Laddar...

Septemberauktion

Septemberauktion
Avslutad
Kraitz, Anna för Hollóhazá, kaffe- och theservisdelar; 5 kaffekoppar med fat, 4 thekoppar med 5 fat  samt 5 assietter, You,_2509a_8d85582043bb1e2_lg.jpeg
145
Kraitz, Anna för Hollóhazá, kaffe- och theservisdelar; 5 kaffekoppar med fat, 4 thekoppar med 5 fat samt 5 assietter, You,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Fåtölj, helstoppad, så kallad Emmafåtölj, sekelskiftet 1900, klädd i linnetyg "Elefant" från Firma Svenskt Tenn,_2510a_8d8558045f08414_lg.jpeg
146
Fåtölj, helstoppad, så kallad Emmafåtölj, sekelskiftet 1900, klädd i linnetyg "Elefant" från Firma Svenskt Tenn,
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Ericsson, Estrid för Firma Svenskt Tenn, efter henne, bomullstyg, 2 delar, "Elefant",_2511a_8d8557ff6bd13f4_lg.jpeg
147
Ericsson, Estrid för Firma Svenskt Tenn, efter henne, bomullstyg, 2 delar, "Elefant",
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, kanna samt glas, grön och violett glasmassa, "Frutteria", _2512a_8d85580677c167f_lg.jpeg
148
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, kanna samt glas, grön och violett glasmassa, "Frutteria",
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Birtwell, Celia för Wild & Wolf, Pretty Woman Garden Tool Set, handgrep och spade, lackerad aluminium,_2513a_8d8559b32a7247e_lg.jpeg
149
Birtwell, Celia för Wild & Wolf, Pretty Woman Garden Tool Set, handgrep och spade, lackerad aluminium,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti porslin, Limoges för Laure Japy, Paris, modell Les Mouchetes,_2514a_8d8559b45c5288c_lg.jpeg
150
Parti porslin, Limoges för Laure Japy, Paris, modell Les Mouchetes,
Slutpris1 800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Pehrson, Göran/Studio Construction för Bergboms, golvlampa, krom, Minipoint GX225,, _2515a_8d8559ac351568d_lg.jpeg
151
Pehrson, Göran/Studio Construction för Bergboms, golvlampa, krom, Minipoint GX225,,
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Pehrson, Göran/Studio Construction för Bergboms, golvlampa, krom, Minipoint GX225,, _2516a_8d8559ad3082a52_lg.jpeg
152
Pehrson, Göran/Studio Construction för Bergboms, golvlampa, krom, Minipoint GX225,,
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, up-light, mässing och plexiglas, _2517a_8d8559aa61e8084_lg.jpeg
153
Okänd designer, up-light, mässing och plexiglas,
Slutpris1 600 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Urnor, 1 par, terrakotta, _2518a_8d8559a7acd7fcb_lg.jpeg
154
Urnor, 1 par, terrakotta,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Trädgårdsurna, terrakotta, fyra hänklar, _2519a_8d8559a8b4fdc27_lg.jpeg
155
Trädgårdsurna, terrakotta, fyra hänklar,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Dux,, sittpuff på hjul, 1900-talets 2 hälft, klädd med bomullstyg Poisons, design Josef Frank för Firma Svenskt Tenn 1943-45,_2520a_8d8559a61196aa9_lg.jpeg
156
Okänd designer för Dux,, sittpuff på hjul, 1900-talets 2 hälft, klädd med bomullstyg Poisons, design Josef Frank för Firma Svenskt Tenn 1943-45,
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Fåtöljer, 1 par, gullackerat trä, så kallad Gripsholmsmodell, Arne Norell,_2521a_8d8559b596228ab_lg.jpeg
157
Fåtöljer, 1 par, gullackerat trä, så kallad Gripsholmsmodell, Arne Norell,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Vippbord, gullackerat trä, 1800-tal (skivan möjligen 1700-tal), profilerad skiva med upphöjd kant, _2522a_8d8559a4fcdab15_lg.jpeg
158
Vippbord, gullackerat trä, 1800-tal (skivan möjligen 1700-tal), profilerad skiva med upphöjd kant,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Trädgårds/cafémöbel, 6 delar, 3 stolar samt 2 armstolar, vitlackerat rundjärn och fur, Byarums Bruk, _2523a_8d855aa2b5cae56_lg.jpeg
159
Trädgårds/cafémöbel, 6 delar, 3 stolar samt 2 armstolar, vitlackerat rundjärn och fur, Byarums Bruk,
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Kista, bemålat trä med järnbeslag, 1800-tal, _2524a_8d8559f02dc34ba_lg.jpeg
160
Kista, bemålat trä med järnbeslag, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lewis, David för Bang & Olufsen, bärbar CD/radio, BeoSound 1 modell 2581, design 2001,_2525a_8d8559ef41463b6_lg.jpeg
161
Lewis, David för Bang & Olufsen, bärbar CD/radio, BeoSound 1 modell 2581, design 2001,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV med inbyggd DVD på motordrivet stativ BeoVision 7 32# med BeoLab 7.1 aktiv högtalare, _2526a_8d855a7a2d7dc50_lg.jpeg
162
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV med inbyggd DVD på motordrivet stativ BeoVision 7 32# med BeoLab 7.1 aktiv högtalare,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV BeoVision MX 4000, 21#,_2527a_8d855a78b14c6db_lg.jpeg
163
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV BeoVision MX 4000, 21#,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, äggkoppar, 3 st, bemålat glas, _2528a_8d855a715cc4301_lg.jpeg
164
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, äggkoppar, 3 st, bemålat glas,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, assietter, 5 st, bemålat glas, Tulip,_2529a_8d855a70607fa14_lg.jpeg
165
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, assietter, 5 st, bemålat glas, Tulip,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Nåldyna, svarvat trä med sammet och pärlstickning, 1800-talets 2 hälft,_2530a_8d855a6b436b418_lg.jpeg
166
Nåldyna, svarvat trä med sammet och pärlstickning, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
3 delar Alessi; kaffburk Kalisto 03, design Clare Brass, Kettle 9091 design Richard Sapper samt fruktkorg 370, design Ufficio Tecnico_2531a_8d855a6a60539c1_lg.jpeg
167
3 delar Alessi; kaffburk Kalisto 03, design Clare Brass, Kettle 9091 design Richard Sapper samt fruktkorg 370, design Ufficio Tecnico
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Urna, svärtat gjutjärn, dekor av godronner,_2532a_8d855a65839003e_lg.jpeg
168
Urna, svärtat gjutjärn, dekor av godronner,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Förvarings/transportsäck för mattor, juteväv, Märta Måås Fjetterström, _2533a_8d855a667134952_lg.jpeg
169
Förvarings/transportsäck för mattor, juteväv, Märta Måås Fjetterström,
Slutpris1 300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Skrivbord, fur, allmogearbete, 1800-tal, låda i sarg,_2534a_8d855a7b8604202_lg.jpeg
170
Skrivbord, fur, allmogearbete, 1800-tal, låda i sarg,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Motionscykel Master B4140,_2535a_8d855a985f02a8e_lg.jpeg
171
Motionscykel Master B4140,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Svepask/hattask, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt, dekor av blommor,_2536a_8d855a996cd9736_lg.jpeg
172
Svepask/hattask, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt, dekor av blommor,
Slutpris1 400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Skyrup, frukkorg, patinerad metall, _2537a_8d855a9bb00d7bd_lg.jpeg
173
Okänd designer för Skyrup, frukkorg, patinerad metall,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, serveringsvagn, brännlackerad metall med rottingimiterande plastflätning,_2538a_8d855a9efe951ed_lg.jpeg
174
Okänd designer, serveringsvagn, brännlackerad metall med rottingimiterande plastflätning,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Serveringsbricka med lös benställning, lackerad metall, _2539a_8d855a9ff1aef52_lg.jpeg
175
Serveringsbricka med lös benställning, lackerad metall,
Slutpris1 300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, slagbord, körsbärsträ, enkla grindar, 4 lådor i sarg,_2540a_8d8562cb40b3a84_lg.jpeg
176
Okänd designer, slagbord, körsbärsträ, enkla grindar, 4 lådor i sarg,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
Surroundsystem, Bose PS3-2-1 III Powered Speaker System,_2541a_8d8562ca091517f_lg.jpeg
177
Surroundsystem, Bose PS3-2-1 III Powered Speaker System,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, skulpturer, 6 st, polykrom glasmassa, frukter, _2542a_8d8562cc687047d_lg.jpeg
178
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, skulpturer, 6 st, polykrom glasmassa, frukter,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Stolar, ett par, gråmålat trä, 1900-talets 1 hälft,_2543a_8d8562cd433d5fd_lg.jpeg
179
Stolar, ett par, gråmålat trä, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
van Voorthuizen, Minke för Cascando, rockhängare, gjuten aluminium och krom, på svärtad fot,  "Tango 5",_2544a_8d8562ce25996c0_lg.jpeg
180
van Voorthuizen, Minke för Cascando, rockhängare, gjuten aluminium och krom, på svärtad fot, "Tango 5",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
Digsmed, Flemming & Nissen, Richard för Nissens Träfabrik/Bodum, knivblock, bok och lackerad metall, medföler 5 Globalknivar samt 1 WMF, _2545a_8d85644e97a50d4_lg.jpeg
181
Digsmed, Flemming & Nissen, Richard för Nissens Träfabrik/Bodum, knivblock, bok och lackerad metall, medföler 5 Globalknivar samt 1 WMF,
Slutpris1 900 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Skäktstol, skuret och bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt, _2546a_8d85644cb01de78_lg.jpeg
182
Skäktstol, skuret och bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Bergboms, golvlampa, mässing med textilskärm, modell G 131, _2547a_8d85644ba4eeb77_lg.jpeg
183
Okänd designer för Bergboms, golvlampa, mässing med textilskärm, modell G 131,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 200 SEK
Avslutad
Nilsson, Julius ”Pottelerius” (1848–1923), egen verkstad, Laholm, krus, delvis glaserat lergods, sekelskiftet 1900, _2548a_8d85644ad17f3c2_lg.jpeg
184
Nilsson, Julius ”Pottelerius” (1848–1923), egen verkstad, Laholm, krus, delvis glaserat lergods, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Matbestick, 36 delar, rostfritt stål, Villeroy & Boch Oscar,_2549a_8d85644a1b18f96_lg.jpeg
185
Matbestick, 36 delar, rostfritt stål, Villeroy & Boch Oscar,
Slutpris900 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Figuriner, 2 par, flintgods, antagligen Staffordshire, 1800-talets mitt eller 2 hälft, sittande spanielar, _2550a_8d85647e530aeaa_lg.jpeg
186
Figuriner, 2 par, flintgods, antagligen Staffordshire, 1800-talets mitt eller 2 hälft, sittande spanielar,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Matskedar, 1 par, silver, gammalfransk modell, _2551a_8d85647d9f88de7_lg.jpeg
187
Matskedar, 1 par, silver, gammalfransk modell,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mat- och kaffeservis, porslin, cirka 60 delar, Elegance,_2552a_8d85658f8518ae8_lg.jpeg
188
Mat- och kaffeservis, porslin, cirka 60 delar, Elegance,
Slutpris3 800 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, dagbädd, svarvade ben med mässingsskoningar, _2553a_8d8565910d0fb74_lg.jpeg
189
Okänd designer, 1950-60-tal, dagbädd, svarvade ben med mässingsskoningar,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 200 SEK
Avslutad
Skåp, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets början, dekor av hopplister,_2554a_8d856592a4ef823_lg.jpeg
190
Skåp, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets början, dekor av hopplister,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Snellman, Tauno, olja, fäbodar, _2555a_8d856593feb46f0_lg.jpeg
191
Snellman, Tauno, olja, fäbodar,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Stolar, 1 par, skuren och bonad alm, allmogearbeten, 1800-talets 1 hälft, _2556a_8d8565960e72997_lg.jpeg
192
Stolar, 1 par, skuren och bonad alm, allmogearbeten, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.