Laddar...
Februariauktion
Auktion:
25/2 16.00
Visning::
23/2 12-19
24/2 12-17
25/2 12-16
Lägsta föremålsnummer
- DiverseRensa filter
![Uppsats/lampa, förgylld brons och slipad kristall, empirestil, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, i form av korintisk kolonn uppburen av fyra lejontassar, h 74 cm_36369a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/36369-itemimages/36369a_med.jpeg)
4
Uppsats/lampa, förgylld brons och slipad kristall, empirestil, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, i form av korintisk kolonn uppburen av fyra lejontassar, h 74 cm
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
![Axelremsväska, Burberry Dryden crossbody, i Nova Check PVC och lackerat läder, etikettmärkt, obetydligt slitage_36358a_8dc2976ec76428e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/36358-itemimages/36358a_8dc2976ec76428e_med.jpeg)
8
Axelremsväska, Burberry Dryden crossbody, i Nova Check PVC och lackerat läder, etikettmärkt, obetydligt slitage
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
![Tamburmajor, bemålat trä och metall, Newport, 1900-talets 2 hälft, dekor av åror och frälsarkrans, höjd 217 cm_36382a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/36382-itemimages/36382a_med.jpeg)
32
Tamburmajor, bemålat trä och metall, Newport, 1900-talets 2 hälft, dekor av åror och frälsarkrans, höjd 217 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
![Coca Colakyl, i form av Coca Colaflaska, h 175 cm, ej funktionstestad_36283a_8dc27d9048f03f1_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/36283-itemimages/36283a_8dc27d9048f03f1_med.jpeg)
34
Coca Colakyl, i form av Coca Colaflaska, h 175 cm, ej funktionstestad
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Uppblåsbar reklamskylt, i form av Cola Zeroflaska, h 125 cm_36282a_8dc27c0f881c70e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/36282-itemimages/36282a_8dc27c0f881c70e_med.jpeg)
35
Uppblåsbar reklamskylt, i form av Cola Zeroflaska, h 125 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Kaminur, skuret, förgyllt och bemålat trä, antagligen Italien, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft, dekor av stående Kronos_36312a_8dc27e278d39bfb_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/36312-itemimages/36312a_8dc27e278d39bfb_med.jpeg)
49
Kaminur, skuret, förgyllt och bemålat trä, antagligen Italien, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft, dekor av stående Kronos
Slutpris5 500 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
![Spegel, valnöt och förgyllt pastellage, antagligen England, 16-1700-tal, h 53 cm_36393a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/36393-itemimages/36393a_med.jpeg)
58
Spegel, valnöt och förgyllt pastellage, antagligen England, 16-1700-tal, h 53 cm
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, patinerad och förgylld metall på sockel i röd marmor, ny-Louis XV, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, h 48 cm_36392a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/36392-itemimages/36392a_med.jpeg)
60
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, patinerad och förgylld metall på sockel i röd marmor, ny-Louis XV, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, h 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Nylund, Gunnar för Rörstrand, ostkupa med fat, rödglaserat flintgods på teakplatta, Gratina, 1950-tal, l 20 cm_36214a_8dc23161590ba75_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/36214-itemimages/36214a_8dc23161590ba75_med.jpeg)
65
Nylund, Gunnar för Rörstrand, ostkupa med fat, rödglaserat flintgods på teakplatta, Gratina, 1950-tal, l 20 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Ander, Gunnar för Ystad Metall, ljuslykta, mässing med grön glaskupa, signerad, h 24,5 cm_36217a_8dc23160478abf9_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/36217-itemimages/36217a_8dc23160478abf9_med.jpeg)
74
Ander, Gunnar för Ystad Metall, ljuslykta, mässing med grön glaskupa, signerad, h 24,5 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 4 ljus, svärtat smide och grönt glas, h 32,5 cm_36219a_8dc23189c0b5e35_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/36219-itemimages/36219a_8dc23189c0b5e35_med.jpeg)
75
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 4 ljus, svärtat smide och grönt glas, h 32,5 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Ljusstakar 2 st, svartlackerad metall med blått glas, 1 Gunnar Ander för Ystad Metall, 1 Harry N Boström för Bo-Svensk, h 10,5 respektive 60 cm_36220a_8dc23188957be9c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/36220-itemimages/36220a_8dc23188957be9c_med.jpeg)
77
Ljusstakar 2 st, svartlackerad metall med blått glas, 1 Gunnar Ander för Ystad Metall, 1 Harry N Boström för Bo-Svensk, h 10,5 respektive 60 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Provdocka, trä och textil, 1900-talets mitt el 2 hälft, h 158 cm_36403a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/36403-itemimages/36403a_med.jpeg)
79
Provdocka, trä och textil, 1900-talets mitt el 2 hälft, h 158 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
![Nakterhus med kompass, koppar, "The Maritime", 1900-talets början, kompass märkt "Blair's Nautical Supplies Cardiff", h 28 cm_36406a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/36406-itemimages/36406a_med.jpeg)
82
Nakterhus med kompass, koppar, "The Maritime", 1900-talets början, kompass märkt "Blair's Nautical Supplies Cardiff", h 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Näsduk, tryckt textil, framställd till (den inställda) olympiaden i Helsingfors 1940, 21 x 23 cm, någon fläck_36247a_8dc23e8c13e0222_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/36247-itemimages/36247a_8dc23e8c13e0222_med.jpeg)
85
Näsduk, tryckt textil, framställd till (den inställda) olympiaden i Helsingfors 1940, 21 x 23 cm, någon fläck
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Bordsglob i träställning, Stenders Skoleglobe, Danmark, 1800-talets slut, fot med kompass, h 56 cm, slitage_36408a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/36408-itemimages/36408a_med.jpeg)
95
Bordsglob i träställning, Stenders Skoleglobe, Danmark, 1800-talets slut, fot med kompass, h 56 cm, slitage
Slutpris6 000 SEK
Värdering4 800 - 5 000 SEK
![Herrfickur, silver, Zenith, sekelskiftet 1900, medföljer skyddsfodral, metall och läder samt klockkedja i förgylld mässing med petschaft med facettslipad citrin_36453a_8dc2ca3d97705c4_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/36453-itemimages/36453a_8dc2ca3d97705c4_med.jpeg)
101
Herrfickur, silver, Zenith, sekelskiftet 1900, medföljer skyddsfodral, metall och läder samt klockkedja i förgylld mässing med petschaft med facettslipad citrin
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Harry Potter, samlarbox med trollstav samt 8 DVD/BlueRay, Amazon Frankrike 2011, framstår oöppnade_36471a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/36471-itemimages/36471a_med.jpeg)
116
Harry Potter, samlarbox med trollstav samt 8 DVD/BlueRay, Amazon Frankrike 2011, framstår oöppnade
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Relief, skuret elfenben (?) i träram, 18-1900-tal, dekor av scen från 30-åriga kriget, totalt mått 13 x 16 cm_36296a_8dc27de3bfc2adf_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/36296-itemimages/36296a_8dc27de3bfc2adf_med.jpeg)
120
Relief, skuret elfenben (?) i träram, 18-1900-tal, dekor av scen från 30-åriga kriget, totalt mått 13 x 16 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
![Skrin, papier-maché med pärlemorintarsia, Frankrike eller England, 1800-tal, delvis förgylld dekor, l 30 cm_36305a_8dc27debb9214f6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/36305-itemimages/36305a_8dc27debb9214f6_med.jpeg)
121
Skrin, papier-maché med pärlemorintarsia, Frankrike eller England, 1800-tal, delvis förgylld dekor, l 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
![Forssell, Pierre för Skultuna, vägglampetter, 1 par, mässing, "Reflex", höjd 39 cm, framstår oanvända i originalförpackningar_36238a_8dc2332ef0350c0_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/36238-itemimages/36238a_8dc2332ef0350c0_med.jpeg)
124
Forssell, Pierre för Skultuna, vägglampetter, 1 par, mässing, "Reflex", höjd 39 cm, framstår oanvända i originalförpackningar
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Cognacskaraff, blå glasmassa med nysilvermontage, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, propp med pärlemordekor, h 22 cm_36419c_8dc2be2f6330a6e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/36419-itemimages/36419c_8dc2be2f6330a6e_med.jpeg)
137
Cognacskaraff, blå glasmassa med nysilvermontage, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, propp med pärlemordekor, h 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Okänd designer för Dyrlund, tantalus, teak, 1900-talets 2 hälft, uttag för 3 flaskor, l 34 cm_36481a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/36481-itemimages/36481a_med.jpeg)
138
Okänd designer för Dyrlund, tantalus, teak, 1900-talets 2 hälft, uttag för 3 flaskor, l 34 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Disney, Walt för Brio, efter honom, leksak, ledat och lackerat trä, Musse Pigg, 1950-tal, höjd 26 cm, öron saknas_36446a_8dc2ca3adb28fff_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/36446-itemimages/36446a_8dc2ca3adb28fff_med.jpeg)
149
Disney, Walt för Brio, efter honom, leksak, ledat och lackerat trä, Musse Pigg, 1950-tal, höjd 26 cm, öron saknas
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Ushept/stele, skuren alabaster, Egypten, 1920-30-tal, i form av stående Faraoh med Nemes, h 27 cm, smärre slitage_36489a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/36489-itemimages/36489a_med.jpeg)
151
Ushept/stele, skuren alabaster, Egypten, 1920-30-tal, i form av stående Faraoh med Nemes, h 27 cm, smärre slitage
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Rökelsekar, 1 par, patinerad brons, Japan, 1900-tal, h 22 cm_36429a_8dc2c7d2e160442_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/36429-itemimages/36429a_8dc2c7d2e160442_med.jpeg)
158
Rökelsekar, 1 par, patinerad brons, Japan, 1900-tal, h 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Schlitt, Heinrich för Villeroy & Boch, krus, glaserat stengods med tennlock, så kallat "Zwergenkrug", polykrom dekor av dvärgar mm, tryckt signatur, daterat 1909, h 25 cm_36495a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/36495-itemimages/36495a_med.jpeg)
163
Schlitt, Heinrich för Villeroy & Boch, krus, glaserat stengods med tennlock, så kallat "Zwergenkrug", polykrom dekor av dvärgar mm, tryckt signatur, daterat 1909, h 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, nysilver, oscarianska, 1800-talets 2 hälft, löstagbara kandelaberarmar, h 46 cm_36432a_8dc2be0622ea522_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/36432-itemimages/36432a_8dc2be0622ea522_med.jpeg)
166
Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, nysilver, oscarianska, 1800-talets 2 hälft, löstagbara kandelaberarmar, h 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Taklampa, förgylld metall, möjligen Italien, 1900-talets mitt, dekor av vassknippe, 12 ljusarmar, h 80 cm_36500a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/36500-itemimages/36500a_med.jpeg)
171
Taklampa, förgylld metall, möjligen Italien, 1900-talets mitt, dekor av vassknippe, 12 ljusarmar, h 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Havsfiskerulle, Fladen Elbe 1000, medföljer spö, 6,5 "_36510a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/36510-itemimages/36510a_med.jpeg)
184
Havsfiskerulle, Fladen Elbe 1000, medföljer spö, 6,5 "
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Herrambandsur, 18 karat rödguld med länk i förgylld metall, Omega, diameter 35 mm_36368a_8dc2c7a6a7ca80c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/36368-itemimages/36368a_8dc2c7a6a7ca80c_med.jpeg)
200
Herrambandsur, 18 karat rödguld med länk i förgylld metall, Omega, diameter 35 mm
Slutpris7 500 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Trofé, Zebrafäll (Hippogritis), längd ca 290 cm_36448a_8dc2e33f3253678_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/36448-itemimages/36448a_8dc2e33f3253678_med.jpeg)
202
Trofé, Zebrafäll (Hippogritis), längd ca 290 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Råsaftpress/centrifug, Ide Line, framstår oanvänd_36411a_8dc2c82d5351075_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/36411-itemimages/36411a_8dc2c82d5351075_med.jpeg)
203
Råsaftpress/centrifug, Ide Line, framstår oanvänd
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Lewis, David för B&O, Beosound Century, design 1993, medföljer fjärrkontroll och väggfäste, ej funktionstestad_36422a_8dc2c8992a67870_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/36422-itemimages/36422a_8dc2c8992a67870_med.jpeg)
205
Lewis, David för B&O, Beosound Century, design 1993, medföljer fjärrkontroll och väggfäste, ej funktionstestad
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Skrivbordsuppsats, 10 delar, tenn, art-déco/funkis, slät med dekor av lejon, stämplad Ernst Svedbom Vetlanda 1934, uppsats l 27 cm_36549a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/36549-itemimages/36549a_med.jpeg)
207
Skrivbordsuppsats, 10 delar, tenn, art-déco/funkis, slät med dekor av lejon, stämplad Ernst Svedbom Vetlanda 1934, uppsats l 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Dolk i balja, så kallad Keris (Kris), Malaysia, 18-1900-tal, sjuvågig, delvis förgylld damaskerad klinga, sammansatt fäste med parerring helt besatt med delvis obearbetade vita safirer,_36556a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/36556-itemimages/36556a_med.jpeg)
214
Dolk i balja, så kallad Keris (Kris), Malaysia, 18-1900-tal, sjuvågig, delvis förgylld damaskerad klinga, sammansatt fäste med parerring helt besatt med delvis obearbetade vita safirer,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Leksaksbil, Schuco Examico 4001, längd 14 cm, slitage, ruta saknas_36568a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/36568-itemimages/36568a_med.jpeg)
234
Leksaksbil, Schuco Examico 4001, längd 14 cm, slitage, ruta saknas
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Janssonius, Jan, karta/sjökort, kopparstucken och handkolorerad, "Mar Del Nort", Amsterdam 1650, synlig pappersstorlek 44 x 55 cm, fläckar, ej examinerad ur ram_36573a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/36573-itemimages/36573a_med.jpeg)
245
Janssonius, Jan, karta/sjökort, kopparstucken och handkolorerad, "Mar Del Nort", Amsterdam 1650, synlig pappersstorlek 44 x 55 cm, fläckar, ej examinerad ur ram
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
![Janssonius, Jan, karta/sjökort, kopparstucken och handkolorerad, "Mar Del Zur Hispanis, Mare Pacificum", Amsterdam 1650, synlig pappersstorlek 44 x 55 cm, fläckar, reva, ej examinerad ur ram_36574a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/36574-itemimages/36574a_med.jpeg)
246
Janssonius, Jan, karta/sjökort, kopparstucken och handkolorerad, "Mar Del Zur Hispanis, Mare Pacificum", Amsterdam 1650, synlig pappersstorlek 44 x 55 cm, fläckar, reva, ej examinerad ur ram
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
![Sockerlådor, 3 st, SSA, 1900-talets mitt, l 68 respektive 78 cm, medföljer låda l 38 cm_36539a_8dc2e33b987cb93_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/36539-itemimages/36539a_8dc2e33b987cb93_med.jpeg)
249
Sockerlådor, 3 st, SSA, 1900-talets mitt, l 68 respektive 78 cm, medföljer låda l 38 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Borste, silver, renässans/barock, 1600-tal, driven dekor i Bérainornamentik_36581a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/36581-itemimages/36581a_med.jpeg)
259
Borste, silver, renässans/barock, 1600-tal, driven dekor i Bérainornamentik
SlutprisInga bud
Värdering4 600 - 4 800 SEK
![Okänd designer, blombord, kopparfärgad aluminium med svartlackerad lös benställning, diameter 41 cm, slitage_36579a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/36579-itemimages/36579a_med.jpeg)
260
Okänd designer, blombord, kopparfärgad aluminium med svartlackerad lös benställning, diameter 41 cm, slitage
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Biblioteksur, valnöt med mässingsinkrusteringar och -beslag, England George III-IV, urtavla signerad T Russell Lancaster (Thomas R, verksam 1811-32), , h 46 cm_36582a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/36582-itemimages/36582a_med.jpeg)
261
Biblioteksur, valnöt med mässingsinkrusteringar och -beslag, England George III-IV, urtavla signerad T Russell Lancaster (Thomas R, verksam 1811-32), , h 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Skrin, emaljerad och förgylld metall med genombrutet nefritlock, Kina, Qin-repubik, 1900-talets början, dekor av pioner, fåglar mm, l 13 cm, smärre emaljdefekter_36587a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/36587-itemimages/36587a_med.jpeg)
272
Skrin, emaljerad och förgylld metall med genombrutet nefritlock, Kina, Qin-repubik, 1900-talets början, dekor av pioner, fåglar mm, l 13 cm, smärre emaljdefekter
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Skrivställ, onyx med mässingsmontage, empirestil, 1900-talets början, dubbla bläckhorn, sidor med pennställ, l 29 cm_36588a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/36588-itemimages/36588a_med.jpeg)
273
Skrivställ, onyx med mässingsmontage, empirestil, 1900-talets början, dubbla bläckhorn, sidor med pennställ, l 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 100 SEK
![Fickursställ, metall och glas, sekelskiftet 1900, medförljer damfickur, silver, total h 10 cm_36223a_8dc231296fbb9a8_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/36223-itemimages/36223a_8dc231296fbb9a8_med.jpeg)
276
Fickursställ, metall och glas, sekelskiftet 1900, medförljer damfickur, silver, total h 10 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Stort parti vykort, i huvudsak 1900-talet_36591a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/36591-itemimages/36591a_med.jpeg)
285
Stort parti vykort, i huvudsak 1900-talet
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Krus med hänkel och lock, så kallat barselkrus, 1800-ta, möjligen Tillinge, h 28 cm, glasyrnötningar_36595a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/36595-itemimages/36595a_med.jpeg)
292
Krus med hänkel och lock, så kallat barselkrus, 1800-ta, möjligen Tillinge, h 28 cm, glasyrnötningar
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.