Auktion 28/7 16.00.

26/7 12-19

27/7 12-17

28/7 12-16

Inkludera avslutade föremål
6d 15h
Lundquist, Evert, olja, "Kronärtskockan", signerad, 27 x 35 cm_40349a_8dca0203b33bf80_lg.jpeg
Lundquist, Evert, olja, "Kronärtskockan", signerad, 27 x 35 cm
Startbud10 000 SEK
Värdering12 000 - 14 000 SEK
6d 15h
Friberg, Roj, kolteckning, interiör, signerad och daterad 1967, synlig storlek 61 x 88 cm_40350a_8dca029c7df40d3_lg.jpeg
Friberg, Roj, kolteckning, interiör, signerad och daterad 1967, synlig storlek 61 x 88 cm
Startbud6 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
6d 15h
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft eller mitt, (möjligen William Hough), efter Marco D'Oggiono, olja, Salvator Mundi, a tergo betecknad Peint par Hough samt med lös etikett, 29 x 22 cm, dukskada_40343a_8dca00eb08161ed_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft eller mitt, (möjligen William Hough), efter Marco D'Oggiono, olja, Salvator Mundi, a tergo betecknad Peint par Hough samt med lös etikett, 29 x 22 cm, dukskada
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
6d 15h
Eriksson, Ulf, olja, "En spelman har", signerad, 48 x 50 cm_40348a_8dca0193756b359_lg.jpeg
Eriksson, Ulf, olja, "En spelman har", signerad, 48 x 50 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
6d 15h
Eriksson, Ulf, olja, "Markens rötter, signerad, 53 x 62 cm_40347a_8dca0191acfb93d_lg.jpeg
Eriksson, Ulf, olja, "Markens rötter, signerad, 53 x 62 cm
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
6d 15h
Miotte, Jean, färglito, komposition, signerad och numrerad 51/80, 74 x 52 cm_40346a_8dca0190831ef69_lg.jpeg
Miotte, Jean, färglito, komposition, signerad och numrerad 51/80, 74 x 52 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
6d 15h
Örn, Bo, olja, kosmisk komposition, signerad, 30 x 45 cm_40345a_8dca018dff93a06_lg.jpeg
Örn, Bo, olja, kosmisk komposition, signerad, 30 x 45 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
6d 15h
Fehr, Ludwig efter Krafft, David von, litografi, 1800-talets 1 hälft, "Carl XII", synlig pappersstorlek 23 x 16 cm, visst slitage_40344a_8dca01951ca373e_lg.jpeg
Fehr, Ludwig efter Krafft, David von, litografi, 1800-talets 1 hälft, "Carl XII", synlig pappersstorlek 23 x 16 cm, visst slitage
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
6d 15h
Okänd designer, möjligen för Kasthall, matta, dubbelvävd, mossgrön ylle, 195 x 135 cm_40340a_8dc9f59d188b8fe_lg.jpeg
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
6d 15h
Okänd fotograf, fotografier 2 st, porträtt av Chet Baker respektiver Lionel Hampton med flera, sistnämnda signerat av Hampton, 29 x 40 respektive 40 x 50 cm_40337a_8dc9f59bb0662f9_lg.jpeg
Okänd fotograf, fotografier 2 st, porträtt av Chet Baker respektiver Lionel Hampton med flera, sistnämnda signerat av Hampton, 29 x 40 respektive 40 x 50 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
6d 15h
Hårdner, Ulf, olja, fartyg vid Backafall, Hven, signerad, 46 x 38 cm_40322a_8dc9f596aec9092_lg.jpeg
Hårdner, Ulf, olja, fartyg vid Backafall, Hven, signerad, 46 x 38 cm
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
6d 15h
Thorén, Esaias, teckning, plangeometrisk komposition, signerad och daterad 1981 (!), synlig pappersstorlek 18 x 12 cm_40321a_8dc9f4c50b32031_lg.jpeg
Thorén, Esaias, teckning, plangeometrisk komposition, signerad och daterad 1981 (!), synlig pappersstorlek 18 x 12 cm
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
6d 15h
Masolle, Helmer, etsning, nakenbad, signerad, synlig pappersstorlek 17,5 x 22,5 cm, gulnad_40365a_8dca1b66cd628f0_lg.jpeg
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
6d 15h
Svenson, Ove Carl, akvareller, 3 st, motiv från Frederiksbergs Slottspark, osignerade, 28 x 34 cm_40316a_8dca0254fc65aee_lg.jpeg
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
6d 15h
Olson, Axel, akvarell, "Fiskaren vid Medelhavet" 21 x 26 cm_40367a_8dca1b69d9ee1f6_lg.jpeg
Olson, Axel, akvarell, "Fiskaren vid Medelhavet" 21 x 26 cm
Startbud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
6d 15h
Johansson, Gösta, olja, Utsikt från Notre Dame, signerad, 66 x 77 cm_40368a_8dca277e7882d45_lg.jpeg
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
6d 15h
Dambrun, Jean efter Rubens, Sir Peter Paul, "Continence de Scipion", ur serien Galerie du Palais Royal, antagligen senare stålstick, synlig pappersstorlek 16 x 21,5 cm_40372a_8dca27807627440_lg.jpeg
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
6d 15h
Thorén, Esaias, olja, "Grottmålning", signerad och daterad 1964, 31 x 44 cm_40379a_8dca278640291c2_lg.jpeg
Thorén, Esaias, olja, "Grottmålning", signerad och daterad 1964, 31 x 44 cm
Startbud8 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
6d 15h
Johansson, Ragnar, olja, komposition, "Vinterstorm" signerad, 46 x 33 cm_40314a_8dca27cd8926d7f_lg.jpeg
Johansson, Ragnar, olja, komposition, "Vinterstorm" signerad, 46 x 33 cm
Aktuellt bud600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
6d 15h
Butler, Augustus, litografi, handkolorerad "Drummond Castle", 1800-tal,  tryckt hos Stannard & Dixon, totalt mått inklusive ram 38 x 28 cm_40320a_8dca27be4486ae0_lg.jpeg
Butler, Augustus, litografi, handkolorerad "Drummond Castle", 1800-tal, tryckt hos Stannard & Dixon, totalt mått inklusive ram 38 x 28 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
6d 15h
Bergmann, Walter, akvarell, Klostergatan Lund, signerad och daterad 1920, smärre skador_40369a_8dca27fcef6f993_lg.jpeg
Bergmann, Walter, akvarell, Klostergatan Lund, signerad och daterad 1920, smärre skador
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
6d 15h
Tjufäktningsposter, litograferad, Palma de Mallorca 1964, _40378a_8dca27fb8859919_lg.jpeg
Tjufäktningsposter, litograferad, Palma de Mallorca 1964,
Startbud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
6d 15h
Brierly, Oswald Walters, kopparstick, handkolorerat, "Meeting of the French and English Fleets off Baro Sound, Gulf of Finland – June 13, 1854", ur "The English and French fleets in the Baltic, 1854",_40380a_8dca27e14070470_lg.jpeg
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
6d 15h
Le Breton, Louis, litografi, handkolorerad, "La 1ère Division de la Flotte Anglaise de la Baltique partant de Spithead. Mars 1854", synlig pappersstorlek 50 x 72 cm, slaget vid Bomarsund på Åland _40381a_8dca27e05979f39_lg.jpeg
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
6d 15h
Gillet, Roger-Edgar, olja, komposition, signerad och daterad 61, yttermått inklusive ram 83 x 62 cm_40382a_8dca27d864bac94_lg.jpeg
Gillet, Roger-Edgar, olja, komposition, signerad och daterad 61, yttermått inklusive ram 83 x 62 cm
Startbud8 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
6d 15h
Bouvier de Cachard, Régis, olja, stilleben, signerad och daterad 1964, 75 x 100 cm_40415a_8dca4ddf4697562_lg.jpeg
Bouvier de Cachard, Régis, olja, stilleben, signerad och daterad 1964, 75 x 100 cm
Startbud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
6d 15h
Miotte, Jean, färgetsning, komposition, signerad och numrerad 37/50, synlig pappersstorlek 43 x 32 cm_40461a_8dca5a57a5e9c37_lg.jpeg
Miotte, Jean, färgetsning, komposition, signerad och numrerad 37/50, synlig pappersstorlek 43 x 32 cm
Aktuellt bud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
6d 15h
Okänd konstnär, olja, komposition, otydligt signerad, 59 x 60 cm_40460a_8dca5a571cdf310_lg.jpeg
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
6d 15h
Okänd konstnär, olja, skeppsporträtt av briggen Johnny af Stockholm framför Kronborgs Slott, , signerad EW och daterad 1870, 45 x 60 cm_40456a_8dca59547ac310b_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, skeppsporträtt av briggen Johnny af Stockholm framför Kronborgs Slott, , signerad EW och daterad 1870, 45 x 60 cm
Startbud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
6d 15h
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, musselplockerskor, otydligt signerad, 25 x 39 cm_40451a_8dca59e45a1f578_lg.jpeg
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, musselplockerskor, otydligt signerad, 25 x 39 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
6d 15h
Martinet, Francois Nicholas, kopparstick, 3 st, handkolorerade, fåglar, ur "Histoire Naturelle Des Oiseaux, by George Louise Marie Leclerc, Comte de Buffon", 15 x 32 cm_40450a_8dca59481872d70_lg.jpeg
Startbud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
6d 15h
Okänd konstnär, katalansk skola, 1900-talets mitt, Barcelonas hamn, osignerad, 57 x 67 cm, a tergo oljeskiss_40449a_8dca59e72119d4a_lg.jpeg
Startbud1 500 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
6d 15h
Munch, Edward, efter honom, poster, offset (på litografi?), Madonnan, synlig pappersstorlek 65 x 55 cm_40448a_8dca59e18250acd_lg.jpeg
Munch, Edward, efter honom, poster, offset (på litografi?), Madonnan, synlig pappersstorlek 65 x 55 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
6d 15h
Hais, Robert, olja, komposition, signerad och daterad -04, 84 x 66 cm_40485a_lg.jpeg
Startbud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
6d 15h
Hais, Robert, olja, komposition, signerad och daterad -04, 84 x 66 cm_40488a_lg.jpeg
Startbud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
6d 15h
Costa, Franco, färgserigraferad poster, "Get inside at the mark" Americas Cup 1987, signerad, synlig pappersstorlek 60 x 80 cm_40447a_8dca59e576551fe_lg.jpeg
Startbud1 500 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
6d 15h
Collier, John, efter honom, gicléetryck, "Pharaohs Handmaids", efter original från 1883, synlig storlek 48 x 38 cm_40444a_8dca59e070bd630_lg.jpeg
Collier, John, efter honom, gicléetryck, "Pharaohs Handmaids", efter original från 1883, synlig storlek 48 x 38 cm
Startbud300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
6d 15h
Larsson, Carl efter honom, färglito, "Namnsdag på härbret", ed Swed Art, signerad i stenen samt numrerad 357/790, synlig pappersstorlek 38 x 54 cm_40489a_lg.jpeg
Startbud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
6d 15h
Larsson, Carl efter honom, färglito, "Kräftfångst", ed Swed Art, signerad i stenen samt numrerad 357/790, synlig pappersstorlek 38 x 54 cm_40492a_lg.jpeg
Startbud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
6d 15h
Okänd italiensk konstnär, gouache, "Promessi Sposi", efter romanen av Alessandro Manzoni, synlig pappersstorlek 32 x 23 cm_40442a_8dca59df7cdf435_lg.jpeg
Okänd italiensk konstnär, gouache, "Promessi Sposi", efter romanen av Alessandro Manzoni, synlig pappersstorlek 32 x 23 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
6d 15h
Agnell, Olle, olja, klippor, signerad, 30 cx 38 cm_40440a_8dca585b4d00128_lg.jpeg
Agnell, Olle, olja, klippor, signerad, 30 cx 38 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
6d 15h
Agius, Lorenzo, fotografi, "Keith Richards", signerad och numrerad 1/25, synlig bildyta 45 x 55 cm_40525a_lg.jpeg
Startbud32 000 SEK
Värdering34 000 - 36 000 SEK
6d 15h
Landy, Elliot, fotografi, gelatin silver print, "Paul Morrissey, Andy Warhol, Janis Joplin, Tim Buckley, Max'S Kansas City, Nyc, 1968", signerad, synlig bildyta 40 x 60 cm_40526a_lg.jpeg
Startbud7 000 SEK
Värdering8 000 - 9 000 SEK
6d 15h
O'Neill, Terry, fotografi, "David Bowie in Hat, Los Angeles" 1975, signerad och numrerad 24/50, synlig bildyta 35 x 45 cm, bilden togs under inspelningen av The man who fell to earth_40524a_lg.jpeg
Startbud16 000 SEK
Värdering17 000 - 18 000 SEK
6d 15h
Stefanko, Frank, fotografi, Bruce Springsteen, signerat och numrerat 7/25, synlig bildyta 55 x 40 cm_40527a_lg.jpeg
Startbud8 000 SEK
Värdering9 000 - 1 000 SEK
6d 15h
Akvarellerade tuschteckningar, 4 st samramade, danska adelsvapen; Adeler, Bertouch-Lehn, Lerche och Oxholm,  vardera synlig pappersstorlek 16 x 13 cm_40498a_8dca64629d5ba4c_lg.jpeg
Startbud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
6d 15h
Okänd konstnär, olja, sittande akt, signerad EL, 65 x 43 cm_40551a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, sittande akt, signerad EL, 65 x 43 cm
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
6d 15h
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition med fiol och penslar, signerad och numrerad 12/75, synlig pappersstorlek 80 x 58 cm_40559a_lg.jpeg
Startbud1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK