Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.

Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00

Släpspänne, delvis förgyllt silver och emalj, miniatyrer för Franska Hederslegionen, Norska St Olavs Orden, Tunisiska orden Nichan al Iftikhar, Franska guldmedaljen Éducation Physique samt _33472a_8dbdf7fc9f7d921_lg.jpeg
Släpspänne, delvis förgyllt silver och emalj, miniatyrer för Franska Hederslegionen, Norska St Olavs Orden, Tunisiska orden Nichan al Iftikhar, Franska guldmedaljen Éducation Physique samt
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Ordenstecken, silver och emalj, Riddartecken av Franska Hederslegionen, i originaletui från Arthus Bertrand Paris, emaljdefekter_33471a_8dbdfa3d04f7877_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Ordenstecken, silver och emalj, kommendörstecken, 3 klass av Tunisiska orden Nichan al Iftikhar typ II, ("Sidi" Achmed II 1929-1942) i originaletui från Bianchi, Tunis_33470a_8dbe040a6c831de_lg.jpeg
Ordenstecken, silver och emalj, kommendörstecken, 3 klass av Tunisiska orden Nichan al Iftikhar typ II, ("Sidi" Achmed II 1929-1942) i originaletui från Bianchi, Tunis
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Nakterhus med kompass, koppar, "The Maritime", 1900-talets början, kompass märkt "Blair's Nautical Supplies Cardiff", h 28 cm_33531a_8dbe10fdf636b08_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Medalj, vitmetall, deltagar/arrangörsmedalj Olympiska Spelen Stockholm 1912, gravör Erik Lindberg, slagen hos Vaughtons Birmingham, dia 5,5 cm, tilldelad Ejnar Levison_33473a_8dbdfa4d8ca9b9f_lg.jpeg
Medalj, vitmetall, deltagar/arrangörsmedalj Olympiska Spelen Stockholm 1912, gravör Erik Lindberg, slagen hos Vaughtons Birmingham, dia 5,5 cm, tilldelad Ejnar Levison
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Olympisk deltagaremedalj, försilvrad brons, London 1908, graverad av Bertram  Mackennal, i originaletui, tilldelad Ejnar Levison_33474a_8dbdfa4ad7f12b2_lg.jpeg
Olympisk deltagaremedalj, försilvrad brons, London 1908, graverad av Bertram Mackennal, i originaletui, tilldelad Ejnar Levison
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Olympisk domarmedalj, försilvrad brons, London 1908, graverad av Bertram  Mackennal, i originaletui, tilldelad Ejnar Levison_33475a_8dbdfa497676384_lg.jpeg
Olympisk domarmedalj, försilvrad brons, London 1908, graverad av Bertram Mackennal, i originaletui, tilldelad Ejnar Levison
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Olympisk medalj, brons, deltagarmedalj för VII Olympiaden i Antwerpen 1920, dia 6 cm, tilldelad Ejnar Levison_33476a_8dbdfa4578cfb48_lg.jpeg
Olympisk medalj, brons, deltagarmedalj för VII Olympiaden i Antwerpen 1920, dia 6 cm, tilldelad Ejnar Levison
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Olympisk medalj, brons, deltagarmedalj för VIII Olympiaden i Paris 1924, graverad av Raoul Bénard, dia 5,5 cm, i originalask, tilldelad Ejnar Levison_33477a_8dbdfa4353a8321_lg.jpeg
Olympisk medalj, brons, deltagarmedalj för VIII Olympiaden i Paris 1924, graverad av Raoul Bénard, dia 5,5 cm, i originalask, tilldelad Ejnar Levison
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Flygplanspropeller, trä med mässingsbeslag, antagligen för Focker S6, längd 301 cm, medföljer väggfästen_33615a_8dbe2039c9ca6da_lg.jpeg
Flygplanspropeller, trä med mässingsbeslag, antagligen för Focker S6, längd 301 cm, medföljer väggfästen
Slutpris16 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Flintlåspistol, Spanien/Balkan, 1700-tal, valnötsstock med silverinkrusteringar, pipa signerad G Fernandez (Geromino F, Madrid, verksam1690-1727), lås med svårtydd signatur, längd 47 cm, _33633a_lg.jpeg
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Slaglåsgevär, M/1860 (Wredes modell), Husqvarna, nummeridentisk 11113, piplängd 95 cm, räfflad pipa, l 140 cm, senare laddstake_33616a_8dbe2c65c6dbfd8_lg.jpeg
Slaglåsgevär, M/1860 (Wredes modell), Husqvarna, nummeridentisk 11113, piplängd 95 cm, räfflad pipa, l 140 cm, senare laddstake
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Gevär, flintlås, delvis 1700-tal, l 133 cm, kolv kortad, rörkor och laddstake saknas, senare kolvkappa_33617a_8dbe2c66cc3cf58_lg.jpeg
Gevär, flintlås, delvis 1700-tal, l 133 cm, kolv kortad, rörkor och laddstake saknas, senare kolvkappa
Slutpris1 300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Värja, stål, modell liknande så kallat Soldatsvärd M/1653 men av samansatta delar, tveeggad klinga med stämplar från Wira Bruk, hjärtformade parerstänger med tumgrepp, stållindad kavel, _33677a_lg.jpeg
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avvägningsinstrument för lantmäteri, F J Berg Stockholm, 1900-talets början, i låda, längd 42 cm_33701a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti instrument för ingenjör/lantmätare, vinkelprisma, elcometer, produx, räknesticka, passare_33702a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Filateli, 1 album, Sverige, _33708a_lg.jpeg
Filateli, 1 album, Sverige,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Jeepdunk, så kallad Jerry Can, 20 liter, lackerad metall, med pip, höjd 46 cm, framstår oanvänd_33713a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Kopparmynt, Numidien, Micipsa (Massimissa) 148-118 fKr, dia 26 mm, vikt 13,5 gram_33499a_8dbdf982e7ad1b4_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Vänsterhandsdolk, stål med benskaft, så kallad stiletto, 1600-tal, l 27 cm_33784a_8dbe835e11c1cb0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Parti medaljer mm, bland annat Världsutställningen i Ghent 1913 och minnesmedalj Stockholmsolympiaden 1912_33478a_8dbdfa47b75ada4_lg.jpeg
Parti medaljer mm, bland annat Världsutställningen i Ghent 1913 och minnesmedalj Stockholmsolympiaden 1912
Slutpris4 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Epåletter (?), 1 par, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, sammet med Alexanders III krönta monogram, 10 x 7 cm_33469a_8dbdf80036ac74a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti medaljer, mestadels silver; bland annat Svenska Spelen 1916 och Baltiska Spelen 1914_33479a_8dbdf8762511d7d_lg.jpeg
Parti medaljer, mestadels silver; bland annat Svenska Spelen 1916 och Baltiska Spelen 1914
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Kartuschlåda med kartuschrem, M/1895 för officer vid Livgardets livskvadron_33864a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Kartuschlåda med kartuschrem, M/1859 för officer vid Livgardets livskvadron_33866a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Kniv med läderbalja, smide, mässing och trä, C Jul Herbertz "Ranger-Messer", l 43 cm, i originalask_33493a_8dbdfa70163836c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Kniv i läderbalja, smide, stål och trä, Nieto, Spanien, l 36 cm_33495a_8dbdfa6eca91f1b_lg.jpeg
Kniv i läderbalja, smide, stål och trä, Nieto, Spanien, l 36 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Combatkniv med balja, Eickhorn KM5000,l 30 cm_33496a_8dbdfa6beda46bb_lg.jpeg
Combatkniv med balja, Eickhorn KM5000,l 30 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
4 delar mynt och medaljer, bland annat Christians VIII och Caroline Mathildes smörjelse 1840_33498a_8dbdf984dc50d91_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kniv i balja, rådjursfot (!), smide och läder, förnicklad klinga, Rehwappen, Solingen 1900-talets mitt, total l 26 cm, spännesknapp saknas_33870a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Bajonett i balja, Schweizisk M/1918 (31?), klinga märkt Elsener Schwyz, total längd 45 cm_33772a_8dbe777f0246dfc_lg.jpeg
Bajonett i balja, Schweizisk M/1918 (31?), klinga märkt Elsener Schwyz, total längd 45 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Sextant, Husun, Henry Hughes & Son, England, 1900-tal, 24 x 22 cm_33774a_8dbe77817a7ef7f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Infanteripik, smide med träskaft, 1600-tal (?), längd 159 cm, kortad_33399a_8dbe04f9e1ad2c1_lg.jpeg
Infanteripik, smide med träskaft, 1600-tal (?), längd 159 cm, kortad
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Infanteripik, smide och trä, 1600-tal (?), längd 227 cm_33522a_8dbe04f7c0dcf21_lg.jpeg
Infanteripik, smide och trä, 1600-tal (?), längd 227 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, bonad masurbjörk, läder och smide, signerad, total l 20 cm, oidentifierad smedstämpel_33926a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, bonad masurbjörk med flera träslag, läder och smide, signerad, total l 22 cm, oidentifierad smedstämpel OG, skaft med text Delsbo_33927a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, bonad masurbjörk, läder och smide, signerad, total l 24 cm_33928a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, flera träslag, läder och smide, signerad, total l 21 cm, oidentifierad smedstämpel RB_33929a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bergman, Bo med flera, mycket stort parti knivar, baljor mm, smide, läder, trä mm_33930a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
5 delar läderslöjd mm, bland annat saltpung_33931a_lg.jpeg
5 delar läderslöjd mm, bland annat saltpung
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Parti trofeer, 8 st, rådjur samt vildsvin_33758a_8dbe5eb870983b4_lg.jpeg
Parti trofeer, 8 st, rådjur samt vildsvin
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, bonad masurbjörk, läder och smide, signerad, total l 20 cm, oidentifierad smedstämpel OG_33997a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, bonad masurbjörk, ben, läder och smide, signerad, total l 18 cm_33999a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, bonad björk, ben, läder och smide, signerad, total l 22 cm, oidentifierad smedstämpel_34001a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, bonad masurbjörk, eneträ, ben, läder och smide, signerad, total l 20 cm_34003a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Lindbäck, Emil, egen ateljé Karesuando, kniv i balja, näver, smide och läder, signerad, total l 20 cm_34002a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Lindbäck, Emil, egen ateljé Karesuando, kniv i balja, näver, smide och läder, signerad, total l 23 cm_34004a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Kniv i balja, björk, horn, smide och läder, signerad HN för Harry Nilsson, Paharova, Hakkas, total l 25 cm_34005a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK