25/2 16.00

Visning::

23/2 12-19

24/2 12-17

25/2 12-16

Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm_36387a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Gräddkanna, porslin, Kina Qianlong (1736-95), polykrom och förgylld dekor av personer i palats, h 10 cm_36213a_8dc231853203b8f_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Skål, porslin, Kina, Ming, Wanli (1563-1620), så kallat Kraakporslin, blå underglasyrdekor av blommor mm, dia 15 cm_36395a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd mästare, vas, flintgods, Kutani (?), sekelskiftet 1900, heltäckande dekor av heliga personer mm i guld, senare monterad till lampa, oidentifierad signatur Tsukuru, h exklusive lamphållare 26 cm_36473a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Ushept/stele, skuren alabaster, Egypten, 1920-30-tal, i form av stående Faraoh med Nemes, h 27 cm, smärre slitage_36489a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skulptur, terrakotta på träsockel, häst, Han-stil, 1900-tal, längd 49 cm_36494a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Rökelsekar, 1 par, patinerad brons, Japan, 1900-tal, h 22 cm_36429a_8dc2c7d2e160442_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Toyokuni, Kôchôrô III, (Kunisada I),  träsnitt, kvinnliga musiker, sign Toyokuni ga i Toshidama-kartusch, 37 x 25 cm, smärre pappersskador_36553a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, berglandskap, oidentifierad signatur, synlig bildstorlek 43 x 52 cm_36558a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Fat, flintgods, Kutani, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, heltäckande polykrom och förgylld dekor av processioner mm, oidentifierad signatur, dia 28 cm_36565a_8dc2edbc57e948d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong/Jiaqing, sekelskiftet 17-1800, blå underglasyrdekor i Willowmönster, l 55 (!) cm_36542a_8dc2e33d8577821_lg.jpeg
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, kvadratiskt bukig med polykrom dekor i Kantonemalj, h 32 cm_36365a_8dc2be29f7fafdf_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av personer mm i famille-rose-färger, h 38 cm, lagning_36364a_8dc2be2c3a3245b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skrin, emaljerad och förgylld metall med genombrutet nefritlock, Kina, Qin-repubik, 1900-talets början, dekor av pioner, fåglar mm, l 13 cm, smärre emaljdefekter_36587a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Golvurna, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av flodlandskap, botten med koncentriska, blå ringar, h 31 cm, hårspricka_36592a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Zarf, delvis förgyllt silver, sannolikt osmansk, 17-1900-tal, h 4,5 cm_36596a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Dosa, silver, svampformad med guldinkrusterad dekor mot niellerad fond, Persien (?),18-1900-tal, dia 4 cm_36605a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Teckning, akvarellerad tusch med guldinslag, Kina, Qing, personer i tempelmiljö, pappersstorlek 22 x 28 cm_36607a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lockask, flintgods, Japan Kutani (?), Meiji/Taishô, 1900-talets början, polykrom och förgylld dekor av personer, fåglar mm, även invändig dekor, dia 11 cm, fläckar_36314a_8dc27de5c6dc561_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Okänd japansk keramiker, skål, flintgods, Kutani (?), Miji-Taishô, så kallad "Thousand Faces"-dekor, dia 23 cm, nagg_36313a_8dc27e15be8b19c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Lockurna porslin Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av piover mm, hänkelfästen och lockknopp i form av Fo-hundar, höjd 44 cm, lockknopp med lagning_36615a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Rökelsekar, porslin, Japan, Meiji, 1800-talets 2 hälft, polykrom och förgylld dekor, genombrutet lock med dekor av Fo-hund i lotus, l 20 cm_36639a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Skulpturfragment, brons, Buddhahuvud, cire-perdueteknik, antagligen Khmer 1400-tal (?), h 75 mm, skador_36643a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Lockurnor, 1 par, porslin, Kina, modern tillverkning, blå underglasyrdekor, höjd 20 cm_36661a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vinkylare, porslin, Arita, Japan, Meiji-Taishô, dekor i famille-rose-färger, svårtydd signatur möjligen Shim Po Zo, h 19 cm, sprickor_36678a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm_36681a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Skål, silver, Indo-persisk, sekelskiftet 1900, heltäckande, driven dekor av stiliserad växtlighet, dia 21 cm, vikt 335 gram_36682a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Dolkar i balja, 2 st, så kallade Keris (Kris), Indonesien, 1900-tal, damaskerade klingor, total l 50 respektive 54 cm_36700a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd kinesisk konstnär, akvarell och tusch, synlig pappersstorlek 26 x 32 cm_36680a_8dc2f0465bcebf3_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Stridsklubba, stål, så kallad Gada, Indo-persisk, 1800-tal, dekor av stiliserade djurhuvuden, l 78 cm_36797a_8dc3164e3b0b66c_lg.jpeg
Slutpris11 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Svärdskarbin, stål med kolv/balja i hardwood, Burma, 1800-talets 1 hälft eller mitt, förgyllda beslag, total l _36798a_8dc3166df1fc0ae_lg.jpeg
Slutpris10 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm_36801a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Dörr med skjutlås, skuret trä, Dogon, Mali, 1900-talets 2 hälft, 51 x 38 cm_36744a_8dc3166955e8360_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Anmodersskulptur, snidat trä, möjligen Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets 2 hälft, stående kvinna med halsband i sten, höjd 45 cm_36750a_8dc3129bb1a8af6_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lockkärl, brons, cire-prdue-teknik, möjligen Benin, 1900-talets 2 hälft, höjd 20 cm_36764a_8dc31442d9661c0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Processionskors, metall, koptiskt, Etiopien, 1900-talets 2 hälft, höjd 26 cm_36794a_8dc3166afefcf16_lg.jpeg
Slutpris2 400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Mask, skuret trä, så kallad Kpelie, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-talets 2 hälft, h 79 cm_36630a_8dc2eff4933b3e6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, Bali, 1900-talets 2 hälft, höjd 27 cm_36647a_8dc2eff6d0b7ea9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Mask, skuret trä, Indonesien, 1900-talets 2 hälft, h 40 cm_36519a_8dc2e0ebaafa616_lg.jpeg
Mask, skuret trä, Indonesien, 1900-talets 2 hälft, h 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, så kallad Kpelie, Senufo, 1900-talets 2 hälft, h 42 cm_36520a_8dc2e0eead3556f_lg.jpeg
Mask, skuret och bemålat trä, så kallad Kpelie, Senufo, 1900-talets 2 hälft, h 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd afrikansk konstnär, halsband/hänge, vårtsvinsbetar, sten och pärlor, kedjans längd 62 cm_36812a_8dc31f2548122c5_lg.jpeg
Okänd afrikansk konstnär, halsband/hänge, vårtsvinsbetar, sten och pärlor, kedjans längd 62 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stridsklubba, snidat trä, så kallad Knobkerrie, Zulu, Sydfrika, längd 43 cm_36823a_8dc31f1c87de0f9_lg.jpeg
Stridsklubba, snidat trä, så kallad Knobkerrie, Zulu, Sydfrika, längd 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kortsvärd i balja, så  kallad Tulwar, niellerad metall, Indien, 1900-tal, tot längd 48 cm_36824a_8dc3216605e33ec_lg.jpeg
Slutpris2 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Tubcittra, bambu, så kallad Valiha, Madagaskar, 1900-tal, dekor av djur mm, längd 81 cm_36826a_8dc31f2027a43ae_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skulptur, förgylld och försilvrad brons, Kusunoki Masashige till häst, efter originalet i Tokyo från 1900, höjd 33 cm_36827a_8dc31f2254c0a5b_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skulptur, patinerad brons, Buddhahuvud, Burma, 1900-tal, cire-perdue-teknik, höjd 13 cm_36828a_8dc31f239666bbc_lg.jpeg
Skulptur, patinerad brons, Buddhahuvud, Burma, 1900-tal, cire-perdue-teknik, höjd 13 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kanna, delvis bemålat lergods, Armenien, 1900-tal, dekor av stenbock, höjd 19 cm_36829a_8dc31f8c5414151_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, väggrelief, skuret trä, dekor av människor, Bali, höjd 49 cm_36830a_8dc31f899956408_lg.jpeg
Okänd konstnär, väggrelief, skuret trä, dekor av människor, Bali, höjd 49 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK