Fredag 24/7 12.00 - 19.00, lördag 25/7 10.00 - 17.00, söndag 26/7 12.00 - 16.00

Lindberg, Stig för Gustavsberg, gryta med lock, glaserat stengods med bambulindade handtag, Terma_1008a_8d82ccb05154b42_lg.jpeg
Lindberg, Stig för Gustavsberg, gryta med lock, glaserat stengods med bambulindade handtag, Terma
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 400 SEK
Okänd designer för Royal Krona, vas, blå glasmassa,_1010a_8d82ccec0100128_lg.jpeg
Okänd designer för Royal Krona, vas, blå glasmassa,
Slutpris100 SEK
Värdering150 - 300 SEK
Okänd designer för Borgström design, karaff med propp, grön och orange glasmassa_1012a_8d82ccecd1497c0_lg.jpeg
Okänd designer för Borgström design, karaff med propp, grön och orange glasmassa
Slutpris150 SEK
Värdering150 - 300 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg, thekanna, glaserat stengods med rottinghandtag, Demi_1014a_8d82ccef3321d7e_lg.jpeg
Lindberg, Stig för Gustavsberg, thekanna, glaserat stengods med rottinghandtag, Demi
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 400 SEK
Okänd designer för Uppsala Ekeby, elefant, glaserat lergods, _1015a_8d82cd01c7d0175_lg.jpeg
Okänd designer för Uppsala Ekeby, elefant, glaserat lergods,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 400 SEK
Thomson, Anna-Lisa för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, Adria_1016a_8d82cd03751d908_lg.jpeg
Thomson, Anna-Lisa för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, Adria
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 400 SEK
Björquist, Karin för Gustavsberg, thekanna, glaserat stengods med bambuhandtag, Vardag, _1018a_8d82cd07a2ebc42_lg.jpeg
Björquist, Karin för Gustavsberg, thekanna, glaserat stengods med bambuhandtag, Vardag,
Slutpris100 SEK
Värdering150 - 300 SEK
Bernardi, Gervasio för Bernardi Konst, Göteborg, skulptur, bemålad gips, dam med hundar, _1019a_8d82cd0acd2441e_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 400 SEK
Okänd designer för Syco, sparbössa, glaserat lergods, höna_1020a_8d82ccad0e6a84e_lg.jpeg
Okänd designer för Syco, sparbössa, glaserat lergods, höna
SlutprisInga bud
Värdering150 - 300 SEK
Okänd designer för Uppsala Ekeby, blomampel_1021a_8d82cd8a87ab5ad_lg.jpeg
Okänd designer för Uppsala Ekeby, blomampel
Slutpris200 SEK
Värdering150 - 300 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg, servisdelar, glaserat stengods, Dart_1024a_8d82cda85f70317_lg.jpeg
Lindberg, Stig för Gustavsberg, servisdelar, glaserat stengods, Dart
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 400 SEK
Acier, Michel Victor för Meissen, efter honom, figurin, bemålat porslin, 1800-tal,_1043a_8d82cd761af479b_lg.jpeg
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Acier, Michel Victor för Meissen, efter honom, figurin, bemålat porslin, 1800-tal, _1044a_8d82cd6f5c6c14d_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Tantalus, mahogny och fruktträ, empire, _1053a_8d82d58e2cb0c69_lg.jpeg
Tantalus, mahogny och fruktträ, empire,
Slutpris2 200 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Assietter, 11 st samt skålar 1 par, bemålat glas, 1800-talets slut, _1060a_8d82d5e3d9fafa9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, tallrikar, 8 st samt skålar, 4 + 4 st_1061a_8d82d67f982e903_lg.jpeg
Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, tallrikar, 8 st samt skålar, 4 + 4 st
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Uppsatsskål, slipat glas, så kallad Mormorsskål, 1800-takets 2 hälft, _1063a_8d82d681c152f80_lg.jpeg
Uppsatsskål, slipat glas, så kallad Mormorsskål, 1800-takets 2 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Mat- och kaffeservis, porslin, Seltzmann, _1079a_8d82d8bae0f764a_lg.jpeg
Mat- och kaffeservis, porslin, Seltzmann,
Slutpris1 000 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Väggplaketter, 9 st, porslin, Påsk, B&G_1093a_8d82d9ae3d76612_lg.jpeg
Väggplaketter, 9 st, porslin, Påsk, B&G
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Vas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets början, dekor i brunt mot celadonfärgad craqueléglasyr, _1096a_8d82d9b07c5bf06_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Wålstedt, Jane & Larsson, Nils (JANI), skålfat, glaserad terrakotta, _1097a_8d82d9b193fc0a2_lg.jpeg
Wålstedt, Jane & Larsson, Nils (JANI), skålfat, glaserad terrakotta,
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Wålstedt, Jane & Larsson, Nils (JANI), vas/skulptur, glaserat lergods, _1098a_8d82d9b24e343d9_lg.jpeg
Wålstedt, Jane & Larsson, Nils (JANI), vas/skulptur, glaserat lergods,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, Satellite, _1099a_8d82d9b3278b2c3_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, Satellite,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd tysk designer, skål, glaserat lergods med plastlindat rottinghandtag, _1100a_8d82d9b43cc84fb_lg.jpeg
Okänd tysk designer, skål, glaserat lergods med plastlindat rottinghandtag,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Morales Schildt för Kosta, vas, glas, graalteknik, _1103a_8d82d9b652b7b2f_lg.jpeg
Morales Schildt för Kosta, vas, glas, graalteknik,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer för Józefina, Krosno, Polen, 1900-talets 2 hälft, konfektskål med lock, glas, _1107a_8d82d9b93c8960e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Wålstedt, Jane & Larsson, Nils (JANI), theservis, glaserat lergods, _1108a_8d82da3d720986a_lg.jpeg
Wålstedt, Jane & Larsson, Nils (JANI), theservis, glaserat lergods,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Skålfat, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, _1109a_8d82da3be2c0f86_lg.jpeg
Skålfat, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Okänd designer, skål, violettglaserad keramik, _1110a_8d82da3cb265533_lg.jpeg
Okänd designer, skål, violettglaserad keramik,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Bålskål, porslin, Kina, 1900-talets mitt, _1111a_8d82da3a9f654bf_lg.jpeg
Bålskål, porslin, Kina, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Ström, P O för Alsterfors, vas, glas, _1129a_8d82e1dac1aa6c4_lg.jpeg
Ström, P O för Alsterfors, vas, glas,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Tallrikar, 4 st, fajans, antagligen Delft, 1700-tal, _1134a_8d82e672493114c_lg.jpeg
Tallrikar, 4 st, fajans, antagligen Delft, 1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Bålskål, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor av personer mm i famille-rose-färger, _1135a_8d82e230403409c_lg.jpeg
Bålskål, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor av personer mm i famille-rose-färger,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Fat, fajans, antagligen Frankrike, 1700-tal, dekor av fartyg mm i starkeldsfärger, _1137a_8d82e273676a2ad_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Lockstop, fajans med tennmontage, möjligen Thüringen, 1700-tal, kinesicerande dekor i famille-verte-imiterande färger, _1139a_8d82e2a663ab877_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Fat, porslin, Kina, Kangxi eller Yongzheng, 1700-talets början, dekor av fågel mm i famille-verte-färger, _1140a_8d82e2a88226feb_lg.jpeg
Fat, porslin, Kina, Kangxi eller Yongzheng, 1700-talets början, dekor av fågel mm i famille-verte-färger,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Fat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor av pioner mm i famille-rose-färger, _1141a_8d82e2aff2c3ceb_lg.jpeg
Fat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor av pioner mm i famille-rose-färger,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Vaser, 1 par, porslin, Japan, antagligen Kutani, Meiji, sekelskiftet 1900, _1142a_8d82e2d2c3988f1_lg.jpeg
Vaser, 1 par, porslin, Japan, antagligen Kutani, Meiji, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, vas/skulptur, glaserat stengods, _1150a_8d82e320cd7f1b2_lg.jpeg
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, vas/skulptur, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, vas, glaserat stengods, _1151a_8d82e322a66dce6_lg.jpeg
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, vas, glaserat stengods,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, glaserat stengods, stående elefant, _1155a_8d82e328aff8fea_lg.jpeg
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, glaserat stengods, stående elefant,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Karaffer, 4 st, glas, sekelskiftet 1900, _1156a_8d82e32ab3a51e3_lg.jpeg
Karaffer, 4 st, glas, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, taklampa, glas, _1184a_8d82e614a9bc96c_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-70-tal, taklampa, glas,
Slutpris450 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Flaska, porslin, så kallad pilgrimsflaska, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av pioner, fåglar mm, _1189a_8d82e5d94175c6f_lg.jpeg
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Flaskor, porslin, så kallade pilgrimsflaskor, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av personerr mm, hänklar i form av drakar, _1190a_8d82e5d3ab15eda_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Ahlmann, Michaela för B&G, figurin, porslin, En lycklig familj, _1193a_8d82e5bd1653d7a_lg.jpeg
Ahlmann, Michaela för B&G, figurin, porslin, En lycklig familj,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, två barn med tax, _1194a_8d82e5c2cc635fc_lg.jpeg
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, två barn med tax,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Weiss, Claire för B&G, figurin, porslin, spilld mjölk, _1195a_8d82e5cbeda52a0_lg.jpeg
Weiss, Claire för B&G, figurin, porslin, spilld mjölk,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK