Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.

Visning: Auktionsdagen 12-16

Prydnadskanon, mässing på järnlavett, 1900-tal, l 45 cm_28266a_lg.jpeg
Prydnadskanon, mässing på järnlavett, 1900-tal, l 45 cm
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skrin, bonad ek med smidesbeslag, Ryssland eller Finland, 1700-tal, skuren dekor av blomma, invädigt med (senare) nåldyna, målade initialer och datering 1765, b 27 cm_28285a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Trofé, giraffskinn, fodrat, l 175 cm_28287a_lg.jpeg
Trofé, giraffskinn, fodrat, l 175 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 1 900 SEK
Forssell, Pierre för Skultuna, vägglampetter, 1 par, mässing, "Pendel" 1950-tal, , graverad signatur, _28284a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Halvmodeller, 2 st, trä, Maristany Artesanos, 1900-talets 2 hälft, America respective Flying Dutchman, l 43 cm_28297a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Vin/champagnekylare, koppar med mässingshandtag, Knut Eriksson & Co, Eskilstuna, jugend, 1900-talets början, stämpelsignerad, h 20 cm_28104a_8db4fa43f7c9c85_lg.jpeg
Vin/champagnekylare, koppar med mässingshandtag, Knut Eriksson & Co, Eskilstuna, jugend, 1900-talets början, stämpelsignerad, h 20 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Olympica, plånbok, läder med guldprägling, minne av 14:e Olympiaden, London 1948, tryckta signaturer för bland andra GreNoLi, l 15 cm, bruksslitage_28357a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Hemmabiosystem, JM Lab, Cobalt 816S, CC800, 806_28372a_lg.jpeg
Hemmabiosystem, JM Lab, Cobalt 816S, CC800, 806
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Mask, skuret trä, så kallad Kpelie, Senufo, Elfenbernskusten, 1900-talets mitt eller 2 hälft, h 54 cm_28368a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, så kallad Kalao Bird mask, Senufo, Elfenbernskusten, 1900-talets 2 hälft, h 66 cm_28379a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Myntvåg, smide och silver (?), barock, 1700-talets 1 hälft, med vikter för bland annat 1, 2 och 4 Louis d'Or (Loydor), samt 1 och 2 Dukater (Ung), i etui kontrollstämplad 1732, l 12 cm, _28380a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, 17-1800-tal, vriden stam på klockformad fot med droppskiva, höjd 21 cm_28191a_8db5218063c4c84_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Takampel, mässing med vit glaskupa, så kallad månskensampel, sekelskiftet 1900, dekor av djur och natur, total höjd 55 cm_28197a_8db522ec36a90b9_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skruvmejsel, militär modell, stål med träskaft, total l 28 (!) cm_28382a_8db58551c155598_lg.jpeg
Skruvmejsel, militär modell, stål med träskaft, total l 28 (!) cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Bordssurtout, nysilver med glasflaskor, 1800-talets 2 hälft, total höjd 26 cm_28385a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ljusstakar, 1 par, förgylld metall, eklekticerande stil, 1800-talets 2 hälft, , höjd 25 cm_28391a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Ljusstakar, 2 par snarlika, mässing, 1800-talets 2 hälft, höjd 22 respektive  22,5 cm_28397a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Käpp med silverkrycka, 1960-talet, doppsko i järn, längd 95 cm, gravyr_28196a_8db522eadd78287_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Ljusstakar, 1-par, mässing, 1900-tal, signerade TB, höjd 18 cm_28198a_8db522ef82022f3_lg.jpeg
Ljusstakar, 1-par, mässing, 1900-tal, signerade TB, höjd 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Spegel, förgyllt trä, 1900-talets 1 hälft, oval, h 81 cm_28404a_lg.jpeg
Spegel, förgyllt trä, 1900-talets 1 hälft, oval, h 81 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Resegarderob, trä med metallbeslag, 1900-talets början, inredning med lådor och galgar, längd 126 cm, vikt 32 kg_28407a_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Isskål, glas med nysilvermontage, Rasmus Henrik Tvenstrup, Randers sekelskiftet 1900, dekor av stående man, stämplad, l 21 cm_28193a_8db5217c9016533_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Reklamskylt, lackerad metall och plast, 1970-tal, "Coca Cola", invädigt med lysrör, h 112 cm, ej funktionstestad, proveniens: hamburgerrestaurant i Malmö_28305a_8db587409e24d54_lg.jpeg
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Spegel, förgyllt trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft, tympanonkrön, flankerande kolonetter, dekor av örn, egupticerande maskaroner mm, h 113 cm, senare bakstycke och glas_28411a_8db587378ab7fed_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Flasköppnare, mässing och stål, "Ducky", 1900-talets 2 hälft_28119a_8db4fc83712dedd_lg.jpeg
Flasköppnare, mässing och stål, "Ducky", 1900-talets 2 hälft
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Darnell, Arne för Hammarplast, ställ för LP-skivor, 17 moduler, gjuten signatur, h 33 cm_28421a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Biblioteksur, valnöt med mässingsinkrusteringar och -beslag, England George III-IV, urtavla signerad T Russell Lancaster (Thomas R, verksam 1811-32), , h 46 cm_28423a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Klotgrill, Weber_28138a_8db513781cdc683_lg.jpeg
Klotgrill, Weber
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, 1950-tal, vägghylla, teak, 3 hyllplan, höjd 51 cm_28426a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hein, Piet för Georg Jensen, 1950-60-tal, bricka, mässing, "Superellips", modellnummer 7001, 25 x 19 cm_28433a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Rituellt bord/tron, så kallat Chowki, mässingsklädd hardwood, antagligen Indien, 1900-talets början, dekor av lejontassar, h 28 cm, skivan 55 x 55 cm_28434a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Okänd dansk designer, spegel, skuret och förgyllt trä, så kallad Skønvirke, 1900-talets början, dekor av stiliserade rankor mm, infattade, japanska lackpaneler, h 177 cm, smärre defekter_28436a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Vägglampett till 2 ljus, koppar, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, dekor av kvinnomaskaron mm, slipat glas, h 51 cm_28410a_8db5873aa0838f1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Franzén, John E, relief, delvis bemålad mässing, "Indian", l 102 cm, proveniens: inköpt direkt från konstnärens son,_28312a_8db58767aa6697c_lg.jpeg
Franzén, John E, relief, delvis bemålad mässing, "Indian", l 102 cm, proveniens: inköpt direkt från konstnärens son,
Slutpris4 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Spegel, bemålat och bronserat trä, 1900-talets 1 hälft, oval, höjd 67 cm_28474a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kista, järnbeslagen ek, 16-1700-tal, smidda beslag, lås och nyckel, b 106 cm _28475a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Sanson d'Abbéville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "....Gouvernement General de L'Isle de France.....", _28476a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Sidenbroderi, delvis bemålat, sengustavianskt, kvinna i landskap, otydligt signerat och daterat 1806, synlig storlek 32 x 27 cm, proveniens: adliga ätten Tham, skador_28483a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Reklamflaska/golvampa, svarvat och bemålat trä och konstmassa, i form av vinflaska, total h 82 cm, skador_28308a_8db5876ce97fe17_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Møller, Jørgen för Georg Jensen, bordsur, krom, quartz, etikettmärkt, h 27 cm_28458a_8db59ffa8373692_lg.jpeg
Møller, Jørgen för Georg Jensen, bordsur, krom, quartz, etikettmärkt, h 27 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Sanson d'Abbéville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Gouvernemnet d'Orleans..", , _28499a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för IKEA, serveringsvagn, krom med dubbla skivor i härdat glas, 1970-tal, etikettmärkt, längd 63 cm_28501a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Rökelseampel, mässing, barock av Johann Windhesel, Nürnberg, barock, 1710-20-tal, _28503a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Mössa för matros vid U-båt samt U-båtsflagga, Danmark 1930-40-tal, medföljer Yachtflagga och 3 signalflaggor_28504a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Bubbelsextant i aluminiumlåda, WWII, Henry Hughes & Son Ltd Bubble Sextant MK IX, inventeringslista medföljer, total h 26 cm_28505a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Takkrona, mässing, barockstil, 1900-talets 1 hälft, krönande dubbelörn, 7 elektrifierade ljusarmar, h 60 cm_28507a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lewis, David för Bang & Olufsen, aktiva högtalare, 1 par, aluminium, Beolab 8000, design 1992, h 133 cm, sladdar saknas, ej testade_28454a_8db5a05483df4a3_lg.jpeg
Lewis, David för Bang & Olufsen, aktiva högtalare, 1 par, aluminium, Beolab 8000, design 1992, h 133 cm, sladdar saknas, ej testade
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Lewis, David för Bang & Olufsen, CD/Tuner, Beosound 3000, design 2000, sladdar saknas, fjärrkontroll samt väggfäste ingår, ej testad_28455a_8db5a052f24cc70_lg.jpeg
Lewis, David för Bang & Olufsen, CD/Tuner, Beosound 3000, design 2000, sladdar saknas, fjärrkontroll samt väggfäste ingår, ej testad
Slutpris2 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK