Wiinblad, Björn, egen verkstad, skålfat/relief, fajans,_1790a_8d8450cdc7de6f0_lg.jpeg
Wiinblad, Björn, egen verkstad, skålfat/relief, fajans,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Figurin, porslin, Lomonosov, isbjörnsunge, _1797a_lg.jpeg
Figurin, porslin, Lomonosov, isbjörnsunge,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, saftservis, 6 delar, glas, _1813a_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-70-tal, saftservis, 6 delar, glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Wallander, Alf för Rörstrand, tillskriven, vas, flintgods, jugend, sekelskiftet 1900, organisk form,_1815a_8d845e822bfaef2_lg.jpeg
Wallander, Alf för Rörstrand, tillskriven, vas, flintgods, jugend, sekelskiftet 1900, organisk form,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Okänd designer för Rörstrand, vas, porslin, jugend, sekelskiftet 1900,_1816a_8d845e805439396_lg.jpeg
Okänd designer för Rörstrand, vas, porslin, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer för Rörstrand, serveringskanna, porslin, Jugend, sekelskiftet 1900, _1817a_8d845e78718ac9d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Vas, porslin, Bloch & Co, Eichwald, jugend sekelskiftet 1900, _1827a_8d845dcff2e7d06_lg.jpeg
Vas, porslin, Bloch & Co, Eichwald, jugend sekelskiftet 1900,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Äggskål, så kallad ägghöna,bemålat flintgods, Rörstrand, sekelskiftet 1900, _1828a_8d845dcb6223395_lg.jpeg
Äggskål, så kallad ägghöna,bemålat flintgods, Rörstrand, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Eriksson, Algot för Rörstrand, vas, porslin, dekor av nyponrosor i lågrelief och polykrom underglasyrdekor, jugend, sekelskiftet 1900, _1829a_8d845dccca2cf81_lg.jpeg
Eriksson, Algot för Rörstrand, vas, porslin, dekor av nyponrosor i lågrelief och polykrom underglasyrdekor, jugend, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Wallander, Alf för Rörstrand, vas, flintgods, blå underglasyrdekor av kräftor, jugend, sekelskiftet 1900,_1830a_8d845dce47e55a4_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
_1831a_8d845dd18a25d50_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Skål,  fajans, Émaux de Longwy 1900-talets 1 hälft, _1837a_lg.jpeg
Skål, fajans, Émaux de Longwy 1900-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Kärl med lock och invändig skål, , porslin, Kina, möjligen Guangxu (1875-1908)_1850a_8d8484ca0c4ccad_lg.jpeg
Kärl med lock och invändig skål, , porslin, Kina, möjligen Guangxu (1875-1908)
Slutpris3 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Tea-caddy, porslin, Kina, Qing-republik, 1900-talets början, dekor av mytologiska personer i famille-rose-färger mot heltäckande reliefdekor av moln, _1852a_8d8484d1c2c2ea1_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer, antagligen för Orrefors, skål, tjockväggig graal, dekor av kvinna i blått underfång, _1854a_8d8485a8f07e769_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 10 000 SEK
Westman, Marianne för Rörstrand, karott, porslin, Picknick, design 1956, _1855a_8d84857fc329ce7_lg.jpeg
Westman, Marianne för Rörstrand, karott, porslin, Picknick, design 1956,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Pallme, König & Habel, Steinschönau, vas, glas, jugend, sekelskiftett 1900, _1857a_8d8485818ce46ea_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Okänd designer för Keller & Guérin, Lunéville, kanna, flintgods, art-nouveau, sekelskiftet 1900, _1858a_8d848583d74f66e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Albarello, fajans, antagligen Italien, 1700-tal, _1859a_8d84856b0b366df_lg.jpeg
Albarello, fajans, antagligen Italien, 1700-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Karaff med propp, slipat glas, 1700-tal, förgylld dekor av rocailler, man med hund mm,_1861a_8d8485662020c85_lg.jpeg
Karaff med propp, slipat glas, 1700-tal, förgylld dekor av rocailler, man med hund mm,
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Kanna med lock, så kallad "Snuff Taker Toby Jug", blåglaserat stengods, England, 1800-tal, dekor av stående man med snusdosa_1869a_8d84855e015b161_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Skålfat, svagt gröntonad glasmassa, möjligen Tyskland, 17-1800-tal, _1876a_8d8485a2a788d89_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 500 - 3 000 SEK
Wirkkala, Tapio för iittala, ljusstake, gjutet glas, _1878a_lg.jpeg
Wirkkala, Tapio för iittala, ljusstake, gjutet glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, möjligen för Sandvik, skål, sodaglas, _1879a_lg.jpeg
Okänd designer, möjligen för Sandvik, skål, sodaglas,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Dummerjöns (Klods Hans), modellnummer 1070, _1897a_8d848e08f588cb7_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer för Sitzendorfer Porzellanmanufaktur Wilhelm Liebmann, figuriner, 1 par, porslin, stående man och kvinna, _1898a_8d848e0a663a6f0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Lindhardt, Svend för B&G, figuriner 4 st, _1902a_lg.jpeg
Lindhardt, Svend för B&G, figuriner 4 st,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Breyen, Beth för Teneragruppen, Aluminia, saltkar för vägg, _1904a_lg.jpeg
Breyen, Beth för Teneragruppen, Aluminia, saltkar för vägg,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Figuriner/bokstöd, ett par, glaserat flintgods, _1907a_lg.jpeg
Figuriner/bokstöd, ett par, glaserat flintgods,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, Murano, skulptur, _1908a_lg.jpeg
Okänd designer, Murano, skulptur,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Backström, Monica för Boda, vas, _1909a_lg.jpeg
Backström, Monica för Boda, vas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Skål, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, lotusformad med heltäckande dekor av personer mm i Kantonemalj, oidentifierad signatur, _1914a_8d848f01b8b658a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Bojan med lock, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av påfåglar mm i famille-verte-färger, _1917a_8d84a846a43ef22_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Assietter, 11 st samt skålar 1 par, bemålat glas, 1800-talets slut, _1920a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Bojan, porslin, möjl Tongzhi (1861-75), dekor av palatsinteriör mm i famille-rose-färger,_1931a_8d848f69004656f_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Glas, 10 st, 17-1800-tal, fot med inblåst väder,_1933a_8d848f6a8a4ab6d_lg.jpeg
Glas, 10 st, 17-1800-tal, fot med inblåst väder,
Slutpris2 400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, vas/skulptur, glaserat stengods, _1938a_lg.jpeg
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, vas/skulptur, glaserat stengods,
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Lockstop, fajans med tennmontage, möjligen Thüringen, 1700-tal, kinesicerande dekor i famille-verte-imiterande färger, _1940a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Tallrikar, 4 st, fajans, antagligen Delft, 1700-tal, _1943a_lg.jpeg
Tallrikar, 4 st, fajans, antagligen Delft, 1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Fat, fajans, antagligen Frankrike, 1700-tal, dekor av fartyg mm i starkeldsfärger, _1944a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Remmare, 11 st, glas, olikfärgade cuppor på fot i klarglas,_1947a_8d849030b967433_lg.jpeg
Remmare, 11 st, glas, olikfärgade cuppor på fot i klarglas,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Winblad-Hjelmqvist, Ulla för Alingsås Keramik, miniatyrvas, _1961a_lg.jpeg
Winblad-Hjelmqvist, Ulla för Alingsås Keramik, miniatyrvas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Vaser för tulpanlökar, 5 + 4 + 3 st, olikfärgad glasmassa, antagligen Holmegaard, 1900-tal,_1963a_8d8490c9c2ef80c_lg.jpeg
Vaser för tulpanlökar, 5 + 4 + 3 st, olikfärgad glasmassa, antagligen Holmegaard, 1900-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Efterrättsglas, 8 st, sekelskiftet 1900, facetterad dekor,_1968a_8d8490d2f61fc69_lg.jpeg
Efterrättsglas, 8 st, sekelskiftet 1900, facetterad dekor,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Jaroslav Ježek för Royal Dux, figurin, blanc-de-Chine, häst, _1969a_lg.jpeg
Jaroslav Ježek för Royal Dux, figurin, blanc-de-Chine, häst,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, pojke med lamm, modellnr 627, _1974a_8d84913dc6eff50_lg.jpeg
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, pojke med lamm, modellnr 627,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Skulpturer, 2 st, porslin, Japan Taishô (?), katter, polykrom dekor i Imari-färger, oidentifierade signaturer, _1975a_8d84913fa7e46f6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Ytterfoder, rödglaserat flintgods,_1977a_lg.jpeg
Ytterfoder, rödglaserat flintgods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK