Miró, Joan, färglito, "Agora I" 1971, ed Arte Adrien Maeght, Paris för Musée d'Art Moderne de la ville de Strasbourg, signerad HC, pappersstorlek 88,8 x 78 cm, något gulnad, fäst i överkant_34519b_8dbf2869f9d1abe_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering42 000 - 44 000 SEK
Ring, 18 karat rödguld, slät, stämplad Martin Stehn Halmstad, innerdiameter 17 mm, vikt 7,6 gram_34530a_8dbf4b39313ccde_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld, slät, stämplad Martin Stehn Halmstad, innerdiameter 17 mm, vikt 7,6 gram
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Dalí, Salvador, etsning med pochoir och guldapplikation, "Return, O Shulamite", ur "Song of Songs" (of Solomon) 1971, signerad EA, 40 x 25 cm, pappersstorlek 57 x 38, tryckt på B F Rives, _34516a_8dbf4c8ae6426a5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Dalí, Salvador, efter honom (?), färgetsning, "L'Academie de Paris" 1971, ed Léon Amiel, utförd med anledning av Dalís inträde i Akademien, bär signatur EA, 42,5 x 59,5 cm, pappersstorlek 57 x 76 cm, _34522a_8dbf4c85dd0535d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Collier, metall med dekorativa pärlor, Chanel, dekor av spegelmonogram/logotyp, märkt "A12 V" (höstsäsong 2012), l 89 cm (privatförlängt till 100 cm)_34482a_8dbf0c34520067a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Matbesticksuppsättning, 26 delar, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, 6 matskedar, 9 -knivar och 10-gafflar samt 1 såsslev, total vikt exklusive knivar 685 gram_33629a_8dbf4b4840019b9_lg.jpeg
Matbesticksuppsättning, 26 delar, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, 6 matskedar, 9 -knivar och 10-gafflar samt 1 såsslev, total vikt exklusive knivar 685 gram
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Okänd dansk designer, matbord, teak, med 2 utdragbara skivor, så kallat holländskt utdrag, 1950-60-tal, totalt 246 x 85 cm_34481a_8dbef2c140a2827_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Dalí, Salvador, efter honom (?),etsning med pochoir, "Aries", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,_34507a_8dbf2836171a57d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Dalí, Salvador, efter honom (?),  etsning med pochoir, "Taurus", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,_34509a_8dbf27fa8b63a45_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Gemini", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,_34510a_8dbf27f943daccf_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Cancer", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives, _34511a_8dbf28668996fb4_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Leo", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives, _34514a_8dbf27f44fb7b2c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Virgo", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,_34512a_8dbf27f6742f353_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Libra", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives, _34505a_8dbf282b48828c5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Scorpio", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,_34508a_8dbf286750f60d9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Sagittarius", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives, _34503a_8dbf28288ab208a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Capricorn", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,  _34513a_8dbf27f54c3e5a8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Aquarius", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives, _34506a_8dbf28350a6594a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Pisces", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives, _34504a_8dbf28299e09b93_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Soffgrupp, 4 delar, mahogny med mässingsbeslag, empirestil, antagligen Baltikum, 1800-talets slut, soffa och armstolar med dekor av karyatider mm, bordsskiva med repa_34555a_lg.jpeg
Slutpris5 000 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Herrsavonett, 18 karat rödguld, Longines, 1900-talets början, urverk numrerat 3216084 (194), dia 5,5 cm, vikt 100,5 gram_34556a_lg.jpeg
Slutpris14 000 SEK
Värdering1 500 - 16 000 SEK
Damarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, Zentima, länk med otydliga svenska stämplar, total vikt 19,4 gram, säkerhetskedja defekt_34557a_lg.jpeg
Slutpris6 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Thorén, Esaias, olja, surrealistisk kustbild, signerad och daterad 1949, 33 x 41 cm, proveniens: inköpt direkt från konstnären av Carl Magnus Berger,  gåva av honom, därefter i arv_34558a_lg.jpeg
Slutpris8 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Wegner, Hans J för Getama, soffa, ek med original grön ylleklädsel, modell GE236/4, design 1955, l 230 cm, smärre slitage_34559a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Dalí, Salvador, etsning med pochoir och guldapplikation, "The Kiss", ur "Song of Songs" (of Solomon) 1971, signerad EA, 40 x 25 cm, pappersstorlek 57 x 38, _34515a_8dbf4c8c968ce28_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd designer för W A Bolin, coasters, 6 st, silver, stämplade Stockholm 1947, dia 8,3 cm, total vikt 220 gram, spegelmonogram W_34533a_8dbf4b34648cfc1_lg.jpeg
Okänd designer för W A Bolin, coasters, 6 st, silver, stämplade Stockholm 1947, dia 8,3 cm, total vikt 220 gram, spegelmonogram W
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matskedar, 6 st, silver, gammalsvensk modell, 1700-tal, olika Stockholmsmäsatre; Pehr Zethelius 1Abraham Hallard m fl, total vikt 450 gram, delvis med gravyr_34552a_8dbf4c19e6b4aa7_lg.jpeg
Matskedar, 6 st, silver, gammalsvensk modell, 1700-tal, olika Stockholmsmäsatre; Pehr Zethelius 1Abraham Hallard m fl, total vikt 450 gram, delvis med gravyr
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Höglund, Erik för Boda, ölstop, 5 st, grön glasmassa, höjd ca 11 cm_34534a_8dbf4c1d61152bc_lg.jpeg
Höglund, Erik för Boda, ölstop, 5 st, grön glasmassa, höjd ca 11 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Gräddkanna, silver, empire, Österrike, 1800-talets 1 hälft, slät, kaskformad, graverat monogram under friherrelig krona, oidentifierad stämpel Wien 1825, h 9 cm, vikt 125 gram, smärre buckla_34537a_8dbf4bc7c6fc65f_lg.jpeg
Gräddkanna, silver, empire, Österrike, 1800-talets 1 hälft, slät, kaskformad, graverat monogram under friherrelig krona, oidentifierad stämpel Wien 1825, h 9 cm, vikt 125 gram, smärre buckla
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Lockurna porslin Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av piover mm, hänkelfästen och lockknopp i form av Fo-hundar, höjd 44 cm, lockknopp med lagning_34560a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Lockurna porslin Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av piover mm, hänkelfästen och lockknopp i form av Fo-hundar, höjd 43 cm, lockknopp med lagning_34561a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Oppenheimer, Leona, olja, "Minne från bröllopsfesten", signerad och daterad -98, 90 x 116 cm_34562a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 2 400 SEK
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrvas, vitglaserat stengods, signerad, h 11,5 cm_34564a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Dotremont, Christian, litografi, "De pluie en pluie noire mais de plus en plus orageuse" 1977, signerad och numrerad 30/100, 76 x 56 cm, Dotremont grundade, _34563a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Dalí, Salvador, efter honom, färglito (10 färgers), "Sinbad le Marin" (Sindbad Sjöfararen) efter original från 1966, tryckt signatur, pappersstorlek 75 x 54 cm _34520a_8dbf4c886a54ee9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Pyk, Madeleine, färglitografi, "Cirkus Noak", signerad och numrerad 52/100, 56 x 66 cm_34484a_8dbf0eeea61d5d2_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, dekor i polykromt underfång, osignerad, h 20 cm_34521a_8dbf2813875bb61_lg.jpeg
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, dekor i polykromt underfång, osignerad, h 20 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Saltkar, 1 par, sterlingsilver, George III, 1800-talets början, runda på 3 volutben, stämplade ES Birmingham 1803, dia 6,5 cm, total vikt 100 gram, medföljer 2 saltskedar vitmetall, initialer_34543a_8dbf4bc65aa72b1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Löfman, Eric för Markströms, mat- respektive theskedar, 9 + 12 st, silver, modell Uppsala, stämplade Uppsala, total vikt 420 gram_34525a_8dbf4b437533845_lg.jpeg
Löfman, Eric för Markströms, mat- respektive theskedar, 9 + 12 st, silver, modell Uppsala, stämplade Uppsala, total vikt 420 gram
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Wegner, Hans J för Carl Hansen & Sön, armstol, bok med sits i flätat natursnöre, CH24 "Y-Stolen", _34565a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Wegner, Hans J för Carl Hansen & Sön, armstol, bok med sits i flätat natursnöre, CH24 "Y-Stolen", _34566a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Henningsen, Simon för Lyfa, taklampa, eloxerat stål, ”Tivoli-Pendel”, modell 85-46, höjd 32 cm_34567a_8dbf4e1c7f4b65d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, väggplatta, glaserat stengods, "Glädjehus", ur serien "Väggplattor" från 1977, signerad, daterad 1978 (!) och numrerad 111/950, 32 x 26 cm_34568a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Ben Salem, Aly, gouache, arabiskt brudpar till häst, signerad, synlig pappersstorlek 23 x 23 cm_34569a_lg.jpeg
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Skjortknappar, 1 par, 18 karat rödguld med pärla, svenska stämplar 1926, total vikt 3,2 gram_34532a_8dbf4b3378f2e94_lg.jpeg
Skjortknappar, 1 par, 18 karat rödguld med pärla, svenska stämplar 1926, total vikt 3,2 gram
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Ströskedar, 1 par, delvis förgyllt silver, Olga, dekor av stiliserat snäckskal, stämplade Gustaf Möllenborg-Féron Stockholm 1851, l 22 cm, total vikt 150 gram_34546a_8dbf4bc4e483177_lg.jpeg
Ströskedar, 1 par, delvis förgyllt silver, Olga, dekor av stiliserat snäckskal, stämplade Gustaf Möllenborg-Féron Stockholm 1851, l 22 cm, total vikt 150 gram
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Giertta, Claës för MEMA, matskedar, 8 st, silver, "Paris", design 1958, total vikt 1400 gram_34526a_8dbf4b3002fa0cd_lg.jpeg
Giertta, Claës för MEMA, matskedar, 8 st, silver, "Paris", design 1958, total vikt 1400 gram
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd designer för GAB, uppläggningssked, silver, slät med stiliserad akantusdekor, stämplad Stockholm 1950, l 21 cm, vikt 105 gram_34536a_8dbf4bd6406595d_lg.jpeg
Okänd designer för GAB, uppläggningssked, silver, slät med stiliserad akantusdekor, stämplad Stockholm 1950, l 21 cm, vikt 105 gram
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK