Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.

Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00

Strinning, Nils, telefonbord, teak och vitlackerad metall, "String", låda i sarg, b 70 cm_33898a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, matsalsstolar, 6 st, ek, modern tillverkning, brun (konst?)läderklädsel_33918a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, teak, märkt nr 50, längd 135 cm_33562a_8dbe1d9150dd532_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, längd 135 cm_33566a_8dbe1e3722bd89f_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, längd 135 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Taburetter, 1 par, skuret trä, Kina, 1900-talets 1 hälft, tygklädd sits, längd 42 cm, renoverade_33573a_8dbe1f0cf49ace0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Pianopall, skuren och bonad ek med lös broderad dyna, sekelskiftet 1900, längd 78 cm_33574b_8dbe1f04e7e9e1a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Ekström, Yngve för ESE-Möbler (senare Swedese), Vaggeryd, bord, palisander med mässingsbeslag, benställning i bonat böjträ, triangulär skiva, "Krok", design 1953, l 52 cm, _33933a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Armstolar, 1 par, skuret och vitlackerat trä, gustavianska provinsarbeten, Västsverige, sekelskiftet 1800, rosa klädsel_33934a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Okänd designer, liggmöbel, svart konstläder med kromat underrede på lös svartlackerad benställning, längd 170 cm_33776a_8dbe7783e5bfbf7_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Starck, Philippe för Aleph/Driade, Italien, stol, lackerad metall och böjträ med svart läderklädsel, "Costes", design för Café Costes, Paris, design 1984_33951a_8dbe9bcb4643aad_lg.jpeg
Starck, Philippe för Aleph/Driade, Italien, stol, lackerad metall och böjträ med svart läderklädsel, "Costes", design för Café Costes, Paris, design 1984
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd svensk designer, snedklaffsekretär, björk, Swedish Grace, 1910-20-tal, 3 lådor samt skrivklaff, märkt Svensk Möbelindustri, längd 85 cm_33978a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, soffa, så kallad Howardmodell, randig klädsel, l 210 cm_33980a_lg.jpeg
Okänd designer, soffa, så kallad Howardmodell, randig klädsel, l 210 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Frankrike, Louis XV-stil, 1900-talets 2 hälft, randig klädsel_33983a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK

_33957a_8dbe9ba470b559c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Trädgårdsmöbel, 5 delar, galvaniserad metall, 1900-talets 1 hälft, 2 armstolar, 2 stolar samt bord med glasskiva_33938a_8dbe9c60bb4b6ab_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Fåtöljer, 1 par, skuren mahogny med handbroderad klädsel, oscarianska, 1800-talets slut_33939a_8dbe9ce08a5c21c_lg.jpeg
Fåtöljer, 1 par, skuren mahogny med handbroderad klädsel, oscarianska, 1800-talets slut
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Soffgrupp, 2 + 1 delar, skuren valnöt med djuphäftad sammetsklädsel, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, soffa samt 2 fåtöljer, soffa l 170 cm_33940a_8dbe9cdf05db04d_lg.jpeg
Soffgrupp, 2 + 1 delar, skuren valnöt med djuphäftad sammetsklädsel, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, soffa samt 2 fåtöljer, soffa l 170 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Vitrinskåp, mahogny med mässingsbeslag och brokig marmorskiva, Louis XVI-stil, 1900-talets 1 hälft, h 140 cm_33937a_8dbe9d6f25d1720_lg.jpeg
Vitrinskåp, mahogny med mässingsbeslag och brokig marmorskiva, Louis XVI-stil, 1900-talets 1 hälft, h 140 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Fåtöljer, 1 par, skuren mahogny, så kallade Emmafåtöljer, nyrokokostil, 1900-talets 1 hälft_33941a_8dbe9ce18416d88_lg.jpeg
Fåtöljer, 1 par, skuren mahogny, så kallade Emmafåtöljer, nyrokokostil, 1900-talets 1 hälft
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
 Foersom, Johannes & Hiort-Lorenzen, stolar, Peter för Lammhults, stapelstolar, 6 st, röd polyamidplast på kromat underrede, "Campus Air", design 1992_34013a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Allard, Gunilla för Lammhults, loungebord, svartlackerat på brännlackerad metallfot, "Cinema", design 1993, diameter 50 cm_34012a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Rakspegel, mahogny, 1800-talets 2 hälft, golvmodell, roterbar spegel med justerbar höjd, 2 lådor i sarg_33956a_8dbe9cdccf49959_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Damarbetsbord, valnötsrot med bronsbeslag, Louis XV-stil, antagligen Frankrike, 1800-talets mitt eller 2 hälft, uppfällbar skiva varunder lös inredning, b 55 cm, smärre fanerdefekter_33958a_8dbe9ce8e146e0c_lg.jpeg
Damarbetsbord, valnötsrot med bronsbeslag, Louis XV-stil, antagligen Frankrike, 1800-talets mitt eller 2 hälft, uppfällbar skiva varunder lös inredning, b 55 cm, smärre fanerdefekter
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Damarbetsbord, valnöt med mässingslister, antagligen Frankrike, sekelskiftet 1900, b 50 cm_33959a_8dbe9cea2f157ef_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Postskåp, grålackerad metall, höjd 192 cm, mindre skador_34064a_lg.jpeg
Postskåp, grålackerad metall, höjd 192 cm, mindre skador
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Soffa, krom med vit (konst?)läderklädsel, modell snarlik Le Corbusiers LC3, l 210 cm, normalt bruksslitage_34067a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Vilfåtölj, svarvad valnöt med blommig klädsel, 1800-talets slut_34152a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Jalk, Grete för P Jeppesen Møbelfabrik, Store Heddinge Danmark, 1950-60-tal, soffbord, teak med infattad svart melaminskiva, l 160 cm_34167a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Okänd dansk designer, matbord, teak, med 2 utdragbara skivor, så kallat holländskt utdrag, 1950-60-tal, totalt 246 x 85 cm_34123a_8dbeaa505f31525_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Aamodt, Jahn  för Conform, tillskriven, snurrfåtölj med fotpall, böjträ med läderdetaljer, klädsel i grafitfärgat fårskinn, möjligen modell Easy_34127a_8dbeaa912baafd1_lg.jpeg
Aamodt, Jahn för Conform, tillskriven, snurrfåtölj med fotpall, böjträ med läderdetaljer, klädsel i grafitfärgat fårskinn, möjligen modell Easy
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Aamodt, Jahn  för Conform, tillskriven, snurrfåtölj med fotpall, böjträ med läderdetaljer, klädsel i grafitfärgat fårskinn, möjligen modell Easy_34126a_8dbeaa8fee6978a_lg.jpeg
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Skrivpulpet, grönmålat och förgyllt trä, 1900-talets 1 hälft, bredd 89 cm_34077a_8dbea787e5883b1_lg.jpeg
Skrivpulpet, grönmålat och förgyllt trä, 1900-talets 1 hälft, bredd 89 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer (Erik Wörtz?) för Hero Møbler, fåtöljer 1 par/modulsoffa, teak med svart ylleklädsel, flyttbara armstöd, brännstämplade, total längd 130 cm_34078a_8dbea78c187bb51_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer (Erik Wörtz?) för Hero Møbler, fåtöljer 3st/modulsoffa, teak med grön ylleklädsel, flyttbara armstöd, brännstämplade, total längd 185 cm_34080a_8dbea78f7f1abf9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kjærnulf, Henning för Sorø Stolefabrik, stolar, 3 st, teak med svart konstläderklädsel, design 1960_34089a_8dbea83ac1a129a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd dansk designer, 1960-tal, byrå, teak, 3 lådor, bredd 59 cm_34105a_8dbea94fe247d8f_lg.jpeg
781
Okänd dansk designer, 1960-tal, byrå, teak, 3 lådor, bredd 59 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd dansk designer, 1960-tal, byrå, teak, 3 lådor, bredd 60 cm_34106a_8dbea950f38b4d3_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1960-tal, byrå, teak, 3 lådor, bredd 60 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, herrbetjänt, grålackerat trä, h 110 cm_34116a_8dbea9fa2bacca1_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Barglob, bonat trä med litograferad dekor, 1900-talets slut, h 100 cm_34115a_8dbea9f935fdd02_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Byrå, ek med intarsia och bronsbeslag, gustavianskt provinsarbete, 1700-talets slut, kannelerade ben, b 105 cm, skiva från sekelskiftet 1900, lås saknas_34113a_8dbea9fd8722516_lg.jpeg
798
Byrå, ek med intarsia och bronsbeslag, gustavianskt provinsarbete, 1700-talets slut, kannelerade ben, b 105 cm, skiva från sekelskiftet 1900, lås saknas
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kommod, svart och grålackerat trä, sekelskiftet 1900, front med låda och skåpsdörr, b 57 cm_34110a_8dbea965a7ff20e_lg.jpeg
799
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Byrå, svart- och grålackerat trä, 1800-talets 2 hälft, front med 4 lådor, b 113 cm_34112a_8dbea9673dc0746_lg.jpeg
800
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Damskrivbord, delvis svärtad valnöt, oscarianskt, sekelskiftet 1900, 3 lådor i sarg, bakstycke med uppsatser, b 106 cm_34109a_8dbea96403f579d_lg.jpeg
801
Damskrivbord, delvis svärtad valnöt, oscarianskt, sekelskiftet 1900, 3 lådor i sarg, bakstycke med uppsatser, b 106 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Barglob, bonat trä med litograferad dekor, 1900-talets slut, h 100 cm_34114b_8dbea9f822d8daa_lg.jpeg
802
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, taburett, senare klädsel, denna av Heli Heino, längd 102 cm_34125a_8dbeaa4efe267f7_lg.jpeg
812
Okänd designer, taburett, senare klädsel, denna av Heli Heino, längd 102 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, soffbord med undre tidskriftshylla, teak, längd 120 cm_34130a_8dbeaa953feaf9f_lg.jpeg
813
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Kjersgaard, Aksel för Odder, väggspegel, teak,  modell 145 K, höjd 105 cm_34131a_8dbeaa941b82e23_lg.jpeg
814
Kjersgaard, Aksel för Odder, väggspegel, teak, modell 145 K, höjd 105 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd skandinavisk designer, 1960-tal, matbord med 2 utdragsskivor, palisander, bredd 86 cm, längd 150 + 2x52 (totalt 254 cm), normalt bruksslitage med någon fläck, mittskiva solblekt_34258a_lg.jpeg
815
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK