Laddar...
Augustiauktion
På grund utav att Dolby.io, en av världens största streamingstjänster, upplevde problem över hela världen under söndagskvällen, påverkades även vår auktion med att inte kunna visa ljud och video.
Lägsta föremålsnummer
- BelysningRensa filter
![Okänd designer för ASEA, vägglampetter, 1 par, pressglas med mässingsmontage, "Coquille", musselskalsformade, h 24 cm_30791a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/30791-itemimages/30791a_med.jpeg)
36
Okänd designer för ASEA, vägglampetter, 1 par, pressglas med mässingsmontage, "Coquille", musselskalsformade, h 24 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Okänd designer för Örsjö Armatur, golvlampa, teak och mässing, 1950-60-tal, märkt ÖA 46.1, höjd inklusive skärm 147 cm_30787a_8db98db9f760c1d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/30787-itemimages/30787a_8db98db9f760c1d_med.jpeg)
42
Okänd designer för Örsjö Armatur, golvlampa, teak och mässing, 1950-60-tal, märkt ÖA 46.1, höjd inklusive skärm 147 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, höjd 60 cm_30866a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/30866-itemimages/30866a_med.jpeg)
120
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, höjd 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Wahl, David för IKEA, taklampa, vit plast, PS 2014, invändigt vit, ställbar diameter från 52 cm, PS 2014 erhöll 2015 Red Dot Award för utmärkt design. dia 45 cm (större modellen)_30945a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/30945-itemimages/30945a_med.jpeg)
180
Wahl, David för IKEA, taklampa, vit plast, PS 2014, invändigt vit, ställbar diameter från 52 cm, PS 2014 erhöll 2015 Red Dot Award för utmärkt design. dia 45 cm (större modellen)
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd designer, 1910-20-tal, bordslampor, 1 par, bonad ek med mässingsbeslag, skuren dekor av kobror, h inklusive skärmhållare 50 cm_30996a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/30996-itemimages/30996a_med.jpeg)
216
Okänd designer, 1910-20-tal, bordslampor, 1 par, bonad ek med mässingsbeslag, skuren dekor av kobror, h inklusive skärmhållare 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Okänd designer, 1960-tal, taklampa, lackerad metall, raster med smärre skador, diameter 45 cm_30961a_8db9f1eac5789e1_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/30961-itemimages/30961a_8db9f1eac5789e1_med.jpeg)
221
Okänd designer, 1960-tal, taklampa, lackerad metall, raster med smärre skador, diameter 45 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Sundell, Britt-Louise för Gustavsberg Studio, bordslampa, glaserat stengods, 1950-60-tal, signerad, höjd inkl skärm 48 cm_30956a_8db9f1b1af614c0_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/30956-itemimages/30956a_8db9f1b1af614c0_med.jpeg)
223
Sundell, Britt-Louise för Gustavsberg Studio, bordslampa, glaserat stengods, 1950-60-tal, signerad, höjd inkl skärm 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Vägglampetter, 1 par, mässing, renässansstil, sekelskiftet 1900-tal, djup 50 cm_31001a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31001-itemimages/31001a_med.jpeg)
225
Vägglampetter, 1 par, mässing, renässansstil, sekelskiftet 1900-tal, djup 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Okänd designer, taklampa med prismor, höjd 42 cm_31004a_8db9ff46ff145f1_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31004-itemimages/31004a_8db9ff46ff145f1_med.jpeg)
328
Okänd designer, taklampa med prismor, höjd 42 cm
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Sundstedt, Per för Atelje Kosta Lampan, golvlampa, kromad metall med brun plastskärm, "Mars", h 130 cm_31108a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31108-itemimages/31108a_med.jpeg)
334
Sundstedt, Per för Atelje Kosta Lampan, golvlampa, kromad metall med brun plastskärm, "Mars", h 130 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd designer, taklampa, 2 ljuspunkter, tyg på metallstomme, diameter 35 cm_30993a_8db9ff49469c978_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/30993-itemimages/30993a_8db9ff49469c978_med.jpeg)
336
Okänd designer, taklampa, 2 ljuspunkter, tyg på metallstomme, diameter 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd designer, hallampa, glas med prismor, diameter 30 cm, någon prisma saknas_30925a_8db9e6e0018dc6e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/30925-itemimages/30925a_8db9e6e0018dc6e_med.jpeg)
340
Okänd designer, hallampa, glas med prismor, diameter 30 cm, någon prisma saknas
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd designer för Belid, vägglampa, glas och metall, "Arty", modell 5133, höjd 25 cm_30924a_8db9e5bd4e9f469_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/30924-itemimages/30924a_8db9e5bd4e9f469_med.jpeg)
349
Okänd designer för Belid, vägglampa, glas och metall, "Arty", modell 5133, höjd 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Andersson, Olle för Borens, taklampa, vitlackerad metall, modell 4202, diameter 79 cm, något anlupen_31120a_8dba317cded5fcc_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31120-itemimages/31120a_8dba317cded5fcc_med.jpeg)
369
Andersson, Olle för Borens, taklampa, vitlackerad metall, modell 4202, diameter 79 cm, något anlupen
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Okänd designer, bordslampa, lergods, södra Europa, höjd inkl skärm 70 cm_31078a_8dba2f695fb5e19_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31078-itemimages/31078a_8dba2f695fb5e19_med.jpeg)
379
Okänd designer, bordslampa, lergods, södra Europa, höjd inkl skärm 70 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Lampetter, 1 par, mässing och blått glas, dekor av putti, höjd 37 cm_31080a_8dba2f65680af42_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31080-itemimages/31080a_8dba2f65680af42_med.jpeg)
381
Lampetter, 1 par, mässing och blått glas, dekor av putti, höjd 37 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Havlova Milanda för Vest, Österrike, taklampa, vikt plast, "Rythmic", design 1969, h 45 cm_31135a_8dba3c2dbe47bc6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31135-itemimages/31135a_8dba3c2dbe47bc6_med.jpeg)
414
Havlova Milanda för Vest, Österrike, taklampa, vikt plast, "Rythmic", design 1969, h 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Okänd designer, 1950-60-tal, hallampa, frostat glas och lackerad metall, diameter 22 cm_30923a_8db9e5be7fe7b0e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/30923-itemimages/30923a_8db9e5be7fe7b0e_med.jpeg)
442
Okänd designer, 1950-60-tal, hallampa, frostat glas och lackerad metall, diameter 22 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Takkrona, mässing med lövformade prismor, så kallad burkrona, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, 5 ljuspunkter, höjd 52 cm_31046a_8dba24514a6f06a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31046-itemimages/31046a_8dba24514a6f06a_med.jpeg)
457
Takkrona, mässing med lövformade prismor, så kallad burkrona, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, 5 ljuspunkter, höjd 52 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Bordsfotogenlampa, metall och glas, sekelskiftet 1900, höjd inklusive sotrör 62 cm_31206a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31206-itemimages/31206a_med.jpeg)
470
Bordsfotogenlampa, metall och glas, sekelskiftet 1900, höjd inklusive sotrör 62 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Takampel med 6 ljuspunkter, bemålad metall och mässing, empirestil, 1900-talets mitt, höjd 65 cm_31084a_8dba2fcfcfa43cc_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31084-itemimages/31084a_8dba2fcfcfa43cc_med.jpeg)
486
Takampel med 6 ljuspunkter, bemålad metall och mässing, empirestil, 1900-talets mitt, höjd 65 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd designer, art-déco, 1920-tal, golvlampfot, järn med lindad satm, fot med gjuten dekor av ekorrar, höjd 159 cm_31174a_8dba3e2dc35af5c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31174-itemimages/31174a_8dba3e2dc35af5c_med.jpeg)
497
Okänd designer, art-déco, 1920-tal, golvlampfot, järn med lindad satm, fot med gjuten dekor av ekorrar, höjd 159 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Okänd dansk designer, taklampa, röd plast, 1950-60-tal, dia 36 cm_31280a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31280-itemimages/31280a_med.jpeg)
553
Okänd dansk designer, taklampa, röd plast, 1950-60-tal, dia 36 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd dansk designer för Laoni, 1960-70-tal, golvlampa, krom med röd skärm, justerbar ljuskälla, ställning h 122 cm_31279a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31279-itemimages/31279a_med.jpeg)
555
Okänd dansk designer för Laoni, 1960-70-tal, golvlampa, krom med röd skärm, justerbar ljuskälla, ställning h 122 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el, _31287a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31287-itemimages/31287a_med.jpeg)
563
Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el,_31289a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31289-itemimages/31289a_med.jpeg)
567
Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
![Okänd designer för LEDU, arbetsbelysning, grålackerad metall, stämpelsignerad_31300a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31300-itemimages/31300a_med.jpeg)
580
Okänd designer för LEDU, arbetsbelysning, grålackerad metall, stämpelsignerad
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa vitlackerad plåt med blå detaljer, PH 5, modellnummer, dia 50 cm, medföljer originalförpackning_31305a_8dba551d4e74cb9_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31305-itemimages/31305a_8dba551d4e74cb9_med.jpeg)
582
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa vitlackerad plåt med blå detaljer, PH 5, modellnummer, dia 50 cm, medföljer originalförpackning
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Bojan, porslin, Kina, republik, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor av växter, botten med Kangxis fyrakaraktärsmärke i blått, höjd inklusive skärm 59 cm, borrad för el, monterad som lampa_31295a_8dba54f53685544_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/31295-itemimages/31295a_8dba54f53685544_med.jpeg)
601
Bojan, porslin, Kina, republik, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor av växter, botten med Kangxis fyrakaraktärsmärke i blått, höjd inklusive skärm 59 cm, borrad för el, monterad som lampa
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.