25/2 16.00

Visning::

23/2 12-19

24/2 12-17

25/2 12-16

Uppsats/lampa, förgylld brons och slipad kristall, empirestil, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, i form av korintisk kolonn uppburen av fyra lejontassar, h 74 cm_36369a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Axelremsväska, Burberry Dryden crossbody, i Nova Check PVC och lackerat läder, etikettmärkt, obetydligt slitage_36358a_8dc2976ec76428e_lg.jpeg
Axelremsväska, Burberry Dryden crossbody, i Nova Check PVC och lackerat läder, etikettmärkt, obetydligt slitage
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Tamburmajor, bemålat trä och metall, Newport, 1900-talets 2 hälft, dekor av åror och frälsarkrans, höjd 217 cm_36382a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Coca Colakyl, i form av Coca Colaflaska, h 175 cm, ej funktionstestad_36283a_8dc27d9048f03f1_lg.jpeg
Coca Colakyl, i form av Coca Colaflaska, h 175 cm, ej funktionstestad
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Uppblåsbar reklamskylt, i form av Cola Zeroflaska, h 125 cm_36282a_8dc27c0f881c70e_lg.jpeg
Uppblåsbar reklamskylt, i form av Cola Zeroflaska, h 125 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Kaminur, skuret, förgyllt och bemålat trä, antagligen Italien, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft, dekor av stående Kronos_36312a_8dc27e278d39bfb_lg.jpeg
Kaminur, skuret, förgyllt och bemålat trä, antagligen Italien, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft, dekor av stående Kronos
Slutpris5 500 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Spegel, valnöt och förgyllt pastellage, antagligen England, 16-1700-tal, h 53 cm_36393a_lg.jpeg
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, patinerad och förgylld metall på sockel i röd marmor, ny-Louis XV, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, h 48 cm_36392a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, ostkupa med fat, rödglaserat flintgods på teakplatta, Gratina, 1950-tal, l 20 cm_36214a_8dc23161590ba75_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ander, Gunnar för Ystad Metall, ljuslykta, mässing med grön glaskupa, signerad, h 24,5 cm_36217a_8dc23160478abf9_lg.jpeg
Ander, Gunnar för Ystad Metall, ljuslykta, mässing med grön glaskupa, signerad, h 24,5 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 4 ljus, svärtat smide och grönt glas, h 32,5 cm_36219a_8dc23189c0b5e35_lg.jpeg
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 4 ljus, svärtat smide och grönt glas, h 32,5 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ljusstakar 2 st, svartlackerad metall med blått glas, 1 Gunnar Ander för Ystad Metall, 1 Harry N Boström för Bo-Svensk, h 10,5 respektive 60 cm_36220a_8dc23188957be9c_lg.jpeg
Ljusstakar 2 st, svartlackerad metall med blått glas, 1 Gunnar Ander för Ystad Metall, 1 Harry N Boström för Bo-Svensk, h 10,5 respektive 60 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Provdocka, trä och textil, 1900-talets mitt el 2 hälft, h 158 cm_36403a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Nakterhus med kompass, koppar, "The Maritime", 1900-talets början, kompass märkt "Blair's Nautical Supplies Cardiff", h 28 cm_36406a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Näsduk, tryckt textil, framställd till (den inställda) olympiaden i Helsingfors 1940, 21 x 23 cm, någon fläck_36247a_8dc23e8c13e0222_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bordsglob i träställning, Stenders Skoleglobe, Danmark, 1800-talets slut, fot med kompass, h 56 cm, slitage_36408a_lg.jpeg
Slutpris6 000 SEK
Värdering4 800 - 5 000 SEK
Herrfickur, silver, Zenith, sekelskiftet 1900, medföljer skyddsfodral, metall och läder samt klockkedja i förgylld mässing med petschaft med facettslipad citrin_36453a_8dc2ca3d97705c4_lg.jpeg
Herrfickur, silver, Zenith, sekelskiftet 1900, medföljer skyddsfodral, metall och läder samt klockkedja i förgylld mässing med petschaft med facettslipad citrin
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Harry Potter, samlarbox med trollstav samt 8 DVD/BlueRay, Amazon Frankrike 2011, framstår oöppnade_36471a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Relief, skuret elfenben (?) i träram, 18-1900-tal, dekor av scen från 30-åriga kriget, totalt mått 13 x 16 cm_36296a_8dc27de3bfc2adf_lg.jpeg
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Skrin, papier-maché med pärlemorintarsia, Frankrike eller England, 1800-tal, delvis förgylld dekor, l 30 cm_36305a_8dc27debb9214f6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Forssell, Pierre för Skultuna, vägglampetter, 1 par, mässing, "Reflex", höjd 39 cm, framstår oanvända i originalförpackningar_36238a_8dc2332ef0350c0_lg.jpeg
Forssell, Pierre för Skultuna, vägglampetter, 1 par, mässing, "Reflex", höjd 39 cm, framstår oanvända i originalförpackningar
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Cognacskaraff, blå glasmassa med nysilvermontage, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, propp med pärlemordekor, h 22 cm_36419c_8dc2be2f6330a6e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Dyrlund, tantalus, teak, 1900-talets 2 hälft, uttag för 3 flaskor, l 34 cm_36481a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Disney, Walt för Brio, efter honom, leksak, ledat och lackerat trä, Musse Pigg, 1950-tal, höjd 26 cm, öron saknas_36446a_8dc2ca3adb28fff_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ushept/stele, skuren alabaster, Egypten, 1920-30-tal, i form av stående Faraoh med Nemes, h 27 cm, smärre slitage_36489a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Rökelsekar, 1 par, patinerad brons, Japan, 1900-tal, h 22 cm_36429a_8dc2c7d2e160442_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Schlitt, Heinrich för Villeroy & Boch, krus, glaserat stengods med tennlock, så kallat "Zwergenkrug", polykrom dekor av dvärgar mm, tryckt signatur, daterat 1909, h 25 cm_36495a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, nysilver, oscarianska, 1800-talets 2 hälft, löstagbara kandelaberarmar, h 46 cm_36432a_8dc2be0622ea522_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Taklampa, förgylld metall, möjligen Italien, 1900-talets mitt, dekor av vassknippe, 12 ljusarmar, h 80 cm_36500a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Havsfiskerulle, Fladen Elbe 1000, medföljer spö, 6,5 "_36510a_lg.jpeg
Havsfiskerulle, Fladen Elbe 1000, medföljer spö, 6,5 "
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Herrambandsur, 18 karat rödguld med länk i förgylld metall, Omega, diameter 35 mm_36368a_8dc2c7a6a7ca80c_lg.jpeg
Slutpris7 500 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Trofé, Zebrafäll (Hippogritis), längd ca 290 cm_36448a_8dc2e33f3253678_lg.jpeg
Trofé, Zebrafäll (Hippogritis), längd ca 290 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Råsaftpress/centrifug, Ide Line, framstår oanvänd_36411a_8dc2c82d5351075_lg.jpeg
Råsaftpress/centrifug, Ide Line, framstår oanvänd
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lewis, David för B&O, Beosound Century, design 1993, medföljer fjärrkontroll och väggfäste, ej funktionstestad_36422a_8dc2c8992a67870_lg.jpeg
Lewis, David för B&O, Beosound Century, design 1993, medföljer fjärrkontroll och väggfäste, ej funktionstestad
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skrivbordsuppsats, 10 delar, tenn, art-déco/funkis, slät med dekor av lejon, stämplad Ernst Svedbom Vetlanda 1934, uppsats l 27 cm_36549a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Dolk i balja, så kallad Keris (Kris), Malaysia, 18-1900-tal, sjuvågig, delvis förgylld damaskerad klinga, sammansatt fäste med parerring helt besatt med delvis obearbetade vita safirer,_36556a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Leksaksbil, Schuco Examico 4001, längd 14 cm, slitage, ruta saknas_36568a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Janssonius, Jan, karta/sjökort, kopparstucken och handkolorerad, "Mar Del Nort", Amsterdam 1650, synlig pappersstorlek 44 x 55 cm, fläckar, ej examinerad ur ram_36573a_lg.jpeg
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Janssonius, Jan, karta/sjökort, kopparstucken och handkolorerad, "Mar Del Zur Hispanis, Mare Pacificum", Amsterdam 1650, synlig pappersstorlek 44 x 55 cm, fläckar, reva, ej examinerad ur ram_36574a_lg.jpeg
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Sockerlådor, 3 st, SSA, 1900-talets mitt, l 68 respektive 78 cm, medföljer låda l 38 cm_36539a_8dc2e33b987cb93_lg.jpeg
Sockerlådor, 3 st, SSA, 1900-talets mitt, l 68 respektive 78 cm, medföljer låda l 38 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Borste, silver, renässans/barock, 1600-tal, driven dekor i Bérainornamentik_36581a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 600 - 4 800 SEK
Okänd designer, blombord, kopparfärgad aluminium med svartlackerad lös benställning, diameter 41 cm, slitage_36579a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Biblioteksur, valnöt med mässingsinkrusteringar och -beslag, England George III-IV, urtavla signerad T Russell Lancaster (Thomas R, verksam 1811-32), , h 46 cm_36582a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Skrin, emaljerad och förgylld metall med genombrutet nefritlock, Kina, Qin-repubik, 1900-talets början, dekor av pioner, fåglar mm, l 13 cm, smärre emaljdefekter_36587a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Skrivställ, onyx med mässingsmontage, empirestil, 1900-talets början, dubbla bläckhorn, sidor med pennställ, l 29 cm_36588a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 100 SEK
Fickursställ, metall och glas, sekelskiftet 1900, medförljer damfickur, silver, total h 10 cm_36223a_8dc231296fbb9a8_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stort parti vykort, i huvudsak 1900-talet_36591a_lg.jpeg
Stort parti vykort, i huvudsak 1900-talet
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Krus med hänkel och lock, så kallat barselkrus, 1800-ta, möjligen Tillinge, h 28 cm, glasyrnötningar_36595a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK