Auktion 25/6 klockan 16

23/6 Midsommarafton stängt!

24/6 12-17

25/6 12-16

Arman, Fernandez, skulptur/relief, mässing, "Saxophones" 1988, signerad och numrerad 7/99, h 93 cm, b 125 cm_29080a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering32 000 - 34 000 SEK
Corneille (egentligen Guillaume Cornelis van Beverloo), mobil/skulptur,  "Women in the sky", i originalförpackning, signerad, daterad 2004 och numrerad 143/600, höjd 20 cm_28968a_8db6b4481f853ff_lg.jpeg
Corneille (egentligen Guillaume Cornelis van Beverloo), mobil/skulptur, "Women in the sky", i originalförpackning, signerad, daterad 2004 och numrerad 143/600, höjd 20 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Lindberg, Waldemar för Rörstrand, skulptur, porslin, stående varg, polykrom underglasyrdekor, signerad, längd 28 cm, 1 tand med möjlig nagg_29002a_8db6c084f0f71bd_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Collas, Achille (1794-1859) & Barbedienne, Ferdinand, skulptur, patinerad brons, omkring 1840, så kallad Grand Tour-souvenir, "Venus di Milo", stämpelsignerad, _29124a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 9 000 SEK
Dahl-Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, "Aftonbön", modell 1253, polykrom underglasyrdekor, höjd 16 cm_29013a_8db6ce024e111e7_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skulptur, flintgods, Staffordshire, omkring 1820, sittande Britannia med lejon, polykrom bemålning, höjd 35 cm, arm med lagning_29166a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Sestervik, Lars för Bergdala studioglas, skulptur, glas, dansare, signerad, dekor av bubblor i delvis blå glasmassa, höjd 21 cm_28906a_8db65a95aec1445_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Enarsson, Lars, skulpturer 1 par, snidat och bemålat trä, samer, signerade, höjd 12 cm_28998a_8db6c068a38b001_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Holm, Åke, relief, terrakotta, "Saul och David", signerad, 34 x 25 cm_28976a_8db6c19cad8270b_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Markup, Béla för Herend, skulptur, blanc-de-Chine, art-déco, sittande isbjörn, modellnummer 5367, inpressad signatur och datering 1927, h 20 cm_29222a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Figurgrupp, porslin, möjligen Wien, sekelskiftet 1900, mor och barn, polykrom bemålning, h 17 cm, någon smärre nagg_28933a_8db675f96898ae1_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets början, skulptur, skuret och bemålat trä, dam i baddräkt och -huva, h 43 cm, orangrepp, fötter med skador_29386a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd konstnär, antagligen Frankrike, Belle-Époque, reliefer, 1 par, patinerad brons, kvinnor, synlig storlek 58 x 42 cm_29370a_8db71916ed9af4c_lg.jpeg
Slutpris5 500 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Okänd konstnär, skulptur, patinerad brons på marmorsockel, stående pojke med paraply, signerad M Franz, h 19 cm_29425a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Wiinblad, Björn, skulptur/vas, glaserat stengods (!), antropomorf, signerad och daterad 1966, 51 cm_29466a_8db72352ae1165f_lg.jpeg
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Okänd konstnär, relief/skulptur, keramik, kvinnoansikte, otydligt signerad Rauni (?), höjd 33 cm_29321a_8db7192f353e943_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skulptur/ställ, skuret trä, 1700-tal, manshuvud, längd 10 cm_29515a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kleine, Marcel för M V Müller, Volkstedt, skulptur, bisquitporslin, sittande akt, art-déco, 1920-tal, signerad Weimar, h 42 cm_29517a_lg.jpeg
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av ämbetsman till häst, h 32 cm_29684a_8db733c569552fe_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden krigare, h 30 cm_29685a_8db733c8651146b_lg.jpeg
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av ämbetsman till häst, h 32 cm_29686a_8db733c789ff002_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Okänd konstnär, 1960-70-tal, mobil, glas och metall, otydligt signerad, h 34 cm_29693a_8db733c960b98ea_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Ahlefeldt Laurvig, Michael, egen hytta, skulptur, glas, ägg, signerad, höjd 6 cm_28996a_8db6cb389aaade1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Hoff, Paul för Gustavsberg, figurin, glaserat stengods, "Snöripa", signerad, längd 17 cm_29022a_8db6d86f2262ba6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK