Hållare för lammkotletter, 6 st, silver och rostfritt stål, sk manche à gigot d'agneau, Frankrike, sekelskiftet 1900, _1892a_8d848dcbd0ef9e5_lg.jpeg
Hållare för lammkotletter, 6 st, silver och rostfritt stål, sk manche à gigot d'agneau, Frankrike, sekelskiftet 1900,
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Skrin, förgyllt silver (?) och jade, Kina, Qing, 1800-tal, genombrutet lock med skuren dekor av hjort i landskap mm samt infattade plakett med Shou-tecken och invändig glasskiva, _1895a_8d848dd0e0139a1_lg.jpeg
Slutpris5 500 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Herrarmbandsur med länk, stål, Seiko Laurel/Safir, 1960-tal,_1918a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Damarmbandsur, förgylld metall och stål med 2 facettslipade diamanter, Waltham, _1923a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Herrarmbandsur med länk, stål, Invicta, 1900-talets mitt, _1924a_lg.jpeg
Herrarmbandsur med länk, stål, Invicta, 1900-talets mitt,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Fickur, 5 st, silver, 1900-talets början,_1926a_8d848efe7535c1e_lg.jpeg
Fickur, 5 st, silver, 1900-talets början,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Collier, odlade pärlor, magnetlås i förgylld metall, _1927a_8d848f76741e47c_lg.jpeg
Collier, odlade pärlor, magnetlås i förgylld metall,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Collier, dubbelradig, odlade, doserande pärlor med silverlås, _1928a_8d848f77f4ff023_lg.jpeg
Collier, dubbelradig, odlade, doserande pärlor med silverlås,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Collierer, 5 st, odlade pärlor, delvis med silverlås,_1929a_8d848f67861e011_lg.jpeg
Collierer, 5 st, odlade pärlor, delvis med silverlås,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Väggspegel, 900/1000 silver, Orhan Kenan, Turkiet, 1900-talets 2 hälft, _1941a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Salomonsen, Axel, tändsticksasksfodral, teak med intarsiadekor av segelbåt i sterlingsilver, stämpelsignerad,_1946a_8d84902f366e88a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Stort parti smycken, bijouterier, klockor mm, delvis silver_1965a_8d8490ccf7b0347_lg.jpeg
Stort parti smycken, bijouterier, klockor mm, delvis silver
Slutpris1 900 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Fiskbestick, 9 + 9 st, nysilverblad med ivorine-skaft, fästen och avslutningar i sterlingsilver, dessa stämplade J Rogers Sheffield 1923,_1966a_8d8490cf45e0619_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Karaff med propp, kristall med silvermontage, slipad dekor av vindruvor, montage med otydliga stämplar Köpenhamn 1919,_1989a_8d8491a76dc0026_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti silver; 5 dessertgafflar Danmark samt 4 punschmuggar GAB,_2020a_8d849a883b9c2d5_lg.jpeg
Parti silver; 5 dessertgafflar Danmark samt 4 punschmuggar GAB,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Parti skedar, silver, delvis förgyllt sterlingsilver och emalj, _2024a_8d849a823eed8c2_lg.jpeg
Parti skedar, silver, delvis förgyllt sterlingsilver och emalj,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Hansen, Hans, egen verkstad, uppläggningssked, sterlingsilver, Suasanne, _2025a_8d849a813836a5e_lg.jpeg
Hansen, Hans, egen verkstad, uppläggningssked, sterlingsilver, Suasanne,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Uppsatsskålar, 2 st, silver (respektive nysilver?) och slipat glas, Danmark, 1800-tal,_2146a_8d849f7fe10a9c8_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti äldre smycken, bijouterier, armbandsur mm,_2159a_lg.jpeg
Parti äldre smycken, bijouterier, armbandsur mm,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Herrarmbandsur, stål med läderrem, Alfex, _2199a_lg.jpeg
Herrarmbandsur, stål med läderrem, Alfex,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Herrfickur, silver, Viking, sekelskiftet 1900, _2209a_8d84a9d5382e837_lg.jpeg
Herrfickur, silver, Viking, sekelskiftet 1900,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti fickur samt armbandsur, 18-1900-tal, mestadels silver_2210a_8d84a9d6ceafa4f_lg.jpeg
Parti fickur samt armbandsur, 18-1900-tal, mestadels silver
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Kaffeservis, 3 del, silver, nyrokokostil, dekor av akantus mm, stämplad GAB Stockholm 1924, _2273a_8d84ac99f4889cf_lg.jpeg
Kaffeservis, 3 del, silver, nyrokokostil, dekor av akantus mm, stämplad GAB Stockholm 1924,
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Parti silver; skedar, serviettringar samt kaktång, bland annat matsked stämplad Johan Henrik Lose Malmö 1846_2291a_8d84acc9103cd4e_lg.jpeg
Parti silver; skedar, serviettringar samt kaktång, bland annat matsked stämplad Johan Henrik Lose Malmö 1846
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Parti kakgafflar och kaffeskedar, silver, Rosen, stämplade Gösta Wessfelt Malmö,_2292a_8d84acca024640d_lg.jpeg
Parti kakgafflar och kaffeskedar, silver, Rosen, stämplade Gösta Wessfelt Malmö,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Kaffeskedar, 12 st, silver, stämplade Gösta Wessfelt Malmö_2293a_8d84acce61b76f3_lg.jpeg
Kaffeskedar, 12 st, silver, stämplade Gösta Wessfelt Malmö
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Theskedar, 12 st, silver, Haga, stämplade J L Hultman Stockholm, _2303a_8d84b32422d2174_lg.jpeg
Theskedar, 12 st, silver, Haga, stämplade J L Hultman Stockholm,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Herrarmbandsur, stål, Cerina Automatic,_2305a_8d84b321450952f_lg.jpeg
Herrarmbandsur, stål, Cerina Automatic,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 5 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,5 carat, vikt 3,6 gram,_2326a_8d84b5a77d78758_lg.jpeg
Ring, 18 karat vitguld med 5 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,5 carat, vikt 3,6 gram,
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Halskedja, 18 karat rödguld, vikt 9,7 gram, otydliga svenska stämplar, _2327a_8d84b5a64bc19f4_lg.jpeg
781
Halskedja, 18 karat rödguld, vikt 9,7 gram, otydliga svenska stämplar,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Örhängen, 1 par, rödguld med odlade pärlor, total vikt 2 gram_2328a_8d84b5a508bc511_lg.jpeg
Örhängen, 1 par, rödguld med odlade pärlor, total vikt 2 gram
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Herrarmbandsur, 14 karat rödguld, 1900-talets mitt, 3 x 3 cm,_2329a_8d84b5a376498a6_lg.jpeg
Herrarmbandsur, 14 karat rödguld, 1900-talets mitt, 3 x 3 cm,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Ring, 18 karat rödguld med vita och blå safirer, vikt 1,gram,_2330a_8d84b5a1e6ff67f_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld med vita och blå safirer, vikt 1,gram,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ringar 2 st, 18 karat rödguld med pärlor, total vikt 5,7 gram, _2331a_8d84b5a0f50a94d_lg.jpeg
Ringar 2 st, 18 karat rödguld med pärlor, total vikt 5,7 gram,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 - 1 800 SEK
Öman, Martin, egen verkstad, halslänk, stämplad Halmstad 1991, _2332a_8d84b59fd8d4fea_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Collier, odlade, doserande pärlor, silverlås med pärla, _2333a_8d84b59df2aa471_lg.jpeg
Collier, odlade, doserande pärlor, silverlås med pärla,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Collier, odlade pärlor, silverlås med tigeröga, pärlor dia cirka 7 mm,_2334a_8d84b59bb2ceffa_lg.jpeg
Collier, odlade pärlor, silverlås med tigeröga, pärlor dia cirka 7 mm,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Collier, odlade pärlor, silverlås med pärla, pärlor dia cirka 5 mm,_2335a_8d84b59a96d5bf5_lg.jpeg
789
Collier, odlade pärlor, silverlås med pärla, pärlor dia cirka 5 mm,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK