Skulptur, kalksten eller travertin, _1743a_lg.jpeg
Skulptur, kalksten eller travertin,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Kanna, gröntonad glasmassa med metallmontage, jugend, sekelskiftet 1900, slipad dekor av narcisser, _1752a_8d844ed5aec4806_lg.jpeg
Kanna, gröntonad glasmassa med metallmontage, jugend, sekelskiftet 1900, slipad dekor av narcisser,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 4 ljus, _1756a_lg.jpeg
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 4 ljus,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till fyra ljus, svärtat smide och grönt glas, _1757a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Blomsterurna, patinerad metall på sockel i serpentinsten, 1800-talets 2 hälft, _1762a_8d844f1b4abd6f5_lg.jpeg
Blomsterurna, patinerad metall på sockel i serpentinsten, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Takkrona till 6 ljus, patinerad brons, barockstil, sekelskiftet 1900,_1763a_8d844f1c9530d59_lg.jpeg
Takkrona till 6 ljus, patinerad brons, barockstil, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Hattar, 3 st, 1900-talets början, plommonstop Penn-Craft respektive Forss samt cylinderhatt Best of London,_1764a_8d844f1e33cf4d0_lg.jpeg
Hattar, 3 st, 1900-talets början, plommonstop Penn-Craft respektive Forss samt cylinderhatt Best of London,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Applicquer till 2 ljus, 1 par, förgylld brons, antagligen Frankrike, Ny-Lous XVI, _1765a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Gunghäst, plysch och trä, 1900-talets 2 hälft_1774a_lg.jpeg
Gunghäst, plysch och trä, 1900-talets 2 hälft
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Philips, väggspegel med belysning_1777a_lg.jpeg
Okänd designer för Philips, väggspegel med belysning
Slutpris100 SEK
Värdering100 - 150 SEK
Blunddocka, bisquithuvud med kropp i papier maché, Heubach, Knöppelsdorf, 1900-talets början,_1781a_8d845007771d710_lg.jpeg
Blunddocka, bisquithuvud med kropp i papier maché, Heubach, Knöppelsdorf, 1900-talets början,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti dockor, 16 st, porslinshuvud och -armar, modern tillverkning_1782a_8d8450098ee1571_lg.jpeg
Parti dockor, 16 st, porslinshuvud och -armar, modern tillverkning
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd design för Ceson, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, tenn, Swedish Grace, _1784a_lg.jpeg
Okänd design för Ceson, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, tenn, Swedish Grace,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Just Andersen, Ib, egen verkstad, cigarrskrin, patinerad metall, så kallad Diskometall, modellnummer 1603,_1792a_8d8450d0d41d787_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, _1796a_lg.jpeg
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par,
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Okänd engelsk fotograf, cibachrome(?), hästporträtt, _1615a_8d845d0071ebcf3_lg.jpeg
Okänd engelsk fotograf, cibachrome(?), hästporträtt,
Slutpris5 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Väggvitrin med belysning, bonat trä, _1808a_8d845ccc4ba2293_lg.jpeg
Väggvitrin med belysning, bonat trä,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Hållare för trådrullar (?), mahogny, _1811a_lg.jpeg
Hållare för trådrullar (?), mahogny,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Just Andersen, Ib, egen verkstad, vas med hänklar, patinerad metall så kallad Diskometall,_1818a_8d845e7aaf62cf2_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för GAB, cigarettburk samt tändsticksaskhållare, patinerad brons, dekor av nakna personer_1819a_8d845e7c96c566f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Parti äldre diverse; mangelbräde, Primuskök mm_1824a_8d845d721aa273f_lg.jpeg
Parti äldre diverse; mangelbräde, Primuskök mm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti äldre redskap, skedar mm, smide, trä och horn_1826a_8d845d75d6ba9a5_lg.jpeg
Parti äldre redskap, skedar mm, smide, trä och horn
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, jugend, 1900-talets början, hänkelvas, _1835a_lg.jpeg
Okänd designer, jugend, 1900-talets början, hänkelvas,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd dansk designer, skål, patinerad brons, art-déco, 1920-tal, _1836a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Erker, Arne för Kockums, skålar, 6 st, emaljerad metall,_1838a_8d845e595b306cb_lg.jpeg
Erker, Arne för Kockums, skålar, 6 st, emaljerad metall,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Mugg, emaljerad plåt, Kockums, utförd till Oskar II och drottning Sofias silverbröllop 1897, _1839a_8d845e853c927db_lg.jpeg
Mugg, emaljerad plåt, Kockums, utförd till Oskar II och drottning Sofias silverbröllop 1897,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Larson, Gunnar för Gustavsberg, askkopp, orange melamin, Kulan, design 1969, medföljer skål, Bangkokteak, _1840a_8d845eb9fd660fd_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
H Engholm & Svend Åge Willumsen för Fritz Hansen, brickbord, teak och svartlackerad bok, design 1958, detta exemplar antagligen från 1960-tal,_1847a_8d8484c524cdbfd_lg.jpeg
H Engholm & Svend Åge Willumsen för Fritz Hansen, brickbord, teak och svartlackerad bok, design 1958, detta exemplar antagligen från 1960-tal,
Slutpris6 000 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Jansson, Tove, efter henne, figurin, läder och plysch, Muminpappa,_1849a_8d8484c8beb1385_lg.jpeg
Jansson, Tove, efter henne, figurin, läder och plysch, Muminpappa,
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Gardinomtag (?), 1 par, silver, 1800-tal, dekor av blomma mm_1860a_8d84856d0dcd638_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Tantalus, ek med mässingsbeslag, England, 1900-talets 1 hälft, innehåller 3 karaffer med propp i slipad kristall, medföljer 3 skyltar i sterlingsilver graverade "Whisky", "Brandy" respektive "Sherry"_1867a_8d84856f1ef75a5_lg.jpeg
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Salutkanon, gjutjärn på (senare?) trälavett, _1868a_8d848560895d12d_lg.jpeg
Salutkanon, gjutjärn på (senare?) trälavett,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Kanna med lock, så kallad "Snuff Taker Toby Jug", blåglaserat stengods, England, 1800-tal, dekor av stående man med snusdosa_1869a_8d84855e015b161_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Sigillstamp, nefrit, Kina, 1900-tal, dekor av Fo-hund,_1870a_8d84855a47db769_lg.jpeg
Sigillstamp, nefrit, Kina, 1900-tal, dekor av Fo-hund,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Väggspegel, delvis blått glas med bronsmontage, senemoire, 1800-talets mitt, 4 ljushållare, dekor av blommor mm,_1875a_8d8485a46f81aaf_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Okänd designer för Würtembergische Metallwaren Fabrik (WMF), skrin, nysilver och fruktträ, jugend, sekelskiftet 1900, _1883a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
kaminur, förgylld metall och onyx, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, dekor av herdinna, möjligen Rödluvan,_1885a_8d848d5c6eefc76_lg.jpeg
kaminur, förgylld metall och onyx, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, dekor av herdinna, möjligen Rödluvan,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Leksak, litograferad plåt, Technofix, 1940-50-tal, cyklande clown, _1890a_8d848d631717437_lg.jpeg
Leksak, litograferad plåt, Technofix, 1940-50-tal, cyklande clown,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Leksak, litograferad plåt, CKO Kellerman, 1940-50-tal, motorcykel, nummer 353,_1891a_8d848dca8e3c362_lg.jpeg
Leksak, litograferad plåt, CKO Kellerman, 1940-50-tal, motorcykel, nummer 353,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Ljusstakar, 1 par, så kallade teleskopstakar, Old Sheffield Plate, 1800-talets mitt, justerbar höjd 16 - 22 cm_1893a_8d848dcd3c7c1ca_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, så kallade teleskopstakar, Old Sheffield Plate, 1800-talets mitt, justerbar höjd 16 - 22 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, eklekticerande stil, 1800-talets 2 hälft, dekor av lejontassar, festoner mm, _1894a_8d848dce69474ab_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, mässing, eklekticerande stil, 1800-talets 2 hälft, dekor av lejontassar, festoner mm,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Skrin, förgyllt silver (?) och jade, Kina, Qing, 1800-tal, genombrutet lock med skuren dekor av hjort i landskap mm samt infattade plakett med Shou-tecken och invändig glasskiva, _1895a_8d848dd0e0139a1_lg.jpeg
Slutpris5 500 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Okänd designer för C M Cohr, Fredericia och Köpenhamn, ljusstakar, 10 st, nysilver, 1950-tal, _1896a_8d848dd31213ea0_lg.jpeg
Okänd designer för C M Cohr, Fredericia och Köpenhamn, ljusstakar, 10 st, nysilver, 1950-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Seidelin, henning för Gense, matbesticksuppsättning, 51 delar, rostfritt stål, Pantry,_1899a_8d848e0c90064b1_lg.jpeg
Seidelin, henning för Gense, matbesticksuppsättning, 51 delar, rostfritt stål, Pantry,
Slutpris2 000 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Värmekarott med löstagbart lock, pläter, lös insats varunder plats för varmvatten,_1900a_8d848e0e22c646e_lg.jpeg
Värmekarott med löstagbart lock, pläter, lös insats varunder plats för varmvatten,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Spelkortspress, mässing, sekelskiftet 1900, _1901a_8d848e0f42d29e0_lg.jpeg
Spelkortspress, mässing, sekelskiftet 1900,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Breyen, Beth för Teneragruppen, Aluminia, saltkar för vägg, _1904a_lg.jpeg
Breyen, Beth för Teneragruppen, Aluminia, saltkar för vägg,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Tallriksvärmare, 1 par, nysilver, Christofle, Paris, sekelskiftet 1900, _1915a_8d848f05822eed1_lg.jpeg
Tallriksvärmare, 1 par, nysilver, Christofle, Paris, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK