25/2 16.00

Visning::

23/2 12-19

24/2 12-17

25/2 12-16

Kallenberg, Fritz för Kosta, glasservis, ca 45 delar, "Elvira Madigan", 13 vin-, 12 vatten- 10 snaps samt 12 sherry-glas_36370a_lg.jpeg
Slutpris5 000 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, stengods, kalebassformad med dekor i blå-brun harpälsglasyr, dekor av vertikala linjer, signerad, h 33 cm_36208a_8dc23170904f60b_lg.jpeg
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, stengods, kalebassformad med dekor i blå-brun harpälsglasyr, dekor av vertikala linjer, signerad, h 33 cm
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Moorcroft, William, vas, glaserat flintgods, 1930-tal, "Clematis", signerad och etikettmärkt, h 13 cm_36211a_8dc231be436f27f_lg.jpeg
Moorcroft, William, vas, glaserat flintgods, 1930-tal, "Clematis", signerad och etikettmärkt, h 13 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Figurin, porslin, kvinna med blomsterkorg, KPM (Königliches und Kaiserliches Porzellanmanufaktur) Berlin, 1800-tal, polykrom bemålning, h 15 cm, nagg_36209a_8dc23186c8e2c11_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Claesson, Ilse för Rörstrand, skål på 4 kulfötter, glaserat flintgods, dekor nr 4, signerad, l 25 cm  _36210a_8dc231d1d81221f_lg.jpeg
Claesson, Ilse för Rörstrand, skål på 4 kulfötter, glaserat flintgods, dekor nr 4, signerad, l 25 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm_36387a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur FK (?), dia 42 cm_36391a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur CL (?), dia 42 cm_36394a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Holm, Åke, egen verkstad Höganäs, lockask, glaserat lergods, dekor av fartyg, signerad, h 20 cm_36212a_8dc231c1024994c_lg.jpeg
Holm, Åke, egen verkstad Höganäs, lockask, glaserat lergods, dekor av fartyg, signerad, h 20 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Gräddkanna, porslin, Kina Qianlong (1736-95), polykrom och förgylld dekor av personer i palats, h 10 cm_36213a_8dc231853203b8f_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, ostkupa med fat, rödglaserat flintgods på teakplatta, Gratina, 1950-tal, l 20 cm_36214a_8dc23161590ba75_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skål, porslin, Kina, Ming, Wanli (1563-1620), så kallat Kraakporslin, blå underglasyrdekor av blommor mm, dia 15 cm_36395a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Lagerbielke, Erika för Orrefors, champagnestrutar 3 st samt champagne/martiniglas, delvis grön glasmassa, "Accent", h 15 respektive 29 cm_36399a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Ekberg, Josef för Gustavsberg, skål, blåglaserat flintgods med slipad dekor, "Sgrafitto", dekor av stiliserade växter, signerad och daterad 1923, h 8 cm_36215a_8dc231d0c9a4a1d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Figuriner, 3 st, porslin, B&G samt Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor, h 13- 20 cm  _36218a_8dc231c3a4e9c63_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Keller & Guérin, Lunéville, kanna, flintgods, art-nouveau, sekelskiftet 1900, _36405a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt, dekor av ansikte mm, signerad, l 17,5 cm_36300a_8dc27e0ac471c7e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, "Man in Trenchcoat" (modell 90556), ur serien "Catwalk", signerad, höjd 20 cm_36240a_8dc2326a7d2008e_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Clough, Dorothy för Gefle/Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat stengods, elefanthona med unge, design 1956, h 12 cm_36461a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Orrefors, champagnekupor, 15 st, glas, "Solliden", slipad dekor, h 12 cm_36463a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Kosta, vinglas, 15 st, "Modell no 75" omkring 1930, medföljer 7 likörglas, slipad dekor av linjer, stjärnor mm, kvadratisk fot, h 13 respektive 8,5 cm, någon smärre nagg_36462a_lg.jpeg
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lockurna, fajans, balusterformad med kinesicerande dekor i starkeldsfärger, antagligen kopia efter Manufattura Antonibon, Le Nove, 18-1900-tal, h 45 cm_36469a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd mästare, vas, flintgods, Kutani (?), sekelskiftet 1900, heltäckande dekor av heliga personer mm i guld, senare monterad till lampa, oidentifierad signatur Tsukuru, h exklusive lamphållare 26 cm_36473a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Figurin, delvis bemålat porslin, Conta & Böhme, Pössneck, 1800-talets 2 hälft, gående pojke med korg, stämplad signatur, h 13 cm_36472a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, målad dekor av fiskar, diameter 19 cm_36474a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, delvis grön glasmassa, signerad, höjd 20,5 cm_36477a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Persson, Inger för Rörstrand, vas, blåglaserat stengods, "Pro Arte", design 1994, signerad, h 21 cm_36415a_8dc2be3263d3a09_lg.jpeg
Persson, Inger för Rörstrand, vas, blåglaserat stengods, "Pro Arte", design 1994, signerad, h 21 cm
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Persson, Inger för Rörstrand, vas, delvis glaserat stengods, "Pro Arte", design 1994, signerad, h 13 cm_36416a_8dc2be369ba6cc1_lg.jpeg
Persson, Inger för Rörstrand, vas, delvis glaserat stengods, "Pro Arte", design 1994, signerad, h 13 cm
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Persson, Inger för Rörstrand, lockask, gul- och blåglaserat stengods, "Pro Arte", design 1994, signerad, h 13 cm_36417a_8dc2be336287d42_lg.jpeg
Persson, Inger för Rörstrand, lockask, gul- och blåglaserat stengods, "Pro Arte", design 1994, signerad, h 13 cm
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, porslin, så kallad Kronskål, h 14 cm_36418a_8dc2be344173bac_lg.jpeg
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, porslin, så kallad Kronskål, h 14 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Cognacskaraff, blå glasmassa med nysilvermontage, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, propp med pärlemordekor, h 22 cm_36419c_8dc2be2f6330a6e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Dahl-Jensen, Jens Peter, figurin porslin, Japansk jonglörflicka, modellnummer 1326, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm_36487a_lg.jpeg
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, blått underfång, signerad, höjd 33 cm_36485a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Englund, Eva för Pukeberg, skålfat, Malakit, signerad och daterad -91, diameter 36 cm_36484a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Atelier, skulptur, sandgjutet glas, kub med dekor av randig figur, signerad och numrerad 9014, h 9 cm_36488a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas Brains Head blå Karolina, design 1998, signerad, h 8 cm_36301a_8dc27e0c1420c28_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, ur serien Brains, design 1998, osignerad, h 8 cm_36302a_8dc27e0d9513f47_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Cyrén, Gunnar för Orrefors, snapsglas, 6 st, delvis bemålat och förgyllt glas, "Djävul" ur Nobelservisen, design 1991 till Nobelprisets 90-årsjubileum, signerade, h 16,5 cm, i originalförpackningar_36445a_8dc2d5991a0b019_lg.jpeg
Cyrén, Gunnar för Orrefors, snapsglas, 6 st, delvis bemålat och förgyllt glas, "Djävul" ur Nobelservisen, design 1991 till Nobelprisets 90-årsjubileum, signerade, h 16,5 cm, i originalförpackningar
Slutpris5 500 SEK
Värdering4 800 - 5 000 SEK
Okänd designer för Rörstrand, kandelabrar till 3 ljus, 1 par, flintgods,  jugend, 1900-talets början, "Daldansen", h 25 cm_36237a_8dc23273220e84f_lg.jpeg
Okänd designer för Rörstrand, kandelabrar till 3 ljus, 1 par, flintgods, jugend, 1900-talets början, "Daldansen", h 25 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, vas, grön glasmassa, signerad, höjd 32,5 cm_36492a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, Kronskål, diameter 23 cm_36490a_lg.jpeg
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, Kronskål, diameter 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 400 SEK
Lindblad, Gun för Strömbergshyttan, vas, blå/svart glasmassa, kalebassformad, signerad UNIK 1989, höjd 29 cm_36491a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Schlitt, Heinrich för Villeroy & Boch, krus, glaserat stengods med tennlock, så kallat "Zwergenkrug", polykrom dekor av dvärgar mm, tryckt signatur, daterat 1909, h 25 cm_36495a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kanna, fajans, Capodimonte, Neapel, 1900-talets 2 hälft, polykrom reliefdekor, h 42 cm_36431a_8dc2c7df1b8df4c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Carstens Tönnieshof, vas, glaserad keramik, "Lava", 1960-tal, numrerad, h 26 cm_36430a_8dc2c89a8d5457a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods, signerad, h 28 cm_36426a_8dc2c7d64c5564b_lg.jpeg
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods, signerad, h 28 cm
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Sundell, Britt-Louise för Gustavsberg, vas, glaserat stengods, "Virvel 3", signerad och etikettmärkt, h 19 cm_36427a_8dc2c7da6e9db0a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för NAO, figurin, porslin, vilande kvinna med hatt, polykrom underglasyrdekor, l 36 cm_36428a_8dc2c83a54b6d1d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK