Auktion söndag 24/9 klockan 16

Fredag 22/9 klockan 12 - 19

Lördag 23/9 klockan 12 - 17

Söndag 24/9 klockan 12 - 16

Wretling, David, vägglampett, skuret, delvis bemålat trä och sammet med metallfransar, Swedish Grace, 1920-tal, dekor av Leda och svanen, signerad och daterad 1929, h 54 cm_31340a_8dbae1e514537b9_lg.jpeg
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Thangka, brons, Tibet, 18-1900-tal, dubbelsidig, spår av försilvring, 100 x 85 mm_31420a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Ikon, tempera på trä med förgylld silverochlad, , Ryssland, 1800-talets 2 hälft, Gudsmodern, stämplad Pyotr Abrosimov, Moskva 1884 med Kejserlig Hoveleverantörsstämpel, 18 x 15 cm_31435a_lg.jpeg
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bordsdekorationer (?) 1 par, förgylld metall, 1800-talets 2 hälft, dekor av lotus, akantus mm, dia 19 cm_31438a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Kaminur med slag, brännförgylld och grönpatinerad brons, senempire, 1800-talets 1 hälft, dekor av man på klippformation, h 43 cm_31434b_8dbafa0e937a058_lg.jpeg
Kaminur med slag, brännförgylld och grönpatinerad brons, senempire, 1800-talets 1 hälft, dekor av man på klippformation, h 43 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ljusstake, mässing, barock, 16-1700-tal, balusterformad stam på akantusornerad klockformad fot, h 20 cm, renoverad och kompletterad, monterad för el_31450a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Spegellampett, fajans, 16-1700-tal, dekor av akantus, maskaron mm, h 61 cm, lagningar, ljusarm saknas_31440a_8dbafa8cecc1f0c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Burk, glas, sannolikt havsfynd från romersk tid, iriserade yta med spår av anemoner (?), h 9,5 cm, vikt 60 gram_31445a_8dbafa90a9e829c_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Spegel, förgyllt trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft, tympanonkrön, flankerande kolonetter, dekor av örn, egupticerande maskaroner mm, h 113 cm, senare bakstycke och glas_31454a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Stekhuv, pläter, England, sekelskiftet 1900, slät med oidentifierad, graverad crest, otydliga stämplar,l 26 cm_31444a_8dbafa8fa4798f2_lg.jpeg
Stekhuv, pläter, England, sekelskiftet 1900, slät med oidentifierad, graverad crest, otydliga stämplar,l 26 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Miniatyrväggpendyl, brännförgylld brons, Louis XVI, Kurland (!) 1700-talets 2 hälft, dekor av akantus, urverk och -tavla signerat Johann Erich John Hoff Uhrmacher in Mitau (idag Jelgava, Lettland), _31443a_8dbafa8e7ab196a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Okänd designer för Karl Holmberg Götene/Töreboda, kryddställ, teak med burkar i glaserad keramik, längd 24 cm, någon lagning_31505a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Vinkylare, palisander med flera träslag, rik intarsiadekor, infattade Wedgwoodplaketter i så kallat Jasperware, invändig mässingsbehållare, h 49 cm, sprickor_31441a_8dbafac1210ed47_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Vägglampetter, 1 par, förgyll trä, gustavianska, 17-1800-tal, krönande rosett, h 45 cm, delvis bronserade, ljusarmar från empiretid_31442a_8dbafac26e522f8_lg.jpeg
Vägglampetter, 1 par, förgyll trä, gustavianska, 17-1800-tal, krönande rosett, h 45 cm, delvis bronserade, ljusarmar från empiretid
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Ljusstakar, 1 par, delvis patinerad brons, empire, 1800-talets 1 hälft, kolonnformade med akantusornerade lejonfötter på trepassformad for, h 26 cm_31447a_8dbafac75a696e6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Piedestal svärtat trä med mässingsbeslag, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, svarvad på trepassformad fotplatta, h 101 cm_31456a_8dbb07a6e320eee_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Sängvärmare, smide och mässing med kopparnitar, barock, 1600-tal, dekor av dam i högreståndsklädsel,  l 76 cm, slitage, bucklor_31522a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Bägare, nysilver, Baltiska Utställningen 1914, dekor av storkar efter design av Ernst Norlind, stämplad C G Hallberg, h 8,5 cm_31404a_8dbad52a95e5cf9_lg.jpeg
Bägare, nysilver, Baltiska Utställningen 1914, dekor av storkar efter design av Ernst Norlind, stämplad C G Hallberg, h 8,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Disney, Walt för Brio, träleksak, Pluto, 1950-tal, längd 28 cm_31532a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bubbelsextant i aluminiumlåda, WWII, Henry Hughes & Son Ltd Bubble Sextant MK IX, inventeringslista medföljer, total h 26 cm_31529a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Praktvas, glas och nysilver, ny-Louis XVI, 1910-20-tal, dekor av festoner mm, oidentifierad stämpel BM (?), h 51 cm_31542a_8dbb393e176a46d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Elgrill, Power XL, PG-1500, förefaller oanvänd_31558a_lg.jpeg
Elgrill, Power XL, PG-1500, förefaller oanvänd
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Lanté, Louis Marie, tillskriven, miniatyrer, 1 par, gouache, köpmannen och sjökaptenen i Drammen Povel Lilløe Lund och hh _31561a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 800 - 5 000 SEK
Wagenfelt, Wilhelm för WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), shaker, nysilver, design 1959, inre sil, h 18 cm_31562a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Vapensköld, olja, på metall, dekor av vapnet för adliga ätten Mannerstierna No 1197, utförd 2014 av Vapenmålaren vid Kungl Maj:ts Orden Leif Ericsson, 70 x 55 cm_31342a_8dbb2a6250c7fae_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Kalff, Louis Christiaan för Philips, högtalare, marmorerad bakelit, "De Pannekoek" (Pannkakan), omkring 1930, h 43 cm_31572a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Steiff, leksaker, 2 st plysch, sittande apa resp tax, höjd 16 cm samt längd 32 cm, någon lagning_31571a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, vit marmor med mässingsbeslag, gustaviansk stil, 1900-tal, h 22 cm_31349a_8dbad5994ffbc50_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, vit marmor med mässingsbeslag, gustaviansk stil, 1900-tal, h 22 cm
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Spegel, förgyllt trä, Italien, 1900-tal, h 36 cm_31346a_8dbae0996541904_lg.jpeg
Spegel, förgyllt trä, Italien, 1900-tal, h 36 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Väggur, mässing, Louis XIV-stil, Samuel Martini, Paris omkring 1880, h 55 cm_31347a_8dbae09c666aeb1_lg.jpeg
Väggur, mässing, Louis XIV-stil, Samuel Martini, Paris omkring 1880, h 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Vägghylla med handdukshållare, svarvat och bonat trä, sekelskiftet 1900, l 41 cm_31375a_8dbae151f4673ea_lg.jpeg
Vägghylla med handdukshållare, svarvat och bonat trä, sekelskiftet 1900, l 41 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Freddie, Wilhelm, bildmemory, gåva till författaren Rolf Gjedsted på dennes 36-årsdag, i egenkomponerat etui/kartong, denna 25 x 30 cm, proveniens Rolf Gjedsteds dbo, ej genomgånget_31592a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Etui, ålskinn (!), Cagiva, Italien, modern tillverkning, längd 30 cm_31604a_lg.jpeg
Etui, ålskinn (!), Cagiva, Italien, modern tillverkning, längd 30 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Jensen, Jacob, väckarklocka, rostfritt stål, höjd 76 mm_31509a_8dbb2d583fd6583_lg.jpeg
Jensen, Jacob, väckarklocka, rostfritt stål, höjd 76 mm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Figuriner/leksaker, Fred Flinta, Barney Granit samt Dino, Fred märkt Ultra produkter 1962, plast, höjd 24 - 29 cm_31608a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Docka, "Midge" "Barbies best friend" Mattel 1962, höjd 30 cm, medföljer Barbie originalkläder_31609a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Speglar, 2 st sammonterade, skuret, bemålat och förgyllt trä, total längd 119 cm_31614a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Spegellampett till 2 ljus, förgyllt trä och stuck, högklassigt arbete i empire, omkring 1820, originalglas, brännstämplat IMB för Johan Martin Berg, _31617a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing och patinerad koppar, empirestil, Otto Meyer, Stockholm 1800-talets 2 hälft, h 25 cm_31621a_8dbb4568a565435_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, mässing och patinerad koppar, empirestil, Otto Meyer, Stockholm 1800-talets 2 hälft, h 25 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ljusstakar, 1 par, brons, empire, 1800-talets 1 hälft, h 24 cm_31622a_8dbb4569824445b_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, brons, empire, 1800-talets 1 hälft, h 24 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
de Franoz, Francois-Charles, brevpress/relief, förgylld brons på sockel i belgisk marmor, dekor av Napoleon I, gjuten signatur, 8 x 8 cm_31624a_8dbb459df86d085_lg.jpeg
de Franoz, Francois-Charles, brevpress/relief, förgylld brons på sockel i belgisk marmor, dekor av Napoleon I, gjuten signatur, 8 x 8 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1960-tal, serveringsvagn, ek, löstagbara brickor, längd 82 cm_31643a_8dbb46b7307185f_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Strenco, Tyskland, 1950-tal, robot modell "ST1", h 18 cm, anlupen, antenn saknas_31642a_8dbb46b876947b2_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Leksak, litograferad plåt och celluloid, Moderk, japan 1950-tal, xylofonspelare, h 15 cm,bruksslitage_31641a_8dbb46ba9628777_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Cylinderstop med lock, tenn, antagligen Tyskland, sekelskiftet 1800, oidentifierade stämplar, lock med initialer MZ och datering 1800, h 25 cm_31660a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta_31663a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta_31662a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd designer 1960-70-tal, handdukshängare, förgylld mässing, h 102 cm_31360a_8dbb447b4e25371_lg.jpeg
Okänd designer 1960-70-tal, handdukshängare, förgylld mässing, h 102 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK