25/2 16.00

Visning::

23/2 12-19

24/2 12-17

25/2 12-16

Brudkrona, silver, genombruten dekor, stämplad Gösta Wessfeldt Malmö 1962, h 4 cm, vikt 50 gram_36359a_8dc29785679e0e6_lg.jpeg
Brudkrona, silver, genombruten dekor, stämplad Gösta Wessfeldt Malmö 1962, h 4 cm, vikt 50 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
2 delar silver; saltkar i form av fågelunge samt luktdosa i form av ledad fisk med ögon av grönt glas, h 32 respektive l 80 mm, total vikt 50 gram_36360a_8dc297921eb8446_lg.jpeg
2 delar silver; saltkar i form av fågelunge samt luktdosa i form av ledad fisk med ögon av grönt glas, h 32 respektive l 80 mm, total vikt 50 gram
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Cigarettetuier, silver, 2 st, längd 9 - 12 cm, svenska importstämplar, total vikt 270 gram_36361a_8dc297f384d2569_lg.jpeg
Cigarettetuier, silver, 2 st, längd 9 - 12 cm, svenska importstämplar, total vikt 270 gram
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti mynt, silver, i huvudsak Sverige, 1900-tal, total vikt ca 550 gram_36362a_8dc297f8f04f200_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matbesticksuppsättning, 38 delar, silver, 12 vardera av bordsknivar med stålblad, bordsgafflar och -skedar samt 2 pastejknivar med silverblad, importstämplar, total vikt exklusive knivar 830 gram_36373a_lg.jpeg
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd designer för C G Hallberg, kaffeservis, 3 delar, silver och bakelit, slät modell, stämplad Stockholm 1940, kanna höjd 20 cm, total vikt 910 gram, initialer EZ eller ZE_36207a_8dc23168b18ab5b_lg.jpeg
Okänd designer för C G Hallberg, kaffeservis, 3 delar, silver och bakelit, slät modell, stämplad Stockholm 1940, kanna höjd 20 cm, total vikt 910 gram, initialer EZ eller ZE
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Hansen, Mogens, halsband, silver med cabochonslipade ametister, stämplad Stockholm 1964, l 40 cm_36199a_8dc2312b99a454f_lg.jpeg
Hansen, Mogens, halsband, silver med cabochonslipade ametister, stämplad Stockholm 1964, l 40 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Damarmbandsur 18 karat, Certina, länk med svensk importstämpel, dia 20 mm, total vikt 23,5 gram_36195a_8dc2312f71c5f8f_lg.jpeg
Damarmbandsur 18 karat, Certina, länk med svensk importstämpel, dia 20 mm, total vikt 23,5 gram
Slutpris6 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, stämplad Jo'ans Köping, l 19 cm, vikt 28 gram_36196a_8dc2312dbeae43c_lg.jpeg
Armlänk, 18 karat rödguld, stämplad Jo'ans Köping, l 19 cm, vikt 28 gram
Slutpris11 000 SEK
Värdering11 500 - 12 000 SEK
Halslänk 18 karat rödguld, stämplad Erland Söderberg Västerås uå, l 46 cm, vikt 15,7 gram_36197a_8dc23130fa5d63a_lg.jpeg
Halslänk 18 karat rödguld, stämplad Erland Söderberg Västerås uå, l 46 cm, vikt 15,7 gram
Slutpris6 500 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Okänd designer för Arvo Saarela, brosch, silver med cabochonslipad ametist, signerad JP Stockholm 1969, h 4 cm_36198a_8dc2312c920052e_lg.jpeg
Okänd designer för Arvo Saarela, brosch, silver med cabochonslipad ametist, signerad JP Stockholm 1969, h 4 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti silver, skedar mm, några sterling, total vikt 900 gram_36200a_8dc231c5044f65c_lg.jpeg
Parti silver, skedar mm, några sterling, total vikt 900 gram
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Gräddkanna, sterlingsilver, indisk stil, dekor av zoodiaken, stämplad MS (?) London 1880, h 10 cm, vikt 150 gram_36201a_8dc2316b2ea701f_lg.jpeg
Gräddkanna, sterlingsilver, indisk stil, dekor av zoodiaken, stämplad MS (?) London 1880, h 10 cm, vikt 150 gram
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Gräddkanna, sterlingsilver, England George III, kaskformad med uppsvängd hänkel, stämplad Solomon Hougham, London 1792, höjd 14,5 cm, vikt 90 gram_36202a_8dc2323564440f0_lg.jpeg
Gräddkanna, sterlingsilver, England George III, kaskformad med uppsvängd hänkel, stämplad Solomon Hougham, London 1792, höjd 14,5 cm, vikt 90 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ljusstakar 1 par, sterlingsilver, dekor av akantus, stämplade JR London 1891, h 9 cm, fyllda _36203a_8dc2316399cc6b6_lg.jpeg
Ljusstakar 1 par, sterlingsilver, dekor av akantus, stämplade JR London 1891, h 9 cm, fyllda
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar 1 par, sterlingsilver, dekor av akantus, stämplade Israel Sigmund Greenberg Birmingham 1905, höjd 11 cm, fyllda_36204a_8dc2316526d9f9f_lg.jpeg
Ljusstakar 1 par, sterlingsilver, dekor av akantus, stämplade Israel Sigmund Greenberg Birmingham 1905, höjd 11 cm, fyllda
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för C G Hallberg, bricka, silver med träkant, stämplad Stockholm 1938, initialer ZE eller EZ, vikt 490 gram_36206a_8dc23166f598237_lg.jpeg
Okänd designer för C G Hallberg, bricka, silver med träkant, stämplad Stockholm 1938, initialer ZE eller EZ, vikt 490 gram
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Matskedar, 13 st, silver, 17-1800-tal, fiolmodell, total vikt 600 gram_36388a_lg.jpeg
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Kedja med petschaft, 18 karat rödguld, 1800-talets 2 hälft, petschaft med monterad heliotrop, dekor av kvinna och hundvalp, Lars Larsson & Co Göteborg, kedja l 38 cm, vikt 19,5 gram_36346a_8dc296841cb3d32_lg.jpeg
Kedja med petschaft, 18 karat rödguld, 1800-talets 2 hälft, petschaft med monterad heliotrop, dekor av kvinna och hundvalp, Lars Larsson & Co Göteborg, kedja l 38 cm, vikt 19,5 gram
Slutpris7 500 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Ring, 18 karat rödguld med gammalslipad diamant om cirka 0,2 carat, svenska stämplar, innerdiameter 15 mm, vikt 2 gram_36289a_8dc27be9d06fc17_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld med gammalslipad diamant om cirka 0,2 carat, svenska stämplar, innerdiameter 15 mm, vikt 2 gram
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Gräddkanna, sterlingsilver, Queen Anne-stil, stämplad George Unite Birmingham 1901, höjd 8,5 cm, vikt 65 gram_36205a_8dc23236c7a1d13_lg.jpeg
Gräddkanna, sterlingsilver, Queen Anne-stil, stämplad George Unite Birmingham 1901, höjd 8,5 cm, vikt 65 gram
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Brosch/hänge, 23 karat rödguld, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, stämplad JLP Stockholm 1885, h 7 cm, vikt 8,8 gram_36350a_8dc296893a4d910_lg.jpeg
Brosch/hänge, 23 karat rödguld, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, stämplad JLP Stockholm 1885, h 7 cm, vikt 8,8 gram
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Brosch, 18 karat rödguld, oscariansk, sekelskiftet 1900, otydliga svenska stämplar, 4,5 x 4,5 cm, vikt 14,5 gram_36347a_8dc2968b16015e7_lg.jpeg
Brosch, 18 karat rödguld, oscariansk, sekelskiftet 1900, otydliga svenska stämplar, 4,5 x 4,5 cm, vikt 14,5 gram
Slutpris6 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Saltkar, 1 par, sterlingsilver, George III, 1800-talets början, runda på 3 volutben, stämplade ES Birmingham 1803, dia 6,5 cm, total vikt 100 gram, medföljer 2 saltskedar vitmetall, initialer_36476a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ringar, 2 st, 18 karat rödguld, svenska stämplar, innerdiameter 19 respektive 20 cm, total vikt 7,9 gram_36230a_8dc231246ebd402_lg.jpeg
Ringar, 2 st, 18 karat rödguld, svenska stämplar, innerdiameter 19 respektive 20 cm, total vikt 7,9 gram
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Svensson, Håkan, ring, silver, organisk form, stämplad Julius Svensson Halmstad 1870, innerdiameter 17 mm, vikt 25 gram_36349a_8dc29760bce118d_lg.jpeg
Svensson, Håkan, ring, silver, organisk form, stämplad Julius Svensson Halmstad 1870, innerdiameter 17 mm, vikt 25 gram
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Brosch/hänge, kameskuren snäcka och förgylld metall, Italien, 1800-talets slut, dekor av minerva, i samtida etui, 50 x 37 mm_36348a_8dc29686b1e738d_lg.jpeg
Brosch/hänge, kameskuren snäcka och förgylld metall, Italien, 1800-talets slut, dekor av minerva, i samtida etui, 50 x 37 mm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Urban, Rey, egen verkstad, brosch, sterlingsilver, dekor av spetsar, stämplad Stockholm 1963, h 5 cm_36516a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Klackring, 18 karat rödguld med onyx, stämplad Bernt Erlandsson Kristianstad 1891, innerdiameter 20 mm, vikt 7.9 gram, _36229a_8dc23125cd3ff64_lg.jpeg
Klackring, 18 karat rödguld med onyx, stämplad Bernt Erlandsson Kristianstad 1891, innerdiameter 20 mm, vikt 7.9 gram,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Herrambandsur, 18 karat rödguld med länk i förgylld metall, Omega, diameter 35 mm_36368a_8dc2c7a6a7ca80c_lg.jpeg
Slutpris7 500 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Klackring, 18 karat rödguld med rökkvarts, stämplad Hedbergs Dalsjöfors 1969, innerdiameter cirka 19 mm, vikt 3 gram_36528a_8dc2e278b388486_lg.jpeg
Klackring, 18 karat rödguld med rökkvarts, stämplad Hedbergs Dalsjöfors 1969, innerdiameter cirka 19 mm, vikt 3 gram
Slutpris1 400 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Okänd designer (Elis Kauppi?), örhängen, 1 par, 14 karat rödguld med facettslipade ametister, h 4 cm, total vikt 2,2 gram_36523a_8dc2e1b20097619_lg.jpeg
Okänd designer (Elis Kauppi?), örhängen, 1 par, 14 karat rödguld med facettslipade ametister, h 4 cm, total vikt 2,2 gram
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld med pärlor, total vikt 1,3 gram_36531a_8dc2e2724afe359_lg.jpeg
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld med pärlor, total vikt 1,3 gram
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Atelje Stigbert/Heribert Engelbert, brosch, 18 karat rödguld med 3 cabochonslipade ametister, i form av blomma, stämplad Stockholm 1952, h 4 cm, vikt 6,3 cm_36521a_8dc2e1bc227b474_lg.jpeg
Atelje Stigbert/Heribert Engelbert, brosch, 18 karat rödguld med 3 cabochonslipade ametister, i form av blomma, stämplad Stockholm 1952, h 4 cm, vikt 6,3 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Harbeck, Wilhelm, hänge, 18 karat rödguld med akvamarin (?) samt kedja, 18 karat rödguld, stämplad Stockholm 1948, h 5 cm, kedja l 59 cm, total vikt 12,2 gram_36522a_8dc2e1be50f1391_lg.jpeg
Harbeck, Wilhelm, hänge, 18 karat rödguld med akvamarin (?) samt kedja, 18 karat rödguld, stämplad Stockholm 1948, h 5 cm, kedja l 59 cm, total vikt 12,2 gram
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Supsked, silver, renässansstil, stämplad Marius Hammer Bergen 1847-1927, l 19 cm, vikt 55 gram_36566a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Ring, 18 karat rödguld med kaméskuren snäcka, innerdiameter 18 mm, vikt 3,2 gram_36530a_8dc2e27ef109037_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Firma W A Bolin, skålar, 4 st, silver, slät modell, stämplade Stockholm 1945 (1 1949), dia 12 cm, total vikt 475 gram_36571a_lg.jpeg
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Parti 18 karat rödguld, 2 ringar samt 2 hängen, delvis med stenar eller pärla, total vikt 5,3 gram_36572a_lg.jpeg
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Halskedja, 18 karat rödguld, vikt 12,7 gram, l 50 cm, lås defekt_36524a_8dc2e1aa6a0f73d_lg.jpeg
Halskedja, 18 karat rödguld, vikt 12,7 gram, l 50 cm, lås defekt
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Mynt, 999/1000 platina, 150 Balboas, Panama 1976, vikt 9,3 gram_36575a_lg.jpeg
Mynt, 999/1000 platina, 150 Balboas, Panama 1976, vikt 9,3 gram
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Borste, silver, renässans/barock, 1600-tal, driven dekor i Bérainornamentik_36581a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 600 - 4 800 SEK
Fickursställ, metall och glas, sekelskiftet 1900, medförljer damfickur, silver, total h 10 cm_36223a_8dc231296fbb9a8_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Zarf, delvis förgyllt silver, sannolikt osmansk, 17-1900-tal, h 4,5 cm_36596a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ring, 18 karat rödguld, svårtydda svenska stämplar, innerdiameter 19 mm, vikt 6,4 gram_36525a_8dc2e1ab92e2cd9_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld, svårtydda svenska stämplar, innerdiameter 19 mm, vikt 6,4 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Dosa, silver, svampformad med guldinkrusterad dekor mot niellerad fond, Persien (?),18-1900-tal, dia 4 cm_36605a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 3 facettslipade diamanter, stämplad Heribert Engelbert Stockholm 2003, innerdiameter 16 mm_36613a_lg.jpeg
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 400 - 3 600 SEK
Milles, Carl för GAB, efter honom, askfat, silver och bakelit, "Vindarnas lek", stämplat Stockholm, diameter 12 cm, vikt 115 gram_36618a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK