Fredag 24/7 12.00 - 19.00, lördag 25/7 10.00 - 17.00, söndag 26/7 12.00 - 16.00

Locher, Axel för B&G, figurin, porslin, polykrom underglasyrdekor, flicka med höns, _1196a_8d82e5ca8339fb8_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Kai, _1197a_8d82e59ba6cc0f5_lg.jpeg
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Kai,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Crêmekoppar med lock, 1 par, porslin, Meissen, 1900-tal, _1198a_8d82e5bb65c53e5_lg.jpeg
Crêmekoppar med lock, 1 par, porslin, Meissen, 1900-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Vas, porslin, Meissen, 1900-tal,_1199a_8d82e5b4f9caf9a_lg.jpeg
Vas, porslin, Meissen, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Vas, porslin, Meissen, 1900-tal, _1200a_8d82e5aa3c03fea_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skål på fyra fötter, porslin, Sächsische Porzellanmanufaktur Dresden, 1900-talets 1 hälft, _1201a_8d82e5accbca43d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Vas, porslin, Kina, 1800-tal, _1202a_8d82e5b2d837ddb_lg.jpeg
Vas, porslin, Kina, 1800-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Parti porslin, Kina, 1900-tal, _1204a_8d82e653b05d91c_lg.jpeg
Parti porslin, Kina, 1900-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Kaffeservis, porslin, B&G, empire, _1207a_8d82e6589b9d382_lg.jpeg
Kaffeservis, porslin, B&G, empire,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Bordslampa, porslin, art-déco, 1920-tal, dekor av stående dansös, _1208a_8d82e65a5a91859_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bordslampa, porslin, Capo-di-Monte, Neapel, 1900-talets mitt, _1209a_8d82e65d8bea633_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Fat, celadonglaserat porslin, Sawankhalok, Thailand, 14-1500-tal, _1210a_8d82e66326ea2b0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Rakskål, fajans, Spanien, 1900-talets mitt, _1211a_8d82e668d27db6c_lg.jpeg
Rakskål, fajans, Spanien, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, antagligen Murano, skulptur, glas, sittande tukan, _1212a_8d82e66ad1261aa_lg.jpeg
Okänd designer, antagligen Murano, skulptur, glas, sittande tukan,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Okänd designer, antagligen Murano, skulptur, glas, sittande tukan, _1213a_8d82e66c4483b0d_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Jardinière, fajans, 1700-tal, polykrom dekor av personer i landskap mm i starkeldsfärger, _1215a_8d82e66f8fb4489_lg.jpeg
Jardinière, fajans, 1700-tal, polykrom dekor av personer i landskap mm i starkeldsfärger,
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Tazza, fajans, antagligen Delft, 1700-tal, dekor i koboltblått, _1216a_8d82e681161c961_lg.jpeg
Tazza, fajans, antagligen Delft, 1700-tal, dekor i koboltblått,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Aladåbform, saltglaserat lergods, Höganäs, sekelskiftet 1900, _1217a_8d82e68301f308e_lg.jpeg
Aladåbform, saltglaserat lergods, Höganäs, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Apotekskärl, porslin, sekelskiftet 1900, _1219a_8d82e6a661e8bc5_lg.jpeg
Apotekskärl, porslin, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Parti keramik, 1800-tal, lockstop med tennlock, kanna mm_1220a_8d82e6a0834dde4_lg.jpeg
Parti keramik, 1800-tal, lockstop med tennlock, kanna mm
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Fat, 1 par, majolika, Deruta, Italien, 1900-talets mitt eller 2 hälft, _1221a_8d82e69f12a811e_lg.jpeg
Fat, 1 par, majolika, Deruta, Italien, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Skål, fajans, 1900-tal, dekor av oidentifierat furstligt vapen i starkeldsfärger, _1222a_8d82e693997b5eb_lg.jpeg
Skål, fajans, 1900-tal, dekor av oidentifierat furstligt vapen i starkeldsfärger,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Urna, glaserat lergods, 1800-talets mitt, kraterformad, _1227a_8d82e6c6b6dda8f_lg.jpeg
Urna, glaserat lergods, 1800-talets mitt, kraterformad,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Vas, rubinglas, 1800-talets 2 hälft, _1231a_8d82e6cc2a33c7e_lg.jpeg
Vas, rubinglas, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1920-tal, vinkanna med propp, blåglaserat lergods med tennmontage, _1232a_8d82e6ed9cdda30_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, vas, glaserat stengods, _1234a_8d82e6e457c866c_lg.jpeg
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, vas, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Jaroslav Ježek för Royal Dux, figurin, blanc-de-Chine, häst, _1250a_8d82ee42d39f46b_lg.jpeg
Jaroslav Ježek för Royal Dux, figurin, blanc-de-Chine, häst,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Bojaner, 2 st, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av personer mm i famille-verte-färger, _1252a_8d82ee412cdf726_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skål,  fajans, Émaux de Longwy 1900-talets 1 hälft, _1263a_8d82ee985e98d54_lg.jpeg
Skål, fajans, Émaux de Longwy 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Okänd designer för Cortendorf, skulptur/väggrelief, _1290a_lg.jpeg
Okänd designer för Cortendorf, skulptur/väggrelief,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Öhlén, Susanne för Rörstrand, vas/skulptur, stengods, _1291a_lg.jpeg
Öhlén, Susanne för Rörstrand, vas/skulptur, stengods,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Winblad-Hjelmqvist, Ulla för Alingsås Keramik, miniatyrvas, _1298a_lg.jpeg
Winblad-Hjelmqvist, Ulla för Alingsås Keramik, miniatyrvas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Portanier, Gilbert för Rosenthal, skålfat, _1299a_lg.jpeg
Portanier, Gilbert för Rosenthal, skålfat,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Palmquist, Sven för Orrefors, skålar 3 st, gråtonat glas, Fuga, design 1953, _1300a_8d82ef7ea5854f8_lg.jpeg
Palmquist, Sven för Orrefors, skålar 3 st, gråtonat glas, Fuga, design 1953,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Kaffekoppar med fat, 5 +5 st samt gräddkanna, porslin, Meissen, 1900-tal, _1301a_8d82ef7d16f2569_lg.jpeg
Kaffekoppar med fat, 5 +5 st samt gräddkanna, porslin, Meissen, 1900-tal,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Parti porslin, 5 del, Kina, 17-1900-tal, _1304a_lg.jpeg
Parti porslin, 5 del, Kina, 17-1900-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, _1305a_lg.jpeg
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Okänd tysk designer, golvvas, fajans, polykrom dekor av sydländskt hamnparti med personer, _1310a_8d82f05f0af34b0_lg.jpeg
Okänd tysk designer, golvvas, fajans, polykrom dekor av sydländskt hamnparti med personer,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas, _1314a_lg.jpeg
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Rosenthal, matservis, _1318a_lg.jpeg
Okänd designer för Rosenthal, matservis,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Assiett samt djup tallrik, porslin, _1319a_lg.jpeg
Assiett samt djup tallrik, porslin,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Max Roesler, Rodach, ljusstakar, 4 st, _1320a_lg.jpeg
Okänd designer för Max Roesler, Rodach, ljusstakar, 4 st,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Ytterfoder, rödglaserat flintgods,_1321a_lg.jpeg
Ytterfoder, rödglaserat flintgods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, saftservis, 6 delar, glas, _1346a_8d82f1d11fb11dd_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-70-tal, saftservis, 6 delar, glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Fat, fajans, 100-tal, kinesicerande dekor i starkeldsfärger,_1374a_8d82f26bf377851_lg.jpeg
Fat, fajans, 100-tal, kinesicerande dekor i starkeldsfärger,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bokstöd/figuriner, 1 par, _1380a_8d82f314c441cef_lg.jpeg
Bokstöd/figuriner, 1 par,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Andersson & Johansson, Höganäs, matservis, _1383a_lg.jpeg
Okänd designer för Andersson & Johansson, Höganäs, matservis,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
1950-60-tal, Eva för Uppsala Ekeby, ljuslyktor, 5 st, _1384a_lg.jpeg
1950-60-tal, Eva för Uppsala Ekeby, ljuslyktor, 5 st,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK