25/2 16.00

Visning::

23/2 12-19

24/2 12-17

25/2 12-16

Figurin, porslin, kvinna med blomsterkorg, KPM (Königliches und Kaiserliches Porzellanmanufaktur) Berlin, 1800-tal, polykrom bemålning, h 15 cm, nagg_36209a_8dc23186c8e2c11_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm_36387a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Trygg,  Carl Johan, träfigurer, 2 st, monterade på platta, stående gubbe och gumma, signerad och daterad 1925, h 18 cm _36216a_8dc2318176155b0_lg.jpeg
Trygg, Carl Johan, träfigurer, 2 st, monterade på platta, stående gubbe och gumma, signerad och daterad 1925, h 18 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Figuriner, 3 st, porslin, B&G samt Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor, h 13- 20 cm  _36218a_8dc231c3a4e9c63_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt, dekor av ansikte mm, signerad, l 17,5 cm_36300a_8dc27e0ac471c7e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, "Man in Trenchcoat" (modell 90556), ur serien "Catwalk", signerad, höjd 20 cm_36240a_8dc2326a7d2008e_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Clough, Dorothy för Gefle/Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat stengods, elefanthona med unge, design 1956, h 12 cm_36461a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Skulptur, patinerad brons (bronserad metall?), Venus di Milo, h 59 cm_36464a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Figurin, delvis bemålat porslin, Conta & Böhme, Pössneck, 1800-talets 2 hälft, gående pojke med korg, stämplad signatur, h 13 cm_36472a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Relief, skuret elfenben (?) i träram, 18-1900-tal, dekor av scen från 30-åriga kriget, totalt mått 13 x 16 cm_36296a_8dc27de3bfc2adf_lg.jpeg
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Dahl-Jensen, Jens Peter, figurin porslin, Japansk jonglörflicka, modellnummer 1326, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm_36487a_lg.jpeg
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Atelier, skulptur, sandgjutet glas, kub med dekor av randig figur, signerad och numrerad 9014, h 9 cm_36488a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas Brains Head blå Karolina, design 1998, signerad, h 8 cm_36301a_8dc27e0c1420c28_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, ur serien Brains, design 1998, osignerad, h 8 cm_36302a_8dc27e0d9513f47_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Ushept/stele, skuren alabaster, Egypten, 1920-30-tal, i form av stående Faraoh med Nemes, h 27 cm, smärre slitage_36489a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skulptur, terrakotta på träsockel, häst, Han-stil, 1900-tal, längd 49 cm_36494a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sever, Clara för Austin, skulptur, förgylld konstmassa på svart träsockel, "The Embrace", höjd 50 cm_36496a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för San Pacific International, Californien, skulptur, patinerad brons på träsockel, "Dolphins Rising", total h 74 cm_36498a_lg.jpeg
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Okänd designer för NAO, figurin, porslin, vilande kvinna med hatt, polykrom underglasyrdekor, l 36 cm_36428a_8dc2c83a54b6d1d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin", ur serien Larsons ungar från 1962, signerad, h 18 cm, glasyrnötning_36508a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 175/500. I/IV 'Merkurius'. Signerad "7630007 Kosta Boda LIM. ED". Box samt USB-sticka medföljer. Längd 22, höjd 18 cm._36512a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 85/500. II/IV 'Saturnus'. Signerad "7630008 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm._36513a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 243/500. III/IV 'Mars'. Signerad "7630009 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm._36514a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 140/500. IV/IV 'Jorden'. Signerad "7630010 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm._36515a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Borgström, Carl Einar för Ystadbrons, skulptur, balettdansös, signerad och numrerad 456, h 29 cm_36544a_8dc2e343e6368e7_lg.jpeg
Borgström, Carl Einar för Ystadbrons, skulptur, balettdansös, signerad och numrerad 456, h 29 cm
Slutpris6 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Larson, Lisa för Galerie Scandia, skulptur, brons, ”Tonåring”, signerad och numrerad No 502, h 27 cm_36543a_8dc2e3429fca0d9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering17 000 - 18 000 SEK
Heerup, Henry för Anders Nyborg, relief, brons "Stjernebarnet" 1977, gjuten signatur och numrering 1104/1500, 24,5 x 16,5 cm_36562a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Wallin, Ester för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods på träsockel, fiskar, modellnummer 9087, design 1969-70, etikettmärkt, total l 21 cm_36518a_8dc2e0e5679f240_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, möjligen Lerlaxen, skulptur, miniatyrkask för Halmstads Polisförening (grundad 1906), delvis bemålat lergods, längd 13 cm_36192a_8dc225b8c914212_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, skulptur, fallskärmsjägare, gjuten metall monterad på träsockel, given till organisatörerna till 20-års återföreningen av 1965-66 års rekryter, höjd 12 cm_36193a_8dc225ba895e7ec_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Huerta, Juan för Lladró, skulptur, glaserat stengods, Eskimo Nap, polykrom underglasyrdekor, h 30 cm_36585a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Upp till mor, modellnummer 2324, polykrom underglasyrdekor, h 12 cm_36224a_8dc227475192c2b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Plockross-Irminger, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, läsande barn, modellnummer 1567, polykrom underglasyrdekor, h 10 cm_36225a_8dc2274525d516e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Den lille gentlemannen, modellnummer 2312, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm _36227a_8dc22743a92e01f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Dahl-Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, pingvin, modellnummer 1821, polykrom underglasyrdekor, höjd 8 cm_36231a_8dc23136cdecfc5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Backström, Monica för Boda, skulpturer, 2 st, polykrom glasmassa, h 6-10 cm_36226a_8dc2274214bb194_lg.jpeg
Backström, Monica för Boda, skulpturer, 2 st, polykrom glasmassa, h 6-10 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, sparvar, modellnummer 1670, polykrom underglasyrdekor, l 18 cm_36232a_8dc231549915bd3_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Herold, Peter för Royal Copenhagen, finkar, modellnummer 1189, längd 10 cm_36233a_8dc23196ebf8e2b_lg.jpeg
Herold, Peter för Royal Copenhagen, finkar, modellnummer 1189, längd 10 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Berg, Rolf, tomte, delvis bemålad keramik, etikettsignerad, höjd 15 cm_36236a_8dc23274003a34e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, hermelin, signerad, längd 23 cm, medföljer sockel_36619a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Skulpturfragment, brons, Buddhahuvud, cire-perdueteknik, antagligen Khmer 1400-tal (?), h 75 mm, skador_36643a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Engström, Kaj, skulptur, delvis bemålad betong, "Sfinx", signerad och numrerad4/200, utförd för Vandalorum i Värnamo, h 16 cm_36671a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Figurin, porslin, Schaubachkunst, Wallendorf, sittande dansös, polykrom bemålning, höjd 17 cm_36278a_8dc27be72f0be37_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm_36681a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Skulptur, bemålad gips, 1950-tal, i form av sittande dansös, höjd 37 cm_36281a_8dc27c0d96c53f2_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Aftershaveflaskor, 2 st, glas med plastlock, Avon, Corvette Stingray respektive Porsche, medföljer skulptur, klarglas, Porsche, längd 13-17 cm_36285a_8dc27bef835a1b2_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Langenmantel-Rietzenstein, Erna von, Rosenthal, figurin porslin Empiredanserska, modellnummer K206/2, designad 1912, först tillverkad 1913, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm, _36704a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Skulptur, patinerat järn, häst, sekelskiftet 1900, h 22 cm_36545a_8dc2e3ed77c21b6_lg.jpeg
Skulptur, patinerat järn, häst, sekelskiftet 1900, h 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK