Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.

Visning: Auktionsdagen 12-16

Damskor, Bruno Magli, Italien, storlek 38,5_28654a_8db5b8ec0c7e021_lg.jpeg
Damskor, Bruno Magli, Italien, storlek 38,5
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Damskor, Bruno Magli, Italien, storlek 39_28653a_8db5b8ed1728f0a_lg.jpeg
Damskor, Bruno Magli, Italien, storlek 39
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Damskor, Bruno Magli, Italien, storlek 39_28652a_8db5b8f1bb235dd_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Spegel, förgyllt trä och stuck, renässansstil, 1800-talets 2 hälft, dekor av tympanonkrön mm, höjd 98 cm_28650a_8db5c308db0595c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Damskor, Bruno Magli, Italien, storlek 38_28638a_8db5b82e1fa0ae0_lg.jpeg
Damskor, Bruno Magli, Italien, storlek 38
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Väska, Charles Jourdan, Paris_28637a_8db5b82c6337f0d_lg.jpeg
Väska, Charles Jourdan, Paris
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Dirigent/tamburmajorstav, ebenholz med elfenbensknopp och montage i sterlingsilver, sekelskiftet 1900, doppsko i mässing och stål, l 124 cm_28695a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Pikspets, smide, 15-1600-tal (?), l 29 cm_28696a_lg.jpeg
Pikspets, smide, 15-1600-tal (?), l 29 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Spegel, skuret och förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-tal, krönande rosett, h 90 cm_28698a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), ljusstakar, ett par, försilvrad metall, jugend, sekelskiftet 1900, stämplade, h 17 cm_28700a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Kandelabrar för 3 ljus, 1 par, nysilver, jugend, 1900-talets början, stämplade A Ekman & Co, höjd 42 cm_28649a_8db5b82f4fb7c64_lg.jpeg
Kandelabrar för 3 ljus, 1 par, nysilver, jugend, 1900-talets början, stämplade A Ekman & Co, höjd 42 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bricka, bonat trä, 1910-20-tal, dekor av broderade blommor under glasskiva, längd 60 cm_28720a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Miniatyrer i mässingsram, 1 par, 1900-talets 1 hälft, delvis bemålade, Carl Michael Bellman respektive Kejsarinnan Elisabeth "Sisi" av Österrike-Ungern, ovala 7 x 6 cm_28736a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kaminur, bronserad och patinerad metall, Frankrike, 1800-talets slut, dekor av stående par mm, höjd 35 cm_28629a_8db5b73e68c2364_lg.jpeg
Kaminur, bronserad och patinerad metall, Frankrike, 1800-talets slut, dekor av stående par mm, höjd 35 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Bildäck, 4 st, Michelin 225/50 R17, M+S, fälgar medföljer_28740a_lg.jpeg
Bildäck, 4 st, Michelin 225/50 R17, M+S, fälgar medföljer
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Fiskknivar, 12 st, nysilver, Barker Brothers Birmingham, 1900-talets 1 hälft, l 23 cm, i (vattenskadat) etui från David Andersen_28743a_lg.jpeg
Fiskknivar, 12 st, nysilver, Barker Brothers Birmingham, 1900-talets 1 hälft, l 23 cm, i (vattenskadat) etui från David Andersen
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för C M Cohr/Atla, såskannor, 1 par, nysilver med svarta bakelitskaft, l 22 cm_28747a_8db5c537eac066e_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti LP-skivor, ca 25 st, bl.a Thin Lizzy, Scorpions m.m_28157a_8db513749a48bda_lg.jpeg
Parti LP-skivor, ca 25 st, bl.a Thin Lizzy, Scorpions m.m
Slutpris1 500 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Parti LP-skivor, ca 25 st, bl.a Status Quo, Gasolin m.m_28158a_8db513e95010bfd_lg.jpeg
Parti LP-skivor, ca 25 st, bl.a Status Quo, Gasolin m.m
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Bordstelefoner, 3 st, B&O, Beocom 6000, bruksslitage, fungerar enligt uppgift_28748a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk konstnär, skulptur/brevpress, brons på alabastersockel, flicka på knölsvan, h 9 cm_28751a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skulptur/ställ, skuret trä, 1700-tal, manshuvud, längd 10 cm_28713a_8db5c3ce45906ef_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, skulptur/brevpress, brons på marmorplatta, dekor av stående isbjörn, h 10 cm_28755a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Skeppsbarometer respektive skeppsur Ship´s Bell, mässing, Schatz, diameter 11 - 18 cm_28192a_8db5217e25ebdb2_lg.jpeg
Skeppsbarometer respektive skeppsur Ship´s Bell, mässing, Schatz, diameter 11 - 18 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Matbesticksuppsättning, nysilver, möjligen Birgitta_28760a_lg.jpeg
Matbesticksuppsättning, nysilver, möjligen Birgitta
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Nisse, salt/pepparkvarn, palisander, 1950-60-tal, gjuten signatur, kvarnen märkt Peugeot, h 19 cm_28766a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Grytor, 2 st, koppar, 1900-tal, diameter 69 resp 40 cm_28716a_8db5c538b5e86c3_lg.jpeg
Grytor, 2 st, koppar, 1900-tal, diameter 69 resp 40 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Applicquer,, 1 par, mässing, Louis XVI-stil, 1900-talets mitt, höjd 33 cm_28634a_8db5b82b2459fa0_lg.jpeg
Applicquer,, 1 par, mässing, Louis XVI-stil, 1900-talets mitt, höjd 33 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Väggur, Frankrike, 1800-talets slut, så kallad Leijamodell, höjd 53 cm_28772a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Golvur, bemålat trä, Danmark 18-1900-tal, höjd 198 cm, renoverat och komplstterat_28773a_lg.jpeg
Golvur, bemålat trä, Danmark 18-1900-tal, höjd 198 cm, renoverat och komplstterat
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Springborg, Hans Peter, egen verkstad Løgstør 1968-88, cigarrburk, ek, avtagbart lock/askkopp i sterlingsilver med emaljdekor, stämplad, h 11 vm_28774a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Kakelplatta, fajans, möjligen Store Kongensgade, 1700-tal, dekor av hund i koboltblått, mått inklusive ekram 16 x 16 cm_28775a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Brevpress, alabaster, 1800-talets mitt eller 2 hälft, dekor av frukter, l 9,5 cm_28605a_8db5ad3a473b1df_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Sparbössa, glaserat lergods, 1800-talets slut, i form av snörsko full av mynt, märkt F&S Gefle, l 13 cm_28579a_8db5ac782163928_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Flaskskepp, 2 st, 1900-talets 1 hälft, l 27 cm_28572a_8db5acf547cf68e_lg.jpeg
Flaskskepp, 2 st, 1900-talets 1 hälft, l 27 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Fotografiska glasplåtar, ca 50 st, 1900-talets första hälft_28607a_8db5b68eab9336f_lg.jpeg
Fotografiska glasplåtar, ca 50 st, 1900-talets första hälft
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skedholk(?), skuret trä, 1800-tal, nedre låda, h 38 cm, renoverad_28561a_8db5ac74baad7f2_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti LP-skivor, ca 20 st, bl.a Hurriganes, Deep Purple, Yes m.m_28787a_lg.jpeg
Parti LP-skivor, ca 20 st, bl.a Hurriganes, Deep Purple, Yes m.m
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti LP-skivor, ca 20 st, bl.a Accept, Deep Purple, Alice Cooper m.m_28788a_lg.jpeg
Parti LP-skivor, ca 20 st, bl.a Accept, Deep Purple, Alice Cooper m.m
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Parti LP-skivor, jazz, bl.a Alice Babs & Duke Ellington m.m_28789a_lg.jpeg
Parti LP-skivor, jazz, bl.a Alice Babs & Duke Ellington m.m
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Parti LP-skivor, bl.a Deep Purple, Beatles, Elvis Presley m.m, ca 50 st_28791a_8db6b356de4c323_lg.jpeg
Parti LP-skivor, bl.a Deep Purple, Beatles, Elvis Presley m.m, ca 50 st
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Sparbössa, bronserat gjutjärn, sekelskiftet 1900, i form av kolonnkakelugn, graverat namn Signe, h 13 cm_28586a_8db5ac8fb5a549a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Tvålkopp/pennställ, emaljerat gjutjärn, i form av badkar, AB Joh Sjöström Malmö, 1900-talets 1 hälft, l 18 cm_28582a_8db5ac7af95006d_lg.jpeg
Tvålkopp/pennställ, emaljerat gjutjärn, i form av badkar, AB Joh Sjöström Malmö, 1900-talets 1 hälft, l 18 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Barnstolar med armlän, 2 st, rödmålat trä med flätad sits, 1900-talets början, h 60 respektive 65 cm_28792a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, väggspegel teak, h 100 cm_28794a_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, väggspegel teak, h 100 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Solglasögon, 1 par, i etui, Thierry Mugler, TM 10201 C4, oanvända i originalförpackning_28799a_lg.jpeg
Solglasögon, 1 par, i etui, Thierry Mugler, TM 10201 C4, oanvända i originalförpackning
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Solglasögon, 1 par, i etui, Thierry Mugler, TM 10190 C1, oanvända i originalförpackning_28800a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Takfotogenlampa, svartlackerad metall, 1900-talets 1 hälft, oljehus i blått glas, h 70 cm_28571a_8db5ac73884408f_lg.jpeg
Takfotogenlampa, svartlackerad metall, 1900-talets 1 hälft, oljehus i blått glas, h 70 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK