Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis bemålat stengods, Pippi Långstrump, _1542a_8d839e62bb2cdfc_lg.jpeg
Slutpris5 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Skulptur, patinerad brons med porslinsögon, sittande Buddha i Bhumisparsha mudra-pose, _1546a_8d83add6cc96a2b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering20 000 - 25 000 SEK
Hansen, Aksel, byst, marmor, mansporträtt, _1548a_8d83add817bd1bb_lg.jpeg
Hansen, Aksel, byst, marmor, mansporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering10 000 - 12 000 SEK
Rökelsekar, brons på träsockel,  sittande Fo-hund, _1550a_8d839e69f336fb8_lg.jpeg
Rökelsekar, brons på träsockel, sittande Fo-hund,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Skulptur, skuret och bemålat trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt el 2 hälft, _1551a_8d839e6b00d00be_lg.jpeg
Slutpris2 200 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Lalique, René, efter honom, skulptur, glas, Perdrix Debout, design cirka 1939 samt 2 nipperfat, Perdrix, _1552a_8d839e6c554e207_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Larson, Lisa, Gustafsberg, väggplakett, stengods, dekor av fåglar, _1553a_8d839e6d4fc9403_lg.jpeg
Larson, Lisa, Gustafsberg, väggplakett, stengods, dekor av fåglar,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Kärner, Theodor för Rosenthal, figurin porslin, taxvalp, _1562a_8d839e9d513ddeb_lg.jpeg
Kärner, Theodor för Rosenthal, figurin porslin, taxvalp,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Pinedo, Emile, skulptur, patinerad brons, 1800-talets slut, "Arabe en Marche", _1595a_lg.jpeg
Pinedo, Emile, skulptur, patinerad brons, 1800-talets slut, "Arabe en Marche",
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets början, skulptur, grekisk bågskytt, _1596a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Pedersen, Carl Henning, skulptur, bemålad brons på marmorsockel, _1619a_lg.jpeg
Pedersen, Carl Henning, skulptur, bemålad brons på marmorsockel,
SlutprisInga bud
Värdering14 000 - 16 000 SEK
Okänd designer, antagligen Murano, skulptur, _1655a_lg.jpeg
Okänd designer, antagligen Murano, skulptur,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Skulptur, brons, manshuvud, _1658a_lg.jpeg
Skulptur, brons, manshuvud,
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Skulptur, skuren sten, Kina, 1900-talets början eller första hälft, _1667a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Skulptur, skuret och bemålat trä med pärlemorintarsia, sittande Buddha med bok, _1671a_8d83f88dd9bacb3_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Skulptur, skuret och delvis förgyllt trä, antagligen Burma, 1900-talets slut, stående Buddha på lotustron,_1684a_8d83f908b8e56d5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Lem, Alfred, relief, bemålad glasfiber (?), figurkomposition,_1685a_8d83f90a344dcf0_lg.jpeg
Lem, Alfred, relief, bemålad glasfiber (?), figurkomposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Bonfils, Ada för Royal Copenhagen, figurin, porslin, _1723a_lg.jpeg
Bonfils, Ada för Royal Copenhagen, figurin, porslin,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för H Schaubach, Wallendorf, figurin porslin, sittande ballerina, _1729a_8d84428176905f6_lg.jpeg
Okänd designer för H Schaubach, Wallendorf, figurin porslin, sittande ballerina,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Hughes, Adrian för Royal Doulton, figurin, porslin, Reflections, _1740a_8d84450b0bc5bf8_lg.jpeg
Hughes, Adrian för Royal Doulton, figurin, porslin, Reflections,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Skulptur, kalksten eller travertin, _1743a_lg.jpeg
Skulptur, kalksten eller travertin,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Nylund. Gunnar för Rörstrand, skulptur, harpälsglaserat stengods, fågel, signerad,_1750b_8d844ed1a465a0d_lg.jpeg
Nylund. Gunnar för Rörstrand, skulptur, harpälsglaserat stengods, fågel, signerad,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Vallien, Bertil för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, katt,_1751a_8d844ed3fb0f579_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, katt,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Wiinblad, Björn, egen verkstad, skålfat/relief, fajans,_1790a_8d8450cdc7de6f0_lg.jpeg
Wiinblad, Björn, egen verkstad, skålfat/relief, fajans,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Figurin, porslin, Lomonosov, isbjörnsunge, _1797a_lg.jpeg
Figurin, porslin, Lomonosov, isbjörnsunge,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Jansson, Tove, efter henne, figurin, läder och plysch, Muminpappa,_1849a_8d8484c8beb1385_lg.jpeg
Jansson, Tove, efter henne, figurin, läder och plysch, Muminpappa,
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Dummerjöns (Klods Hans), modellnummer 1070, _1897a_8d848e08f588cb7_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer för Sitzendorfer Porzellanmanufaktur Wilhelm Liebmann, figuriner, 1 par, porslin, stående man och kvinna, _1898a_8d848e0a663a6f0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Lindhardt, Svend för B&G, figuriner 4 st, _1902a_lg.jpeg
Lindhardt, Svend för B&G, figuriner 4 st,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Figuriner/bokstöd, ett par, glaserat flintgods, _1907a_lg.jpeg
Figuriner/bokstöd, ett par, glaserat flintgods,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, Murano, skulptur, _1908a_lg.jpeg
Okänd designer, Murano, skulptur,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd japansk konstnär, skulptur, brons, Meiji-Taishô, stående elefant,_1916a_8d848eff9095437_lg.jpeg
Okänd japansk konstnär, skulptur, brons, Meiji-Taishô, stående elefant,
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Bordslampa/night-light, skuren alabaster, 1910-20-tal, i form av kvinna i klänning,_1934a_8d848f743e70dd1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, vas/skulptur, glaserat stengods, _1938a_lg.jpeg
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, vas/skulptur, glaserat stengods,
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Skulptur, skuren hardwood, Kina, 1900-tal, barn på vattenbuffel, _1942a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Jaroslav Ježek för Royal Dux, figurin, blanc-de-Chine, häst, _1969a_lg.jpeg
Jaroslav Ježek för Royal Dux, figurin, blanc-de-Chine, häst,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figurin, porslin, _2032a_lg.jpeg
Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figurin, porslin,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin,_2033a_lg.jpeg
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Weiss, Claire för B&G, figurin, porslin, _2034a_lg.jpeg
Weiss, Claire för B&G, figurin, porslin,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, skulptur, bemålad gips, stående häst, _2035a_8d849a74386c24d_lg.jpeg
Okänd konstnär, skulptur, bemålad gips, stående häst,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Isenstein, Harald, skulptur, gips, pojkporträtt, signerad och daterad 1965,_2036a_8d849a75a122592_lg.jpeg
Isenstein, Harald, skulptur, gips, pojkporträtt, signerad och daterad 1965,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Okänd italiensk konstnär, sekelskiftet 1900, relief, skuret och bemålat trä, Morte di Turiddu.. _2050a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Väggskulptur, patinerad brons, vädurshuvud, _2066a_lg.jpeg
Väggskulptur, patinerad brons, vädurshuvud,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Hellström, Thomas för Nittsjö, skulptur, lergods_2072a_lg.jpeg
Hellström, Thomas för Nittsjö, skulptur, lergods
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, skulpturer, 2 st, polykrom glasmassa, äpple respektive päron,_2092a_8d849e380dde022_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Larsson, Lorens, skulpturer, 1 par, skuret och bemålat trä, stående gubbe och gumma, _2102a_8d849ea6dbb6a8b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Thomson, Annalisa för Uppsala Ekeby, figurin, glaserat lergods, björnunge, _2104a_8d849ea9aa84b46_lg.jpeg
Thomson, Annalisa för Uppsala Ekeby, figurin, glaserat lergods, björnunge,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Winbladh, Ulla för Alingsås Keramik, väggplakett, blåglaserat lergods, dekor av katt, signerad, _2106a_8d849eace93e0fd_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK