Auktion söndag 24/9 klockan 16

Fredag 22/9 klockan 12 - 19

Lördag 23/9 klockan 12 - 17

Söndag 24/9 klockan 12 - 16

Vallien, Bertil för Kosta Boda Studio Edition, skulptur, sandgjutet glas, husformad med ingjutet huvud, signerad och numrerad  35/500 samt 385881003, h 14 cm_31356a_8dbae097e68248d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Studio Edition, skulptur, sandgjutet glas, båtformad med ingjuten dekor, signerad och numrerad 72/500, l 23 cm, medföljer träställning_31355a_8dbad5951fff919_lg.jpeg
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 200 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Atelier, skulptur, sandgjutet glas, kub med dekor av randig figur, signerad och numrerad 9014, h 9 cm_31359a_8dbae09646eb1eb_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Londi, Ando för Bitossi, skulptur, chamotterat stengods, Rimini Blu-glasyr, duva, signerad "Italy" samt otydligt numrerad, l 22 cm_31358a_8dbad58d325440c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat och bemålat stengods, pelikan, signerad, l 19 cm, vänster fot med smärre nagg_31357a_8dbad593918a9e1_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Madrassi, Luca, skulptur, bemålad terrakotta och träpinne,  gammal kvinna med barn, signerad, höjd 65 cm, smärre fotnagg samt sprickor och skador_31418a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Arman, Fernandez, skulptur/relief, mässing, "Saxophones" 1988, signerad och numrerad 7/99, h 93 cm, b 125 cm_31419a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering26 000 - 28 000 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, harpälsglaserat stengods, koala med unge, signerad, h exklusive träsockel 17 cm_31422a_8dbaee6f6d27a0c_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, väggplatta, glaserat stengods, "Glädjehus", ur serien "Väggplattor" från 1977, signerad, daterad 1978 (!) och numrerad 111/950, 32 x 26 cm_31503a_8dbb2d5b8e4e7b4_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Krüger, Ann-lis, skulptur, textil på träsockel, stående man, signerad och daterad 2008, höjd 46 cm_31486a_8dbb2cba3df3e32_lg.jpeg
Krüger, Ann-lis, skulptur, textil på träsockel, stående man, signerad och daterad 2008, höjd 46 cm
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, Katt,  från serien Lilla Zoo 1955, h 10 cm_31460a_8dbb2a644271118_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, Katt, från serien Lilla Zoo 1955, h 10 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Platen Hallermund, Francis Waldemar von respektive Jespersen, Svend för Royal Copenhagen/ B&G, figuriner, porslin, rödhakar, 3 st, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 2238 resp 2310, l 4 - 10 cm_31554a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär för Royal Dux, figuriner, 1 par, porslin, signerad Tjeckoslovakien, höjd 20 resp 21 cm_31568a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vallien, Bertil, skulptur, bemålat stengods, Elefant ur serien Terra, h 12 cm_31345a_8dbae09a8244091_lg.jpeg
Vallien, Bertil, skulptur, bemålat stengods, Elefant ur serien Terra, h 12 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Figuriner, 4 st, porslin, B&G och Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor, h 9,5 - 20 cm_31365a_8dbae0fe7d80ba5_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Skulptur, porslin, KPM Berlin, 17-1800-tal, ängel, polykrom bemålning, h 85 mm, flaskhals och 1 vinge saknas_31629a_8dbb45ab20414ce_lg.jpeg
Skulptur, porslin, KPM Berlin, 17-1800-tal, ängel, polykrom bemålning, h 85 mm, flaskhals och 1 vinge saknas
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ruffony, Oscar, skulptur, patinerad och förgylld brons, sekelskiftet 1900,  Napoleon I, gjuten signatur, h 14 cm_31637a_8dbb46604eea2f3_lg.jpeg
Ruffony, Oscar, skulptur, patinerad och förgylld brons, sekelskiftet 1900, Napoleon I, gjuten signatur, h 14 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Seurre, Charles Emile, efter, skulptur, förgylld brons på sockel i belgisk marmor, Napoleon I, miniatyr efter original från 1833, h 17 cm_31636a_8dbb465c40a0d28_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skulptur, patinerad metall, sannolikt så kallad Grand Toursouvenir, stående Napoleon I, h 23 cm_31644a_8dbb46bc420a8ad_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skulptur, brännförgylld brons på (senare) marmorsockel, antagligen Frankrike, omkring 1810, stående kvinna med nothäfte, h exklusive sockel 25,5 cm_31645a_8dbb46fb0f55fb6_lg.jpeg
Skulptur, brännförgylld brons på (senare) marmorsockel, antagligen Frankrike, omkring 1810, stående kvinna med nothäfte, h exklusive sockel 25,5 cm
Slutpris6 500 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer för Schaubachkunst, Wallendorf, figurin, delvis bemålat porslin, sittande dansös, höjd 17 cm_31743a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Skulptur, flintgods, Staffordshire, omkring 1820, sittande Britannia med lejon, polykrom bemålning, höjd 35 cm, arm med lagning_31742a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figuriner, 3 st, tupp, höna, kyckling, 1 stämpelsignerad, 1 med etikett, h  7,5 - 18,5 cm, minimal tillverkningsdefekt i glasyr_31737a_8dbb53aa86adbd2_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figuriner, 3 st, tupp, höna, kyckling, 1 stämpelsignerad, 1 med etikett, h 7,5 - 18,5 cm, minimal tillverkningsdefekt i glasyr
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skulptur, skuret, förgyllt  och bemålat trä, 17-1800-tal, ängel, höjd 19 cm, skador_31691a_8dbb481c847859c_lg.jpeg
Skulptur, skuret, förgyllt och bemålat trä, 17-1800-tal, ängel, höjd 19 cm, skador
Slutpris1 300 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Toikka, Ova för Nuutajärvi/Notsjö, skulptur, glas, fågel, signerad och daterad 1999, h 14 cm_31685a_8dbb4808f8e4537_lg.jpeg
Toikka, Ova för Nuutajärvi/Notsjö, skulptur, glas, fågel, signerad och daterad 1999, h 14 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Collas, Achille (1794-1859) & Barbedienne, Ferdinand, skulptur, patinerad brons, omkring 1840, så kallad Grand Tour-souvenir, "Venus di Milo", stämpelsignerad, _31437a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Skrivställ, porslin, 1800-talets mitt, dekor av hund med köttben i munnen, längd 20 cm, 1 lock lagat_31693a_8dbb487c166c86e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Skulpturer, 1 par, kallmålad brons (?), 1800-talets 2 hälft. stående nubier med krus, h 34 respektive 35 cm, färgslitage_31702a_8dbb487f96fb851_lg.jpeg
Skulpturer, 1 par, kallmålad brons (?), 1800-talets 2 hälft. stående nubier med krus, h 34 respektive 35 cm, färgslitage
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Skulptur, skuret trä, 16-1700-tal, Madonnan, höjd 19 cm, skador, delar saknas_31695a_8dbb4820364b01b_lg.jpeg
Skulptur, skuret trä, 16-1700-tal, Madonnan, höjd 19 cm, skador, delar saknas
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ahlmann, Michaela för B&G, figurin, porslin, ”Good toes - bad toes”, modellnummer 1794, design 1915, polykrom underglasyrdekor, h 20 cm_31758a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Andersson Axel "Axa", relief, gips, signerad, 55 x 85 cm, sprickor_31760a_lg.jpeg
Andersson Axel "Axa", relief, gips, signerad, 55 x 85 cm, sprickor
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Blomberg, Stig, skulptur, svärtat gjutjärn, viking, signerad, märka "Gåva av Skandinaviska Banken", höjd 11 cm_31756a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Rökelsekar, porslin, Japan, 1900-tal, i form av ridande man, polykrom dekor, höjd 27cm, omfattande lagningar på lock_31683a_8dbb480a1b78ea7_lg.jpeg
Rökelsekar, porslin, Japan, 1900-tal, i form av ridande man, polykrom dekor, höjd 27cm, omfattande lagningar på lock
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skulpturfragment, brons, Buddhahuvud, cire-perdueteknik, antagligen Khmer 1400-tal (?), h 15 cm, skador_31667a_8dbb47ad53be262_lg.jpeg
Skulpturfragment, brons, Buddhahuvud, cire-perdueteknik, antagligen Khmer 1400-tal (?), h 15 cm, skador
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Skulpturfragment, brons, Buddhahuvud, cire-perdueteknik, antagligen Khmer 1400-tal (?), h 75 mm, skador_31666a_8dbb47ac498b800_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Küspert, Georg för Rosenthal, figurin, porslin, sittande taxvalp, modellnr 1909, polykrom underglasyrdekor, signerad, l 11 cm_31485a_8dbb2cbbdab573a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, möjligen Wien, bokstöd, 2 st, marmor, 1 med dekor av sittande, afrikansk pojke i högglanspolerad brons, h 14 cm_31671a_8dbb47c9bc155f7_lg.jpeg
Okänd designer, möjligen Wien, bokstöd, 2 st, marmor, 1 med dekor av sittande, afrikansk pojke i högglanspolerad brons, h 14 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skulpturer/bordsprydnader, 1 par, silver, orientaliska arbeten, stående hägrar, h 23 respektive 24 cm, total vikt 270 gram, 1 med lagning_31668a_8dbb47a6faf250c_lg.jpeg
Skulpturer/bordsprydnader, 1 par, silver, orientaliska arbeten, stående hägrar, h 23 respektive 24 cm, total vikt 270 gram, 1 med lagning
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bordsdekorationer, 1 par, skuret, bemålat och bronserat trä, Brasilien, 1900-talets mitt, ananaser, höjd 57cm_31682a_8dbb48050091031_lg.jpeg
Bordsdekorationer, 1 par, skuret, bemålat och bronserat trä, Brasilien, 1900-talets mitt, ananaser, höjd 57cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Mortensen, Carl respektive Kyhn, Knud för B&G, figuriner, porslin, gråsparvar, 2 st, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1607 respektive 1852, l 7 - 11 cm_31769a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Ström, Urban, skulptur/väggrelief, "The Clipper", tenn och drivved, signerad, höjd 74 cm_31770a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär för Royal Dux, figurin, akt, signerad Tjeckoslovakien, längd 19 cm_31777a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skulptur, blanc-de-Chine, stående Guanyin på lotus, Kina, 1900-tal, h 27 cm_31670a_8dbb47a4823fedb_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skulpturer, 1 par, silver, orientaliska arbeten, fåglar, höjd 10,5cm, total 170 gram_31738a_8dbb53ae103b2cb_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, Tax, från serien Lilla Zoo 1955, etikettsignerad, längd 15 cm, smärre nagg_31781a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Markup, Béla för Herend, skulptur, blanc-de-Chine, art-déco, sittande isbjörn, modellnummer 5367, inpressad signatur och datering 1927, h 20 cm_31819a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, sädesärla, modell 1764, polykrom underglasyrdekor, längd 15 cm_31933a_8dbb82f05cde0f7_lg.jpeg
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, sädesärla, modell 1764, polykrom underglasyrdekor, längd 15 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Rörstrand, sekelskiftet 1900, figurin, porslin, möss med morot, polykrom underglasyrdekor, längd 9 cm_31932a_8dbb82ef560a2c1_lg.jpeg
Okänd designer för Rörstrand, sekelskiftet 1900, figurin, porslin, möss med morot, polykrom underglasyrdekor, längd 9 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK