Auktion söndag 24/9 klockan 16

Fredag 22/9 klockan 12 - 19

Lördag 23/9 klockan 12 - 17

Söndag 24/9 klockan 12 - 16

Lalanne, Claude för Arthus-Bertrand, Paris, brosch, brun- och grönpatinerad brons, "Pomme Bouche" 1990, a tergod stämplade signaturer, cirka 4 x 4 cm_31414a_8dbae14f569c511_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering7 500 - 8 000 SEK
Giertta, Claës för MEMA, matservis, 84 delar, silver, "Paris", design 1958, total vikt inklusive knivar mm med stålskaft 2320 gram, _31401a_8dbae14c934cf76_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering12 000 - 13 000 SEK
Giertta, Claës för MEMA, fiskbestick, 24 delar, silver, "Paris", design 1958, 12 vardera, total vikt inklusive knivar med stålblad 1000 gram_31415a_8dbae14df22f6a0_lg.jpeg
Giertta, Claës för MEMA, fiskbestick, 24 delar, silver, "Paris", design 1958, 12 vardera, total vikt inklusive knivar med stålblad 1000 gram
Slutpris5 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Armband, 18 karat rödguld en-deux-couleurs. Italien, 1900-talets mitt, l 20 cm, vikt 76,4_31409a_8dbae1add0d3354_lg.jpeg
Armband, 18 karat rödguld en-deux-couleurs. Italien, 1900-talets mitt, l 20 cm, vikt 76,4
Slutpris30 000 SEK
Värdering16 000 - 17 000 SEK
Damarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, Certina, länk stämplad Ceson Göteborg, vikt 22,1 gram_31407a_8dbad527487ee3d_lg.jpeg
Damarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, Certina, länk stämplad Ceson Göteborg, vikt 22,1 gram
Slutpris6 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Ring, vitguld med 6 facettslipade rubiner samt 14 diamanter, dessa totalt 0,12 carat enligt gravyr, svensk importstämpel, vikt 4,4 gram, innerdiameter 18 mm_31406a_8dbad52843036dc_lg.jpeg
Ring, vitguld med 6 facettslipade rubiner samt 14 diamanter, dessa totalt 0,12 carat enligt gravyr, svensk importstämpel, vikt 4,4 gram, innerdiameter 18 mm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Salver på tre kulfötter, silver, Wang Hing, Hongkong, sekelskiftet 1900, graverad dekor av körsbärsblom, stämplad, l 65 mm_31416a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Vodkakoppar, 5 st, silver, Ryssland (Ukraina) 1800-talets slut, graverad dekor av byggnader mm, stämplar igor E Zavyanov Kyiv, h 6,5 cm, total vikt 150 gram_31417a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Ikon, tempera på trä med förgylld silverochlad, , Ryssland, 1800-talets 2 hälft, Gudsmodern, stämplad Pyotr Abrosimov, Moskva 1884 med Kejserlig Hoveleverantörsstämpel, 18 x 15 cm_31435a_lg.jpeg
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Lokalmynt, 18 karat rödguld, Dalby, 1000 kronor 1981, vikt 10 gram_31433a_8dbafa0f6614c4d_lg.jpeg
Lokalmynt, 18 karat rödguld, Dalby, 1000 kronor 1981, vikt 10 gram
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Fruktknivar, 3 st, silver, gammalfransk modell, 1800-tal, 2 st med adliga ättens von Horn vapen, 1 stämplad Gustav Möllenborg 1837, 1 C G Hallber 1897, 1 stämplad Adolf Zethelius Stockholm 1825, _31452a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Brosch, silver med cloissonnédekor, Ryssland, 1800-talets slut, i form av kindjal i balja, stämplar  Aleksandr Vasilbev Domnin, St Petersburg, total l 55 mm_31453a_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kryddställ, 84/96 silver, antagligen Persien, 1800-tal, trepassformat, l 12 cm, vikt 65 gram_31495a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Luktdosa med nåldyna och kedja, silver, Holland, 1800-talets mitt, präglad blomdekor, otydlig stadsbokstav, årsbokkstav Q för 1850, h 4,5 cm_31498a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Psalmböcker mm, skinnband, 17-1800-tal, 2 med silverbeslag, dessa stämplade Carl Kåhre Halmstad 1807 respektive 1810, skador_31499a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Matsked, sterlingsilver, slät med mittås, falsk råttsvans, stämplad London 1758, oidentifierad adlig crest, l 20 cm, vikt 70 gram_31507a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Matsked, sterlingsilver, slät med mittås, stämplad JJ, London 1761, initialer W I E, l 21 cm, vikt 60 gram_31513a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ringhållare, silver, senempire, 1800-talets mitt, vriden stam med fem grenar på kvadratisk fot, oidentifierad mästare 1848, h 7 cm_31448a_8dbafac876ca520_lg.jpeg
Ringhållare, silver, senempire, 1800-talets mitt, vriden stam med fem grenar på kvadratisk fot, oidentifierad mästare 1848, h 7 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Vinbägare på fot, sterlingsilver, Mexiko, 1900-tal, stämplad, h 16 cm, vikt 155 gram_31446a_8dbafac46a06978_lg.jpeg
Vinbägare på fot, sterlingsilver, Mexiko, 1900-tal, stämplad, h 16 cm, vikt 155 gram
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ljusstakar, 2 par, silver, C M Cohr Köpenhamn respektive Tore Eldh Göteborg, h 18 cm_31459a_8dbb2c76d06dc77_lg.jpeg
Ljusstakar, 2 par, silver, C M Cohr Köpenhamn respektive Tore Eldh Göteborg, h 18 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Såssked, förgyllt silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, stämplad Ivan Gubkin Moskva 1858 med kejserlig hovleverantörsstämpel, kontrollörsstämpel för Ivan Vassilyievich Avdeyev, l 16 cm, vikt 65 gram_31515a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Supkopp, silver, barockstil, Norge, 1800-talets 2 hälft, stämplad Nilius Martinius Thune (1831-90) Kristiania (Oslo) 13 1/4-lödighet, l 7 cm, vikt 25 gram_31517a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Skjortknappar, 1 par 18 karat rödguld, stämplade Ceson Göteborg, total vikt 2,6 gram_31405a_8dbad5292790d95_lg.jpeg
Skjortknappar, 1 par 18 karat rödguld, stämplade Ceson Göteborg, total vikt 2,6 gram
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Damarmbandsur, 14 karat rödguld med länk i förgylld metall, 1900-talets 1 hälft, oktogonal, 2 x 2 cm, förgylld länk_31408a_8dbad5259ccd528_lg.jpeg
Damarmbandsur, 14 karat rödguld med länk i förgylld metall, 1900-talets 1 hälft, oktogonal, 2 x 2 cm, förgylld länk
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Espressokoppar, 3 st, porslin med silvermontage, -fat och skedar, Brasilien, 1900-tal, total silvervikt 300_32114a_8dbb9b25647f947_lg.jpeg
Espressokoppar, 3 st, porslin med silvermontage, -fat och skedar, Brasilien, 1900-tal, total silvervikt 300
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Brosch 18 karat rödguld med vit sten, rosettformad, stämplad Stockholm 1945, vikt 5 gram_31480a_8dbb39674e830bf_lg.jpeg
Brosch 18 karat rödguld med vit sten, rosettformad, stämplad Stockholm 1945, vikt 5 gram
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Hänge med kedja, sterlingsilver, Juhls Kautokeino, 1960-tal,  dia 6 cm, vikt 45 gram_31477a_8dbb396a1de9121_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Örhängen, 2 st, 18 karat rödguld, total vikt 2,7 gram_31478a_8dbb3969278f481_lg.jpeg
Örhängen, 2 st, 18 karat rödguld, total vikt 2,7 gram
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Brosch, 18 karat rödguld, rosettformad, stämplad WH Stockholm 1948, vikt 5 gram_31479a_8dbb396835639c5_lg.jpeg
Brosch, 18 karat rödguld, rosettformad, stämplad WH Stockholm 1948, vikt 5 gram
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
2 ringar 18 karat rödguld, otydliga stämplar, total vikt 5,8 gram_31481a_8dbb3966510bccc_lg.jpeg
2 ringar 18 karat rödguld, otydliga stämplar, total vikt 5,8 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Ringar 2 st olika, 18 karat rödguld, total vikt 6,8 gram_31482a_8dbb39657ece1bc_lg.jpeg
Ringar 2 st olika, 18 karat rödguld, total vikt 6,8 gram
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Parti silver, saltkar mm, total vikt 365 gram_31402a_8dbb39ff619ed4d_lg.jpeg
Parti silver, saltkar mm, total vikt 365 gram
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sockertång, silver, sengustaviansk, stämplar Nils Tornberg Linköping 1802, l 14,5 cm, vikt 30 gram_31576a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 3 facettslipade diamanter, stämplad Heribert Engelbert Stockholm 2003, innerdiameter 16 mm_31581a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 600 - 4 800 SEK
Parti smycken och bijouterier, bland annat armlänk Lapponia och armring Swatch_31413a_8dbb3a002c18d17_lg.jpeg
Parti smycken och bijouterier, bland annat armlänk Lapponia och armring Swatch
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Halskedja, silver, l 66 cm_31412a_8dbae094558ade6_lg.jpeg
Halskedja, silver, l 66 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Damarmbandsur, sterlingsilver och odlade pärlor, "Clarissa"_31411a_8dbad5248f5a295_lg.jpeg
Damarmbandsur, sterlingsilver och odlade pärlor, "Clarissa"
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Lynggard, Ole, egen verkstad, nyckelhänge hjärtan, rödguld med facettslipad topas samt 3 facettslipade diamanter om 0,03 carat WS1, l 44 mm, vikt 1,5 gram, i originaletui_31595a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Sockertång, delvis förgyllt silver, Ryssland, 1800-talets slut, svårtydda stämplar, kontrollörsstämpel A Romanov  Moskva 1889, senare polska importstämplar, l 13 cm, vikt 50 gram_31598a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Collier, odlade pärlor, med dobbar, Ole Lynggaard, diameter cirka 6,5 mm, l 45 cm, medföljer ett dito vilket saknar 1 dobb_31410a_8dbb44dce1f3e3c_lg.jpeg
Collier, odlade pärlor, med dobbar, Ole Lynggaard, diameter cirka 6,5 mm, l 45 cm, medföljer ett dito vilket saknar 1 dobb
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti silversmycken, vikt 50 gram_31504a_8dbb2d5a473073c_lg.jpeg
Parti silversmycken, vikt 50 gram
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ragoutsked, silver, Österrike-Ungern, fiolmodell, oidentifierad mästare CSP (Buda)Pest 1862, l 26 cm, vikt 100 gram_31615a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Matsked, silver, Kings Pattern, stämplat vapen för friherreliga ätten von Schulzenheim, stämplad Gustaf Folcker Stockholm 1857, l 21,5 cm, vikt 71 gram_31656a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Soppslev, silver med svärtat träskaft, 1800-talets 1 hälft, stämplad Sven Hultgren Eskilstuna 1829, längd 38 cm, bucklor_31664a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ljusstakar  med löstagbara kandelaberarmar, 1 par, silver, Österrike, nyrokoko, 1800-talets mitt, dekor av rosor mm, oidentifierad mästare WH Wien 1857,  även, på armarna, h 35 cm, total vikt 975 gram_31653a_8dbb47622fadb1f_lg.jpeg
Ljusstakar med löstagbara kandelaberarmar, 1 par, silver, Österrike, nyrokoko, 1800-talets mitt, dekor av rosor mm, oidentifierad mästare WH Wien 1857, även, på armarna, h 35 cm, total vikt 975 gram
Slutpris4 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Luktdosa, silver, så kallad hovedvandsaeg, fiskformad med ögon i rött glas, oidentifierade stämplar, l 11 cm, vikt 40 gram_31735a_8dbb539471a74fc_lg.jpeg
Luktdosa, silver, så kallad hovedvandsaeg, fiskformad med ögon i rött glas, oidentifierade stämplar, l 11 cm, vikt 40 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, pärm till anteckningsblock, japanicerande dekor av blommandekörsbärgren, stämplad Lund 19558, l 14,5 cm, baksida med gåvogravyr_31729a_8dbb538c7e2e960_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Ljusstakar, 1 par, silver, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av delfiner, stämplade Barkander & Sörling, Linköping, h 13 cm, fyllda_31726a_8dbb538c889bb25_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, silver, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av delfiner, stämplade Barkander & Sörling, Linköping, h 13 cm, fyllda
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK