Visning

28/6 12 - 19

29/6 12 - 17

30/6 12 - 16

Kaminuppsats, 3 delar, förgylld metall och vit marmor, Louis XVI-stil, Frankrike, sekelskiftet 1900, kaminur samt 2 kandelabrar, dekor av amoriner, mor med barn mm, gjuten signatur Bureaud (?), _39507a_8dc8480f460e737_lg.jpeg
Kaminuppsats, 3 delar, förgylld metall och vit marmor, Louis XVI-stil, Frankrike, sekelskiftet 1900, kaminur samt 2 kandelabrar, dekor av amoriner, mor med barn mm, gjuten signatur Bureaud (?),
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Solfjäder, elfenben, Japan, Meiji (?) 1900-talets 1 hälft, l 13 cm, sidenband saknas_39509a_8dc849ef269d52a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Aalto, Alvar för Artek, spegel, ljus björk, modell 192, design 1939, stämpelsignerad, 120 x 50 cm_39488a_8dc8496992e33ca_lg.jpeg
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Karta, kopparstucken och handkolorerad, Sweden, Denmark, Norway, Finland, England, 1700-talets början, synlig pappersstorlek 18 x 21 cm_39521a_8dc849debf87358_lg.jpeg
Karta, kopparstucken och handkolorerad, Sweden, Denmark, Norway, Finland, England, 1700-talets början, synlig pappersstorlek 18 x 21 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bokstöd, 1 par, skuret trä, art-déco, 1920-tal, dekor av örnar, h 16 cm_39513a_8dc849e3ca8114b_lg.jpeg
Bokstöd, 1 par, skuret trä, art-déco, 1920-tal, dekor av örnar, h 16 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Spegel, bronserat trä och stuck, Italien, 1900-talets 1 hälft, dekor av rocailler, seraf mm, h 62 cm_39508a_8dc84a700433970_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Leksakshund, skuret och bemålat trä, sekelskiftet 1900, l inklusive svans i tagel 37 cm_39538a_8dc86f66208abd9_lg.jpeg
Leksakshund, skuret och bemålat trä, sekelskiftet 1900, l inklusive svans i tagel 37 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 400 - 1 500 SEK
Taklampa, mässing med grön glaskupa, så kallad månskensampel, sekelskiftet 1900_39524a_8dc856b5bde2036_lg.jpeg
Taklampa, mässing med grön glaskupa, så kallad månskensampel, sekelskiftet 1900
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Fartygsmodell på ställning, Lilla Dan, Svendborg, 1900-talets mitt, l 67 cm_39532a_8dc85647715fd8a_lg.jpeg
Fartygsmodell på ställning, Lilla Dan, Svendborg, 1900-talets mitt, l 67 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm_39570a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Resegarderob/koffert, AB John A Gahm, Göteborg, 1900-talets början, höjd 107 cm_39571a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Julgranstopp, slipad kristall, Waterford Crystal, Irland, 1900-talets 2 hälft, h 27 cm, i originaletui_39501a_8dc848bcb1ebe0d_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Barglob, bonat trä med litograferad dekor, 1900-talets slut, höjd 95 cm, ställning med skada_39573a_8dc893f33fbac4c_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Trofé, gnuskinn?, total l 235 cm, skador_39588a_lg.jpeg
Trofé, gnuskinn?, total l 235 cm, skador
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Handskskrin, mässing, nyrenässans, sekelskiftet 1900, reliefdekor av personer mm efter Rembrandt, invändig, röd sidenbeklädnad, l 24 cm_39514a_8dc849e26d8a0b2_lg.jpeg
Handskskrin, mässing, nyrenässans, sekelskiftet 1900, reliefdekor av personer mm efter Rembrandt, invändig, röd sidenbeklädnad, l 24 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Golvur, skuret och bemålat trä, 1800-talets 1 hälft, urverk signerat AAS Mora, h 195 cm. senare bemålning_39476a_8dc89442125dec7_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Teleskopkikare med stativ, 1800-talets mitt, märkt Cornelius Knudsen, Kjøbenhavn, max l cirka 120 cm_39506a_8dc893f4fc7b0a4_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering9 500 - 10 000 SEK
Coca Colakyl, i form av Coca Colaflaska, h 175 cm, ej funktionstestad_39628a_lg.jpeg
Coca Colakyl, i form av Coca Colaflaska, h 175 cm, ej funktionstestad
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd designer för TMT, Talgø, Norge, hallspegel, röd- och svartlackerat trä, låda i sarg, höjd 127 cm_39629a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti beslag, mässing, 18-1900-tal_39511a_8dc849e56b2a014_lg.jpeg
Parti beslag, mässing, 18-1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, antagligen Frankrike, vas med hänklar, förgylld brons, art-nouveau, sekelskiftet 1900, reliefdekor av kvinnoansikte och vallmo, märkt 47, h 29 cm_39611a_8dc8ae301bc5b5c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Parti bestick, nysilver_39641a_8dc8bb0e5255f47_lg.jpeg
Parti bestick, nysilver
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Reseschatull, bemålat trä med smidda beslag, allmogearbete, Rättvik (?), 17-1800-tal, dekor i kurbitsmåleri, b 53 cm_39664a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Herrbetjänt, bonat trä och metall, Fratelli Reguetti, 1900-talets 2 hälft, signerad_39620a_8dc8aea20de9cc3_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Miniatyrsekretär, bonat trä, 1800-talets mitt, 2 lådor samt skrivklaff, dekor av initialer samt datering 1848, h 29 cm_39673a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Symaskin, Pfaff Hobbylock 756 med tillbehör, i originalförpackning_39675a_lg.jpeg
Symaskin, Pfaff Hobbylock 756 med tillbehör, i originalförpackning
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Vägghylla, skuret och bemålat trä, allmogearbete, _39674a_lg.jpeg
Vägghylla, skuret och bemålat trä, allmogearbete,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Lewis, David för B&O, cd-växlare BeoSound 9000, design 1996,  fjärrkontroll medföljer_39608a_8dc8ae920bd8e96_lg.jpeg
Lewis, David för B&O, cd-växlare BeoSound 9000, design 1996, fjärrkontroll medföljer
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Lewis, David för B&O, aktiva kolonnhögtalare, 1 par, Beolab 8000, design 1992_39616a_8dc8ae93e3fc9c1_lg.jpeg
Lewis, David för B&O, aktiva kolonnhögtalare, 1 par, Beolab 8000, design 1992
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Lewis, David för B&O, aktiva kolonnhögtalare, 1 par, Beolab 8000, design 1992_39615a_8dc8ae9306d5e58_lg.jpeg
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Pirak, Lars, saltripa med sked, skuret renhorn, signerad och daterad 1988, h 6 cm_39679a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Miniatyrer i benram, 5 st, bland annat Drottningarna Astrid och Marie Antoinette, h 12 - 16 cm_39682a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Gryta, mässing med smideshänkel, 1800-tal, dia 31 cm_39685a_lg.jpeg
Gryta, mässing med smideshänkel, 1800-tal, dia 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), halskrage, förgylld metall med glasstenar och onyx, dekor av orm_39684a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Mask, skuret trä och kaolinlera, Lega, Kongo, 1900-tal, h 31 cm_39687a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Parti frimärken, postfriska, nominellt värde ca 1200 kr, årssatserna innehåller 20 st rabattfrimärken_39666a_8dc8c70492613d5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Gugelot, Hans & Rams Dieter för Braun, radiogrammofon, SK61-S, längd 58 cm, lock saknas_39689a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti EP/singlar, ca 100 st, bl a Gärdestad, Monkees, Orbison, Steele mm_39696a_lg.jpeg
Parti EP/singlar, ca 100 st, bl a Gärdestad, Monkees, Orbison, Steele mm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Bilbana, Märklin_39698a_lg.jpeg
Bilbana, Märklin
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Hängare för hög hatt (?), skuren och glödristad ek, sekelskiftet 1900, i form av apa i jacquett, h 34 cm, lagning_39539a_8dc8950f155dd73_lg.jpeg
Hängare för hög hatt (?), skuren och glödristad ek, sekelskiftet 1900, i form av apa i jacquett, h 34 cm, lagning
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 100 SEK
Takkrona till 6 ljus, mässing, barockstil, sekelskiftet 1900, h 36 cm (116 cm inklusive stång)_39536a_8dc89363d83a066_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 1 900 SEK
Teleskopkikare, läderklädd mässing, 1800-tal, total l 101 cm_39540a_8dc893620f840e8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Bordsur/brevpress, glas och koppar, Nacar, 1900-talets mitt, _39722a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Bordsur/brevpress, glas och mässing, Doxa, 1900-talets mitt, _39727a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Aalto, Alvar för Artek, vägghylla, björk, modell 112, längd 80 cm_39575a_8dc8f83e6da7c22_lg.jpeg
Aalto, Alvar för Artek, vägghylla, björk, modell 112, längd 80 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Tvättbalja, koppar, invändig förtent, längd 56 cm_39576a_8dc894c04b7c9c6_lg.jpeg
Tvättbalja, koppar, invändig förtent, längd 56 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Paraplyställ, svarvad ek och koppar, 1900-talets 1 hälft, höjd 72 cm_39699a_8dc8ec1766edec5_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Nilsson, Stefan, färgfoto, "Huggorm", signerad och numrerad 1/25, synlig pappersstorlek 30 x 44 cm_39761a_8dc8fa57c7861d6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK