25/2 16.00
Visning::
23/2 12-19
24/2 12-17
25/2 12-16
- Silver, Guld smyckenRensa filter
Brudkrona, silver, genombruten dekor, stämplad Gösta Wessfeldt Malmö 1962, h 4 cm, vikt 50 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
2 delar silver; saltkar i form av fågelunge samt luktdosa i form av ledad fisk med ögon av grönt glas, h 32 respektive l 80 mm, total vikt 50 gram
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Cigarettetuier, silver, 2 st, längd 9 - 12 cm, svenska importstämplar, total vikt 270 gram
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd designer för C G Hallberg, kaffeservis, 3 delar, silver och bakelit, slät modell, stämplad Stockholm 1940, kanna höjd 20 cm, total vikt 910 gram, initialer EZ eller ZE
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Hansen, Mogens, halsband, silver med cabochonslipade ametister, stämplad Stockholm 1964, l 40 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Damarmbandsur 18 karat, Certina, länk med svensk importstämpel, dia 20 mm, total vikt 23,5 gram
Slutpris6 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, stämplad Jo'ans Köping, l 19 cm, vikt 28 gram
Slutpris11 000 SEK
Värdering11 500 - 12 000 SEK
Halslänk 18 karat rödguld, stämplad Erland Söderberg Västerås uå, l 46 cm, vikt 15,7 gram
Slutpris6 500 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Okänd designer för Arvo Saarela, brosch, silver med cabochonslipad ametist, signerad JP Stockholm 1969, h 4 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti silver, skedar mm, några sterling, total vikt 900 gram
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Gräddkanna, sterlingsilver, indisk stil, dekor av zoodiaken, stämplad MS (?) London 1880, h 10 cm, vikt 150 gram
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Gräddkanna, sterlingsilver, England George III, kaskformad med uppsvängd hänkel, stämplad Solomon Hougham, London 1792, höjd 14,5 cm, vikt 90 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ljusstakar 1 par, sterlingsilver, dekor av akantus, stämplade JR London 1891, h 9 cm, fyllda
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar 1 par, sterlingsilver, dekor av akantus, stämplade Israel Sigmund Greenberg Birmingham 1905, höjd 11 cm, fyllda
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för C G Hallberg, bricka, silver med träkant, stämplad Stockholm 1938, initialer ZE eller EZ, vikt 490 gram
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Kedja med petschaft, 18 karat rödguld, 1800-talets 2 hälft, petschaft med monterad heliotrop, dekor av kvinna och hundvalp, Lars Larsson & Co Göteborg, kedja l 38 cm, vikt 19,5 gram
Slutpris7 500 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Ring, 18 karat rödguld med gammalslipad diamant om cirka 0,2 carat, svenska stämplar, innerdiameter 15 mm, vikt 2 gram
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Gräddkanna, sterlingsilver, Queen Anne-stil, stämplad George Unite Birmingham 1901, höjd 8,5 cm, vikt 65 gram
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Brosch/hänge, 23 karat rödguld, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, stämplad JLP Stockholm 1885, h 7 cm, vikt 8,8 gram
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Brosch, 18 karat rödguld, oscariansk, sekelskiftet 1900, otydliga svenska stämplar, 4,5 x 4,5 cm, vikt 14,5 gram
Slutpris6 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ringar, 2 st, 18 karat rödguld, svenska stämplar, innerdiameter 19 respektive 20 cm, total vikt 7,9 gram
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Svensson, Håkan, ring, silver, organisk form, stämplad Julius Svensson Halmstad 1870, innerdiameter 17 mm, vikt 25 gram
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Brosch/hänge, kameskuren snäcka och förgylld metall, Italien, 1800-talets slut, dekor av minerva, i samtida etui, 50 x 37 mm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Klackring, 18 karat rödguld med onyx, stämplad Bernt Erlandsson Kristianstad 1891, innerdiameter 20 mm, vikt 7.9 gram,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris7 500 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Klackring, 18 karat rödguld med rökkvarts, stämplad Hedbergs Dalsjöfors 1969, innerdiameter cirka 19 mm, vikt 3 gram
Slutpris1 400 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Okänd designer (Elis Kauppi?), örhängen, 1 par, 14 karat rödguld med facettslipade ametister, h 4 cm, total vikt 2,2 gram
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld med pärlor, total vikt 1,3 gram
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Atelje Stigbert/Heribert Engelbert, brosch, 18 karat rödguld med 3 cabochonslipade ametister, i form av blomma, stämplad Stockholm 1952, h 4 cm, vikt 6,3 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Harbeck, Wilhelm, hänge, 18 karat rödguld med akvamarin (?) samt kedja, 18 karat rödguld, stämplad Stockholm 1948, h 5 cm, kedja l 59 cm, total vikt 12,2 gram
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Halskedja, 18 karat rödguld, vikt 12,7 gram, l 50 cm, lås defekt
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Mynt, 999/1000 platina, 150 Balboas, Panama 1976, vikt 9,3 gram
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 600 - 4 800 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ring, 18 karat rödguld, svårtydda svenska stämplar, innerdiameter 19 mm, vikt 6,4 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 400 - 3 600 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK