat trä, gädda, l 36 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Spelkortsetui, mässing, 1900-talets 2 hälft, i form av kortlekar, l 15 cm_28601a_8db5ad343592d6c_lg.jpeg
Spelkortsetui, mässing, 1900-talets 2 hälft, i form av kortlekar, l 15 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kakform för wagashikakor, så kallad kashigata, körsbärsträ, Japan, 1900-talets 1 hälft, dekor av halv lotusblomma, oidentifierad signatur, l 16,5 cm_28608c_8db5ad387429871_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Farberware, bords/vägglampa med pappersklämma, mässing, "Adjusto-Lite", USA, 1910-20-tal, l 29 cm_28600a_8db5ad3275fb56f_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd tysk designer, honungskruka, glas med silverlock och -fat, 1900-talets 2 hälft, h 10 cm, medföljer sked, annan tillverkare, total silvervikt 130 gram_28606a_8db5ad3b696af36_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ölgås/drake, skuret och bemålat trä, Norge, 18-1900-tal, dekor av blommor samt devis "Drik med måte vil jeg dig råde", l 23 cm_28609a_8db5adb68ba14e7_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets slut, skulptur/bläckhorn, patinerat järn på svart marmorsockel, dekor av amorin på snigel, l 14,5 cm, smärre nagg, vingar saknas_28613a_8db5adb54d3a0aa_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 17-1800-tal, hexagonala på balusterfötter, droppskiva med dekor av serafer, h 27 cm_28620a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Spegellampett, bronserat trä och stuck, nyrokoko, 1800-talets slut, dubbla ljusarmar i mässing, h 90 cm_28626a_8db5adaa48e6041_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Lewis, David för Bang & Olufsen, MX4000/2000, design 1992, med fjärrkontroll_28672a_8db5c30a9b104f6_lg.jpeg
Lewis, David för Bang & Olufsen, MX4000/2000, design 1992, med fjärrkontroll
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Damfickur, 14 karat rödguld, Schweiz, sekelskiftet 1900, innerboett graverad Isak Mobeck Norrköping, diameter 35 mm, vikt 30 gram, glas saknas, i etui av snidat trä medföljer_28630a_8db5b740f1c69c1_lg.jpeg
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Symaskin, Yamata, FY760_28683a_lg.jpeg
Symaskin, Yamata, FY760
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Klyktelefon, Rikstelefon, 1900-talets 1 hälft, höjd 32 cm_28684a_lg.jpeg
Klyktelefon, Rikstelefon, 1900-talets 1 hälft, höjd 32 cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ebeling, Allan, efter, skulptur, rostfritt stål, Karl IX, höjd 12 cm_28685a_lg.jpeg
Ebeling, Allan, efter, skulptur, rostfritt stål, Karl IX, höjd 12 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Skulptur, lackarbete, Kina, 1900-tal, sittande Buddha, höjd 5 cm_28687a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Damskor, Mauro Teci, Italien, storlek 39_28663a_8db5b88e1ac3e65_lg.jpeg
Damskor, Mauro Teci, Italien, storlek 39
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Damskor, Bruno Magli, Italien, okänd storlek_28662a_8db5b88f19af9af_lg.jpeg
Damskor, Bruno Magli, Italien, okänd storlek
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Damskor, Carl & Viktoria Ask, Sverige, storlek 39_28661a_8db5b8905378191_lg.jpeg
Damskor, Carl & Viktoria Ask, Sverige, storlek 39
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Damskor, Bruno Magli, Italien, storlek 38,5_28660a_8db5b8917687292_lg.jpeg
Damskor, Bruno Magli, Italien, storlek 38,5
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Damskor, Bruno Magli, Italien, storlek 38,5_28659a_8db5b89270b53f3_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Damskor, Bruno Magli, Italien, storlek 39_28658a_8db5b89441da7cd_lg.jpeg
Damskor, Bruno Magli, Italien, storlek 39
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Damskor, Bruno Magli, Italien, storlek 38_28657a_8db5b8e84732001_lg.jpeg
Damskor, Bruno Magli, Italien, storlek 38
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Damskor, Bruno Magli, Italien, storlek 38,5_28656a_8db5b8e9c111417_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Damskor, Bruno Magli, Italien, storlek 38,5_28655a_8db5b8eaca97f21_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK