Auktion 28/7 16.00.

26/7 12-19

27/7 12-17

28/7 12-16

Inkludera avslutade föremål
6d 15h
Stigsdotter, Marit för Stolab, slagbord, björk med mittsektion i Bohusgranit, "Bohus", stämpelsignerat och daterat 2011, totalt 150 x 90 cm_40351a_8dca0284ed90c9e_lg.jpeg
Stigsdotter, Marit för Stolab, slagbord, björk med mittsektion i Bohusgranit, "Bohus", stämpelsignerat och daterat 2011, totalt 150 x 90 cm
Startbud5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
6d 15h
Jansson, Folke för Sven M Wincrantz Möbelindustri Skövde, tillskriven, fåtölj, ek med svart konstläderklädsel, 1950-60-tal, h 100 cm_40341a_8dca0283b392a13_lg.jpeg
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
6d 15h
Spegel, förgyll trä, barock, 1600-tal, dekor av seraf mm, h 40 cm, slitage, ursprungligen möjligen psalmvisare_40361a_8dca1b5e15f0ab9_lg.jpeg
Spegel, förgyll trä, barock, 1600-tal, dekor av seraf mm, h 40 cm, slitage, ursprungligen möjligen psalmvisare
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
6d 15h
Barnfåtöljer, 1 par, rotting, 1900-talets 1 hälft eller mitt, h 54 cm_40319a_8dca02578657cdc_lg.jpeg
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
6d 15h
Barngungstol, björk, 1940-50-tal, h 57 cm_40318a_8dca025648e6026_lg.jpeg
Barngungstol, björk, 1940-50-tal, h 57 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
6d 15h
Armstol, skuret och bonat trä, gustaviansk stil, 1900-tal, brun läderklädsel_40312a_8dc98ee344e523d_lg.jpeg
Armstol, skuret och bonat trä, gustaviansk stil, 1900-tal, brun läderklädsel
Aktuellt bud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
6d 15h
Stolar, 2 st, skuret och vitlackerat trä, transision senbarock/rokoko, 1700-talets 1 hälft, balusterformad ryggbricka, slitage_40386a_8dca278a2732131_lg.jpeg
Stolar, 2 st, skuret och vitlackerat trä, transision senbarock/rokoko, 1700-talets 1 hälft, balusterformad ryggbricka, slitage
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
6d 15h
Ekström, Yngve för Swedese, armstol, ek med svart läderryggbricka, "Remus", 1960-tal, sitsens klädsel saknas_40385a_8dca278936e4644_lg.jpeg
Ekström, Yngve för Swedese, armstol, ek med svart läderryggbricka, "Remus", 1960-tal, sitsens klädsel saknas
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
6d 15h
Ekström, Yngve för Swedese, armstol, ek med svart läderryggbricka, "Remus", 1960-tal, sitsens klädsel saknas_40403a_8dca4d852593402_lg.jpeg
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
6d 15h
Ekström, Yngve för Swedese, armstol, ek med svart läderryggbricka, "Remus", 1960-tal, sitsens klädsel saknas_40404a_8dca4d84302bc49_lg.jpeg
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
6d 15h
Okänd designer, bord, alm, Swedish Grace, 1900-talets mitt, assymetriskt placerade ben, l 110 cm, fanérlagningar_40396a_8dca4cfe7163bae_lg.jpeg
Okänd designer, bord, alm, Swedish Grace, 1900-talets mitt, assymetriskt placerade ben, l 110 cm, fanérlagningar
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
6d 15h
Okänd designer för Bremshey & Co, Solingen, serveringsvagn, metall och teaklaminat, "Dinett", sammanfällbar, l 65 cm_40411a_8dca4d7d68ccd38_lg.jpeg
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
6d 15h
Spak, Carl-Henrik för Ulferts Fabriker AB, fåtölj, vitlackerad metall och vit plast med randig klädsel, "Klacken", 1970-tal, h 70 cm_40405a_8dca4d82c3e236b_lg.jpeg
Spak, Carl-Henrik för Ulferts Fabriker AB, fåtölj, vitlackerad metall och vit plast med randig klädsel, "Klacken", 1970-tal, h 70 cm
Aktuellt bud1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
6d 15h
Spak, Carl-Henrik för Ulferts Fabriker AB, fåtölj, vitlackerad metall och vit plast med randig klädsel, "Klacken", 1970-tal, h 70 cm_40406a_8dca4d81eacf31d_lg.jpeg
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
6d 15h
Spak, Carl-Henrik för Ulferts Fabriker AB, fåtölj, vitlackerad metall och vit plast med randig klädsel, "Klacken", 1970-tal, h 70 cm_40407a_8dca4d81100042c_lg.jpeg
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
6d 15h
Okänd designer, 1900-talets mitt eller 2 hälft, sminkbord, vitlackerat trä, uppfällbar topp med inbyggd spegel, l 72 cm_40400a_8dca4d062f71557_lg.jpeg
Okänd designer, 1900-talets mitt eller 2 hälft, sminkbord, vitlackerat trä, uppfällbar topp med inbyggd spegel, l 72 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
6d 15h
Mathsson, Bruno för Firma Karl Mathsson, bänk, björk och ek, "Annika", brännstämplad och daterad 1965, l 150 cm_40414a_8dca4dde6a70817_lg.jpeg
Mathsson, Bruno för Firma Karl Mathsson, bänk, björk och ek, "Annika", brännstämplad och daterad 1965, l 150 cm
Startbud5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
6d 15h
Hurts med jalusidörr, björk, 1920-30-tal, bred 70 cm_40469a_lg.jpeg
Hurts med jalusidörr, björk, 1920-30-tal, bred 70 cm
Aktuellt bud500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
6d 15h
Sänginsatser, 1 par, elektriskt ställbar, IKEA Sultan Landön, vardera 200 x 90 cm_40474a_lg.jpeg
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
6d 15h
Okänd designer, stereomöbel, palisander, längd 140 cm_40484a_lg.jpeg
Okänd designer, stereomöbel, palisander, längd 140 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
6d 15h
Okänd designer, biblioteksbord, Swedish Grace, 1910-20-tal, l 150 cm_40490a_lg.jpeg
Startbud1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
6d 15h
Mathsson, Bruno för Firma Karl Mathsson, bänk, björk och masurbjörk, "Annika", brännstämplad , l 130 cm, smärre nagg_40504a_8dca654147d3f90_lg.jpeg
Mathsson, Bruno för Firma Karl Mathsson, bänk, björk och masurbjörk, "Annika", brännstämplad , l 130 cm, smärre nagg
Startbud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
6d 15h
Salongsmöbel, 4 + 3 delar, mahogny, sengustaviansk, sekelskiftet 1800, soffbänk samt 3 stolar, medföljer 3 stolar 1900-tal, soffbänk l 230 cm, proveniens: familjen von Möllser, Skottorps Slott_40542a_lg.jpeg
Salongsmöbel, 4 + 3 delar, mahogny, sengustaviansk, sekelskiftet 1800, soffbänk samt 3 stolar, medföljer 3 stolar 1900-tal, soffbänk l 230 cm, proveniens: familjen von Möllser, Skottorps Slott
Startbud4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
6d 15h
Hörnskåp, bemålat trä, allmogearbete, 1700-talets slut, dekor av blommor mm, initialer AND och datering 1796, h 141 cm, delvis bättrad målning_40554a_lg.jpeg
Startbud3 400 SEK
Värdering3 600 - 3 800 SEK
6d 15h
Stolar, 4 st, skuren och delvis förgylld valnöt, Queen Anne-typ, möjligen England, 1700-talets 1 hälft eller mitt, fast, stoppad klädsel, slitage_40560a_lg.jpeg
Startbud4 000 SEK
Värdering4 400 - 4 600 SEK
6d 15h
Wegner, Hans J för Andreas Tuck, matbord med 2 tilläggskivor, teak, modell AT-310, design 1952, brännstämplat, totalt 240 x 86 cm_40562a_lg.jpeg
Startbud11 000 SEK
Värdering12 000 - 13 000 SEK
6d 15h
Strinning, Nils & Kajsa, hyllsystem, String Plexi, design 1953, modern tillverkning, _40565a_lg.jpeg
Startbud2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
6d 15h
Okänd designer, fåtölj, krom med svart läderklädsel, modell liknande Le Corbusiers LC3, framstår i närmast nyskick_40572a_lg.jpeg
Startbud2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
6d 15h
Okänd designer för Serholt Sweden, brickbord, björk med 2 lösa brickor i grå laminat, stämpelsignerat, h 70 cm_40464a_8dca64abdbf30eb_lg.jpeg
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
6d 15h
Malmsten, Carl för NK, matsalsbord med utdragsskivor, rot- och björkfanér, Swedish Grace, "Brevik", design 1931, plakett- och brännsignerat, tot längd 286 cm_40579a_lg.jpeg
Startbud6 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK