Auktion söndag 24/9 klockan 16

Fredag 22/9 klockan 12 - 19

Lördag 23/9 klockan 12 - 17

Söndag 24/9 klockan 12 - 16

Praktskål, porslin, Kina, Jingdezhen, Jianxi-provinsen, Kina, 17-1800-tal, utsökt, polykrom och förgylld dekor av Fenixfågel och Himmelsdrake med Den Heliga Pärlan, _31361a_8dbad5919dfacf5_lg.jpeg
Slutpris11 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Lalanne, Claude för Arthus-Bertrand, Paris, brosch, brun- och grönpatinerad brons, "Pomme Bouche" 1990, a tergod stämplade signaturer, cirka 4 x 4 cm_31414a_8dbae14f569c511_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering7 500 - 8 000 SEK
Giertta, Claës för MEMA, matservis, 84 delar, silver, "Paris", design 1958, total vikt inklusive knivar mm med stålskaft 2320 gram, _31401a_8dbae14c934cf76_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering12 000 - 13 000 SEK
Giertta, Claës för MEMA, fiskbestick, 24 delar, silver, "Paris", design 1958, 12 vardera, total vikt inklusive knivar med stålblad 1000 gram_31415a_8dbae14df22f6a0_lg.jpeg
Giertta, Claës för MEMA, fiskbestick, 24 delar, silver, "Paris", design 1958, 12 vardera, total vikt inklusive knivar med stålblad 1000 gram
Slutpris5 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Studio Edition, skulptur, sandgjutet glas, husformad med ingjutet huvud, signerad och numrerad  35/500 samt 385881003, h 14 cm_31356a_8dbae097e68248d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Studio Edition, skulptur, sandgjutet glas, båtformad med ingjuten dekor, signerad och numrerad 72/500, l 23 cm, medföljer träställning_31355a_8dbad5951fff919_lg.jpeg
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 200 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Atelier, skulptur, sandgjutet glas, kub med dekor av randig figur, signerad och numrerad 9014, h 9 cm_31359a_8dbae09646eb1eb_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Londi, Ando för Bitossi, skulptur, chamotterat stengods, Rimini Blu-glasyr, duva, signerad "Italy" samt otydligt numrerad, l 22 cm_31358a_8dbad58d325440c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat och bemålat stengods, pelikan, signerad, l 19 cm, vänster fot med smärre nagg_31357a_8dbad593918a9e1_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Armband, 18 karat rödguld en-deux-couleurs. Italien, 1900-talets mitt, l 20 cm, vikt 76,4_31409a_8dbae1add0d3354_lg.jpeg
Armband, 18 karat rödguld en-deux-couleurs. Italien, 1900-talets mitt, l 20 cm, vikt 76,4
Slutpris30 000 SEK
Värdering16 000 - 17 000 SEK
Damarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, Certina, länk stämplad Ceson Göteborg, vikt 22,1 gram_31407a_8dbad527487ee3d_lg.jpeg
Damarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, Certina, länk stämplad Ceson Göteborg, vikt 22,1 gram
Slutpris6 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Ring, vitguld med 6 facettslipade rubiner samt 14 diamanter, dessa totalt 0,12 carat enligt gravyr, svensk importstämpel, vikt 4,4 gram, innerdiameter 18 mm_31406a_8dbad52843036dc_lg.jpeg
Ring, vitguld med 6 facettslipade rubiner samt 14 diamanter, dessa totalt 0,12 carat enligt gravyr, svensk importstämpel, vikt 4,4 gram, innerdiameter 18 mm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, brunglaserat stengods, signerad, h 13 cm_31353a_8dbad5963c25500_lg.jpeg
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, brunglaserat stengods, signerad, h 13 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrvas, stengods, signerad, h 5,5 cm_31354a_8dbad59764cea50_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Wretling, David, vägglampett, skuret, delvis bemålat trä och sammet med metallfransar, Swedish Grace, 1920-tal, dekor av Leda och svanen, signerad och daterad 1929, h 54 cm_31340a_8dbae1e514537b9_lg.jpeg
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Salver på tre kulfötter, silver, Wang Hing, Hongkong, sekelskiftet 1900, graverad dekor av körsbärsblom, stämplad, l 65 mm_31416a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Vodkakoppar, 5 st, silver, Ryssland (Ukraina) 1800-talets slut, graverad dekor av byggnader mm, stämplar igor E Zavyanov Kyiv, h 6,5 cm, total vikt 150 gram_31417a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Madrassi, Luca, skulptur, bemålad terrakotta och träpinne,  gammal kvinna med barn, signerad, höjd 65 cm, smärre fotnagg samt sprickor och skador_31418a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Arman, Fernandez, skulptur/relief, mässing, "Saxophones" 1988, signerad och numrerad 7/99, h 93 cm, b 125 cm_31419a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering26 000 - 28 000 SEK
Thangka, brons, Tibet, 18-1900-tal, dubbelsidig, spår av försilvring, 100 x 85 mm_31420a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Franck, Kaj för Nuutajärvi-Notjö, vas, glas, "Prisma", design 1958, dekor i svagt oxblodsfärgat underfång, signerad och etikettmärkt, h 13 cm_31421a_8dbaee71adee6ea_lg.jpeg
Franck, Kaj för Nuutajärvi-Notjö, vas, glas, "Prisma", design 1958, dekor i svagt oxblodsfärgat underfång, signerad och etikettmärkt, h 13 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, harpälsglaserat stengods, koala med unge, signerad, h exklusive träsockel 17 cm_31422a_8dbaee6f6d27a0c_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Dali, Salvador, litografi efter färgetsning, "La Chouette Bleue", éd J Schneider 1983 för Galerie Orangerie-Reinz, Köln, numrerad 50/350, synlig pappersstorlek 53 x 49 cm, _31394a_8dbaed90a6f4c79_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd (spansk?) konstnär, olja med collage, komposition med slott, otydligt signerad, daterad 1990, 96 x 109 cm, säljes till förmån för Röda Korset_31426a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd tillverkare, 1900-talets 2 hälft, prakt/golvvas, koboltglas, dekor i guld samt av polykroma, applicerade blommor, h 50 cm_31427a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 1 800 SEK
Gürsch, Carl Friedrich, bataljkarta, kopparstucken, "Plan des Treffen bey Villinghausen den 15ten und 16ten Julius 1761...", pappersstorlek 65 x 53 cm,  säljes till förmån för Röda Korset, _31428a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Backström, Monica för kosta Boda, skålfat, glas, "Pandora", design 1991, dekor av orangea applikationer, signerat och etikettmärkt, dia 37 cm_31429a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Björck, Oscar, oljemålningar, 1 par, porträtt av knivfabrikör Johan Engström Eskilstuna och hh, signerade och daterad 1898, 75 x 58 cm_31423a_8dbaee87839f166_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Höckert, Johan Fredrik, olja, porträtt av Charlotte Arborelius, née Friman, signerad, 42 x 35 cm_31424a_8dbaee938c8b02c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Olson, Axel, surrealistisk kustbild, signerad och daterad 1946, 98 x 73 cm_31425a_8dbaeeb0503aab0_lg.jpeg
Olson, Axel, surrealistisk kustbild, signerad och daterad 1946, 98 x 73 cm
Slutpris40 000 SEK
Värdering32 000 - 34 000 SEK
Ikon, tempera på trä med förgylld silverochlad, , Ryssland, 1800-talets 2 hälft, Gudsmodern, stämplad Pyotr Abrosimov, Moskva 1884 med Kejserlig Hoveleverantörsstämpel, 18 x 15 cm_31435a_lg.jpeg
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kristiansson, Uno och Östen för Vittsjö Möbelfabrik/Luxus, väggskåp, teak samt svärtat päronträ med tennintarsia, Abstrakt, modellnr 301, l 75 cm, litteratur: Vittsjömöbels katalog 1957, avbildad_31436a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 220 - 4 400 SEK
Sonnega, Auke Cornelis, olja, ung balinesisk skönhet, signerad och daterad -57, 36 x 30 cm, rikt skuren originalram_31689a_8dbb5ebf8a425cf_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering32 000 - 34 000 SEK
Sonnega, Auke Cornelis, olja, ung balinesisk skönhet, a tergo betecknad "Putu Tògòg Rasnjaga van Bongkasa Bali, signerad och daterad 1958, 43 x 38 cm_31431a_8dbafa11253db93_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering32 000 - 34 000 SEK
Bonnet, Rudolf Johan, pastell, porträtt av balinesisk man, signerad och daterad Bali - 57, synlig pappersstorlek 50 x 35 cm_31432a_8dbafa122827cc7_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Sonnega, Auke Cornelis, olja, "Dewatinthya" Sang Nyang Tunggal (A Balinese Deity), signerad och daterad -57-58, 61 x 50 cm_31959a_8dbb8439b6eb522_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering32 000 - 34 000 SEK
Bordsdekorationer (?) 1 par, förgylld metall, 1800-talets 2 hälft, dekor av lotus, akantus mm, dia 19 cm_31438a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Berchem, Nicholaes Pieterzoon, efter honom, 1800-tal, olja, får, 31 x 36 cm_31439a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Lokalmynt, 18 karat rödguld, Dalby, 1000 kronor 1981, vikt 10 gram_31433a_8dbafa0f6614c4d_lg.jpeg
Lokalmynt, 18 karat rödguld, Dalby, 1000 kronor 1981, vikt 10 gram
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Kaminur med slag, brännförgylld och grönpatinerad brons, senempire, 1800-talets 1 hälft, dekor av man på klippformation, h 43 cm_31434b_8dbafa0e937a058_lg.jpeg
Kaminur med slag, brännförgylld och grönpatinerad brons, senempire, 1800-talets 1 hälft, dekor av man på klippformation, h 43 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ljusstake, mässing, barock, 16-1700-tal, balusterformad stam på akantusornerad klockformad fot, h 20 cm, renoverad och kompletterad, monterad för el_31450a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa vitlackerad plåt med blå  detaljer, PH 5, modellnummer,  dia 50 cm, medföljer originalförpackning_31451a_lg.jpeg
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Spegellampett, fajans, 16-1700-tal, dekor av akantus, maskaron mm, h 61 cm, lagningar, ljusarm saknas_31440a_8dbafa8cecc1f0c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Burk, glas, sannolikt havsfynd från romersk tid, iriserade yta med spår av anemoner (?), h 9,5 cm, vikt 60 gram_31445a_8dbafa90a9e829c_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Olofsson, Pierre, färglito, "Flick Flack" - efter oljemålning från 1952, 1950-60-tal, signerad och numrerad 13/75, synlig pappersstorlek 43 x 62 cm_31449a_8dbafae0e0eeaec_lg.jpeg
Olofsson, Pierre, färglito, "Flick Flack" - efter oljemålning från 1952, 1950-60-tal, signerad och numrerad 13/75, synlig pappersstorlek 43 x 62 cm
Slutpris5 500 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Fruktknivar, 3 st, silver, gammalfransk modell, 1800-tal, 2 st med adliga ättens von Horn vapen, 1 stämplad Gustav Möllenborg 1837, 1 C G Hallber 1897, 1 stämplad Adolf Zethelius Stockholm 1825, _31452a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Spegel, förgyllt trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft, tympanonkrön, flankerande kolonetter, dekor av örn, egupticerande maskaroner mm, h 113 cm, senare bakstycke och glas_31454a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Brosch, silver med cloissonnédekor, Ryssland, 1800-talets slut, i form av kindjal i balja, stämplar  Aleksandr Vasilbev Domnin, St Petersburg, total l 55 mm_31453a_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK