Visning

28/6 12 - 19

29/6 12 - 17

30/6 12 - 16

Mathsson, Bruno för DUX, fåtölj, böjträ med canvas och cognacsfärgad läderklädsel, Pernilla, design 1944, brännstämplad_39481a_8dc83dd44bbb976_lg.jpeg
Mathsson, Bruno för DUX, fåtölj, böjträ med canvas och cognacsfärgad läderklädsel, Pernilla, design 1944, brännstämplad
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Mathsson, Bruno för DUX, fåtölj, böjträ med canvas och cognacsfärgad läderklädsel, Pernilla, design 1944, brännstämplad_39482a_8dc83dd58d42a56_lg.jpeg
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Mathsson, Bruno för Mathsson International, fåtölj, böjträ med canvasklädsel, , "Eva hög", design 1941, lös, stoppad dyna, brännstämplad_39485a_8dc83ddb380a27a_lg.jpeg
Mathsson, Bruno för Mathsson International, fåtölj, böjträ med canvasklädsel, , "Eva hög", design 1941, lös, stoppad dyna, brännstämplad
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Mathsson, Bruno, fåtölj, böjträ med naturfärgad läderklädsel, "Eva låg", design 1941, brännstämplad, medföljer röd, stoppad överdragsklädsel_39483a_8dc83dd82e92f29_lg.jpeg
Mathsson, Bruno, fåtölj, böjträ med naturfärgad läderklädsel, "Eva låg", design 1941, brännstämplad, medföljer röd, stoppad överdragsklädsel
Slutpris4 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Aalto, Alvar för Artek, spegel, ljus björk, modell 192, design 1939, stämpelsignerad, 120 x 50 cm_39488a_8dc8496992e33ca_lg.jpeg
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Hörnskåp, bemålat trä, allmogearbete, 1700-talets slut, dekor av blommor mm, initialer AND och datering 1796, h 141 cm, delvis bättrad målning_39504a_8dc84a50b1a560a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 3 800 SEK
Stolar, 4 st, skuren och delvis förgylld valnöt, Queen Anne-typ, möjligen England, 1700-talets 1 hälft eller mitt, fast, stoppad klädsel, slitage_39505a_8dc849651730e6b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 400 - 4 600 SEK
Skogh, Svante för Säffle, matbord, "Cortina", palisander,2 iläggsskivor, tot längd 198 cm_39552a_lg.jpeg
Slutpris5 000 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Ekström, Jan för Conform, Holsbybrunn, snurrfåtölj, textilklädd på fot i formgjuten aluminium, "Gyro", etikettmärkt_39554a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för Sits, fåtölj, ek och cognacsfärgat läder, "Greta", etikettsignerad_39557a_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Norell, Arne, fåtöljer, 1 par, ask med brun läderklädsel, safari-typ, "Sirocco" design 1964, framstår i närmast nyskick_39558a_lg.jpeg
Slutpris17 000 SEK
Värdering13 000 - 14 000 SEK
Strinning, Nils & Kajsa, hyllsystem, String Plexi, design 1953, modern tillverkning, _39547a_8dc86f801679944_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 200 SEK
Wegner, Hans J för Andreas Tuck, matbord med 2 tilläggskivor, teak, modell AT-310, design 1952, brännstämplat, totalt 240 x 86 cm_39560a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering13 000 - 14 000 SEK
Hörlin Holmquist, Kerstin för NK:s verkstäder/Triva-serien, sideboard, mahogny med mässingsbeslag, etikettsignerat, b 122 cm_39564a_lg.jpeg
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, fåtölj, krom med svart läderklädsel, modell liknande Le Corbusiers LC3, framstår i närmast nyskick_39566a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Barglob, bonat trä med litograferad dekor, 1900-talets slut, höjd 95 cm, ställning med skada_39573a_8dc893f33fbac4c_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Mathsson, Bruno för DUX, soffbord, krom med vit marmorskiva, "Karin", design 1969, 65 x 65 cm, skiva med lagning_39484a_8dc894407695ade_lg.jpeg
Mathsson, Bruno för DUX, soffbord, krom med vit marmorskiva, "Karin", design 1969, 65 x 65 cm, skiva med lagning
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Okänd designer för Sika Design, Danmark, stolar, 6 st, rotting, "Fleur", smärre skador_39594a_lg.jpeg
Slutpris5 000 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Vippbord, bemålat trä, barock, 1700-talets 1 kvartal, balusterstam på tredelad fot, oval skiva med dekor av blomsterurna, längd 96 cm, renoverat_39593a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Okänd designer, taburetter, 1 par, krom med svart skinnklädsel, modell snarlik, Ludvig Mies Van Der Rohes "Barcelona", modern tillverkning_39596a_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, 1 par, palisander, längd 140 cm_39597a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Malmsten, Carl för Åfors, satsbord, 3 delar, körsbär, "Släden", design 1947, brännstämplad, l 74 cm_39585a_8dc8950ba72d503_lg.jpeg
Malmsten, Carl för Åfors, satsbord, 3 delar, körsbär, "Släden", design 1947, brännstämplad, l 74 cm
Slutpris6 500 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Okänd designer för TMT, Talgø, Norge, hallspegel, röd- och svartlackerat trä, låda i sarg, höjd 127 cm_39629a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ohlsson, Folke för Duxello, soffa, ek med blå, original ylleklädsel, USA 247, design 1955, detta ex inköpt 1956, l 125 cm_39634a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Okänd designer, 1960-tal, bänk, palisander, längd 140 cm_39636a_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-tal, bänk, palisander, längd 140 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Herrbetjänt, bonat trä och metall, Fratelli Reguetti, 1900-talets 2 hälft, signerad_39620a_8dc8aea20de9cc3_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, sannolikt för Stoby, soffa, rödbrunt läder, l 182 cm_39691a_lg.jpeg
Okänd designer, sannolikt för Stoby, soffa, rödbrunt läder, l 182 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd dansk designer, soffbord, borstat stål med glasskiva, l 140 cm, skiva med mindre nagg_39728a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Aalto, Alvar för Artek, vägghylla, björk, modell 112, längd 80 cm_39575a_8dc8f83e6da7c22_lg.jpeg
Aalto, Alvar för Artek, vägghylla, björk, modell 112, längd 80 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Aalto, Alvar för Artek, bänk, modell 153, längd 72 cm_39578a_8dc894c296d94a0_lg.jpeg
Aalto, Alvar för Artek, bänk, modell 153, längd 72 cm
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Hallskåp på (senare) benställning, bonad fur, allmogearbete, 17-1800-tal, , höjd 178 cm_39704a_8dc8ed81bb868c8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Paraplyställ, svarvad ek och koppar, 1900-talets 1 hälft, höjd 72 cm_39699a_8dc8ec1766edec5_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Norell, Arne för AB Arne Norell, Aneby, öronlappsfåtölj, palisander med helstoppad ylleklädsel, "Krister", 1960-tal_39712a_8dc8ecd65a82efb_lg.jpeg
Norell, Arne för AB Arne Norell, Aneby, öronlappsfåtölj, palisander med helstoppad ylleklädsel, "Krister", 1960-tal
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Malmsten, Carl för NK, matsalsbord med utdragsskivor, rot- och björkfanér, Swedish Grace, "Brevik", design 1931, plakett- och brännsignerat, tot längd 286 cm_39705a_8dc8ecd4f7825a1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering8 500 - 9 000 SEK
Soffbord, mahogny med mässingsbeslag, så kallat Butlers tray, längd 88 cm_39771a_lg.jpeg
Soffbord, mahogny med mässingsbeslag, så kallat Butlers tray, längd 88 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Spegel samt konsol, mahogny, 1900-talets början, spegel i empirestil, konsol i nyrokokostil, total h 210 cm_39756a_8dc8fa5bda52205_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stolar, 1 par, skuren bok, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, modellen enligt uppgift framtagen i samarbete med Nordiska Museet_39755a_8dc8f9f99dd3497_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ekselius, Carl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, stolar, 4 st, teak med grön textilklädsel, 1950-60-tal, stämpelsignerade_39779a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Soffgrupp, 3 delar, skuren och bonad bok, gustavians stil, 1900-talets 1 hälft, soffa sat 2 fåtöljer, soffa l 137 cm_39748a_8dc8f9ba33ed52e_lg.jpeg
Soffgrupp, 3 delar, skuren och bonad bok, gustavians stil, 1900-talets 1 hälft, soffa sat 2 fåtöljer, soffa l 137 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Klädskåp, valnöt, antagligen Sydfrankrike, 1800-tal, h ca 220 cm, säljes omonterat, ej genomgånget_39721a_8dc8ed77dc31fde_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Larsson, Sam för DUX, snurrfåtölj. böjträ med canvas- och löstagbar, vinröd läderklädsel, "Mona Roto", design 1975_39718a_8dc8ed7ba4c893b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med blå klädsel, "Gorka", gjuten signatur_39803a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med violett klädsel, "Gorka", gjuten signatur_39801a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Stolar, 3 st snarlika, valnöt, Queen Anne, 1700-talets början, slitage_39797a_8dc90606dff6afc_lg.jpeg
Stolar, 3 st snarlika, valnöt, Queen Anne, 1700-talets början, slitage
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stolar, 1 par, valnöt, Queen Anne, 1700-talets början, slitage_39796a_8dc90605fc2ef1e_lg.jpeg
Stolar, 1 par, valnöt, Queen Anne, 1700-talets början, slitage
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sideboard, svartlackerat trä med benintarisa, renässansstil, 1800-tal, längd 85 cm_39805a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Snedklaffsekretär med vitrinöverdel, bemålat trä, barock, 16-1700-tal, 3-delad, 4 lådor, skrivklaff samt vitrindörrar, kulfötter, total h 191 cm, senare bemålning_39807a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitlackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 1955, detta exemplar från 2002_39809a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK