Auktion söndag 24/9 klockan 16
Fredag 22/9 klockan 12 - 19
Lördag 23/9 klockan 12 - 17
Söndag 24/9 klockan 12 - 16
- Silver, Guld smyckenRensa filter
SlutprisInga bud
Värdering7 500 - 8 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering12 000 - 13 000 SEK
Giertta, Claës för MEMA, fiskbestick, 24 delar, silver, "Paris", design 1958, 12 vardera, total vikt inklusive knivar med stålblad 1000 gram
Slutpris5 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Armband, 18 karat rödguld en-deux-couleurs. Italien, 1900-talets mitt, l 20 cm, vikt 76,4
Slutpris30 000 SEK
Värdering16 000 - 17 000 SEK
Damarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, Certina, länk stämplad Ceson Göteborg, vikt 22,1 gram
Slutpris6 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Ring, vitguld med 6 facettslipade rubiner samt 14 diamanter, dessa totalt 0,12 carat enligt gravyr, svensk importstämpel, vikt 4,4 gram, innerdiameter 18 mm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Lokalmynt, 18 karat rödguld, Dalby, 1000 kronor 1981, vikt 10 gram
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ringhållare, silver, senempire, 1800-talets mitt, vriden stam med fem grenar på kvadratisk fot, oidentifierad mästare 1848, h 7 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Vinbägare på fot, sterlingsilver, Mexiko, 1900-tal, stämplad, h 16 cm, vikt 155 gram
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ljusstakar, 2 par, silver, C M Cohr Köpenhamn respektive Tore Eldh Göteborg, h 18 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Skjortknappar, 1 par 18 karat rödguld, stämplade Ceson Göteborg, total vikt 2,6 gram
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Damarmbandsur, 14 karat rödguld med länk i förgylld metall, 1900-talets 1 hälft, oktogonal, 2 x 2 cm, förgylld länk
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Espressokoppar, 3 st, porslin med silvermontage, -fat och skedar, Brasilien, 1900-tal, total silvervikt 300
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Brosch 18 karat rödguld med vit sten, rosettformad, stämplad Stockholm 1945, vikt 5 gram
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Örhängen, 2 st, 18 karat rödguld, total vikt 2,7 gram
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Brosch, 18 karat rödguld, rosettformad, stämplad WH Stockholm 1948, vikt 5 gram
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
2 ringar 18 karat rödguld, otydliga stämplar, total vikt 5,8 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Ringar 2 st olika, 18 karat rödguld, total vikt 6,8 gram
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Parti silver, saltkar mm, total vikt 365 gram
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 600 - 4 800 SEK
Parti smycken och bijouterier, bland annat armlänk Lapponia och armring Swatch
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Halskedja, silver, l 66 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Damarmbandsur, sterlingsilver och odlade pärlor, "Clarissa"
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Collier, odlade pärlor, med dobbar, Ole Lynggaard, diameter cirka 6,5 mm, l 45 cm, medföljer ett dito vilket saknar 1 dobb
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti silversmycken, vikt 50 gram
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ljusstakar med löstagbara kandelaberarmar, 1 par, silver, Österrike, nyrokoko, 1800-talets mitt, dekor av rosor mm, oidentifierad mästare WH Wien 1857, även, på armarna, h 35 cm, total vikt 975 gram
Slutpris4 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Luktdosa, silver, så kallad hovedvandsaeg, fiskformad med ögon i rött glas, oidentifierade stämplar, l 11 cm, vikt 40 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Ljusstakar, 1 par, silver, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av delfiner, stämplade Barkander & Sörling, Linköping, h 13 cm, fyllda
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK