Laddar...
![Snusflaska (?), grönt, skuret glas, sk peking glas med silvermontage, Kina, Qing, _1564a_8d839ee9959f83f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/1564-itemimages/1564a_8d839ee9959f83f_med.jpeg)
20
Snusflaska (?), grönt, skuret glas, sk peking glas med silvermontage, Kina, Qing,
SlutprisInga bud
Värdering2 500 - 3 000 SEK
![Uppläggningssked, förgyllt silver med polykrom cloisonnédekor, Ryssland, _1565b_8d839efd3ac3993_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/1565-itemimages/1565b_8d839efd3ac3993_med.jpeg)
21
Uppläggningssked, förgyllt silver med polykrom cloisonnédekor, Ryssland,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Thesked, förgyllt silver med polykrom cloisonnédekor, Ryssland, 1900-talets början, _1566a_8d839efc7dfb31c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/1566-itemimages/1566a_8d839efc7dfb31c_med.jpeg)
22
Thesked, förgyllt silver med polykrom cloisonnédekor, Ryssland, 1900-talets början,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Armband, silver, Kina, dekor av infattade, cabochonslipade jadestenar samt filigran och polykrom emalj, _1575a_8d839fda6337d12_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/1575-itemimages/1575a_8d839fda6337d12_med.jpeg)
31
Armband, silver, Kina, dekor av infattade, cabochonslipade jadestenar samt filigran och polykrom emalj,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
![Kniv i läderbalja, masurbjörk och smide med beslag i sterlingsilver, Brusletto Geilo, _1577a_8d83a01b10b556a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/1577-itemimages/1577a_8d83a01b10b556a_med.jpeg)
33
Kniv i läderbalja, masurbjörk och smide med beslag i sterlingsilver, Brusletto Geilo,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
![Matskedar, 3 + 3 st, silver, Norge, empire, 1800-talets 1 hälft, _1579a_8d83ad0b2775c6a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/1579-itemimages/1579a_8d83ad0b2775c6a_med.jpeg)
35
Matskedar, 3 + 3 st, silver, Norge, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Matsked, silver, Norge, empire, _1580a_8d83ad0c0845c8c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/1580-itemimages/1580a_8d83ad0c0845c8c_med.jpeg)
36
Matsked, silver, Norge, empire,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Matsked, silver, fiolmodell, gustaviansk tid, _1581a_8d83ad0d2e70e17_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/1581-itemimages/1581a_8d83ad0d2e70e17_med.jpeg)
37
Matsked, silver, fiolmodell, gustaviansk tid,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Matskedar, 1 par, silver, snäckmodell, Norge, empire, _1582a_8d83ad0dcd7a118_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/1582-itemimages/1582a_8d83ad0dcd7a118_med.jpeg)
38
Matskedar, 1 par, silver, snäckmodell, Norge, empire,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Matskedar, 3 st samt thesil, silver, 17-1800-tal respektive 1900-tal, _1583a_8d83ad0f725742f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/1583-itemimages/1583a_8d83ad0f725742f_med.jpeg)
39
Matskedar, 3 st samt thesil, silver, 17-1800-tal respektive 1900-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Medalj, 23 k rödguld (kronan i 18 k), Kungliga Patriotiska sällskapets stora belöningsmedalj i guld (PatrSstGM) av 1:a (=11:e) storleken, _1591a_8d83ae4847fc692_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/1591-itemimages/1591a_8d83ae4847fc692_med.jpeg)
47
Medalj, 23 k rödguld (kronan i 18 k), Kungliga Patriotiska sällskapets stora belöningsmedalj i guld (PatrSstGM) av 1:a (=11:e) storleken,
Slutpris10 000 SEK
Värdering12 000 - 15 000 SEK
![Damarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, Hellas, _1592a_8d83ae48ef1b218_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/1592-itemimages/1592a_8d83ae48ef1b218_med.jpeg)
48
Damarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, Hellas,
Slutpris6 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
![Halslänk, 18 karat rödguld, _1593a_8d83ae49a0766ac_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/1593-itemimages/1593a_8d83ae49a0766ac_med.jpeg)
49
Halslänk, 18 karat rödguld,
Slutpris3 600 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
![Armband med berlocker, 18 karat rödguld, _1594a_8d83ae4a6aed0b0_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/1594-itemimages/1594a_8d83ae4a6aed0b0_med.jpeg)
50
Armband med berlocker, 18 karat rödguld,
Slutpris4 800 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
![Brosch, 18 karat vitguld med 7 facettslipade smaragder_1607a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/1607-itemimages/1607a_med.jpeg)
63
Brosch, 18 karat vitguld med 7 facettslipade smaragder
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
![Halsband samt armband, metall och tigeröga, _1608a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/1608-itemimages/1608a_med.jpeg)
64
Halsband samt armband, metall och tigeröga,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Halskedja, 18 karat rödguld, _1610a_8d83bb14bb2f5ca_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/1610-itemimages/1610a_8d83bb14bb2f5ca_med.jpeg)
66
Halskedja, 18 karat rödguld,
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
![Halskedja, 18 karat rödguld, _1611a_8d83bb1540902bd_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/1611-itemimages/1611a_8d83bb1540902bd_med.jpeg)
67
Halskedja, 18 karat rödguld,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
![Ring, 18 karat rödguld med facettslipad, blå sten,_1612a_8d83bb15eefaf56_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/1612-itemimages/1612a_8d83bb15eefaf56_med.jpeg)
68
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad, blå sten,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
![Medalj, 23 resp 18 k rödguld, Utmärkelsen För nit och redlighet i rikets tjänst (GMnor) i guld av 5:e storleken, _1637a_8d83e0b03707d64_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/1637-itemimages/1637a_8d83e0b03707d64_med.jpeg)
88
Medalj, 23 resp 18 k rödguld, Utmärkelsen För nit och redlighet i rikets tjänst (GMnor) i guld av 5:e storleken,
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
![Damarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, Certina,_1638a_8d83e06fada6f23_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/1638-itemimages/1638a_8d83e06fada6f23_med.jpeg)
89
Damarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, Certina,
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
![Ring, 23 karat rödguld, slät modell, _1639a_8d83e08d0a58064_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/1639-itemimages/1639a_8d83e08d0a58064_med.jpeg)
90
Ring, 23 karat rödguld, slät modell,
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
![Ring, 23 karat rödguld, sammansatt av 2 vigselringar,_1640a_8d83e085a01aeee_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/1640-itemimages/1640a_8d83e085a01aeee_med.jpeg)
91
Ring, 23 karat rödguld, sammansatt av 2 vigselringar,
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
![Damarmbandsur 18 karat rödguld med länk i förgylld mässing_1641a_8d83e083f17bd48_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/1641-itemimages/1641a_8d83e083f17bd48_med.jpeg)
92
Damarmbandsur 18 karat rödguld med länk i förgylld mässing
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
![Ring, 18 karat vitguld med 3 åttkantslipade diamanter om totalt 0,045 carat enligt gravyr,_1642a_8d83e08298c30c3_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/1642-itemimages/1642a_8d83e08298c30c3_med.jpeg)
93
Ring, 18 karat vitguld med 3 åttkantslipade diamanter om totalt 0,045 carat enligt gravyr,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
![Ring, 18 karat rödguld med facettslipad akvamarin (?),_1643a_8d83e0928500445_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/1643-itemimages/1643a_8d83e0928500445_med.jpeg)
94
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad akvamarin (?),
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
![Ringar, 2 st, 18 karat rödguld med glasstenar,_1644a_8d83e072d20452b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/1644-itemimages/1644a_8d83e072d20452b_med.jpeg)
95
Ringar, 2 st, 18 karat rödguld med glasstenar,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
![Ring, 18 karat rödguld med glasstenar,_1645a_8d83e080ff798c4_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/1645-itemimages/1645a_8d83e080ff798c4_med.jpeg)
96
Ring, 18 karat rödguld med glasstenar,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
![Hänge med kedja, så kallad dödsbricka, 18 karat rödguld, _1646a_8d83e09937508f1_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/1646-itemimages/1646a_8d83e09937508f1_med.jpeg)
97
Hänge med kedja, så kallad dödsbricka, 18 karat rödguld,
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
![Ring, 18 karat rödguld med blå sten,_1647a_8d83e091266b8c5_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/1647-itemimages/1647a_8d83e091266b8c5_med.jpeg)
98
Ring, 18 karat rödguld med blå sten,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
![Hänge, 18 karat rödguld med röd sten, i forma av blomma, _1648a_8d83e06c12eb4f0_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/1648-itemimages/1648a_8d83e06c12eb4f0_med.jpeg)
99
Hänge, 18 karat rödguld med röd sten, i forma av blomma,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
![Ring, 18 karat rödguld med vita stenar, _1649a_8d83e0adeaf81ac_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/1649-itemimages/1649a_8d83e0adeaf81ac_med.jpeg)
100
Ring, 18 karat rödguld med vita stenar,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
![Cigarettmunstycke, 900/1000 silver och bakelit, antagligen Italien, art-déco, 1920-tal,_1654a_8d83ed0e785131a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/1654-itemimages/1654a_8d83ed0e785131a_med.jpeg)
105
Cigarettmunstycke, 900/1000 silver och bakelit, antagligen Italien, art-déco, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering150 - 200 SEK
![Fotogömma, 18 karat rödguld, dekor av blommor_1659a_8d83ed0d0670da2_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/1659-itemimages/1659a_8d83ed0d0670da2_med.jpeg)
110
Fotogömma, 18 karat rödguld, dekor av blommor
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 - 3 000 SEK
![Hänge med kedja, 18 karat vitguld med 4 navettslipade diamanter om totalt 2,33 carat_1747a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/1747-itemimages/1747a_med.jpeg)
198
Hänge med kedja, 18 karat vitguld med 4 navettslipade diamanter om totalt 2,33 carat
SlutprisInga bud
Värdering12 000 - 15 000 SEK
![Örhängen, 1 par, 18 karat vitguld, vardera med 1 briljantslipad diamant om 0,33 carat _1748a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/1748-itemimages/1748a_med.jpeg)
199
Örhängen, 1 par, 18 karat vitguld, vardera med 1 briljantslipad diamant om 0,33 carat
Slutpris7 500 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK
![Hänge med kedja, 18 karat rödguld, hjärformat med dekor av Saudiska riksvapnet, _1761a_8d844f1a3fde787_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/1761-itemimages/1761a_8d844f1a3fde787_med.jpeg)
212
Hänge med kedja, 18 karat rödguld, hjärformat med dekor av Saudiska riksvapnet,
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
![Herrarmbandsur, stål, Seiko Quartz RC-2-LWF_1766a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/1766-itemimages/1766a_med.jpeg)
217
Herrarmbandsur, stål, Seiko Quartz RC-2-LWF
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Parti svenska silvermynt, _1770a_8d844f7f4a84c62_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/1770-itemimages/1770a_8d844f7f4a84c62_med.jpeg)
221
Parti svenska silvermynt,
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 800 SEK
![Herrarmbandsur, 18 karat rödguld, Certina Gold Collection, _1794a_8d8450d4b95e195_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/1794-itemimages/1794a_8d8450d4b95e195_med.jpeg)
245
Herrarmbandsur, 18 karat rödguld, Certina Gold Collection,
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
![Parti kungliga medaljer, silver och förgyllt silver, bl a Hans Majestät Konungens Medalj av VIII:e storleken (Hovmedaljen), Gustav V_1841a_8d845ec1cd1ca87_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/1841-itemimages/1841a_8d845ec1cd1ca87_med.jpeg)
295
Parti kungliga medaljer, silver och förgyllt silver, bl a Hans Majestät Konungens Medalj av VIII:e storleken (Hovmedaljen), Gustav V
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd designer för David Andersen, Kristiania (Oslo), dräktsmycke, så kallad bunadsbroche, silver, 1900-talets början, _1844a_8d845ebf5c24deb_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/1844-itemimages/1844a_8d845ebf5c24deb_med.jpeg)
298
Okänd designer för David Andersen, Kristiania (Oslo), dräktsmycke, så kallad bunadsbroche, silver, 1900-talets början,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Gardinomtag (?), 1 par, silver, 1800-tal, dekor av blomma mm_1860a_8d84856d0dcd638_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/1860-itemimages/1860a_8d84856d0dcd638_med.jpeg)
314
Gardinomtag (?), 1 par, silver, 1800-tal, dekor av blomma mm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Tantalus, ek med mässingsbeslag, England, 1900-talets 1 hälft, innehåller 3 karaffer med propp i slipad kristall, medföljer 3 skyltar i sterlingsilver graverade "Whisky", "Brandy" respektive "Sherry"_1867a_8d84856f1ef75a5_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/1867-itemimages/1867a_8d84856f1ef75a5_med.jpeg)
316
Tantalus, ek med mässingsbeslag, England, 1900-talets 1 hälft, innehåller 3 karaffer med propp i slipad kristall, medföljer 3 skyltar i sterlingsilver graverade "Whisky", "Brandy" respektive "Sherry"
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
![Fickur med slag, silver, antagligen Schweiz, 1800-talets 1 hälft eller mitt, _1871a_8d84855c151179f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/1871-itemimages/1871a_8d84855c151179f_med.jpeg)
320
Fickur med slag, silver, antagligen Schweiz, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
![Bägare på tre kulfötter, silver, barock, 16-1700-tal, graverad dekor av tulpan mm_1874a_8d8485a599e7a76_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/1874-itemimages/1874a_8d8485a599e7a76_med.jpeg)
323
Bägare på tre kulfötter, silver, barock, 16-1700-tal, graverad dekor av tulpan mm
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Knivar, 12 st, silverskaft, blad i stål, så kallade skurblad, stämplade Gustaf Möllenborg Stockholm 1844, total längd 24 cm_1884a_8d848d4ead7350e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/1884-itemimages/1884a_8d848d4ead7350e_med.jpeg)
333
Knivar, 12 st, silverskaft, blad i stål, så kallade skurblad, stämplade Gustaf Möllenborg Stockholm 1844, total längd 24 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
![Hull, Jacob för Buch & Deichmann, halssmycke, nysilver med akryl(?), dia 14 cm_1887a_8d848d5f7164fa9_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/1887-itemimages/1887a_8d848d5f7164fa9_med.jpeg)
336
Hull, Jacob för Buch & Deichmann, halssmycke, nysilver med akryl(?), dia 14 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.