Laddar...

Augustiauktion

Augustiauktion
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis bemålat stengods, Pippi Långstrump, _1542a_8d839e62bb2cdfc_lg.jpeg
1
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis bemålat stengods, Pippi Långstrump,
Slutpris5 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Lalique, René, efter honom, skulptur, glas, Perdrix Debout, design cirka 1939 samt 2 nipperfat, Perdrix, _1552a_8d839e6c554e207_lg.jpeg
8
Lalique, René, efter honom, skulptur, glas, Perdrix Debout, design cirka 1939 samt 2 nipperfat, Perdrix,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Larson, Lisa, Gustafsberg, väggplakett, stengods, dekor av fåglar, _1553a_8d839e6d4fc9403_lg.jpeg
9
Larson, Lisa, Gustafsberg, väggplakett, stengods, dekor av fåglar,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, glaserat stengods, _1561a_8d839e9950c775a_lg.jpeg
17
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, glaserat stengods,
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Kärner, Theodor för Rosenthal, figurin porslin, taxvalp, _1562a_8d839e9d513ddeb_lg.jpeg
18
Kärner, Theodor för Rosenthal, figurin porslin, taxvalp,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Lindberg, Stig för Gustavsberg/Luma, tallrikar, 6 st porslin,_1563a_8d839eda62689c8_lg.jpeg
19
Lindberg, Stig för Gustavsberg/Luma, tallrikar, 6 st porslin,
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Snusflaska (?), grönt, skuret glas, sk peking glas med silvermontage, Kina, Qing, _1564a_8d839ee9959f83f_lg.jpeg
20
Snusflaska (?), grönt, skuret glas, sk peking glas med silvermontage, Kina, Qing,
SlutprisInga bud
Värdering2 500 - 3 000 SEK
Avslutad
Snusflaska, så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal, skuren dekor i rött överfång,_1570a_8d839fa28d72ff4_lg.jpeg
26
Snusflaska, så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal, skuren dekor i rött överfång,
SlutprisInga bud
Värdering2 500 - 3 000 SEK
Avslutad
Snusflaska, så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal, _1571a_8d839fa1ef52288_lg.jpeg
27
Snusflaska, så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Snusflaska, slipat så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal, svagt gultonad glasmassa,_1572a_8d839fd29d4124b_lg.jpeg
28
Snusflaska, slipat så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal, svagt gultonad glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Snusflaska, så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal, _1573a_8d839fd18d9cc29_lg.jpeg
29
Snusflaska, så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Snusflaska, så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal, _1574a_8d839fd69997fcf_lg.jpeg
30
Snusflaska, så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
Vas, flintgods, Japan, Satsuma, 1900-talets början, kalebassformad med heltäckande förgylld och polykrom dekor av personer och helgon, _1576a_8d83a01a2d38d68_lg.jpeg
32
Vas, flintgods, Japan, Satsuma, 1900-talets början, kalebassformad med heltäckande förgylld och polykrom dekor av personer och helgon,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Gate, Simon för Orrefors/Sandvik, karaff med propp, sodaglas, _1584a_8d83ad42ad2d04f_lg.jpeg
40
Gate, Simon för Orrefors/Sandvik, karaff med propp, sodaglas,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
2 delar flintgods, England, 1800-tal, skål Wedgwood respektive fat Sewell, _1589a_8d83add45246602_lg.jpeg
45
2 delar flintgods, England, 1800-tal, skål Wedgwood respektive fat Sewell,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Palmquist, Sven för Orrefors, skålar 3 st, gråtonat glas, Fuga, design 1953, _1598a_lg.jpeg
54
Palmquist, Sven för Orrefors, skålar 3 st, gråtonat glas, Fuga, design 1953,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Krus, fajans med tennlock, Kellinghusen eller Hannoversch Münden, _1605a_lg.jpeg
61
Krus, fajans med tennlock, Kellinghusen eller Hannoversch Münden,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Lundin, Ingeborg för Orrefors, skål, glas, Ariel, _1620a_lg.jpeg
71
Lundin, Ingeborg för Orrefors, skål, glas, Ariel,
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, möjligen för Bitossi, golvvas, rödglaserat lergods, _1650a_8d83ed15e73a8f8_lg.jpeg
101
Okänd designer, möjligen för Bitossi, golvvas, rödglaserat lergods,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Golvvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor av personer samt skrivtecken, _1651a_8d83ed14df1181f_lg.jpeg
102
Golvvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor av personer samt skrivtecken,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Jasba, golvvas med hänklar, glaserat lergods, 1950-60-tal, _1652a_8d83ed136554787_lg.jpeg
103
Okänd designer för Jasba, golvvas med hänklar, glaserat lergods, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Kofoed, Inge-Lise för Aluminia/Fog & Mørup, bordslampor, 1 par, fajans, Baca modell E 7169_1653a_8d83ed11559c18e_lg.jpeg
104
Kofoed, Inge-Lise för Aluminia/Fog & Mørup, bordslampor, 1 par, fajans, Baca modell E 7169
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, antagligen Murano, skulptur, _1655a_lg.jpeg
106
Okänd designer, antagligen Murano, skulptur,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Linnemann-Schmidt, Annelise och Per för Palshus, thekanna, _1656a_lg.jpeg
107
Linnemann-Schmidt, Annelise och Per för Palshus, thekanna,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Peleckas,  Ricardas för Ogetti, Murano, skål, _1657a_lg.jpeg
108
Peleckas, Ricardas för Ogetti, Murano, skål,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Herman Kähler, Næstved, skål, glaserat lergods, _1661a_8d83f78f17fb141_lg.jpeg
112
Okänd designer för Herman Kähler, Næstved, skål, glaserat lergods,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Engman, Kjell för Kosta Boda, vas, _1666a_lg.jpeg
117
Engman, Kjell för Kosta Boda, vas,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Bernard Bloch, Hohenstein, skulpturer/vaser, 1 par, _1672a_lg.jpeg
123
Okänd designer för Bernard Bloch, Hohenstein, skulpturer/vaser, 1 par,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer, vas, glas, _1680a_lg.jpeg
131
Okänd designer, vas, glas,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Vas, porslin, Japan, Edo, _1703a_lg.jpeg
154
Vas, porslin, Japan, Edo,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Maresch, Johann, skulptur/tobaksskrin, bemålat lergods, 1800-talets slut, i form av sittande afrikansk man på cigarrlåda Haban/Colorado,_1710a_8d8436fce7327cd_lg.jpeg
161
Maresch, Johann, skulptur/tobaksskrin, bemålat lergods, 1800-talets slut, i form av sittande afrikansk man på cigarrlåda Haban/Colorado,
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Kaffeservis, porslin, Rosenthal Sanssouci_1721a_8d84428350bfa02_lg.jpeg
172
Kaffeservis, porslin, Rosenthal Sanssouci
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, skål samt vas,_1722a_lg.jpeg
173
Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, skål samt vas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bonfils, Ada för Royal Copenhagen, figurin, porslin, _1723a_lg.jpeg
174
Bonfils, Ada för Royal Copenhagen, figurin, porslin,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, vaser, 1 par, glas, _1724a_lg.jpeg
175
Okänd konstnär, vaser, 1 par, glas,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för H Schaubach, Wallendorf, figurin porslin, sittande ballerina, _1729a_8d84428176905f6_lg.jpeg
180
Okänd designer för H Schaubach, Wallendorf, figurin porslin, sittande ballerina,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Hughes, Adrian för Royal Doulton, figurin, porslin, Reflections, _1740a_8d84450b0bc5bf8_lg.jpeg
191
Hughes, Adrian för Royal Doulton, figurin, porslin, Reflections,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Nylund. Gunnar för Rörstrand, skulptur, harpälsglaserat stengods, fågel, signerad,_1750b_8d844ed1a465a0d_lg.jpeg
201
Nylund. Gunnar för Rörstrand, skulptur, harpälsglaserat stengods, fågel, signerad,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, katt,_1751a_8d844ed3fb0f579_lg.jpeg
202
Vallien, Bertil för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, katt,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Kanna, gröntonad glasmassa med metallmontage, jugend, sekelskiftet 1900, slipad dekor av narcisser, _1752a_8d844ed5aec4806_lg.jpeg
203
Kanna, gröntonad glasmassa med metallmontage, jugend, sekelskiftet 1900, slipad dekor av narcisser,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Wibom, Maggie för Bobergs Fajansfabrik (Bo Fajans), fat, fajans, geometrisk dekor, _1767a_lg.jpeg
218
Wibom, Maggie för Bobergs Fajansfabrik (Bo Fajans), fat, fajans, geometrisk dekor,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand Ateljé, lockask, _1775a_lg.jpeg
226
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand Ateljé, lockask,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Vas, Persson, Inger för Rörstrand Alteljé_1776a_lg.jpeg
227
Vas, Persson, Inger för Rörstrand Alteljé
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kedelv, Poul för Flygsfors, skål, glas, Coquille, dekor i vitt och blått underfång, _1783a_lg.jpeg
234
Kedelv, Poul för Flygsfors, skål, glas, Coquille, dekor i vitt och blått underfång,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, skål, glas, dekor i vitt, gult och grönt underfång,_1785a_lg.jpeg
236
Okänd designer, skål, glas, dekor i vitt, gult och grönt underfång,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Palmquist, Sven för Orrefors, skål, opaliserande glas, Selena, _1786a_lg.jpeg
237
Palmquist, Sven för Orrefors, skål, opaliserande glas, Selena,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Golvvas, porslin, Kina antagligen Tongzhi (1862-75), blå underglasyrdekor av växtlighet och shu-tecken, _1788a_8d8450ca8ecfb6b_lg.jpeg
239
Golvvas, porslin, Kina antagligen Tongzhi (1862-75), blå underglasyrdekor av växtlighet och shu-tecken,
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Tallrik, porslin, Kina Qianlong (1736-95), dekor av blommor mm i famille-rose-färger,_1789a_8d8450cc45cb595_lg.jpeg
240
Tallrik, porslin, Kina Qianlong (1736-95), dekor av blommor mm i famille-rose-färger,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 600 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.