Skulptur, patinerad brons med porslinsögon, sittande Buddha i Bhumisparsha mudra-pose, _1546a_8d83add6cc96a2b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering20 000 - 25 000 SEK
Rökelsekar, brons på träsockel,  sittande Fo-hund, _1550a_8d839e69f336fb8_lg.jpeg
Rökelsekar, brons på träsockel, sittande Fo-hund,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Skulptur, skuret och bemålat trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt el 2 hälft, _1551a_8d839e6b00d00be_lg.jpeg
Slutpris2 200 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Snusflaska (?), grönt, skuret glas, sk peking glas med silvermontage, Kina, Qing, _1564a_8d839ee9959f83f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 500 - 3 000 SEK
Snusflaska, så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal, skuren dekor i rött överfång,_1570a_8d839fa28d72ff4_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 500 - 3 000 SEK
Snusflaska, så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal, _1571a_8d839fa1ef52288_lg.jpeg
Snusflaska, så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Snusflaska, slipat så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal, svagt gultonad glasmassa,_1572a_8d839fd29d4124b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Snusflaska, så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal, _1573a_8d839fd18d9cc29_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Snusflaska, så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal, _1574a_8d839fd69997fcf_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Armband, silver, Kina, dekor av infattade, cabochonslipade jadestenar samt filigran och polykrom emalj, _1575a_8d839fda6337d12_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Vas, flintgods, Japan, Satsuma, 1900-talets början, kalebassformad med heltäckande förgylld och polykrom dekor av personer och helgon, _1576a_8d83a01a2d38d68_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Relief, mässing, antagligen Indien 1800-tal, oktogonal, _1578a_8d83a01eceb1141_lg.jpeg
Relief, mässing, antagligen Indien 1800-tal, oktogonal,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Golvvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor av personer samt skrivtecken, _1651a_8d83ed14df1181f_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Skulptur, brons, manshuvud, _1658a_lg.jpeg
Skulptur, brons, manshuvud,
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Skulptur, skuren sten, Kina, 1900-talets början eller första hälft, _1667a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Skulptur, skuret och bemålat trä med pärlemorintarsia, sittande Buddha med bok, _1671a_8d83f88dd9bacb3_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Vas, patinerad brons, Japan, Meiji, _1679a_lg.jpeg
Vas, patinerad brons, Japan, Meiji,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Skulptur, skuret och delvis förgyllt trä, antagligen Burma, 1900-talets slut, stående Buddha på lotustron,_1684a_8d83f908b8e56d5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Vas, porslin, Japan, Edo, _1703a_lg.jpeg
Vas, porslin, Japan, Edo,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Bok; Kungligt protokoll, "Programme of the Coronation of His Majesty Vajiravudh King of Siam (Thailand)"  daterad 8 november R.S.130(1911)_1705a_8d842a7447c3033_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 6 000 SEK
Mask, skuret trä, sk Zamblé eller antilopmask, _1726a_lg.jpeg
Mask, skuret trä, sk Zamblé eller antilopmask,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Golvvas, porslin, Kina antagligen Tongzhi (1862-75), blå underglasyrdekor av växtlighet och shu-tecken, _1788a_8d8450ca8ecfb6b_lg.jpeg
Golvvas, porslin, Kina antagligen Tongzhi (1862-75), blå underglasyrdekor av växtlighet och shu-tecken,
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Tallrik, porslin, Kina Qianlong (1736-95), dekor av blommor mm i famille-rose-färger,_1789a_8d8450cc45cb595_lg.jpeg
Tallrik, porslin, Kina Qianlong (1736-95), dekor av blommor mm i famille-rose-färger,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Ceremoniell stav, skuret och bemålat trä, _1795a_lg.jpeg
Ceremoniell stav, skuret och bemålat trä,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Förvaringsmöbel, lackerad alm, Kina, 1900-tal, 3 lådor samt 2 skåpsdörrar, _1832a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Kärl med lock och invändig skål, , porslin, Kina, möjligen Guangxu (1875-1908)_1850a_8d8484ca0c4ccad_lg.jpeg
Kärl med lock och invändig skål, , porslin, Kina, möjligen Guangxu (1875-1908)
Slutpris3 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Tea-caddy, porslin, Kina, Qing-republik, 1900-talets början, dekor av mytologiska personer i famille-rose-färger mot heltäckande reliefdekor av moln, _1852a_8d8484d1c2c2ea1_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Sigillstamp, nefrit, Kina, 1900-tal, dekor av Fo-hund,_1870a_8d84855a47db769_lg.jpeg
Sigillstamp, nefrit, Kina, 1900-tal, dekor av Fo-hund,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skrin, förgyllt silver (?) och jade, Kina, Qing, 1800-tal, genombrutet lock med skuren dekor av hjort i landskap mm samt infattade plakett med Shou-tecken och invändig glasskiva, _1895a_8d848dd0e0139a1_lg.jpeg
Slutpris5 500 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Mask, skuret trä, Kpelie, _1903a_lg.jpeg
Mask, skuret trä, Kpelie,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skål, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, lotusformad med heltäckande dekor av personer mm i Kantonemalj, oidentifierad signatur, _1914a_8d848f01b8b658a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd japansk konstnär, skulptur, brons, Meiji-Taishô, stående elefant,_1916a_8d848eff9095437_lg.jpeg
Okänd japansk konstnär, skulptur, brons, Meiji-Taishô, stående elefant,
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Bojan med lock, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av påfåglar mm i famille-verte-färger, _1917a_8d84a846a43ef22_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bojan, porslin, möjl Tongzhi (1861-75), dekor av palatsinteriör mm i famille-rose-färger,_1931a_8d848f69004656f_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Väggspegel, 900/1000 silver, Orhan Kenan, Turkiet, 1900-talets 2 hälft, _1941a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Skulptur, skuren hardwood, Kina, 1900-tal, barn på vattenbuffel, _1942a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skulpturer, 2 st, porslin, Japan Taishô (?), katter, polykrom dekor i Imari-färger, oidentifierade signaturer, _1975a_8d84913fa7e46f6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Vas samt fat, porslin, Japan, antagligen Taishô, dekor i Imarifärger,_2005a_8d8499a9233d0d2_lg.jpeg
Vas samt fat, porslin, Japan, antagligen Taishô, dekor i Imarifärger,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Skålar, 2 st, porslin, så kallat äggskalsporslin, Kina, 1900-tal, polykrom dekor av fjärilar, blommor, fåglar och drakar, oidentifierade signaturer,_2006a_8d8499a7b207033_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Lockask, skuren soapstone, Kina, 1900-tal, genombrutet lock med dekor av drake och Shou-tecken, bottendel med löst lock, även detta med Shou-tecken, _2007a_8d8499a11a1b005_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, _2010a_lg.jpeg
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Kolossalvas/golvurna, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av fåglar, personer mm i Kantonemalj, _2028a_8d849a7ba60d30f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Fat, celadonglaserat porslin, Sawankhalok, Thailand, 14-1500-tal, _2051a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Bålskål, porslin, Kina, 1900-talets mitt, _2068a_lg.jpeg
Bålskål, porslin, Kina, 1900-talets mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Obligation, Banque de l'Indo-Chine, The Chinese Governmet five per cent reorganisation gold loan of 1913, kuponger medföljer_2070a_8d849c700c8e586_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Okänd indisk konstnär, gouache på siden, elefant, _2138a_lg.jpeg
Okänd indisk konstnär, gouache på siden, elefant,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Parti Grönlandica; miniatyrkajak med tillbehör, skulptur, täljsten, tupilakask mm_2178a_8d84a8450e70241_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Toyokuni, Kôchôrô III, (Kunisada I), träsnitt, 4 st signerade, 34 x 24 cm, uppklistrade på siden_2206a_8d84a97689a1445_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK