Okänd designer för Max Roesler, Rodach, ljusstakar, 4 st, _1979a_lg.jpeg
Okänd designer för Max Roesler, Rodach, ljusstakar, 4 st,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas, _1980a_lg.jpeg
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Kaffekoppar med fat och assietter, 12 + 12 + 12 st samt skål, porslin, Royal Copenhagen, polykrom och förgylld dekor,_1984a_8d84914484a88c2_lg.jpeg
Kaffekoppar med fat och assietter, 12 + 12 + 12 st samt skål, porslin, Royal Copenhagen, polykrom och förgylld dekor,
Slutpris900 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Karaff med propp, kristall med silvermontage, slipad dekor av vindruvor, montage med otydliga stämplar Köpenhamn 1919,_1989a_8d8491a76dc0026_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, skål. glas, delvis grön glasmassa, underfångsdekor av röda trådar,_1990a_8d8491ade027820_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Apotekskärl, 12 st, delvis emaljerat glas, 1900-talets 2 hälft, _1991a_8d8491ac4b33a0a_lg.jpeg
Apotekskärl, 12 st, delvis emaljerat glas, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Herman A Kähler, Nästved, skålfat, delvis turkosglaserat lergods, modellnr 301-36,_1992a_8d8491fab4f5d7f_lg.jpeg
Okänd designer för Herman A Kähler, Nästved, skålfat, delvis turkosglaserat lergods, modellnr 301-36,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd dansk designer, vas, glaserat lergods i Herman A Kählers art, 1910-20-tal, _1993a_8d8491fbf920c93_lg.jpeg
Okänd dansk designer, vas, glaserat lergods i Herman A Kählers art, 1910-20-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, vas fajans, Karneval (1958-62), dekor av sjöjungfru mm,_1994a_8d8492009cd8b77_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Glasservis,  53 delar; 12 champagne, 9 rödvins-, 8 vitvins-, 6 öl-, och 8 selterglas, _1995a_8d8491f16a8db55_lg.jpeg
Glasservis, 53 delar; 12 champagne, 9 rödvins-, 8 vitvins-, 6 öl-, och 8 selterglas,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Aalto, Alvar för Iittala, vas, Savoy, design 1936, dekor i vitt underfång, signerad och numrerad,_1997a_8d8491f932dedbd_lg.jpeg
Aalto, Alvar för Iittala, vas, Savoy, design 1936, dekor i vitt underfång, signerad och numrerad,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Karaffer med propp, 2 st, samt vinglas, 12 st, glas, 18-1900-tal, slipad dekor av löv mm_1998a_8d849206bc4ba90_lg.jpeg
Karaffer med propp, 2 st, samt vinglas, 12 st, glas, 18-1900-tal, slipad dekor av löv mm
Slutpris1 600 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Hydman, Vallien, Ulrica för Kosta Boda, glas 7 + 2 samt assietter 10 st, gjutet glas, Mine, _1999a_8d8491f7da2a338_lg.jpeg
Hydman, Vallien, Ulrica för Kosta Boda, glas 7 + 2 samt assietter 10 st, gjutet glas, Mine,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Vas samt fat, porslin, Japan, antagligen Taishô, dekor i Imarifärger,_2005a_8d8499a9233d0d2_lg.jpeg
Vas samt fat, porslin, Japan, antagligen Taishô, dekor i Imarifärger,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Skålar, 2 st, porslin, så kallat äggskalsporslin, Kina, 1900-tal, polykrom dekor av fjärilar, blommor, fåglar och drakar, oidentifierade signaturer,_2006a_8d8499a7b207033_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer för Syco, sparbössa, glaserat lergods, höna_2015a_lg.jpeg
Okänd designer för Syco, sparbössa, glaserat lergods, höna
SlutprisInga bud
Värdering150 - 300 SEK
Andersson, Göran för Uppsala Ekeby, golvvas, Stripa_2016a_lg.jpeg
Andersson, Göran för Uppsala Ekeby, golvvas, Stripa
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Stenberg, Aina för Rörstrand, matservis, 20 delar, porslin, Tomtejul, _2023a_8d849a83b635b39_lg.jpeg
Stenberg, Aina för Rörstrand, matservis, 20 delar, porslin, Tomtejul,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Matservis, 44 delar, flintgods, Petrus & Regout Maastricht, "Castillo", _2026a_8d849a7ff3b9ad0_lg.jpeg
Matservis, 44 delar, flintgods, Petrus & Regout Maastricht, "Castillo",
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Rosenthal, Philipp, mat- och kaffeservis, cirka 70 delar, porslin, Maria Björnbär, design 1916 , bl a 12 + 12 + 12 flata tallrikar, djupa- och assietter_2027a_8d849a7d8ea6b34_lg.jpeg
Rosenthal, Philipp, mat- och kaffeservis, cirka 70 delar, porslin, Maria Björnbär, design 1916 , bl a 12 + 12 + 12 flata tallrikar, djupa- och assietter
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Kolossalvas/golvurna, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av fåglar, personer mm i Kantonemalj, _2028a_8d849a7ba60d30f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av flicka, _2031a_lg.jpeg
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av flicka,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figurin, porslin, _2032a_lg.jpeg
Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figurin, porslin,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin,_2033a_lg.jpeg
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Weiss, Claire för B&G, figurin, porslin, _2034a_lg.jpeg
Weiss, Claire för B&G, figurin, porslin,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, vas, glaserat stengods, _2043a_lg.jpeg
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, vas, glaserat stengods,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Apotekskärl, porslin, sekelskiftet 1900, _2049a_lg.jpeg
Apotekskärl, porslin, sekelskiftet 1900,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Fat, celadonglaserat porslin, Sawankhalok, Thailand, 14-1500-tal, _2051a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Urnor, 1 par, porslin, B&G, 1800-tal, dekor i rött och guld samt av Kronborg respektive Bernstorff Slott i utsparade reserver, _2052a_8d849bd5960164c_lg.jpeg
Urnor, 1 par, porslin, B&G, 1800-tal, dekor i rött och guld samt av Kronborg respektive Bernstorff Slott i utsparade reserver,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Urnor, 1 par, porslin, B&G, 1800-tal, förgylld och polykrom dekor av blommor,_2054a_8d849bd8a76aff9_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, dekor av sjögräs och luftbubblor, etikett- och handsignerad och numrerad 1715 (1962),_2064a_8d849c74418ab46_lg.jpeg
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, dekor av sjögräs och luftbubblor, etikett- och handsignerad och numrerad 1715 (1962),
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Okänd designer, skål, violettglaserad keramik, _2065a_lg.jpeg
Okänd designer, skål, violettglaserad keramik,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bålskål, porslin, Kina, 1900-talets mitt, _2068a_lg.jpeg
Bålskål, porslin, Kina, 1900-talets mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Józefina, Krosno, Polen, 1900-talets 2 hälft, konfektskål med lock, glas, _2069a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Hellström, Thomas för Nittsjö, skulptur, lergods_2072a_lg.jpeg
Hellström, Thomas för Nittsjö, skulptur, lergods
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Olsen, Thorkild för Royal Copenhagen, vas, blanc-de-Chine, räfflad dekor, modellnummer 3143,_2088a_8d849e30af7f8d5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, skulpturer, 2 st, polykrom glasmassa, äpple respektive päron,_2092a_8d849e380dde022_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas, dekor av fåglar i landskap, _2093a_8d849e3a454c04d_lg.jpeg
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas, dekor av fåglar i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, handmålat glas, Tulip, _2094a_8d849e3bca4107a_lg.jpeg
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, handmålat glas, Tulip,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, skulptur, delvis graverat glas_2100a_lg.jpeg
Okänd designer, skulptur, delvis graverat glas
SlutprisInga bud
Värdering100 - 150 SEK
Tallrikar, 7 st, porslin, Königliches und Kaiserliches Porzellanmanufaktur Berlin (KPM), 1800-tal, reliefdekor i Alt-ozier-mönster samt polykrom dekor av grönsaker, _2105a_8d849eab64cdece_lg.jpeg
Tallrikar, 7 st, porslin, Königliches und Kaiserliches Porzellanmanufaktur Berlin (KPM), 1800-tal, reliefdekor i Alt-ozier-mönster samt polykrom dekor av grönsaker,
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Winbladh, Ulla för Alingsås Keramik, väggplakett, blåglaserat lergods, dekor av katt, signerad, _2106a_8d849eace93e0fd_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Figuriner, 4 st, porslin,  ekorre och gråsparv Royal Copenhagen, mes (pessimisten) BoG samt parian, Kristus efter Bertel thorvaldsen, _2107a_8d849eaef7d8075_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Weiss, Claire för Rosenthal, figurin, porslin, flicka med katt, modellnummer 1306, design 1934, polykrom underglasyrdekor,_2108a_8d849eb04d605ad_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Trädgårdsprydnad, fajans, vasformad med dekor av man mm i starkeldsfärger, _2117a_8d84a84b7c2487b_lg.jpeg
Trädgårdsprydnad, fajans, vasformad med dekor av man mm i starkeldsfärger,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Lange, Kai för Fog & Mörup/Royal Copenhagen, bordslampor, porslin, Tistel, _2129a_8d849f4853abee8_lg.jpeg
Lange, Kai för Fog & Mörup/Royal Copenhagen, bordslampor, porslin, Tistel,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Kofoed-Sörensen, Inge Lise för Teneragruppen, Royal Copenhagen/Aluminia, ölsejdel, fajans, _2130a_8d849f3ca1f48c6_lg.jpeg
Kofoed-Sörensen, Inge Lise för Teneragruppen, Royal Copenhagen/Aluminia, ölsejdel, fajans,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Skål på fyra fötter, porslin, Sächsische Porzellanmanufaktur Dresden, 1900-talets 1 hälft, _2134a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK