Okänd dansk designer, 1950-tal, bordslampa, mässing och mahogny (?) med canvasskärm,_1560a_8d839edb972e273_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1950-tal, bordslampa, mässing och mahogny (?) med canvasskärm,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Kofoed, Inge-Lise för Aluminia/Fog & Mørup, bordslampor, 1 par, fajans, Baca modell E 7169_1653a_8d83ed11559c18e_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, taklampa, mässing med 8 gulrandiga glaskupor, _1663a_8d83f79106d04a6_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1950-tal, taklampa, mässing med 8 gulrandiga glaskupor,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Holm Sørensen,  Svend Aage för Holm Sørensen & Co, taklampa, svartlackerat smide med bärnstensfärgade glas, _1668a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Centerwall, Lennart för IKEA, taklampa, Rex, design 1971_1681a_lg.jpeg
Centerwall, Lennart för IKEA, taklampa, Rex, design 1971
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, antagligen Italien, 1980-90-tal, golvlampa, _1682a_lg.jpeg
Okänd designer, antagligen Italien, 1980-90-tal, golvlampa,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Starck, Philippe för Flos, Italien, taklampa, glas och aluminium, _1744a_lg.jpeg
Starck, Philippe för Flos, Italien, taklampa, glas och aluminium,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Taklampa, krom med målad glaskupa, funkis, 1930-tal, _1768a_lg.jpeg
Taklampa, krom med målad glaskupa, funkis, 1930-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Philips, väggspegel med belysning_1777a_lg.jpeg
Okänd designer för Philips, väggspegel med belysning
Slutpris100 SEK
Värdering100 - 150 SEK
Hallampa/takkrona till 5 ljus, förgylld metall,_1787a_lg.jpeg
Hallampa/takkrona till 5 ljus, förgylld metall,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ib Fabiansen för Fog & Mørup, vägglampett, Douglasgran (Oregon Pine) och textil, Tema 1,_1791a_8d8450cf86a8f98_lg.jpeg
Ib Fabiansen för Fog & Mørup, vägglampett, Douglasgran (Oregon Pine) och textil, Tema 1,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Taklampa, patinerad och förgylld metall, empirestil, 1920-tal, _1812a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti lampor, krom, glas och porslin, 4 st_1825a_8d845d74117182a_lg.jpeg
Parti lampor, krom, glas och porslin, 4 st
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Bonderup, Claus & Thorup, Torsten för Fog og Mørup, taklampor, 3 st, lackerad metall, Semi, design 1968_1856a_8d848585b2de5a0_lg.jpeg
Bonderup, Claus & Thorup, Torsten för Fog og Mørup, taklampor, 3 st, lackerad metall, Semi, design 1968
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer, golvlampa, mässing, 2 ljusarmar, numrerad 4420, _1877a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Okänd designer, jugend, 1900-talets början, bordslampa, koppar med infattade glasbitar, _1880a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Okänd designer, bordslampa, delvis patinerad brons, art-déco, 1920-tal,_1886a_8d848d5def74cbb_lg.jpeg
Okänd designer, bordslampa, delvis patinerad brons, art-déco, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Takkrona, förgylld brons med lövformade prismor och margueriter,_1913a_lg.jpeg
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Okänd designer, bordslampa, svart plast med vit, frostad glaskupa, _1932a_8d848f6c418b352_lg.jpeg
Okänd designer, bordslampa, svart plast med vit, frostad glaskupa,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bordslampa/night-light, skuren alabaster, 1910-20-tal, i form av kvinna i klänning,_1934a_8d848f743e70dd1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, spotlights/vägglampor, 3 st, _1960a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, tillskriven, golvlampa, läderflätad stam på kopparfot, skärmfäste i mässing, _1985a_8d8491a10cc0720_lg.jpeg
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, tillskriven, golvlampa, läderflätad stam på kopparfot, skärmfäste i mässing,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Tosetto, Andrea för Studio Italia Design, taklampa, vitt glas och metall, modell Tris So2_1988a_8d8491a61af995c_lg.jpeg
Tosetto, Andrea för Studio Italia Design, taklampa, vitt glas och metall, modell Tris So2
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Taklampa, mässing och glas med prismor_2013a_lg.jpeg
Taklampa, mässing och glas med prismor
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 400 SEK
Okänd designer, taklampa, lackerad metall_2014a_lg.jpeg
Okänd designer, taklampa, lackerad metall
SlutprisInga bud
Värdering200 - 400 SEK
Fagerlund, Carl för Orrefors, vägglampetter 1 par, mässing och glas,  modellnummer 1201/111. _2019a_8d849a89a1114ef_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Urnor, 1 par, porslin, B&G, 1800-tal, förgylld och polykrom dekor av blommor,_2054a_8d849bd8a76aff9_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Okänd designer för Cottex, bordslampa,_2097a_lg.jpeg
Okänd designer för Cottex, bordslampa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Ikea, taklampa, , plast, trä och metall,_2098a_lg.jpeg
Okänd designer för Ikea, taklampa, , plast, trä och metall,
SlutprisInga bud
Värdering100 - 150 SEK
Orrling, Thorsten för Hans Agne Jakobsson, Markaryd, taklampa, mässing, dekor av "löv", _2103a_8d849ea87b84c2d_lg.jpeg
Orrling, Thorsten för Hans Agne Jakobsson, Markaryd, taklampa, mässing, dekor av "löv",
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Lavalampa, metall och glas, TP, modern tillverkning,_2109a_8d849f6d7e6ab63_lg.jpeg
Lavalampa, metall och glas, TP, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Lange, Kai för Fog & Mörup/Royal Copenhagen, bordslampor, porslin, Tistel, _2129a_8d849f4853abee8_lg.jpeg
Lange, Kai för Fog & Mörup/Royal Copenhagen, bordslampor, porslin, Tistel,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer, bordslampor, 2 st snarlika, blåglaserad terrakotta och teak,_2144a_8d849f469cd104e_lg.jpeg
Okänd designer, bordslampor, 2 st snarlika, blåglaserad terrakotta och teak,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vägglampetter 1 par, mässing, 1900-talets 1 hälft,_2145a_8d849f8344d9aeb_lg.jpeg
Vägglampetter 1 par, mässing, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Orrling, Torsten för Hans Agne Jakobsson, Markaryd, taklampa, koppar, modell TN52/M, _2152a_8d84a661f6b6529_lg.jpeg
Orrling, Torsten för Hans Agne Jakobsson, Markaryd, taklampa, koppar, modell TN52/M,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Orrling, Torsten för Hans Agne Jakobsson, Markaryd, taklampa, koppar, modell TN52/M, _2153a_8d84a66313a251a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Jakobson, Hans Agne, Markaryd, skärm till bordslampa, trä, metall och glas, _2154a_8d84a72de997822_lg.jpeg
Jakobson, Hans Agne, Markaryd, skärm till bordslampa, trä, metall och glas,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, trä med rosa textilskärm, modellnummer B45, _2155a_8d84a6649ecd2df_lg.jpeg
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, trä med rosa textilskärm, modellnummer B45,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, vägglampor, 1 par, mässing mod 2 stålblå glaskupor,_2168a_8d84a81cf44d4ca_lg.jpeg
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, vägglampor, 1 par, mässing mod 2 stålblå glaskupor,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, mässing med äggformad, orange glaskupa_2174a_8d84a7a43c9b15f_lg.jpeg
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, mässing med äggformad, orange glaskupa
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Taklampa, mässing, 1920-30-tal, 6 ljusarmar,_2175a_8d84a8291deae0d_lg.jpeg
Taklampa, mässing, 1920-30-tal, 6 ljusarmar,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd dansk designer i Poul Henningsens art, taklampor, 1 par, delvis rödlackerat glas och koppar,_2186a_8d84a8c4a2522b4_lg.jpeg
Okänd dansk designer i Poul Henningsens art, taklampor, 1 par, delvis rödlackerat glas och koppar,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd designer, 1950-tal, bordslampa, delvis svärtad mässing med bemålad glaskupa, trepassformad fot_2187a_8d84a91abc5b2ff_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, bordslampa, krom med vita glaskupor, modell 23405, i produktion 1900, _2189a_8d84a91d9cef4f7_lg.jpeg
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, bordslampa, krom med vita glaskupor, modell 23405, i produktion 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, tillskriven, golvlampa, krom med vita glasskärmar, sannolikt PH 3½ - 2½ ,_2190a_8d84a96bf0658fc_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 6 000 SEK
Okänd designer, arbetsbelysning/skrivbordslampa, krom med vit glasskärm, _2191a_8d84a96ebd729eb_lg.jpeg
Okänd designer, arbetsbelysning/skrivbordslampa, krom med vit glasskärm,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Taklampa, bronserad metall med bärnstensfärgade prismor och 5 marmorerade glaskupor, art-deco, 1920-tal,_2235a_8d84ab5e909a900_lg.jpeg
Taklampa, bronserad metall med bärnstensfärgade prismor och 5 marmorerade glaskupor, art-deco, 1920-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Taklampa, förgylld metall med prismor, 1900-talets 2 hälft,_2236a_8d84ab2d0fd49bd_lg.jpeg
Taklampa, förgylld metall med prismor, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 300 SEK