Auktion söndag 24/9 klockan 16

Fredag 22/9 klockan 12 - 19

Lördag 23/9 klockan 12 - 17

Söndag 24/9 klockan 12 - 16

Praktskål, porslin, Kina, Jingdezhen, Jianxi-provinsen, Kina, 17-1800-tal, utsökt, polykrom och förgylld dekor av Fenixfågel och Himmelsdrake med Den Heliga Pärlan, _31361a_8dbad5919dfacf5_lg.jpeg
Slutpris11 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Studio Edition, skulptur, sandgjutet glas, husformad med ingjutet huvud, signerad och numrerad  35/500 samt 385881003, h 14 cm_31356a_8dbae097e68248d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Studio Edition, skulptur, sandgjutet glas, båtformad med ingjuten dekor, signerad och numrerad 72/500, l 23 cm, medföljer träställning_31355a_8dbad5951fff919_lg.jpeg
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 200 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Atelier, skulptur, sandgjutet glas, kub med dekor av randig figur, signerad och numrerad 9014, h 9 cm_31359a_8dbae09646eb1eb_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Londi, Ando för Bitossi, skulptur, chamotterat stengods, Rimini Blu-glasyr, duva, signerad "Italy" samt otydligt numrerad, l 22 cm_31358a_8dbad58d325440c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat och bemålat stengods, pelikan, signerad, l 19 cm, vänster fot med smärre nagg_31357a_8dbad593918a9e1_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, brunglaserat stengods, signerad, h 13 cm_31353a_8dbad5963c25500_lg.jpeg
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, brunglaserat stengods, signerad, h 13 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrvas, stengods, signerad, h 5,5 cm_31354a_8dbad59764cea50_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Madrassi, Luca, skulptur, bemålad terrakotta och träpinne,  gammal kvinna med barn, signerad, höjd 65 cm, smärre fotnagg samt sprickor och skador_31418a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Franck, Kaj för Nuutajärvi-Notjö, vas, glas, "Prisma", design 1958, dekor i svagt oxblodsfärgat underfång, signerad och etikettmärkt, h 13 cm_31421a_8dbaee71adee6ea_lg.jpeg
Franck, Kaj för Nuutajärvi-Notjö, vas, glas, "Prisma", design 1958, dekor i svagt oxblodsfärgat underfång, signerad och etikettmärkt, h 13 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, harpälsglaserat stengods, koala med unge, signerad, h exklusive träsockel 17 cm_31422a_8dbaee6f6d27a0c_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd tillverkare, 1900-talets 2 hälft, prakt/golvvas, koboltglas, dekor i guld samt av polykroma, applicerade blommor, h 50 cm_31427a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 1 800 SEK
Backström, Monica för kosta Boda, skålfat, glas, "Pandora", design 1991, dekor av orangea applikationer, signerat och etikettmärkt, dia 37 cm_31429a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Spegellampett, fajans, 16-1700-tal, dekor av akantus, maskaron mm, h 61 cm, lagningar, ljusarm saknas_31440a_8dbafa8cecc1f0c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Burk, glas, sannolikt havsfynd från romersk tid, iriserade yta med spår av anemoner (?), h 9,5 cm, vikt 60 gram_31445a_8dbafa90a9e829c_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, skål, delvis gulglaserat stengods, unik, signerad med Studiohanden, dia 41 cm_31473a_8dbb072974bf39a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas, grönglaserat stengods med geometrisk silverdekor, "Argenta", signerad och daterad "E" (1935), h 21 cm, minimal nagg_31474a_8dbb0726d5901d4_lg.jpeg
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas, grönglaserat stengods med geometrisk silverdekor, "Argenta", signerad och daterad "E" (1935), h 21 cm, minimal nagg
Slutpris8 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Nilsson, Anne för Orrefors, ljusstakar 1 par, delvis frostad glasmassa, Celeste, etikettmärkta, h 34 cm _31496a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, väggplatta, glaserat stengods, "Glädjehus", ur serien "Väggplattor" från 1977, signerad, daterad 1978 (!) och numrerad 111/950, 32 x 26 cm_31503a_8dbb2d5b8e4e7b4_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Okänd designer för Karl Holmberg Götene/Töreboda, kryddställ, teak med burkar i glaserad keramik, längd 24 cm, någon lagning_31505a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Cyrén, Gunnar för Orrefors, champagneglas, 1 par, "Nobel", design till Nobelprisets 90-årsjubileum 1991, h 22 cm, i originalförpackningar_31511a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Kaffeservis, porslin, Royal Copenhagen helblonde, bland annat 12 vardera av kaffekoppar, underfat samt assietter, medföljer kaffekanna med nagg_31458a_8dbb2c7dba03007_lg.jpeg
Kaffeservis, porslin, Royal Copenhagen helblonde, bland annat 12 vardera av kaffekoppar, underfat samt assietter, medföljer kaffekanna med nagg
Slutpris7 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Lundin, Ingeborg för Orrefors, glasservis, 43 delar, 'Silvia', design 1957, bland annat 11 vinglas samt 12 + 12 likör- och seltersglas_31455a_8dbb2d5ce6c27c8_lg.jpeg
Lundin, Ingeborg för Orrefors, glasservis, 43 delar, 'Silvia', design 1957, bland annat 11 vinglas samt 12 + 12 likör- och seltersglas
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Söholm, golvvas, rinneglaserat stengods, inpressad signatur, h 47 cm_31370a_8dbaed923f0c490_lg.jpeg
Okänd designer för Söholm, golvvas, rinneglaserat stengods, inpressad signatur, h 47 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Porcelain de Paris, Frankrike 1900-talets 1 hälft, lockurna, porslin med mässingsknopp, dekor av blommor, lock med avslutande pinjekotte, signerad, höjd 48 cm, obetydlig nagg_31488a_8dbb2cb81342311_lg.jpeg
Okänd designer för Porcelain de Paris, Frankrike 1900-talets 1 hälft, lockurna, porslin med mässingsknopp, dekor av blommor, lock med avslutande pinjekotte, signerad, höjd 48 cm, obetydlig nagg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, "Sjögräs", dekor i grönt underfång, etikettmärkt, signerad och numrerad 1717 (1963), höjd 26 cm_31484a_8dbb2c75b11bd43_lg.jpeg
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, "Sjögräs", dekor i grönt underfång, etikettmärkt, signerad och numrerad 1717 (1963), höjd 26 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vas, mjukporslin, nyrokoko, 1800-talets mitt, polykrom och förgylld dekor av blommor och fåglar, höjd 21 cm_31487a_8dbb2cb8ec445a9_lg.jpeg
Vas, mjukporslin, nyrokoko, 1800-talets mitt, polykrom och förgylld dekor av blommor och fåglar, höjd 21 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, dubbelkanna, the- respektive varmvatten, glaserat stengods, signerad, total höjd 22 cm_31519a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Bauscher, Weiden, matservisdelar, porslin, "Create", cirka 30 delar_31520a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, stengods, dekor i brun harpälsglasyr, signerad, höjd 24 cm_31457a_8dbb2b177b706ef_lg.jpeg
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, stengods, dekor i brun harpälsglasyr, signerad, höjd 24 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, Katt,  från serien Lilla Zoo 1955, h 10 cm_31460a_8dbb2a644271118_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, Katt, från serien Lilla Zoo 1955, h 10 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lalique, René, efter honom, coaster, delvis frostat glas, "Honfleur" (Geranium), signerad Lalique France, diameter 15 cm_31530a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Platen Hallermund, Francis Waldemar von respektive Jespersen, Svend för Royal Copenhagen/ B&G, figuriner, porslin, rödhakar, 3 st, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 2238 resp 2310, l 4 - 10 cm_31554a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Cyrén Gunnar, för Orrefors, skål, "Sofiero", design 1960, diameter 20 cm_31556a_lg.jpeg
Cyrén Gunnar, för Orrefors, skål, "Sofiero", design 1960, diameter 20 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Karlskrona Porslinsfabrik, fruktservis, 10 + 1 delar, flintgods, "Linné", förgylld dekor, diameter 19 - 33 cm_31565a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär för Royal Dux, figuriner, 1 par, porslin, signerad Tjeckoslovakien, höjd 20 resp 21 cm_31568a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Procopé, Ulla för Arabia, servisdelar, ca 35 delar, glaserat stengods, "Ruska", 1960-tal_31569a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Vallien, Bertil, skulptur, bemålat stengods, Elefant ur serien Terra, h 12 cm_31345a_8dbae09a8244091_lg.jpeg
Vallien, Bertil, skulptur, bemålat stengods, Elefant ur serien Terra, h 12 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
4 delar modern design; Ulrica Hydman Vallien, brevpress Vicke Lindstrand mm_31352a_8dbae1541a8eb3b_lg.jpeg
4 delar modern design; Ulrica Hydman Vallien, brevpress Vicke Lindstrand mm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, glas, triangulär med blå underglasyrdekor, signerad, l 14 cm_31351a_8dbae10bbdff9f6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Vallien, Bertil för Åfors, bordslampa, glas, signerad, h exklusive lamphållare 26 cm_31348a_8dbae10953253db_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, Galaxy, signerad, h 15 cm_31363a_8dbae10f9a9210f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Flygsfors, bordslampa, glas, dekor i blått underfång, höjd exklusive lamphållare 29 cm_31350a_8dbae10a6fd9ca8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Edenfalk, Bengt för Skruf, vas, glas, ”Spun”, signerad, h 21 cm_31362a_8dbae10de6ad1c4_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Figuriner, 4 st, porslin, B&G och Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor, h 9,5 - 20 cm_31365a_8dbae0fe7d80ba5_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Matservis, porslin, B&G, Julros, cirka 55 delar_31364a_8dbb441f0512cec_lg.jpeg
Matservis, porslin, B&G, Julros, cirka 55 delar
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Percy, Arthur för Gefle, thekoppar 5 st samt underfat 3 st, glaserat flintgods, "Mantilj"_31602a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Minnestallrik, porslin, Porsgrunn Porselän, Håkons VII och Drottning Mauds kröning 1906, blå underglasyrdekor, dia 24 cm_31605a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK