Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.

Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00

Wikkelsø , Illum för Niels Eilersen, fåtöljer, 3 st, teak med svart konstläderklädda dynor, "Capella", design 1959, b 68 cm,  dynor med visst bruksslitage_33446a_8dbe110029c3494_lg.jpeg
Wikkelsø , Illum för Niels Eilersen, fåtöljer, 3 st, teak med svart konstläderklädda dynor, "Capella", design 1959, b 68 cm, dynor med visst bruksslitage
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Wikkelsø , Illum för Niels Eilersen, soffa, teak med svart konstläderklädda dynor, "Capella", design 1959, b 190 cm,  dynor med visst bruksslitage_33445a_8dbe13b290ab092_lg.jpeg
Wikkelsø , Illum för Niels Eilersen, soffa, teak med svart konstläderklädda dynor, "Capella", design 1959, b 190 cm, dynor med visst bruksslitage
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kirkegaard, Erik för Høng Stolefabrik, armstol, teak med svart konstläderklädsel, modell 49, 1950-60-tal, stämpelsignerad_33447a_8dbe06d8d2f17f4_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Østervig, Kurt för Jason, tillskriven, satsbord, 3 st, palisander, 2 med svart Formicaskiva, hörn med ovala tappar, b 60 cm_33440a_8dbe11051d09e2f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Wegner, Hans J för Carl Hansen & Sön, armstol, bok med sits i flätat natursnöre, CH24 "Y-Stolen", _33564a_8dbe1e70c3ca0b7_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Wegner, Hans J för Carl Hansen & Sön, armstol, bok med sits i flätat natursnöre, CH24 "Y-Stolen", _33565a_8dbe1e71cda9fd6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, soffbord, teak, längd 140 cm_33568a_8dbe1e3839e67bb_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Wegner, Hans J för Getama, soffa, ek med original grön ylleklädsel, modell GE236/4, design 1955, l 230 cm, smärre slitage_33590a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Illums design group för Illums Bolighus, soffa, svart anilinläder på stålben, "The Sofa", etikettmärkt, l 190 cm_33593a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Soffgrupp, 4 delar, mahogny med mässingsbeslag, empirestil, antagligen Baltikum, 1800-talets slut, soffa och armstolar med dekor av karyatider mm, bordsskiva med repa_33594a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering7 500 - 8 000 SEK
Nattygsbord, 1 par, bonat trä, 1900-tal senare hälft, bredd 41 cm, bruksslitage_33571a_8dbe1e3a1d3f7f4_lg.jpeg
Nattygsbord, 1 par, bonat trä, 1900-tal senare hälft, bredd 41 cm, bruksslitage
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Malmsten, Carl för Bröderna Anderssons Möbelfabrik, Skillingaryd, stolar, 4 st, bok, "Jan", 1940-50-tal, grönrandig original ylleklädsel_33449a_8dbe06da4d7b7d5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Fryklund, Erik för Hagafors Möbelfabrik/Bra Bohag, pinnstolar, 3 st, blålackerat trä, stämpelsignerade, färgbortfall_33450a_8dbe0521b8b96d6_lg.jpeg
Fryklund, Erik för Hagafors Möbelfabrik/Bra Bohag, pinnstolar, 3 st, blålackerat trä, stämpelsignerade, färgbortfall
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kristiensen, Kai för Skovmand & Andersen, satsbord, 3 delar, palisander, brännstämplat Danish Furnituremakers Control, b 58 cm_33601a_8dbe20003409008_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kristiansson, Uno och Östen för Vittsjö Möbelfabrik/Luxus, väggskåp, teak samt svärtat päronträ med tennintarsia, Abstrakt, modellnr 301, l 75 cm, litteratur: Vittsjömöbels katalog 1957, avbildad_33636a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 220 - 4 400 SEK
Armstolar, 2 st, lackerat och förgyllt trä, så kallade svenska modellen med "skrattrygg", 1 gustavianskt provinsarbete, sekelskiftet 1800, 1 sekelskiftet 1900, slitage, förstärkningar_33638a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Okänd designer för Nordal, köpmansdisk, glas och vintagebehandlad fur, "Pharmacy" höjd 90 cm_33642a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, bänk/hylla på hjul, plexiglas och mässing, l 65 cm, bruksslitage_33691a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Fåtöljer, 1 par, helstoppad plyschklädsel, så kallade Emmafåtöljer, 1900-talets mitt_33697a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Matgrupp, 13 delar, bemålat trä, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, 12 stolar samt matbord med 2 iläggsskivor_33698a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Pianobankett, skuren och bonad ek med broderad sits, 1800-talets slut, lyrgavlar, längd 95 cm_33719a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Vägghylla, skuret och bemålat trä, Danmark 1800-talets början, så kallad Amagerhylla, datering 1810, skador_33722a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Brickbord, svartlackerat trä med lös plåtbricka, 1800-talets slut, total längd 76 cm_33724a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Volther, Poul M för FDB, pinnstolar, 4 st, svarvad och blålackerad bok, modell J46, design 1956, stämpelsignerade, 1 2:a sortering_33486a_8dbe06d734c4847_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer för IKEA, soffbord, "Bjällsta", palisanderimiterande skiva med svärtade ben, diameter 80 cm_33734a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Nattygsbord, teak, längd 45 cm_33397a_8dbda0a27a3f745_lg.jpeg
Nattygsbord, teak, längd 45 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nattygsbord, 1 par, skuret trä med vit stenskiva, höjd 78 cm_33400a_8dbe06d4cc1d4e9_lg.jpeg
Nattygsbord, 1 par, skuret trä med vit stenskiva, höjd 78 cm
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lådspegel, mahogny, senempire, 1800-talets 1 hälft, låda i sarg, höjd 42 cm_33401a_8dbda04a34cbc5c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, divan med fotpall, blå plysch, divan längd 158 cm_33707a_8dbe511b1e33f19_lg.jpeg
Okänd designer, divan med fotpall, blå plysch, divan längd 158 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1960-tal, hyllsystem, palisander, säljs i omonterat skick, ej besiktad i monterat skick_33803a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för HAY Copenhagen, lamp/soffbord, svart marmorskiva på kromad benställning, 80 x 80 cm_33771a_8dbe777d6069057_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Spelbord, skuret, lackerat och bronserat trä, rokokostil, sekelskiftet 1900, cabrioleben, sarg med falsk låda, 80 x 80 cm, bruksslitage_33820a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd dansk designer, 1960-tal, mabord med lösa klaffar, teak, etikettmärkt AR Made in Denmark, totalt 170 x 84 cm_33819a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Pedersen, Bernt, vilstol, ek med lösa dynor, "Kludestolen", design 1965_33823a_lg.jpeg
Pedersen, Bernt, vilstol, ek med lösa dynor, "Kludestolen", design 1965
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Heath, Ditte & Adrian för FDB Møbler, loungstol, ek med svart konstläderklädsel, modell J102, stämpelsignerad, klädsel med skador_33831a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, soffbord med 2 utdragbara sidoskivor, teak, l 145 cm_33833a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Volther, Poul M för HAY, stolar, 1 par, grålackerat trä, modell HAY J107_33845a_lg.jpeg
Volther, Poul M för HAY, stolar, 1 par, grålackerat trä, modell HAY J107
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Volther, Poul M för HAY, stolar, 1 par, vitlackerat trä, modell HAY J107_33847a_lg.jpeg
Volther, Poul M för HAY, stolar, 1 par, vitlackerat trä, modell HAY J107
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Vodder, Arne för Sibast Møbelfabrik, stol, massiv palisander med svart lädersits, modell 430, design cirka 1960, sits med smärre ålderstecken_33438a_8dbe10ca5f67ab6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Vedel, Kristian för Søren Willadsen Møbelfabrik, Vejen, soffbord, ek med glasskiva, "Modus", design 1963, knoppar till skiva saknas_33439a_8dbe13b16770e2a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Bänkvitrin, trä och glas, 1900-talets början, l 100 cm_33520a_8dbe04f28fc840d_lg.jpeg
Bänkvitrin, trä och glas, 1900-talets början, l 100 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Byrå, pyramidmahogny, empire, 1800-talets 1 fjärdedel, 3 lådor med flankerande, vridna kolonetter, lejontassar,  med lejontassar, bredd 105 cm_33876a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Okänd designer, möjligen för IKEA, armstolar, 1 par, bok med mässingsknoppar, 1950-60-tal, röd- respektive blå, noppig textilklädsel, bruksslitage_33500a_8dbe0515155f72a_lg.jpeg
Okänd designer, möjligen för IKEA, armstolar, 1 par, bok med mässingsknoppar, 1950-60-tal, röd- respektive blå, noppig textilklädsel, bruksslitage
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Eilersen, Jens Juul för Eilersen, pall, grå textilklädsel på stålben, "Multi", l 120 cm_33889a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Ehrlin, Hans & Häggstam, Christian för Indoor Design, Helsingfors, rullbord, fur med kromade ben, 1970-tal, längd 65 cm_33890a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Lindekrantz, Bo & Lindau, Börge för  Lammhults Mekaniska Verkstad, barstol, förkromat stålrör och glasfiberarmerad svart plast, "S70", design 1970, h 66 cm_33891a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Spelbord, mahogny, senempire, 1800-talets mitt, uppfällbar och roterbar skiva, b 89 cm_33895a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Soffa, skuren mahogny med sidenklädsel, senempire, 1800-talets mitt, flankerande, överkragade kolonetter, lejontassar, l 227 cm_33897a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK