Auktion 28/7 16.00.

26/7 12-19

27/7 12-17

28/7 12-16

Inkludera avslutade föremål
6d 14h
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, glaserat stengods, Isbjörn, från serien Stora Zoo 1957, etikettsignerad, h 15 cm_40358a_8dca025a427d541_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, glaserat stengods, Isbjörn, från serien Stora Zoo 1957, etikettsignerad, h 15 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
6d 14h
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Noshörning", ur serien Jura från 1971, dubbelt etikettsignerad, h 7 cm_40359a_8dca025b42295c5_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Noshörning", ur serien Jura från 1971, dubbelt etikettsignerad, h 7 cm
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
6d 14h
Kändler, Johann Joachim för Meissen, efter honom, figurin, porslin, 18-1900-tal, "Amorette als Mädchen mit Fächer", nr 2 ur serien "Cupids/Putti in disguise", polykrom bemålning, h 9,5 cm_40331a_8dc9f4d1fd85ce9_lg.jpeg
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
6d 14h
Skulptur, gips, sekelskiftet 1900, De Tre Gratierna, h inklusive svärtad träsockel 42 cm, smärre defekter_40342a_8dc9f59e8b7bc72_lg.jpeg
Skulptur, gips, sekelskiftet 1900, De Tre Gratierna, h inklusive svärtad träsockel 42 cm, smärre defekter
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
6d 14h
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, liggande dovhind, modellnummer 1147, polykrom underglasyderkor, l 17,5 cm_40327a_8dc9f4cbd12cc27_lg.jpeg
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
6d 14h
Reinecke, Peter för Meissen, efter honom, figurin, porslin, 18-1900-tal, "Peasant girl feeding chicks" modellnummer 60245, ur serien "Cris de Paris", h 12 cm_40330a_8dc9f4cf80a3f32_lg.jpeg
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
6d 14h
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, klarglas, "Sargasso", design 1994, slipad dekor, signerad, h 18,5 cm_40354a_8dca01fd3aec3b6_lg.jpeg
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
6d 14h
Okänd designer för Sächsischen Porzellan-Manufaktur Dresden, figuriner, 2 st, porslin, 1900-talets 1 hälft, skördepojke respektive kurtiserande par, polykrom bemålning, h 14 - 17 cm_40332a_8dca025ca3bd714_lg.jpeg
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
6d 14h
Okänd designer för Meissen, figurin, blanc-de-Chine, stående råkid, modellnummer A1253, h 12,5 cm_40329a_8dc9f4ce1b2cf41_lg.jpeg
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
6d 14h
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Serval, modellnummer 1014, polykrom underglasyrdekor, h 24,5 cm_40326a_8dc9f4cad6106d7_lg.jpeg
Startbud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
6d 14h
Holm, Åke, egen verkstad Höganäs, skulptur/relief, glaserat stengods, Abraham och Isak, signerad, 35 x 26 cm_40325a_8dc9f598c8fd906_lg.jpeg
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
6d 14h
Holm, Åke, egen verkstad Höganäs, skulptur, glaserat stengods, "Kullatroll", signerad, h 10 cm_40324a_8dc9f4c91aa5121_lg.jpeg
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
6d 14h
Berggren, Eva, skulptur, patinerad brons, gående pojke, signerad Eva B samt numrerad 5/10, h 19 cm_40323a_8dc9f4c7b0310ea_lg.jpeg
Berggren, Eva, skulptur, patinerad brons, gående pojke, signerad Eva B samt numrerad 5/10, h 19 cm
Aktuellt bud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
6d 14h
Johansson, Nils, relief, koppar, komposition, signerad, 32 x 36 cm_40366a_8dca1b67d7aa814_lg.jpeg
Johansson, Nils, relief, koppar, komposition, signerad, 32 x 36 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
6d 14h
Anzengruber, Leopold, egen verkstad, byst, glaserad keramik, omrkrng 1950,  afrikansk kvinna, örhängen i brons, signerad och etikettmärkt, h 19 cm_40376a_8dca2784041cca6_lg.jpeg
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
6d 14h
Okänd kinesisk konstnär, skulptur, skuren hardwood, man med tiger, h inklusive lös sockel 24 cm_40455a_8dca5a0faed33d5_lg.jpeg
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
6d 14h
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuren mahogny, kvinna i badkar, längd 96 cm_40479a_lg.jpeg
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
6d 14h
Myntskulptur, kinesiska mynt och förgylld metall, Bali, 1900-talets 2 hälft, gudinna på fågel, , höjd 78 cm_40480a_lg.jpeg
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
6d 14h
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuren mahogny , liggande sjöjungfru, l 90 cm_40483a_lg.jpeg
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
6d 14h
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuren mahogny , knästående akt, h 92 cm_40481a_lg.jpeg
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuren mahogny , knästående akt, h 92 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
6d 14h
Barye, Antoine Louis, efter honom, skulptur, brons, cire-perdue-teknik, elefant, gjuten signatur, gjutastämplar Fonderie de Bronze Lauragaise, l 20 cm_40491a_lg.jpeg
Aktuellt bud1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
6d 14h
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Johanna", ur serien Larsons ungar från 1962, h 14 cm_40439a_8dca585a5ff56fc_lg.jpeg
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
6d 14h
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin", ur serien Larsons ungar från 1962, stämpelsignerad, h 18 cm_40438a_8dca58593f7d3f4_lg.jpeg
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
6d 14h
Skulptur, delvis glaserat lergods, stående så kallad laughing Buddha med solfjäder, h 18 cm_40530a_lg.jpeg
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
6d 14h
Wiinblad, Björn, egen verkstad för Illums Bolighus, skulptur/golvvas, fajans, dekor av kvinnoansikte mm, h 48 cm_40541a_lg.jpeg
Startbud6 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
6d 14h
Väggskulpturer, 2 st, skuret och bemålat trä, Buddhahuvuden, Thailand, 1900-talets 2 hälft, h 50 cm_40543a_lg.jpeg
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
6d 14h
Skulpturer, 1 par, bemålad konstmassa, sittande buddhor, modern tillverkning, h 60 cm, 1 med nagg_40544a_lg.jpeg
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
6d 14h
Okänd fransk konstnär, 1800-tal, skulptur, bemålad terrakotta, Napoleon Bonaparte, h 28 cm_40556a_lg.jpeg
Startbud4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
6d 14h
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm_40573a_lg.jpeg
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
6d 14h
Okänd konstnär, skulptur, brons, ballerinor, höjd 72 cm_40577a_lg.jpeg
Okänd konstnär, skulptur, brons, ballerinor, höjd 72 cm
Startbud1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
6d 14h
Rauschenberg, Robert, multipel, handgjort papper, textil och bambu, "Snake Eyes" ur serien "Bones and unions", signerad och daterad -75, 85 x 67 cm, i original plexilåda, _40522a_8dca73a2a8d797f_lg.jpeg
Rauschenberg, Robert, multipel, handgjort papper, textil och bambu, "Snake Eyes" ur serien "Bones and unions", signerad och daterad -75, 85 x 67 cm, i original plexilåda,
Startbud10 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
6d 14h
Engman, Kjell för Kosta Boda limited edition, skulptur, glas, signerad och numrerad 605/700, höjd inkl sockel 28 cm_40566a_8dca7fa98b991a2_lg.jpeg
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK