Snusflaska (?), grönt, skuret glas, sk peking glas med silvermontage, Kina, Qing, _1564a_8d839ee9959f83f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 500 - 3 000 SEK
Uppläggningssked, förgyllt silver med polykrom cloisonnédekor, Ryssland, _1565b_8d839efd3ac3993_lg.jpeg
Uppläggningssked, förgyllt silver med polykrom cloisonnédekor, Ryssland,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Thesked, förgyllt silver med polykrom cloisonnédekor, Ryssland, 1900-talets början, _1566a_8d839efc7dfb31c_lg.jpeg
Thesked, förgyllt silver med polykrom cloisonnédekor, Ryssland, 1900-talets början,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Armband, silver, Kina, dekor av infattade, cabochonslipade jadestenar samt filigran och polykrom emalj, _1575a_8d839fda6337d12_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Kniv i läderbalja, masurbjörk och smide med beslag i sterlingsilver, Brusletto Geilo, _1577a_8d83a01b10b556a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Matskedar, 3 + 3 st, silver, Norge, empire, 1800-talets 1 hälft, _1579a_8d83ad0b2775c6a_lg.jpeg
Matskedar, 3 + 3 st, silver, Norge, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Matsked, silver, Norge, empire, _1580a_8d83ad0c0845c8c_lg.jpeg
Matsked, silver, Norge, empire,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matsked, silver, fiolmodell, gustaviansk tid, _1581a_8d83ad0d2e70e17_lg.jpeg
Matsked, silver, fiolmodell, gustaviansk tid,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matskedar, 1 par, silver, snäckmodell, Norge, empire, _1582a_8d83ad0dcd7a118_lg.jpeg
Matskedar, 1 par, silver, snäckmodell, Norge, empire,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Matskedar, 3 st samt thesil, silver, 17-1800-tal respektive 1900-tal, _1583a_8d83ad0f725742f_lg.jpeg
Matskedar, 3 st samt thesil, silver, 17-1800-tal respektive 1900-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Medalj, 23 k rödguld (kronan i 18 k), Kungliga Patriotiska sällskapets stora belöningsmedalj i guld (PatrSstGM) av 1:a (=11:e) storleken, _1591a_8d83ae4847fc692_lg.jpeg
Slutpris10 000 SEK
Värdering12 000 - 15 000 SEK
Damarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, Hellas, _1592a_8d83ae48ef1b218_lg.jpeg
Damarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, Hellas,
Slutpris6 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Halslänk, 18 karat rödguld, _1593a_8d83ae49a0766ac_lg.jpeg
Halslänk, 18 karat rödguld,
Slutpris3 600 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Armband med berlocker, 18 karat rödguld, _1594a_8d83ae4a6aed0b0_lg.jpeg
Armband med berlocker, 18 karat rödguld,
Slutpris4 800 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Brosch, 18 karat vitguld med 7 facettslipade smaragder_1607a_lg.jpeg
Brosch, 18 karat vitguld med 7 facettslipade smaragder
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Halsband samt armband, metall och tigeröga, _1608a_lg.jpeg
Halsband samt armband, metall och tigeröga,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Halskedja, 18 karat rödguld, _1610a_8d83bb14bb2f5ca_lg.jpeg
Halskedja, 18 karat rödguld,
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Halskedja, 18 karat rödguld, _1611a_8d83bb1540902bd_lg.jpeg
Halskedja, 18 karat rödguld,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad, blå sten,_1612a_8d83bb15eefaf56_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad, blå sten,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Medalj, 23 resp 18 k rödguld, Utmärkelsen För nit och redlighet i rikets tjänst (GMnor) i guld av 5:e storleken, _1637a_8d83e0b03707d64_lg.jpeg
Medalj, 23 resp 18 k rödguld, Utmärkelsen För nit och redlighet i rikets tjänst (GMnor) i guld av 5:e storleken,
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Damarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, Certina,_1638a_8d83e06fada6f23_lg.jpeg
Damarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, Certina,
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Ring, 23 karat rödguld, slät modell, _1639a_8d83e08d0a58064_lg.jpeg
Ring, 23 karat rödguld, slät modell,
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Ring, 23 karat rödguld, sammansatt av 2 vigselringar,_1640a_8d83e085a01aeee_lg.jpeg
Ring, 23 karat rödguld, sammansatt av 2 vigselringar,
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Damarmbandsur 18 karat rödguld med länk i förgylld mässing_1641a_8d83e083f17bd48_lg.jpeg
Damarmbandsur 18 karat rödguld med länk i förgylld mässing
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 3 åttkantslipade diamanter om totalt 0,045 carat enligt gravyr,_1642a_8d83e08298c30c3_lg.jpeg
Ring, 18 karat vitguld med 3 åttkantslipade diamanter om totalt 0,045 carat enligt gravyr,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad akvamarin (?),_1643a_8d83e0928500445_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad akvamarin (?),
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Ringar, 2 st, 18 karat rödguld med glasstenar,_1644a_8d83e072d20452b_lg.jpeg
Ringar, 2 st, 18 karat rödguld med glasstenar,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Ring, 18 karat rödguld med glasstenar,_1645a_8d83e080ff798c4_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld med glasstenar,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Hänge med kedja, så kallad dödsbricka, 18 karat rödguld, _1646a_8d83e09937508f1_lg.jpeg
Hänge med kedja, så kallad dödsbricka, 18 karat rödguld,
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Ring, 18 karat rödguld med blå sten,_1647a_8d83e091266b8c5_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld med blå sten,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Hänge, 18 karat rödguld med röd sten, i forma av blomma, _1648a_8d83e06c12eb4f0_lg.jpeg
Hänge, 18 karat rödguld med röd sten, i forma av blomma,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Ring, 18 karat rödguld med vita stenar, _1649a_8d83e0adeaf81ac_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld med vita stenar,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Cigarettmunstycke, 900/1000 silver och bakelit, antagligen Italien, art-déco, 1920-tal,_1654a_8d83ed0e785131a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering150 - 200 SEK
Fotogömma, 18 karat rödguld, dekor av blommor_1659a_8d83ed0d0670da2_lg.jpeg
Fotogömma, 18 karat rödguld, dekor av blommor
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 - 3 000 SEK
Hänge med kedja, 18 karat vitguld med 4 navettslipade diamanter om totalt 2,33 carat_1747a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering12 000 - 15 000 SEK
Örhängen, 1 par, 18 karat vitguld, vardera med 1 briljantslipad diamant om 0,33 carat _1748a_lg.jpeg
Örhängen, 1 par, 18 karat vitguld, vardera med 1 briljantslipad diamant om 0,33 carat
Slutpris7 500 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK
Hänge med kedja, 18 karat rödguld, hjärformat med dekor av Saudiska riksvapnet, _1761a_8d844f1a3fde787_lg.jpeg
Hänge med kedja, 18 karat rödguld, hjärformat med dekor av Saudiska riksvapnet,
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Herrarmbandsur, stål, Seiko Quartz RC-2-LWF_1766a_lg.jpeg
Herrarmbandsur, stål, Seiko Quartz RC-2-LWF
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti svenska silvermynt, _1770a_8d844f7f4a84c62_lg.jpeg
Parti svenska silvermynt,
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Herrarmbandsur, 18 karat rödguld, Certina Gold Collection, _1794a_8d8450d4b95e195_lg.jpeg
Herrarmbandsur, 18 karat rödguld, Certina Gold Collection,
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Parti kungliga medaljer, silver och förgyllt silver, bl a Hans Majestät Konungens Medalj av VIII:e storleken (Hovmedaljen), Gustav V_1841a_8d845ec1cd1ca87_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för David Andersen, Kristiania (Oslo), dräktsmycke, så kallad bunadsbroche, silver,  1900-talets början, _1844a_8d845ebf5c24deb_lg.jpeg
Okänd designer för David Andersen, Kristiania (Oslo), dräktsmycke, så kallad bunadsbroche, silver, 1900-talets början,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Gardinomtag (?), 1 par, silver, 1800-tal, dekor av blomma mm_1860a_8d84856d0dcd638_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Tantalus, ek med mässingsbeslag, England, 1900-talets 1 hälft, innehåller 3 karaffer med propp i slipad kristall, medföljer 3 skyltar i sterlingsilver graverade "Whisky", "Brandy" respektive "Sherry"_1867a_8d84856f1ef75a5_lg.jpeg
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Fickur med slag, silver, antagligen Schweiz, 1800-talets 1 hälft eller mitt, _1871a_8d84855c151179f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Bägare på tre kulfötter, silver, barock, 16-1700-tal, graverad dekor av tulpan mm_1874a_8d8485a599e7a76_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Knivar, 12 st, silverskaft, blad i stål, så kallade skurblad, stämplade Gustaf Möllenborg Stockholm 1844, total längd 24 cm_1884a_8d848d4ead7350e_lg.jpeg
Knivar, 12 st, silverskaft, blad i stål, så kallade skurblad, stämplade Gustaf Möllenborg Stockholm 1844, total längd 24 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Hull, Jacob för Buch & Deichmann, halssmycke, nysilver med akryl(?), dia 14 cm_1887a_8d848d5f7164fa9_lg.jpeg
Hull, Jacob för Buch & Deichmann, halssmycke, nysilver med akryl(?), dia 14 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK