Laddar...

Septemberauktion

Septemberauktion
Avslutad
Qvarsebo, Mikael, olja, kattansikte, signerad, 16 x 21 cm, monterad på sparbössa (!) i plexiglas,
4
Qvarsebo, Mikael, olja, kattansikte, signerad, 16 x 21 cm, monterad på sparbössa (!) i plexiglas,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Ordförandeklubba, palisander med silvermontage, stämplad Markströms Uppsala 1971,
11
Ordförandeklubba, palisander med silvermontage, stämplad Markströms Uppsala 1971,
Slutpris3 600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Etui med schackpjäser, delvis bonat trä, 1900-talets 2 hälft,
14
Etui med schackpjäser, delvis bonat trä, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lawn Bowlsklot, 1 par, bakelit, Henselite Championship, Australien 1960-tal,
16
Lawn Bowlsklot, 1 par, bakelit, Henselite Championship, Australien 1960-tal,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bröllopsklänning, LT Lan Ting, storlek EU 40,
24
Bröllopsklänning, LT Lan Ting, storlek EU 40,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Borgström, Carl Einar för Ystad Metall, skrivställ, tenn, dekor av stiliserad hjort,
27
Borgström, Carl Einar för Ystad Metall, skrivställ, tenn, dekor av stiliserad hjort,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Äggsax, delvis förgyllt nysilver, 1900-talets 1 hälft, 1 öga med infattad, röd sten,
28
Äggsax, delvis förgyllt nysilver, 1900-talets 1 hälft, 1 öga med infattad, röd sten,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Romberg, Erik Jacob, minnestavla, akvarell och tusch, Minne av födelsedagen Lotta Iwersson född den 12 Juli 1860,
29
Romberg, Erik Jacob, minnestavla, akvarell och tusch, Minne av födelsedagen Lotta Iwersson född den 12 Juli 1860,
Slutpris1 300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Skulpturer, 1 par, skuret och delvis bemålat trä, Polynesien (?), 1900-talets 2 hälft,
34
Skulpturer, 1 par, skuret och delvis bemålat trä, Polynesien (?), 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lockask (för handskar?) för väggmontage, driven koppar, nyklassicism, 1900-talets början,
35
Lockask (för handskar?) för väggmontage, driven koppar, nyklassicism, 1900-talets början,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
EP-skivor, 25 st; Spotniks, Little Gerhard, Bill Haley mm
36
EP-skivor, 25 st; Spotniks, Little Gerhard, Bill Haley mm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, 1 + 4 + 6 delar;  bricka, plast Teheran, dia 31 cm,
42
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, 1 + 4 + 6 delar; bricka, plast Teheran, dia 31 cm,
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Bok/brevsprättare, brons, art-déco, 1920-tal, dekor av Hygieia med ormen,
47
Bok/brevsprättare, brons, art-déco, 1920-tal, dekor av Hygieia med ormen,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kryddburkar, 6 st, grönglaserad keramik med teaklock, Töreboda, 1950-60-tal, teaklock från Karl Holmberg, Götene,
55
Kryddburkar, 6 st, grönglaserad keramik med teaklock, Töreboda, 1950-60-tal, teaklock från Karl Holmberg, Götene,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Uniformsjacka för taxichaufför, terylene och ull, Egerton Burnetts Royal Serge
58
Uniformsjacka för taxichaufför, terylene och ull, Egerton Burnetts Royal Serge
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kandell, John för Källemo, vägghylla, svartlackerat trä, Pilaster,
71
Kandell, John för Källemo, vägghylla, svartlackerat trä, Pilaster,
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, serveringsvagn, mässing med dubbla glasskivor,
72
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, serveringsvagn, mässing med dubbla glasskivor,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, serveringsvagn, mässing med dubbla glasskivor,
73
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, serveringsvagn, mässing med dubbla glasskivor,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 200 SEK
Avslutad
Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets mitt,
74
Väggur, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets mitt,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Backström, Monica för Kosta Boda, fat, glas, Tonga, dekor i svart och brunt,
75
Backström, Monica för Kosta Boda, fat, glas, Tonga, dekor i svart och brunt,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, aluminium, kannelerad stam på kvadratisk fot,
79
Ljusstakar, 1 par, aluminium, kannelerad stam på kvadratisk fot,
Slutpris1 100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Klädhängare, bemålat trä, väggmodell,
80
Klädhängare, bemålat trä, väggmodell,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Osram, bordslampa/kandelaber, svärtat smide med 4 olikfärgade glas,
90
Okänd designer för Osram, bordslampa/kandelaber, svärtat smide med 4 olikfärgade glas,
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Uppsala Ekeby, blomsteramplar, 2 st, glaserat lergods,
97
Okänd designer för Uppsala Ekeby, blomsteramplar, 2 st, glaserat lergods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, prydnadskanna/paraplyställ, mässing, dekor av vridna godronner,
99
Okänd designer, prydnadskanna/paraplyställ, mässing, dekor av vridna godronner,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Herrbetjänt, bonad bok, Fratelli Reguetti,
101
Herrbetjänt, bonad bok, Fratelli Reguetti,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Blomsterpiedestal, svarvat trä, sekelskiftet 1900, bambuimiterande dekor,
102
Blomsterpiedestal, svarvat trä, sekelskiftet 1900, bambuimiterande dekor,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Filmkamera, Bolex Paillard L8, 1940-50-tal,
114
Filmkamera, Bolex Paillard L8, 1940-50-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, takkrona till 4 ljus, svärtat smide,
117
Okänd designer, takkrona till 4 ljus, svärtat smide,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Starck, Philippe för Alessi, citruspress, Juice Salif Gold,
124
Starck, Philippe för Alessi, citruspress, Juice Salif Gold,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Bordsfotogenlampa, mässing med etsad glaskupa, Gusum, så kallad Kulserie, sekelskiftet 1900,
126
Bordsfotogenlampa, mässing med etsad glaskupa, Gusum, så kallad Kulserie, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Skrivbordsuppsats, 5 delar mässing, Gusum, så kallad Kulserie, sekelskiftet 1900,
127
Skrivbordsuppsats, 5 delar mässing, Gusum, så kallad Kulserie, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Prydnadskanon, gjutjärn och trä, Stavsjö Bruk,
128
Prydnadskanon, gjutjärn och trä, Stavsjö Bruk,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Holger M Nielsen, Glostrup (HMN), läs/sängbord, krom med palisanderskivor, 1950-60-tal,
135
Okänd designer för Holger M Nielsen, Glostrup (HMN), läs/sängbord, krom med palisanderskivor, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Birtwell, Celia för Wild & Wolf, Pretty Woman Garden Tool Set, handgrep och spade, lackerad aluminium,
149
Birtwell, Celia för Wild & Wolf, Pretty Woman Garden Tool Set, handgrep och spade, lackerad aluminium,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Urnor, 1 par, terrakotta,
154
Urnor, 1 par, terrakotta,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kista, bemålat trä med järnbeslag, 1800-tal,
160
Kista, bemålat trä med järnbeslag, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lewis, David för Bang & Olufsen, bärbar CD/radio, BeoSound 1 modell 2581, design 2001,
161
Lewis, David för Bang & Olufsen, bärbar CD/radio, BeoSound 1 modell 2581, design 2001,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV med inbyggd DVD på motordrivet stativ BeoVision 7 32# med BeoLab 7.1 aktiv högtalare,
162
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV med inbyggd DVD på motordrivet stativ BeoVision 7 32# med BeoLab 7.1 aktiv högtalare,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV BeoVision MX 4000, 21#,
163
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV BeoVision MX 4000, 21#,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Nåldyna, svarvat trä med sammet och pärlstickning, 1800-talets 2 hälft,
166
Nåldyna, svarvat trä med sammet och pärlstickning, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
3 delar Alessi; kaffburk Kalisto 03, design Clare Brass, Kettle 9091 design Richard Sapper samt fruktkorg 370, design Ufficio Tecnico
167
3 delar Alessi; kaffburk Kalisto 03, design Clare Brass, Kettle 9091 design Richard Sapper samt fruktkorg 370, design Ufficio Tecnico
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Urna, svärtat gjutjärn, dekor av godronner,
168
Urna, svärtat gjutjärn, dekor av godronner,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Förvarings/transportsäck för mattor, juteväv, Märta Måås Fjetterström,
169
Förvarings/transportsäck för mattor, juteväv, Märta Måås Fjetterström,
Slutpris1 300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Motionscykel Master B4140,
171
Motionscykel Master B4140,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Svepask/hattask, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt, dekor av blommor,
172
Svepask/hattask, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt, dekor av blommor,
Slutpris1 400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Skyrup, frukkorg, patinerad metall,
173
Okänd designer för Skyrup, frukkorg, patinerad metall,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, serveringsvagn, brännlackerad metall med rottingimiterande plastflätning,
174
Okänd designer, serveringsvagn, brännlackerad metall med rottingimiterande plastflätning,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.