24/5 kl 12 - 19

25/5 kl 12 -17

26/5 kl 12 - 16

26/5 kl 16

Wärff, Göran för Kosta Boda, skål, "Saraband", signerad, längd 40 cm_38695a_8dc6b7e5e7acb0d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Wärff, Göran för Kosta Boda, vas, "Saraband", signerad, höjd 34 cm_38694a_8dc6b7e6b17df90_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Padoan, Germano för Grännaglas, skulptur, polykrom glasmassa, äpple, h 22 cm_38808a_8dc741f09a44c83_lg.jpeg
Padoan, Germano för Grännaglas, skulptur, polykrom glasmassa, äpple, h 22 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål på fot, polykrom glasmassa, "Cancan", design 1992, signerad, h 12 cm_38806a_8dc741ebe5099b1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål på fot, polykrom glasmassa, "Cancan", design 1992, signerad, h 27 cm_38805a_8dc741ed8535d47_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Jonasson, Mats för Målerås, skulptur, gjutet glas på svart metallstativ, ansikte, signerad, höjd 37 cm_38795a_8dc74108d64abf6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Figuriner, 3 st, porslin, isbjörnar; 2 Knud Kyhn för Royal Copenhagen, 1 Niels Nielsen för B&G, l 11 - 19 cm_38845a_8dc74cbc49efcfa_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Wejsfelt. Sven för Gustavsberg, figurin/skulptur, glaserat stengods på träsockel, aborre, ur serien "Stim", signerad, längd 40 cm_38758a_8dc733ca5248659_lg.jpeg
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas, "Satellite", dekor av polykroma färgfält, etikettsignerad, dia 20 cm_38660a_8dc6ab24ec2ae7c_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas, "Satellite", dekor av polykroma färgfält, etikettsignerad, dia 20 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur CL (?), dia 42 cm_38908a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm_38912a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur FK (?), dia 42 cm_38913a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Jensen, Lauritz för B&G, figurin, porslin, lejoninna, modellnummer 804, polykrom underglasyrdekor, l 16 cm_38759a_8dc733cc7254fe5_lg.jpeg
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti Iittala, kaffekoppar med fat, Kastehelmi mm_38760a_8dc734663475752_lg.jpeg
Parti Iittala, kaffekoppar med fat, Kastehelmi mm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Dahl-Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, "Hanne" (blommig), modell 1219, polykrom underglasyrdekor, höjd 21 cm_38782a_8dc7357bc1986b4_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skål, porslin, Kina, Ming, Wanli (1563-1620), så kallat Kraakporslin, blå underglasyrdekor av blommor mm, dia 15 cm_38937a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd designer för Keller & Guérin, Lunéville, kanna, flintgods, art-nouveau, sekelskiftet 1900, _38939a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Bengtsson, Hertha  för Rörstrand, kaffeservisdelar, porslin, Koka Blå, design 1953, bruksslitage_38761a_8dc7346b82c9ff0_lg.jpeg
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, kaffeservisdelar, porslin, Koka Blå, design 1953, bruksslitage
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Höglund, Erik för Boda, vaser, 2 st, grön respektive röd glasmassa, signerade, höjd 14 cm_38762a_8dc7346c60e4a40_lg.jpeg
Höglund, Erik för Boda, vaser, 2 st, grön respektive röd glasmassa, signerade, höjd 14 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, liggande råbock, modellnummer 756, polykrom underglasyrdekor, design 1906, l 16 cm_38958a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Andersson, Mats för Johansfors, 3 delar, skål mm, "Zebra gold", bemålat glas, diameter 10-23 cm_38778a_8dc7352fc8c0693_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Martinsson, Eva-Lena för Skruf, skulptur på träsockel, tupp, polykrom glasmassa, signerad, tot höjd 39 cm_38779a_8dc7352dfb94be2_lg.jpeg
Martinsson, Eva-Lena för Skruf, skulptur på träsockel, tupp, polykrom glasmassa, signerad, tot höjd 39 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, pokalglas, dekor i guld, sign, höjd 25 cm_38780a_8dc7352c768796f_lg.jpeg
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, pokalglas, dekor i guld, sign, höjd 25 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Pååg, Britten för Steninge slott, vas, signerad, höjd 28 cm_38781a_8dc7352b4f23b29_lg.jpeg
Pååg, Britten för Steninge slott, vas, signerad, höjd 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Toikka, Oiva för Nuutajärvi/Iittala, skulptur, polykrom glasmassa, fågel, signerad, l 28 cm_38793a_8dc7410d69dd3ae_lg.jpeg
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas, "Tiger", signerad, höjd 36 cm_38794a_8dc7410eb79a007_lg.jpeg
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas, "Tiger", signerad, höjd 36 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Clough, Dorothy för Gefle/Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat stengods, elefanthona med unge, design 1956, h 12 cm_38968a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Dahl-Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, "Gärdsmyg, Australisk", modell 1315, polykrom underglasyrdekor, höjd 9,5 cm_38783a_8dc7357ca93c8d4_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Benter, Lotte för Royal Copenhagen, figuriner 7 st, porslin,  sittande, virkande Amagerflickor, design 1911, polykrom underglasyrdekor, h 15-23 cm_38784a_8dc7357d9afb60b_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, Herdepojke, modellnummer 1659, polykrom underglasyrdekor, design 1914, h 30 cm_38786a_8dc7357ec4479e9_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, isbjörn, modellnummer 1137, polykrom underglasyrdekor, l 28 cm_38787a_8dc735836151f4a_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, man ledandes kalvar, modellnummer 1858, polykrom underglasyrdekor, h 23 cm_38788a_8dc73584558fee9_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Locher, Axel för B&G, figurin, porslin, smed, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 2225, h 29 cm_38789a_8dc73585599a64b_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bordslampa, pressglas och mässing, empirestil, 1900-talets början, höjd 43 cm, skador och lagningar_38969a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Tom & Willy, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1648, h 19 cm_38790a_8dc73586b16e2d9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figuriner 1 par, porslin, Siameskatter, modellnr 3281 (142), polykrom underglasyrdekor, h 19 cm_38791a_8dc74106f32b0cc_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Markup, Bela för Szolnay, Pecs, Ungern, figurin, porslin, kämpande brunbjörnar, signerad och daterad 1911 i godset, brun underglasyrdekor, h 29 cm_38833a_8dc74ca7d34780b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Figuriner, 3 st, porslin, B&G, ; 2 Jens Peter Dahl Jensen, 1 Knud Kyhn, l 18 - 20 cm_38848a_8dc74cc0bb386a7_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Jardinière/champagnekylare, flintgods, Villeroy & Boch, Bonn, sekelskiftet 1900, dekor i "Flamande"-mönster, längd 35 cm_38981a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Ljusstakar, 1 par, porslin, 1800-tal, dekor av par i rokokodräkter, höjd 22 cm_38984a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Hetsch, Gustav Friedrich för Royal Copenhagen, vas, porslin, förgylld dekor, inpressad signatur, höjd 27 cm_38985a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Ytterfoder med hänklar, porslin, Sächsische Porzellanmanufaktur, Dresden, dekor av sachsisk blomst, höjd 13 cm_39065a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, väggrelief, delvis bemåålat bisquitporslin, dekor av par i gunga, höjd 30 cm_39067a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Ekberg, Josef för Gustavsberg, bordslampa, engoberat och slipat stengods, "Sgrafitto", signerad och daterad 1920, h inklusive lampfäste 29 cm_39066a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kanna, fajans, Capodimonte, Neapel, 1900-talets 2 hälft, polykrom reliefdekor, h 42 cm_39071a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1920-30-tal, karaff samt 6 likör/shotglas, karaffen med nysilvermontage, höjd 5 respektive 22 cm_39079a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Hoff, Paul för Gustavsberg, skulptur, delvis bemålad keramik, ejderhane, signerad, längd 19 cm_38796a_8dc741df76643c7_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hennix, Margaretha för Pukeberg, karaff/vas, glas, dekor i svart underfång, etikettmärkt, höjd 42 cm_38797a_8dc7410e92916bd_lg.jpeg
Hennix, Margaretha för Pukeberg, karaff/vas, glas, dekor i svart underfång, etikettmärkt, höjd 42 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK