Laddar...

Majauktion

Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.

Visning: Auktionsdagen 12-16


På grund av tekniska problem bortom vår kontroll var vi tvungna att avbryta söndagens auktion.

Auktionen kommer att återupptas nu på söndag, den 4/6 klockan 16 med visning auktionsdagen 12-16.

Majauktion
Avslutad
Prydnadskanon, mässing på järnlavett, 1900-tal, l 45 cm
14
Prydnadskanon, mässing på järnlavett, 1900-tal, l 45 cm
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Skrin, bonad ek med smidesbeslag, Ryssland eller Finland, 1700-tal, skuren dekor av blomma, invädigt med (senare) nåldyna, målade initialer och datering 1765, b 27 cm
66
Skrin, bonad ek med smidesbeslag, Ryssland eller Finland, 1700-tal, skuren dekor av blomma, invädigt med (senare) nåldyna, målade initialer och datering 1765, b 27 cm
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Trofé, giraffskinn, fodrat, l 175 cm
68
Trofé, giraffskinn, fodrat, l 175 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 1 900 SEK
Avslutad
Forssell, Pierre för Skultuna, vägglampetter, 1 par, mässing, "Pendel" 1950-tal, , graverad signatur,
70
Forssell, Pierre för Skultuna, vägglampetter, 1 par, mässing, "Pendel" 1950-tal, , graverad signatur,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Halvmodeller, 2 st, trä, Maristany Artesanos, 1900-talets 2 hälft, America respective Flying Dutchman, l 43 cm
91
Halvmodeller, 2 st, trä, Maristany Artesanos, 1900-talets 2 hälft, America respective Flying Dutchman, l 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Vin/champagnekylare, koppar med mässingshandtag, Knut Eriksson & Co, Eskilstuna, jugend, 1900-talets början, stämpelsignerad, h 20 cm
103
Vin/champagnekylare, koppar med mässingshandtag, Knut Eriksson & Co, Eskilstuna, jugend, 1900-talets början, stämpelsignerad, h 20 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Olympica, plånbok, läder med guldprägling, minne av 14:e Olympiaden, London 1948, tryckta signaturer för bland andra GreNoLi, l 15 cm, bruksslitage
113
Olympica, plånbok, läder med guldprägling, minne av 14:e Olympiaden, London 1948, tryckta signaturer för bland andra GreNoLi, l 15 cm, bruksslitage
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hemmabiosystem, JM Lab, Cobalt 816S, CC800, 806
127
Hemmabiosystem, JM Lab, Cobalt 816S, CC800, 806
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Mask, skuret trä, så kallad Kpelie, Senufo, Elfenbernskusten, 1900-talets mitt eller 2 hälft, h 54 cm
132
Mask, skuret trä, så kallad Kpelie, Senufo, Elfenbernskusten, 1900-talets mitt eller 2 hälft, h 54 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Mask, skuret och bemålat trä, så kallad Kalao Bird mask, Senufo, Elfenbernskusten, 1900-talets 2 hälft, h 66 cm
142
Mask, skuret och bemålat trä, så kallad Kalao Bird mask, Senufo, Elfenbernskusten, 1900-talets 2 hälft, h 66 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Myntvåg, smide och silver (?), barock, 1700-talets 1 hälft, med vikter för bland annat 1, 2 och 4 Louis d'Or (Loydor), samt 1 och 2 Dukater (Ung), i etui kontrollstämplad 1732, l 12 cm,
143
Myntvåg, smide och silver (?), barock, 1700-talets 1 hälft, med vikter för bland annat 1, 2 och 4 Louis d'Or (Loydor), samt 1 och 2 Dukater (Ung), i etui kontrollstämplad 1732, l 12 cm,
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, mässing, 17-1800-tal, vriden stam på klockformad fot med droppskiva, höjd 21 cm
146
Ljusstakar, 1 par, mässing, 17-1800-tal, vriden stam på klockformad fot med droppskiva, höjd 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Takampel, mässing med vit glaskupa, så kallad månskensampel, sekelskiftet 1900, dekor av djur och natur, total höjd 55 cm
147
Takampel, mässing med vit glaskupa, så kallad månskensampel, sekelskiftet 1900, dekor av djur och natur, total höjd 55 cm
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Skruvmejsel, militär modell, stål med träskaft, total l 28 (!) cm
153
Skruvmejsel, militär modell, stål med träskaft, total l 28 (!) cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Bordssurtout, nysilver med glasflaskor, 1800-talets 2 hälft, total höjd 26 cm
156
Bordssurtout, nysilver med glasflaskor, 1800-talets 2 hälft, total höjd 26 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, förgylld metall, eklekticerande stil, 1800-talets 2 hälft, , höjd 25 cm
173
Ljusstakar, 1 par, förgylld metall, eklekticerande stil, 1800-talets 2 hälft, , höjd 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 2 par snarlika, mässing, 1800-talets 2 hälft, höjd 22 respektive  22,5 cm
183
Ljusstakar, 2 par snarlika, mässing, 1800-talets 2 hälft, höjd 22 respektive 22,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Käpp med silverkrycka, 1960-talet, doppsko i järn, längd 95 cm, gravyr
192
Käpp med silverkrycka, 1960-talet, doppsko i järn, längd 95 cm, gravyr
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1-par, mässing, 1900-tal, signerade TB, höjd 18 cm
193
Ljusstakar, 1-par, mässing, 1900-tal, signerade TB, höjd 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Spegel, förgyllt trä, 1900-talets 1 hälft, oval, h 81 cm
194
Spegel, förgyllt trä, 1900-talets 1 hälft, oval, h 81 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Resegarderob, trä med metallbeslag, 1900-talets början, inredning med lådor och galgar, längd 126 cm, vikt 32 kg
197
Resegarderob, trä med metallbeslag, 1900-talets början, inredning med lådor och galgar, längd 126 cm, vikt 32 kg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Isskål, glas med nysilvermontage, Rasmus Henrik Tvenstrup, Randers sekelskiftet 1900, dekor av stående man, stämplad, l 21 cm
198
Isskål, glas med nysilvermontage, Rasmus Henrik Tvenstrup, Randers sekelskiftet 1900, dekor av stående man, stämplad, l 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Reklamskylt, lackerad metall och plast, 1970-tal, "Coca Cola", invädigt med lysrör, h 112 cm, ej funktionstestad, proveniens: hamburgerrestaurant i Malmö
202
Reklamskylt, lackerad metall och plast, 1970-tal, "Coca Cola", invädigt med lysrör, h 112 cm, ej funktionstestad, proveniens: hamburgerrestaurant i Malmö
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Spegel, förgyllt trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft, tympanonkrön, flankerande kolonetter, dekor av örn, egupticerande maskaroner mm, h 113 cm, senare bakstycke och glas
203
Spegel, förgyllt trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft, tympanonkrön, flankerande kolonetter, dekor av örn, egupticerande maskaroner mm, h 113 cm, senare bakstycke och glas
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Flasköppnare, mässing och stål, "Ducky", 1900-talets 2 hälft
211
Flasköppnare, mässing och stål, "Ducky", 1900-talets 2 hälft
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Darnell, Arne för Hammarplast, ställ för LP-skivor, 17 moduler, gjuten signatur, h 33 cm
217
Darnell, Arne för Hammarplast, ställ för LP-skivor, 17 moduler, gjuten signatur, h 33 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Biblioteksur, valnöt med mässingsinkrusteringar och -beslag, England George III-IV, urtavla signerad T Russell Lancaster (Thomas R, verksam 1811-32), , h 46 cm
219
Biblioteksur, valnöt med mässingsinkrusteringar och -beslag, England George III-IV, urtavla signerad T Russell Lancaster (Thomas R, verksam 1811-32), , h 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Klotgrill, Weber
227
Klotgrill, Weber
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-tal, vägghylla, teak, 3 hyllplan, höjd 51 cm
230
Okänd designer, 1950-tal, vägghylla, teak, 3 hyllplan, höjd 51 cm
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hein, Piet för Georg Jensen, 1950-60-tal, bricka, mässing, "Superellips", modellnummer 7001, 25 x 19 cm
243
Hein, Piet för Georg Jensen, 1950-60-tal, bricka, mässing, "Superellips", modellnummer 7001, 25 x 19 cm
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Rituellt bord/tron, så kallat Chowki, mässingsklädd hardwood, antagligen Indien, 1900-talets början, dekor av lejontassar, h 28 cm, skivan 55 x 55 cm
244
Rituellt bord/tron, så kallat Chowki, mässingsklädd hardwood, antagligen Indien, 1900-talets början, dekor av lejontassar, h 28 cm, skivan 55 x 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, spegel, skuret och förgyllt trä, så kallad Skønvirke, 1900-talets början, dekor av stiliserade rankor mm, infattade, japanska lackpaneler, h 177 cm, smärre defekter
246
Okänd dansk designer, spegel, skuret och förgyllt trä, så kallad Skønvirke, 1900-talets början, dekor av stiliserade rankor mm, infattade, japanska lackpaneler, h 177 cm, smärre defekter
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Vägglampett till 2 ljus, koppar, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, dekor av kvinnomaskaron mm, slipat glas, h 51 cm
248
Vägglampett till 2 ljus, koppar, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, dekor av kvinnomaskaron mm, slipat glas, h 51 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Franzén, John E, relief, delvis bemålad mässing, "Indian", l 102 cm, proveniens: inköpt direkt från konstnärens son,
250
Franzén, John E, relief, delvis bemålad mässing, "Indian", l 102 cm, proveniens: inköpt direkt från konstnärens son,
Slutpris4 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Spegel, bemålat och bronserat trä, 1900-talets 1 hälft, oval, höjd 67 cm
254
Spegel, bemålat och bronserat trä, 1900-talets 1 hälft, oval, höjd 67 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kista, järnbeslagen ek, 16-1700-tal, smidda beslag, lås och nyckel, b 106 cm
255
Kista, järnbeslagen ek, 16-1700-tal, smidda beslag, lås och nyckel, b 106 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Sanson d'Abbéville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "....Gouvernement General de L'Isle de France.....",
256
Sanson d'Abbéville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "....Gouvernement General de L'Isle de France.....",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Sidenbroderi, delvis bemålat, sengustavianskt, kvinna i landskap, otydligt signerat och daterat 1806, synlig storlek 32 x 27 cm, proveniens: adliga ätten Tham, skador
270
Sidenbroderi, delvis bemålat, sengustavianskt, kvinna i landskap, otydligt signerat och daterat 1806, synlig storlek 32 x 27 cm, proveniens: adliga ätten Tham, skador
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Reklamflaska/golvampa, svarvat och bemålat trä och konstmassa, i form av vinflaska, total h 82 cm, skador
288
Reklamflaska/golvampa, svarvat och bemålat trä och konstmassa, i form av vinflaska, total h 82 cm, skador
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Møller, Jørgen för Georg Jensen, bordsur, krom, quartz, etikettmärkt, h 27 cm
305
Møller, Jørgen för Georg Jensen, bordsur, krom, quartz, etikettmärkt, h 27 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Sanson d'Abbéville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Gouvernemnet d'Orleans..", ,
306
Sanson d'Abbéville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Gouvernemnet d'Orleans..", ,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för IKEA, serveringsvagn, krom med dubbla skivor i härdat glas, 1970-tal, etikettmärkt, längd 63 cm
308
Okänd designer för IKEA, serveringsvagn, krom med dubbla skivor i härdat glas, 1970-tal, etikettmärkt, längd 63 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Rökelseampel, mässing, barock av Johann Windhesel, Nürnberg, barock, 1710-20-tal,
310
Rökelseampel, mässing, barock av Johann Windhesel, Nürnberg, barock, 1710-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Mössa för matros vid U-båt samt U-båtsflagga, Danmark 1930-40-tal, medföljer Yachtflagga och 3 signalflaggor
316
Mössa för matros vid U-båt samt U-båtsflagga, Danmark 1930-40-tal, medföljer Yachtflagga och 3 signalflaggor
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Bubbelsextant i aluminiumlåda, WWII, Henry Hughes & Son Ltd Bubble Sextant MK IX, inventeringslista medföljer, total h 26 cm
317
Bubbelsextant i aluminiumlåda, WWII, Henry Hughes & Son Ltd Bubble Sextant MK IX, inventeringslista medföljer, total h 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Takkrona, mässing, barockstil, 1900-talets 1 hälft, krönande dubbelörn, 7 elektrifierade ljusarmar, h 60 cm
319
Takkrona, mässing, barockstil, 1900-talets 1 hälft, krönande dubbelörn, 7 elektrifierade ljusarmar, h 60 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lewis, David för Bang & Olufsen, aktiva högtalare, 1 par, aluminium, Beolab 8000, design 1992, h 133 cm, sladdar saknas, ej testade
321
Lewis, David för Bang & Olufsen, aktiva högtalare, 1 par, aluminium, Beolab 8000, design 1992, h 133 cm, sladdar saknas, ej testade
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Lewis, David för Bang & Olufsen, CD/Tuner, Beosound 3000, design 2000, sladdar saknas, fjärrkontroll samt väggfäste ingår, ej testad
326
Lewis, David för Bang & Olufsen, CD/Tuner, Beosound 3000, design 2000, sladdar saknas, fjärrkontroll samt väggfäste ingår, ej testad
Slutpris2 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.