Auktion 25/6 klockan 16

23/6 Midsommarafton stängt!

24/6 12-17

25/6 12-16

Medalj, 23 k rödguld (kronan i 18 k), Kungliga Patriotiska sällskapets stora belöningsmedalj i guld (PatrSstGM) av 1:a (=11:e) storleken, Gustav V 1941, total guldvikt cirka 46,5 gram, _29047a_8db6dac63ee6e47_lg.jpeg
Slutpris20 000 SEK
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan på Kreta_29016a_8db6d8720c69db6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan på Kreta_29015a_8db6d87121cdf21_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Medaljer, 3 st, Gustav II Adolf, bland annat 300 års födelsedag 1894, diameter 25-40 mm_28936a_8db67fe4bcd8702_lg.jpeg
Medaljer, 3 st, Gustav II Adolf, bland annat 300 års födelsedag 1894, diameter 25-40 mm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Prydnadskanon, mässing på järnlavett, 1900-tal, l 45 cm_29152a_lg.jpeg
Prydnadskanon, mässing på järnlavett, 1900-tal, l 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Skospännen, 1 par, delvis försilvrat stål och paste, gustavianska, sekelskiftet 1800, längd 6 cm _29151a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Stötdolk, smide, så kallad Katar, Indien, 17-1800-tal, l 34 cm, anlupen_29150a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Trofé, giraffskinn, fodrat, l 175 cm_29163a_lg.jpeg
Trofé, giraffskinn, fodrat, l 175 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Halvmodeller, 2 st, trä, Maristany Artesanos, 1900-talets 2 hälft, America respective Flying Dutchman, l 43 cm_29162a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Slaglåspistol, mässing och smide med träkolv, 1800-talets 1 hälft, graverad dekor, medföljer original laddstake, l 18 cm, hane defekt_28997a_8db6cb30a261853_lg.jpeg
Slaglåspistol, mässing och smide med träkolv, 1800-talets 1 hälft, graverad dekor, medföljer original laddstake, l 18 cm, hane defekt
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd knivsmed, kniv i läderbalja, palisander, horn och stål, balja med oidentifierad signatur, längd 21,5 cm_29188a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skruvmejsel, militär modell, möjligen för Blériot M/XI, stål med träskaft, total l 28 (!) cm_29219a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Stort parti silvermynt, mestadels Oskar II och Gustav V, total vikt 5 kg_29181a_8db70b88a4bc778_lg.jpeg
Stort parti silvermynt, mestadels Oskar II och Gustav V, total vikt 5 kg
Slutpris20 000 SEK
Värdering13 000 - 14 000 SEK
Kungligt emblem, brännförgylld brons, 17-1800-tal, b 12 cm_29306a_8db70e12a920d15_lg.jpeg
Kungligt emblem, brännförgylld brons, 17-1800-tal, b 12 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bubbelsextant i aluminiumlåda, WWII, Henry Hughes & Son Ltd Bubble Sextant MK IX, inventeringslista medföljer, total h 26 cm_29381a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Mössa för matros vid U-båt samt U-båtsflagga, Danmark 1930-40-tal, medföljer Yachtflagga och 3 signalflaggor_29383a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Silvermynt, 1 Öre, Karl XII 1716_29334a_8db7180b92f4de8_lg.jpeg
Silvermynt, 1 Öre, Karl XII 1716
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ceremoniell kniv, smide och hardwood, så kallad Ikula, Kuba, Kongo, 1900-talets 1 hälft eller mitt, l 35 cm_29450a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Inklinometer (Klinometerkompass) samt ekvatorialkompass, mässing, Stanley respektive West , London, 1900-talets 2 hälft, säljes till förmån för Röda Korset_29431a_8db71a6316d9092_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Vette, skuret och bemålat trä, sekelskiftet 1900, andfågel, l 33 cm, bruksslitage_29463a_8db7234e88fe511_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kortsvärd, smide och mässingslindat trä, Mongo/Konda(?), Kongo 1900-talets 1 hälft eller mitt, l 54 cm_29509a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Tulwar, stål, möjligen Mughal, Indien, 1800-tal, graverad dekor, l 90 cm_29522a_8db725a9696f0d6_lg.jpeg
Tulwar, stål, möjligen Mughal, Indien, 1800-tal, graverad dekor, l 90 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Tulwar i (defekt) balja, Indien, 1800-tal, silveröverdraget fäste, damaskerad klinga, total l 87 cm_29523a_8db725abd02f27f_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kindjal, smide och trä i silver(?)balja, möjigen Kaukasus, 18-1900-tal, total l 42 cm _29524a_8db726d02df9a62_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Dha i balja, stål och silver, Burma, 1900-talets 1 hälft, l 80 cm_29525a_8db726d2449b194_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Yataghan, smide och trä med bronsdetaljer, Osmansk, 1800-talets 2 hälft, damaskerad klinga, l 72 cm_29526a_8db726d3c1a4a55_lg.jpeg
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kaskara i balja, möjigen Sennarprovinsen, Sudan, klinga med heltäckande thuluthkalligrafi, total l 76 cm_29528a_8db726d5295872f_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sabel med balja med bärläder, möljligen Bayrisk M/1855 för Artilleriofficer, WWI, Weyersberg Kirschbaum & Co Solingen, totl l 92 cm, slitage_29529a_8db726d630e66e4_lg.jpeg
Sabel med balja med bärläder, möljligen Bayrisk M/1855 för Artilleriofficer, WWI, Weyersberg Kirschbaum & Co Solingen, totl l 92 cm, slitage
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stickert, smide, mässingsfäste med benplattor, antagligen Persien, 1900-talets 1 hälft, l 55 cm_29555a_8db7270cc1ffdf2_lg.jpeg
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Svärd, smide med silverfäste, möjligen så kallad Dha, Burma, 1800-tal, silverfäste, klinga från brittisk dragonsabel, denna märkt GR under krona för Georgius Rex, l 79 cm_29530a_8db726d76b8d417_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Sabel med balja, stål, M/1831 för artillerimanskap, Göta Artilleriregemente, Göteborg, total l 105 cm, senare svartlackerad_29536a_8db726db5700517_lg.jpeg
Sabel med balja, stål, M/1831 för artillerimanskap, Göta Artilleriregemente, Göteborg, total l 105 cm, senare svartlackerad
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Jaktväska, läder, 1900-talets 1 hälft, fågelsnaror, medföljer kikare i etui, Colmont Paris_29678a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Samekniv, helhorn, dekor av renar, akkja mm, klinga signerad Johannes Lauri Rovaniemi, l 36 cm_29635a_8db732f6144eb63_lg.jpeg
Samekniv, helhorn, dekor av renar, akkja mm, klinga signerad Johannes Lauri Rovaniemi, l 36 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kniv, smide med silverhandtag, så kallad gauchokniv, Arbentina, 18-1900-tal, svårtydd, etsad skrift på klingan, 1 kavelplatta defekt, l 24 cm_29637a_8db732f74603927_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Medalj, silver, AB Seåarator, porträtt av De Laval/Bernström, diameter 6 cm, vikt 130 gram_28935a_8db675f86e478dc_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Parti mynt och medaljer, mestadels silver_28940a_8db6b452d25887e_lg.jpeg
Parti mynt och medaljer, mestadels silver
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bajonett, i balja, Remington, längd med balja 58 cm_28980a_8db6c06460e4a92_lg.jpeg
Bajonett, i balja, Remington, längd med balja 58 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti flygplansmodeller, metall och plast, mestadels Dinky Toys och Tekno, säljes till förmån för Röda Korset, slitage_29430a_8db71a5fd5d9f0a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Medalj, brons, Napoleons grav på St Helena, datum för begravningen där samt senare i Paris, i originaletui_29470a_8db724d560e58c2_lg.jpeg
Medalj, brons, Napoleons grav på St Helena, datum för begravningen där samt senare i Paris, i originaletui
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bajonett i balja, Italiensk M/1870, total l 40 cm_29581a_8db7300e401cc11_lg.jpeg
813
Bajonett i balja, Italiensk M/1870, total l 40 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Mauserbajonett i balja, spansk M/1913, stämplad PV (Parque de Valencia) och numrerad 1121, total l 55 cm_29582a_8db7300a5cf3cfc_lg.jpeg
814
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Dolk i balja, Badik, indonesien, damaskerad klinga med träfäste, total l 41 cm_29583a_8db7300ff47e50e_lg.jpeg
815
Dolk i balja, Badik, indonesien, damaskerad klinga med träfäste, total l 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Yxhuvud, smide, enligt uppgift folkvandringstid, omkring 500 E Kr, l 36 cm, oxiderad_29584a_8db73005dfd5b94_lg.jpeg
816
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lansspets, smide med bronsmontage, l 49 cm_29585a_8db73008fc08cc8_lg.jpeg
817
Lansspets, smide med bronsmontage, l 49 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Sabel (pallasch) i balja, 18-1900-tal, förnicklad klinga, kavel med rockaskinn, total  l 81 cm, balja något krympt_29586a_8db7305b2be9089_lg.jpeg
818
Sabel (pallasch) i balja, 18-1900-tal, förnicklad klinga, kavel med rockaskinn, total l 81 cm, balja något krympt
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bajonett i balja, Danmark M/1889, stämplad Hærens Tøjhus 82220, total l 37 cm_29598a_8db730c54cb1c1f_lg.jpeg
819
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kniv i balja, trä, horn och smide, så kallad Chin, Burma, 1900-tal. rikt dekorerad klinga, total l 41 cm_29599a_8db730c6ccea033_lg.jpeg
820
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Kniv i balja, trä, horn och smide, så kallad Chin, Burma, 1900-tal. rikt dekorerad klinga, total l 63 cm_29600a_8db730cec4c94db_lg.jpeg
821
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK