Auktion 28/7 16.00.

26/7 12-19

27/7 12-17

28/7 12-16

Inkludera avslutade föremål
6d 15h
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, glaserat stengods, Isbjörn, från serien Stora Zoo 1957, etikettsignerad, h 15 cm_40358a_8dca025a427d541_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, glaserat stengods, Isbjörn, från serien Stora Zoo 1957, etikettsignerad, h 15 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
6d 15h
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Noshörning", ur serien Jura från 1971, dubbelt etikettsignerad, h 7 cm_40359a_8dca025b42295c5_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Noshörning", ur serien Jura från 1971, dubbelt etikettsignerad, h 7 cm
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
6d 15h
Okänd konstnär, vas, rödtonat glas, underfångsdekor i guld, h 25 cm_40353a_8dca01fb00fa342_lg.jpeg
Okänd konstnär, vas, rödtonat glas, underfångsdekor i guld, h 25 cm
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
6d 15h
Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, golvvas, delvis glaserat lergods, Negro, modellnummer 2137, design 1953, h 47 cm_40355a_8dca01ff2f598fb_lg.jpeg
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
6d 15h
Ytterfoder, flintgods, Gustavsberg "Fågel", sekelskiftet 1900, blå underglasyrdekor, lejonmaskaroner, h 41 cm, hårspricka_40356a_8dca0200b268f66_lg.jpeg
Ytterfoder, flintgods, Gustavsberg "Fågel", sekelskiftet 1900, blå underglasyrdekor, lejonmaskaroner, h 41 cm, hårspricka
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
6d 15h
Sockerskål, porslin, Royal Copenhagen Flora Danica, modell 3502, förgylld och polykrom dekor av fjällviva (Primula Norvegica), h 6.5 cm_40328a_8dc9f4cccbf9c7c_lg.jpeg
Startbud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
6d 15h
Kändler, Johann Joachim för Meissen, efter honom, figurin, porslin, 18-1900-tal, "Amorette als Mädchen mit Fächer", nr 2 ur serien "Cupids/Putti in disguise", polykrom bemålning, h 9,5 cm_40331a_8dc9f4d1fd85ce9_lg.jpeg
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
6d 15h
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, liggande dovhind, modellnummer 1147, polykrom underglasyderkor, l 17,5 cm_40327a_8dc9f4cbd12cc27_lg.jpeg
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
6d 15h
Reinecke, Peter för Meissen, efter honom, figurin, porslin, 18-1900-tal, "Peasant girl feeding chicks" modellnummer 60245, ur serien "Cris de Paris", h 12 cm_40330a_8dc9f4cf80a3f32_lg.jpeg
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
6d 15h
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, klarglas, "Sargasso", design 1994, slipad dekor, signerad, h 18,5 cm_40354a_8dca01fd3aec3b6_lg.jpeg
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
6d 15h
Garstecki, Walther för Karlskrona Porslinsfabrik, vas, delvis förgyllt porslin, "Capri", godronnerad dekor, h 20 cm_40352a_8dca01f9916ff3b_lg.jpeg
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
6d 15h
Backström, Monica för kosta Boda, skålfat, glas, "Pandora", design 1991, dekor av orangea applikationer, signerat och etikettmärkt, dia 38 cm_40363a_8dca1b6118d299a_lg.jpeg
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
6d 15h
Okänd designer för Sächsischen Porzellan-Manufaktur Dresden, figuriner, 2 st, porslin, 1900-talets 1 hälft, skördepojke respektive kurtiserande par, polykrom bemålning, h 14 - 17 cm_40332a_8dca025ca3bd714_lg.jpeg
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
6d 15h
Okänd designer för Meissen, figurin, blanc-de-Chine, stående råkid, modellnummer A1253, h 12,5 cm_40329a_8dc9f4ce1b2cf41_lg.jpeg
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
6d 15h
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Serval, modellnummer 1014, polykrom underglasyrdekor, h 24,5 cm_40326a_8dc9f4cad6106d7_lg.jpeg
Startbud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
6d 15h
Holm, Åke, egen verkstad Höganäs, skulptur/relief, glaserat stengods, Abraham och Isak, signerad, 35 x 26 cm_40325a_8dc9f598c8fd906_lg.jpeg
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
6d 15h
Holm, Åke, egen verkstad Höganäs, skulptur, glaserat stengods, "Kullatroll", signerad, h 10 cm_40324a_8dc9f4c91aa5121_lg.jpeg
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
6d 15h
Starkvinskanna, glas med metallmontage, Pallme, König & Habel, Tjeckoslovakien, 1920-tal, h 20 cm_40377a_8dca27851e7a6c3_lg.jpeg
Aktuellt bud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
6d 15h
Anzengruber, Leopold, egen verkstad, byst, glaserad keramik, omrkrng 1950,  afrikansk kvinna, örhängen i brons, signerad och etikettmärkt, h 19 cm_40376a_8dca2784041cca6_lg.jpeg
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
6d 15h
Tantalusinredning, glas, 1800-tal, bestående av 3 karaffer med propp samt 12 starkvinsglas, förgylld dekor, karaffer h 20 - 22 cm_40384a_8dca2788295c5c1_lg.jpeg
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
6d 15h
Vinglas, 6 st, gustavianska, sekelskiftet 1800, facettslipad cuppa på rund balusterfot, h 16 cm_40383a_8dca27873ddd87f_lg.jpeg
Vinglas, 6 st, gustavianska, sekelskiftet 1800, facettslipad cuppa på rund balusterfot, h 16 cm
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
6d 15h
Tvättfat med handkanna, flintgods, Göteborg, sekelskiftet 1900, h 10 resp 25 cm_40370a_8dca27d249de6df_lg.jpeg
Tvättfat med handkanna, flintgods, Göteborg, sekelskiftet 1900, h 10 resp 25 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
6d 15h
Fat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), europeisk silverform med profilerat brätte, blå underglasyrdekor av pioner mm, l 38 cm, kantnötningar_40387a_8dca283018cd102_lg.jpeg
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
6d 15h
Potpourrieskål med fat, flintgods, 1800-talets 1 hälft, genombruten dekor, l 28 cm, fat med lagn_40471a_lg.jpeg
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
6d 15h
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, adventsljusstake, flintgods, dekor av änglar, l 30 cm_40470a_lg.jpeg
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
6d 15h
Gate, Simon för Orrefors, skål, glas, "Tusen fönster", desgn 1936, signerad, diameter 21 cm_40473a_lg.jpeg
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
6d 15h
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, dekor i polykromt underfång, signerad och numrerad, h 22 cm, ägargravyr under foten_40463a_8dca635ac8e3810_lg.jpeg
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, dekor i polykromt underfång, signerad och numrerad, h 22 cm, ägargravyr under foten
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
6d 15h
Morales Schildt, Mona för Kosta, ljusstakar, 1 par, glas, dekor i rött underfång, signerade, h 16 cm_40462a_8dca6359d5aefea_lg.jpeg
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
6d 15h
Ytterfoder, 5 st, keramik, Uppsala Ekeby, Bobergs Fajansfabrik respektive Gefle, h 10 - 15 cm_40475a_lg.jpeg
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
6d 15h
Kräftskål, flintgods, Tyskland, sekelskiftet 1900, polykrom dekor, kantring i metall, otydlig siglnatur, dia 26 cm, briksslitage_40476a_lg.jpeg
Startbud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
6d 15h
Okänd designer för Söholm, kandelaber til 4 ljus, fajans, 1950-60-tal, h 24 cm_40477a_lg.jpeg
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
6d 15h
Andersson, Mats för Johansfors, 3 delar, skål mm, "Zebra gold", bemålat glas, diameter 10-23 cm_40487a_lg.jpeg
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
6d 15h
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Johanna", ur serien Larsons ungar från 1962, h 14 cm_40439a_8dca585a5ff56fc_lg.jpeg
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
6d 15h
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin", ur serien Larsons ungar från 1962, stämpelsignerad, h 18 cm_40438a_8dca58593f7d3f4_lg.jpeg
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
6d 15h
Kanna, grönglaserat lergods med zoomorf mynning, Persien, Qajar eller äldre, h 36 cm, lagningar_40529a_lg.jpeg
Startbud4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
6d 15h
Skulptur, delvis glaserat lergods, stående så kallad laughing Buddha med solfjäder, h 18 cm_40530a_lg.jpeg
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
6d 15h
Okänd designer, 1900-talets mitt, golvurna, bemålat lergods, dekor av kvinna med fågel, höjd 46 cm_40523a_8dca67191a6d0d1_lg.jpeg
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
6d 15h
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, "Galaxy Blue", design 1982, dekor av invälsade trådar och fält, signerad, h 30 cm_40519a_8dca6644c055a48_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, "Galaxy Blue", design 1982, dekor av invälsade trådar och fält, signerad, h 30 cm
Startbud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
6d 15h
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas, målad dekor av blommor, signerad, h 14 cm_40518a_8dca6643ec33183_lg.jpeg
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
6d 15h
Skål, flintgods, Hododa, Gold Satsuma, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av 1000 faces of the imoortals, delvis i relief, signerad, 25 cm_40517a_8dca65d9689a1b3_lg.jpeg
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
6d 15h
Matservis, fajans, Spode "Sommer Palace", cirka 70 delar_40534a_lg.jpeg
Matservis, fajans, Spode "Sommer Palace", cirka 70 delar
Startbud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
6d 15h
Böckman, Edgar för Höganäs, bordslampa, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal, h exklusive lamphållare 33 cm_40537a_lg.jpeg
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
6d 15h
Thekanna med lock, porslin,  Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, modell 1119. h 19 cm_40538a_lg.jpeg
Startbud5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
6d 15h
Dockservis, flintgods, Rörstrand, 1900-talets 1 hälft eller mitt, dekor av Walt Disneys Snövit, kaffekanna, 12 koppar mm_40516a_8dca65d894d8c7f_lg.jpeg
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
6d 15h
Engman, Kjell för Kosta Boda, karaff, polykrom glasmassa, "Bonbon", design 1989, signerad, h 36 cm_40513a_8dca65d6f1ddb80_lg.jpeg
Engman, Kjell för Kosta Boda, karaff, polykrom glasmassa, "Bonbon", design 1989, signerad, h 36 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
6d 15h
Wiinblad, Björn, egen verkstad för Illums Bolighus, skulptur/golvvas, fajans, dekor av kvinnoansikte mm, h 48 cm_40541a_lg.jpeg
Startbud6 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
6d 15h
Okänd designer för Rörstrand, mugg, flintgods, "Daldansen", sekelskiftet 1900, h 15,5 cm_40499a_8dca64a47491a48_lg.jpeg
Okänd designer för Rörstrand, mugg, flintgods, "Daldansen", sekelskiftet 1900, h 15,5 cm
Aktuellt bud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
6d 15h
3 delar keramik, bland annat Aldo Londi för Bitossi och Fratelli Fanciullacci, smärre nagg_40500a_8dca653bcda60e8_lg.jpeg
3 delar keramik, bland annat Aldo Londi för Bitossi och Fratelli Fanciullacci, smärre nagg
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK