Auktion 28/7 16.00.

26/7 12-19

27/7 12-17

28/7 12-16

Inkludera avslutade föremål
6d 14h
Lundquist, Evert, olja, "Kronärtskockan", signerad, 27 x 35 cm_40349a_8dca0203b33bf80_lg.jpeg
Lundquist, Evert, olja, "Kronärtskockan", signerad, 27 x 35 cm
Startbud10 000 SEK
Värdering12 000 - 14 000 SEK
6d 14h
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, glaserat stengods, Isbjörn, från serien Stora Zoo 1957, etikettsignerad, h 15 cm_40358a_8dca025a427d541_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, glaserat stengods, Isbjörn, från serien Stora Zoo 1957, etikettsignerad, h 15 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
6d 14h
Friberg, Roj, kolteckning, interiör, signerad och daterad 1967, synlig storlek 61 x 88 cm_40350a_8dca029c7df40d3_lg.jpeg
Friberg, Roj, kolteckning, interiör, signerad och daterad 1967, synlig storlek 61 x 88 cm
Startbud6 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
6d 14h
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Noshörning", ur serien Jura från 1971, dubbelt etikettsignerad, h 7 cm_40359a_8dca025b42295c5_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Noshörning", ur serien Jura från 1971, dubbelt etikettsignerad, h 7 cm
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
6d 14h
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft eller mitt, (möjligen William Hough), efter Marco D'Oggiono, olja, Salvator Mundi, a tergo betecknad Peint par Hough samt med lös etikett, 29 x 22 cm, dukskada_40343a_8dca00eb08161ed_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft eller mitt, (möjligen William Hough), efter Marco D'Oggiono, olja, Salvator Mundi, a tergo betecknad Peint par Hough samt med lös etikett, 29 x 22 cm, dukskada
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
6d 14h
Matta, old Isphahan (?) silke(inslag) på silkevarp, dekor av jaktmotiv, 130 x 80 cm_40339a_8dca0cfc7d048f7_lg.jpeg
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
6d 14h
Rullbandspelare,Telefunken Magnetophon 212, design 1969, framstår oanvänd i originalförpackning_40360a_8dca028624e9135_lg.jpeg
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
6d 14h
Okänd konstnär, vas, rödtonat glas, underfångsdekor i guld, h 25 cm_40353a_8dca01fb00fa342_lg.jpeg
Okänd konstnär, vas, rödtonat glas, underfångsdekor i guld, h 25 cm
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
6d 14h
Stigsdotter, Marit för Stolab, slagbord, björk med mittsektion i Bohusgranit, "Bohus", stämpelsignerat och daterat 2011, totalt 150 x 90 cm_40351a_8dca0284ed90c9e_lg.jpeg
Stigsdotter, Marit för Stolab, slagbord, björk med mittsektion i Bohusgranit, "Bohus", stämpelsignerat och daterat 2011, totalt 150 x 90 cm
Startbud5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
6d 14h
Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, golvvas, delvis glaserat lergods, Negro, modellnummer 2137, design 1953, h 47 cm_40355a_8dca01ff2f598fb_lg.jpeg
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
6d 14h
Ytterfoder, flintgods, Gustavsberg "Fågel", sekelskiftet 1900, blå underglasyrdekor, lejonmaskaroner, h 41 cm, hårspricka_40356a_8dca0200b268f66_lg.jpeg
Ytterfoder, flintgods, Gustavsberg "Fågel", sekelskiftet 1900, blå underglasyrdekor, lejonmaskaroner, h 41 cm, hårspricka
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
6d 14h
Sockerskål, porslin, Royal Copenhagen Flora Danica, modell 3502, förgylld och polykrom dekor av fjällviva (Primula Norvegica), h 6.5 cm_40328a_8dc9f4cccbf9c7c_lg.jpeg
Startbud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
6d 14h
Matta, old Nain med motiv av drake iträdgård, 170 x 110 cm_40333a_8dca02a558975dd_lg.jpeg
Matta, old Nain med motiv av drake iträdgård, 170 x 110 cm
Startbud3 600 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
6d 14h
Kändler, Johann Joachim för Meissen, efter honom, figurin, porslin, 18-1900-tal, "Amorette als Mädchen mit Fächer", nr 2 ur serien "Cupids/Putti in disguise", polykrom bemålning, h 9,5 cm_40331a_8dc9f4d1fd85ce9_lg.jpeg
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
6d 14h
Jansson, Folke för Sven M Wincrantz Möbelindustri Skövde, tillskriven, fåtölj, ek med svart konstläderklädsel, 1950-60-tal, h 100 cm_40341a_8dca0283b392a13_lg.jpeg
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
6d 14h
Skulptur, gips, sekelskiftet 1900, De Tre Gratierna, h inklusive svärtad träsockel 42 cm, smärre defekter_40342a_8dc9f59e8b7bc72_lg.jpeg
Skulptur, gips, sekelskiftet 1900, De Tre Gratierna, h inklusive svärtad träsockel 42 cm, smärre defekter
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
6d 14h
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, liggande dovhind, modellnummer 1147, polykrom underglasyderkor, l 17,5 cm_40327a_8dc9f4cbd12cc27_lg.jpeg
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
6d 14h
Matta, old Isphahan med paradisträdgårdsmotiv, 170 x 110 cm_40334a_8dca02a41b2b500_lg.jpeg
Matta, old Isphahan med paradisträdgårdsmotiv, 170 x 110 cm
Startbud3 600 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
6d 14h
Reinecke, Peter för Meissen, efter honom, figurin, porslin, 18-1900-tal, "Peasant girl feeding chicks" modellnummer 60245, ur serien "Cris de Paris", h 12 cm_40330a_8dc9f4cf80a3f32_lg.jpeg
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
6d 14h
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, klarglas, "Sargasso", design 1994, slipad dekor, signerad, h 18,5 cm_40354a_8dca01fd3aec3b6_lg.jpeg
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
6d 14h
Väggur, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft, urtavla signerad Isak Mobeck, Norrköping, h 60 cm_40362a_8dca1b6004fe760_lg.jpeg
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
6d 14h
Spegel, förgyll trä, barock, 1600-tal, dekor av seraf mm, h 40 cm, slitage, ursprungligen möjligen psalmvisare_40361a_8dca1b5e15f0ab9_lg.jpeg
Spegel, förgyll trä, barock, 1600-tal, dekor av seraf mm, h 40 cm, slitage, ursprungligen möjligen psalmvisare
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
6d 14h
Okänd dansk designer, armring, sterlingsilver, vikingastil, otydligt signerad, vikt 80 gram_40357a_8dca025873d11a0_lg.jpeg
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
6d 14h
Garstecki, Walther för Karlskrona Porslinsfabrik, vas, delvis förgyllt porslin, "Capri", godronnerad dekor, h 20 cm_40352a_8dca01f9916ff3b_lg.jpeg
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
6d 14h
Eriksson, Ulf, olja, "En spelman har", signerad, 48 x 50 cm_40348a_8dca0193756b359_lg.jpeg
Eriksson, Ulf, olja, "En spelman har", signerad, 48 x 50 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
6d 14h
Eriksson, Ulf, olja, "Markens rötter, signerad, 53 x 62 cm_40347a_8dca0191acfb93d_lg.jpeg
Eriksson, Ulf, olja, "Markens rötter, signerad, 53 x 62 cm
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
6d 14h
Miotte, Jean, färglito, komposition, signerad och numrerad 51/80, 74 x 52 cm_40346a_8dca0190831ef69_lg.jpeg
Miotte, Jean, färglito, komposition, signerad och numrerad 51/80, 74 x 52 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
6d 14h
Örn, Bo, olja, kosmisk komposition, signerad, 30 x 45 cm_40345a_8dca018dff93a06_lg.jpeg
Örn, Bo, olja, kosmisk komposition, signerad, 30 x 45 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
6d 14h
Fehr, Ludwig efter Krafft, David von, litografi, 1800-talets 1 hälft, "Carl XII", synlig pappersstorlek 23 x 16 cm, visst slitage_40344a_8dca01951ca373e_lg.jpeg
Fehr, Ludwig efter Krafft, David von, litografi, 1800-talets 1 hälft, "Carl XII", synlig pappersstorlek 23 x 16 cm, visst slitage
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
6d 14h
Okänd designer, möjligen för Kasthall, matta, dubbelvävd, mossgrön ylle, 195 x 135 cm_40340a_8dc9f59d188b8fe_lg.jpeg
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
6d 14h
Backström, Monica för kosta Boda, skålfat, glas, "Pandora", design 1991, dekor av orangea applikationer, signerat och etikettmärkt, dia 38 cm_40363a_8dca1b6118d299a_lg.jpeg
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
6d 14h
Okänd fotograf, fotografier 2 st, porträtt av Chet Baker respektiver Lionel Hampton med flera, sistnämnda signerat av Hampton, 29 x 40 respektive 40 x 50 cm_40337a_8dc9f59bb0662f9_lg.jpeg
Okänd fotograf, fotografier 2 st, porträtt av Chet Baker respektiver Lionel Hampton med flera, sistnämnda signerat av Hampton, 29 x 40 respektive 40 x 50 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
6d 14h
Lockstop, tenn, koniskt med svisselerad dekor, stämplad Johan Frederik Werrenrath Lund 1875, h 21 cm_40336a_8dc9f59a2d7c70b_lg.jpeg
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
6d 14h
Graves, Michael för Alessi, bricka, rostfritt stål med svarta polyamidhandtag, "MGVASS", design 1990, dia 48 cm_40364a_8dca1b651aea529_lg.jpeg
Graves, Michael för Alessi, bricka, rostfritt stål med svarta polyamidhandtag, "MGVASS", design 1990, dia 48 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
6d 14h
Okänd designer för Sächsischen Porzellan-Manufaktur Dresden, figuriner, 2 st, porslin, 1900-talets 1 hälft, skördepojke respektive kurtiserande par, polykrom bemålning, h 14 - 17 cm_40332a_8dca025ca3bd714_lg.jpeg
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
6d 14h
Okänd designer för Meissen, figurin, blanc-de-Chine, stående råkid, modellnummer A1253, h 12,5 cm_40329a_8dc9f4ce1b2cf41_lg.jpeg
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
6d 14h
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Serval, modellnummer 1014, polykrom underglasyrdekor, h 24,5 cm_40326a_8dc9f4cad6106d7_lg.jpeg
Startbud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
6d 14h
Holm, Åke, egen verkstad Höganäs, skulptur/relief, glaserat stengods, Abraham och Isak, signerad, 35 x 26 cm_40325a_8dc9f598c8fd906_lg.jpeg
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
6d 14h
Holm, Åke, egen verkstad Höganäs, skulptur, glaserat stengods, "Kullatroll", signerad, h 10 cm_40324a_8dc9f4c91aa5121_lg.jpeg
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
6d 14h
Berggren, Eva, skulptur, patinerad brons, gående pojke, signerad Eva B samt numrerad 5/10, h 19 cm_40323a_8dc9f4c7b0310ea_lg.jpeg
Berggren, Eva, skulptur, patinerad brons, gående pojke, signerad Eva B samt numrerad 5/10, h 19 cm
Aktuellt bud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
6d 14h
Hårdner, Ulf, olja, fartyg vid Backafall, Hven, signerad, 46 x 38 cm_40322a_8dc9f596aec9092_lg.jpeg
Hårdner, Ulf, olja, fartyg vid Backafall, Hven, signerad, 46 x 38 cm
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
6d 14h
Thorén, Esaias, teckning, plangeometrisk komposition, signerad och daterad 1981 (!), synlig pappersstorlek 18 x 12 cm_40321a_8dc9f4c50b32031_lg.jpeg
Thorén, Esaias, teckning, plangeometrisk komposition, signerad och daterad 1981 (!), synlig pappersstorlek 18 x 12 cm
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
6d 14h
Masolle, Helmer, etsning, nakenbad, signerad, synlig pappersstorlek 17,5 x 22,5 cm, gulnad_40365a_8dca1b66cd628f0_lg.jpeg
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
6d 14h
Barnfåtöljer, 1 par, rotting, 1900-talets 1 hälft eller mitt, h 54 cm_40319a_8dca02578657cdc_lg.jpeg
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
6d 14h
Barngungstol, björk, 1940-50-tal, h 57 cm_40318a_8dca025648e6026_lg.jpeg
Barngungstol, björk, 1940-50-tal, h 57 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
6d 14h
Fossiliserat trä, ant Trias (250-200 M f Kr), l 41 cm_40317a_8dca00ed979933a_lg.jpeg
Fossiliserat trä, ant Trias (250-200 M f Kr), l 41 cm
Aktuellt bud600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
6d 14h
Svenson, Ove Carl, akvareller, 3 st, motiv från Frederiksbergs Slottspark, osignerade, 28 x 34 cm_40316a_8dca0254fc65aee_lg.jpeg
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
6d 14h
Johansson, Nils, relief, koppar, komposition, signerad, 32 x 36 cm_40366a_8dca1b67d7aa814_lg.jpeg
Johansson, Nils, relief, koppar, komposition, signerad, 32 x 36 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK